Nogmaals de gelijkschakeling van de landbouwpolitiek der Beneluxlanden. Diarree bij Kalveren. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 5 JANUARI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1751 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Onze lezers zullen vermoedelijk door hun dagblad hebben verno men dat op 6 december 1.1. een be perkte groep van de Beneluxmi nisters is bijeengekomen en onder voorzitterschap van de heerLarock, Belgisch minister van de Buiten landse handel een onderzoek heeft gewijd aan het vraagstuk der har monisatie van de landbouwpoli tiek in de Beneluxlanden. Zij zullen vermoedelijk ook kennis hebben genomen van onderstaand Belga- bericht dat in de Belgische pers over deze conferentie werd gepu bliceerd Na afloop van de bij eenkomst heeft de heer Larock verklaard dat er algehele over eenstemming is bereikt en dat er een uitstekende sfeer heerste. Wat de boter betreft, hebben de Nederlanders ingestemd met de invoer in België van 500 ton Deense boter voor de periode december- januari, op voorwaarde dat die boter 2 fr. duurder verkocht wordt dan de Nederlandse. Men verklaarde in de kringen van de Nederlandse delegatie dat de vergadering een stap vooruit betekende op de weg naar de ge lijkschakeling van de landbouw politiek van de betrokken landen. Er is besloten dat de werkgroepen, die de kwestie der lonen onderzoe ken, konkrete voorstellen zullen doen voor de aanstaande minis- terskonferentie die in maart 1957 plaats heeft. In de betrokken kringen worden er volgende bijzonderheden aan toegevoegd Wat de landpacht aangaat, zal de studie er van eveneens worden voortgezet door een werkgroep, teneinde te komen tot een gelijk peil van de landpacht in de drie landen. Nopens de vrijmaking der produkten, zal de werkgroep tegen de aanstaande ministersconferen tie konkrete voorstellen moeten doen, met het oog op een volle dige vrijmaking. Wat de eieren aangaat, is men nog niet ver opgeschoten, maar de werkgroep werd belast de moge lijkheid te overwegen het broed- materieel en de kuikens vrij te ma ken. De kommissie voor de gelijk schakeling werd belast met het bestuderen van de mogelijkheid drie andere produkten vrij te ma ken, namelijk tomaten, bloemkool en kersen. Deze mededeling blijkt op het eerste gezicht niet zeer duidelijk en niet samenhangend. Het verle den heeft ons geleerd dat om be hoorlijk ingelicht te zijn over de besprekingen der landbouwpro blemen in het kader van Benelux, het doorgaans is aangewezen in formaties van Nederlandse zijde in te winnen. Over de resultaten van de sa menkomst der Beneluxministers op 6 december j.l. vinden wij in het Nederlands tijdschrift Economische Voorlichting (nummer van 14 de cember 1956) een mededeling uit gaande van het Sekretariaat-Ge- j neraal van de Nederlands Bel- j gisch-Luxemburgse Douane. Unie i welke het verloop der zaken beter situeert. Hierna volgen de bijzon derste gedeelten van deze mede deling. Sedert mei 1955, tijdstip waarop de beperkte ministeriële groep van Beneluxministers werd ingesteld om de aanpassing van de landbouw politiek der drie landen te bevor deren teneinde te komen tot een geleidelijke gemeenschappelijke Beneluxmarkt voor alle produkten van land- en tuinbouw, werden de verschillende aspecten van de harmonisatie der landbouwpoli tiek bestudeerd door een speciale commissie, waarin niet enkel ver tegenwoordigers der regeringen, maar ook van het bedrijfsleven der drie landen zitting hebben. Deze Commissie heeft aan de beperkte ministeriële groep een omstandig verslag aangeboden, dat een ontleding van de verschil lende uitzichten van het landbouw vraagstuk behelst en waarin zij tevens aanbevelingen doet betref fende de beginselen en de be staande voorschriften welke van kracht zijn op dit belangrijk ge bied van integratie tussen de Bene luxlanden. Bedoelde harmonisatiecommissie merkt in haar verslag op dat zij door verschillende werkgroepen een onderzoek heeft doen instellen betreffende de hierna vermelde aangelegenheden - kostprijselementen marktorganisatie - mogelijkheden tot liberalisatie of vrijgeving van bepaalde pro dukten onderzoek der nationale be grotingen uit een oogpunt van landbouwpolitiek. De uitslagen van dit onderzoek kunnen als volgt worden samen gevat Kostprijselementen. 