DE LEEFBAARHEID Weekblad van de Landbouw. Verplichte aansprakelijkheidsverzekering voor motorvoertuigen. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 12 JANUARI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1752 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Drgaan van de Lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN VRIJE TRIBUNE Over dit onderwerp willen we een paar artikels schrijven onder de rubriek Vrije Tribune en dit met de hoop dat enkele onzer lezers over onze zienswijze eens vrij hun gedacht zullen zeggen, hetzij per brief of mondelings. We hebben niet de pretentie in alles gelijk te hebben en het ware zeer nuttig ook eens te weten wat anderen over dit onderwerp den ken. We verwachten dan ook een goede reactie, hetzij goed- of af keuring, vanwege de lezers. We willen dus vrij ons gedacht zeggen over de leefbaarheid van onze landbouw en de mogelijke vooruitgang van deze tak, die nog steeds de belangrijkste van ons land wordt genoemd. Er worden op onze dagen grote woorden gesproken inzake voor uitgang van de landbouw In de kringen die om het lot van de boe renstand bekommerd zijn is men van oordeel dat de tak landbouw niet haar deel krijgt van de alge mene welstand en van de veel bezongen hoogconjunctuur van de nijverheid wat in het vlaams beduiden wilde hoge vlucht die de nijverheid inzake voortbrengst en uitvoer neemt en de grote win sten die hiervan het gevolg zijn. Als eerste redmiddel om dezelf de uitslag te bereiken en opdat de landbouw zijn deel in de grote welstand zou bekomen, wordt in de eerste plaats aangegeven het opdrijven van de opbrengsten, dus van dezelfde grond meer vruchten oogsten en met dezelfde dieren hoger opbrengsten krijgen in vlees, melk, eieren. We willen hierna ons gedacht zeggen omtrent het opgesomde redmiddel Hoe we ons ook blind staren kun nen we niet ontdekken op welke manier onze landbouw er ooit toe zou komen om de opbrengsten tot een massale vermeerdering te brengen en nog minder hoe deze overgrote opbrengsten aan lonende prijzen aan de man zouden worden gebracht met de daaruitvolgende winstvermeerdering van het be drijf. Naar ons bescheiden mening kunnen ons boeren nooit dit doel bereiken omdat de opbrengsten in België per hectare en per op brengend dier reeds zeer hoog lig gen. Met winst verkopen en uit voeren kan evenmin lukken omdat nu eenmaal de landbouw niet met de nijverheid kan worden verge leken. Meer voortbrengen is zeer goed, maar dat betekent ook meer verkopen. En deze mogelijkheid lijkt ons zeer gering omdat het binnenland oververzadigd is en de mogelijkheden tot uitvoer om zo te zeggen niet bestaan. We kunnen vlug een overzicht geven van de verschillende be drijfstakken en nagaan wat er zou uit te halen zijn bij een hogere voortbrengst. De tarwe indien deze teelt niet beschermd was door de regering en aan de wereldprijs moest ver kocht worden zou dit een gewas zijn dat veel verlies zou laten aan ons telers. De suikerbetenteelt is op het randje af, en dank deels kunstma tige regelingen, leefbaar. De aardappelenoogst is voor meer dan de helft op uitvoer aan gewezen bij een gewone opbrengst. Deze uitvoer kan enkel gebeuren als een of ander land of landen een misoogst hebben. Verleden jaar waren onder meer Zweden en Engeland in dit geval, maar de aanvoer van België en ook van Holland was in Engeland op zeker ogenblik zo groot dat de prijzen plots verschrikkelijk omlaag liepen zodat vele verladers er hun ganse fortuin aan verspeelden. De vee en zwijnenkweek even als de kiekenkweek deze takken zijn met moeite leefbaar in de laat ste jaren. Moest er wat meer melk, vlees of eieren worden voortge bracht dan vielen de prijzen die nu reeds als hongerprijzen mogen bestempeld worden tot een onge kende diepte en zouden alle kwe kers verplicht zijn er het bijltje bij neer te leggen. Ook in deze tak kan men nooit rekenen op vaste buitenlandse afnemers tegen lo nende prijzen. Zo gaat het ook voor de groen ten- en fruitteelt en in veel geval len met de teelt van bloemen en sierplanten. We durven beweren dat meer opbrengst, in de huidige omstan digheden en met de Belgische re- geringspolitiek inzake landbouw op de ganse lijn een ramp voor ons boeren en kwekers zou betekenen Er komt nog een tweede redmid del en slagwoord achter de hoek kijken om de landbouw meer tot (Zie vervolg onderaan hierneven) Van kracht geworden op 1 januari 1957. Wij hebben destijds in ons land- bouwoverzicht in enkele woorden melding gemaakt van de bijzonder ste beschikkingen van de wet van 1 juli 1956 welke de verplichte aan sprakelijkheidsverzekering inzake motorrijtuigen heeft ingevoerd. Het Koninklijk besluit van 22 de cember 1956, verschenen in het Staatsblad van 26-27-28 december 1.1., heeft voor al de motorvoertui gen, met uiizondering van de mo torfietsen met een cylinderinhoud van ten hoogste 50 cm3, op 1 ja nuari 1957 de datum bepaald waar op de verplichte verzekering van kracht wordt. Voor de motorfietsen met een cy linderinhoud van ten hoogste 50 cm3 zal de wet in toepassing ko men op 1 januari 1958. Het Ministerie van Justitie heeft jangs de dagbladen een medede ling verstrekt om de weggebruikers te waarschuwen dat zij zich zon- bloei te brengen motoriseren. We menen dat het gebruik van trekkers en de daaraan gekoppel de werktuigen voor vele boeren een dure geschiedenis zal worden of reeds geworden is. Grote bedrijven van 30 hectaren en meer kunnen er wellicht voor deel uithalen omdat men met trac toren drie-dubbel werk kan ver richten en hierdoor met de helft of een derde van het personeel het bedrijf kan worden uitgebaat. Voor kleine bedrijven zal men er moeilijk toe komen de intrest en de afschrij vingen voor sleet van de trekkers in te winnen. Motoriseren vraagt ook veel kapitaal, wat bij de meeste boeren niet genoegzaam voorhanden is. Geld lenen is in veel gevallen noodzakelijk, maar het geleend geld moet afbetaald worden en ook intresten zijn regelmatig te be talen. We durven beweren dat de twee grote slogans meer voortbrengen en motoriseren in zeer weinig ge vallen redding zullen brengen aan de landbouw van ons land. En nu rijst de vraag Bestaat er dan geen middel om de boeren uit de gracht te helpen of moeten ze zonder meer vaarwel zeggen aan het bedrijf indien ze tenminste zoals de andere sterve lingen hun recht opeisen voor een eerbaar bestaan? Hierop willen we in een volgen de bijdrage ronduit ons gedacht laten kennen. der verwijl met deze nieuwe wet in regel moeten stellen. Het ogenblik schijnt ons thans gekomen om in grote trekken de bijzonderste bepalingen dezer ver plichte verzekering toe te lichten ten behoeve onzer lezers. Er dient immers niet uit het oog verloren, dat de niet naleving van de wet aanleiding geeft tot zware sancties nl een gevangenisstraf van 8 dagen tot 6 maanden en een geldboete van 100 tot 1,000 fr. of tot één enkele dezer straffen voor de eigenaar van het voertuig, alsook voor de bestuurders, die zouden verzuimd hebben de voorgeschre ven aansprakelijkheidsverzekering aan te gaan. Is de eigenaar van het voertuig een vennootschap of een ander rechtspersoon, dan zijn voormelde straffen van toepassing op de na latige beheerders, zaakvoerders of vennoten. Bovendien stelt de overtreder zich bloot aan tijdelijke of levens lange vervallenverklaring van het recht om een motorvoertuig te be sturen alsook aan de inbeslagne ming van het voertuig. Welk zijn de wettelijke verplichtingen Er wordt vereist dat de burgerlij ke aansprakelijkheid uit hoofde van schade die door motorvoertui gen wordt verzaakt, met uitzonde ring van het geval van diefstal of geweld, door een wettelijke verze kering wordt gedekt zodra het voertuig op de openbare weg wordt toegelaten. Er werd een type-verzekerings- kontrakt door het Comité van Bel gische verzekeraars opgemaakt in overleg met de bevoegde ministe riële dienst dat beantwoordt aan de wettelijke voorschriften. Het be staan van dit kontrakt zal moeten bevestigd worden door een certifi- kaat dat op zichtbare wijze zal die nen aangebracht op het voertuig. Het toepassingsbesluit vermeldt, dat het verplichte aanbrengen van dit verzekeringscertifikaat slecht later zal van kracht worden. De verzekeringsmaatschappijen ne men van nu af reeds de vereiste maatregelen om de bestaande po lissen voor aansprakelijkheidsver zekering van eigenaars en bestuur ders van motorvoertuigen in over eenstemming te brengen met de wet en bedoelde certifikaten ten (Zte vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postchf Handt ■ckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 14.25.93. rlsrcgister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER j De medewerkers zijn O. CAUDRON. 1 verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1