1) Lonen. De ministeriële groep heeft de aanbevelingen van de harmonisa tiecommissie aanvaard. (Zie vervolg 3' bldz. 3' kolom) Het optreden van afgang wijst er op dat er in het spijsverterings kanaal een of ander is misgelopen, waardoor de normale gang van zaken in de war is geraakt. Het af wijkend uitzicht van de uitwerps- len toont dat trouwens voldoende. De oorzaken, waardoor de goe de orde in de darmen is verstoord, kunnen van uiteenlopende aard zijn en het is niet altijd gemakkelijk zo maar op het eerste zicht te zeg gen welke oorzaak in een bepaald geval aan het werk is geweest. Een ontredderd spijsverterings kanaal kan voortkomen van een Depaalde werking van bacteriën, waarbij de afgang een bestettelijk karakter kan krijgen (die bacteriën kunnen immers van dier tot dier overgaan). Maar afgang kan ook het gevolg zijn van stoornissen in de spijsvertering, ter oorzake van ongeschikt, bedorven, vervroren, beschimmeld, giftig, enz. voedsel, ook van te koud drinken enz. De oorzaak ligt dan niet aan t optre den van bacteriën, hoewel deze naderhand wel een rol kunnen gaan spelen. A) Besmettelijke diarree (colibacillose) Deze vorm van afgang wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de colibacil, hoewel het niet uitgeslo ten is dat ook andere ziektekiemen een handje komen helpen. Colibacillen zijn bacteriën, die praktisch op alle bedrijven voor komen en daar eenvoudig met de dieren samenleven zonder hen het minste kwaad te doen. Zo treffen wij in het spijsverteringskanaal van mens en dier talloze colibacillen aan, zonder dat hun gastheer ook maar de minste tekenen van ziek te vertoont. In normale omstandig heden bestaat er dus een zeker evenwicht tussen de aktie van de bacteriën en de werking van het o ganisme, waar ze te gast zijn de ene kan de andere niet over meesteren. Ze vertonen dus een grote gelijkenis met onze eigen sa menleving waar misdadigers wel in toom worden gehouden door de politie, zonder dat deze laatste er in slaagt de misdaad uit te roeien. Onder bepaalde omstandighe den kan er in een ordelijke samen leving zulke wanorde ontstaan (bv. bij revolutie) dat de politie niet meer bij machte is de misdadigers te onderdrukken, met al de gevol gen van dien. Zo kan ook het even wicht tussen dierlijk organisme en colibacillen worden! verstoord of wel door een verzwakking van het kalf, ofwel door het plots virulen- ter worden van de bacteriën. De verdedigingsmiddelen van het kalf kunnen de colibacteriën dan niet meer meester, de revolutie breekt uit en de verschijnselen van af gang treden op. Onderzoeken wij nu beide moge lijkheden, nl. de verminderde weer stand van het organisme en vervol gens het verschijnsel, waarbij de colibacillen plots zo'n giftig karak ter kunnen aannemen. 1) Verminderd weerstandsvermogen! van de kalvers. Een zeer groot misverstand, dat men nog regelmatig, zelfs bij goe de veehouders, tegenkomt is wel dat ze menen zich pas zorgen te moeten maken over hun kalveren als ze al op de wereld zijn. Uit de praktijk zouden ze toch al voldoen de moeten hebben leren dat dit een grote vergissing is. Hoeveel hon derden, ja duizenden kalvers zijn er niet gestorven, niettegenstaande alle goede zorgen (na de geboorte wel te verstaan) van de kweker. Vooral in verband met colibacil lose is dit een gevaarlijk misver stand, daar deze ziekte reeds kan uitbreken op een ouderdom van enkele dagen. Waar zouden op die leeftijd de jonge kalvers hun weer standsvermogen vandaan moeten hebben, indien ze dit niet hebben meegekregen van het moederdier? Daar zit het hem juist I Of een kalf van enkele dagen oud vol doende weerstand zal kunnen bie den tegen een of andere soort bac teriën hangt in de eerste plaats af van de afweerkrachten, die het in de baarmoeder van het moeder- dier heeft gekregen en op de twee de plaats van de biestmelk, waarin normaal nog een extra dosis af- weerstoffen dient in voor te komen. De natuur geeft hier een opval lend bewijs van vooruitziendheid, daar ze van oordeel is dat het kalf zo maar niet zonder verdedigings middelen op de wereld mag komen. Het moederdier zorgt daarvoor... op voorwaarde dat de eigenwijze boer het daartoe de kans geeft en het dus niet beter wil weten dan moeder natuur. Maar hoe gaat het zo dikwijls Wanneer wij het rantsoen van de drachtige koeien bekijken, dan vragen wij ons afis het van dat voeder dat de koe een levenskrach tig kalf moet geven Als wij vast stellen dat de rantsoenen, vooral op het einde van de stalperiode, maar totaal in gebreke blijven wat bv. betreft de aanvoer van vitamine A (of van carotine, die de provitami- ne-A is), hoe wilt ge dan dat het moederdier de nodige afweerstof- fen kan meegeven aan haar kalf? (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. «ObsEïflfC &SMM9JCRii

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1