DE LEEFBAARHEID Weekblad van de Landbouw. Het ouderdomspensioen der zelfstandigen. Voor en door de Landbouwers f Het algemeen uitvoeringsreglement. Arbeid adelt AALST 19 JANUARI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1753 ëeheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. VRIJE TRIBUNE Zoals in de voorgaande bijdrage vermeld willen we hier eens rond uit ons gedacht zeggen over de mogelijkheden om als Belgische landbouwer op een behoorlijke manier aan de kost te komen. Vooreerst dient de regeringspoli- tiek welke sinds jaar en dag in ons land wordt gevoerd gewijzigd. Tot heden was de landbouw het stiefkind op elk gebied, terwijl de nijverheid door dik en dun werd geholpen. Als we de toestanden bekijken met nuchterheid dan moeten we toegeven dat de nijverheid voor ons land een grote rol speelt, niet enkel omdat er grote kapitalen mee gemoeid zijn, maar vooral om dat hier honderdduizende werkne mers hun bestaan moeten vinden. Het is dus aanneembaar dat alles in het werk wordt gesteld om deze op dreef te houden. De macht van de syndikaten van werknemers is daarbij zeer groot en de richting voor de te volgen politiek wordt van hieruit meer maals rechtstreeks of onrecht streeks gedikteerd. Er zou geen reden bestaan om de belangen van de werkers vanfabrie- ken, mijnen en burelen in tegen stelling te brengen met deze van de landbouwers, ware het niet dat deze laatste de voortbrengers zijn van tal van waren, vooral van eet waren die door de werknemers dienen aangekocht. Het preekt van zelf dat deze niet beter vragen dan alles te kopen aan de laagste prijzen, waar de boer als voortbrenger de hoogst mogelijke prijs zal bedingen. En vandaar de tegenstelling. Genoemde prijzen spelen dan ook een rol in de berekening van de index van de levensduurte die op zijn beurteen aanwijzing is voor het vaststellen van de lonen. En zonder het zelf te willen, ko men hierdoor de belangen van werknemers en boeren meermaals tegenover elkander te staan. Hier moet de regering zorgen dat, hoe het ook moet gebeuren, het recht op bestaan, dus een rede lijke vergoeding voor hun werk, aan de landbouwers wordt verze kerd door te zorgen dat normale prijzen voor de voortbrengselen worden betaald in plaats van, zools het nu gebeurt, de prijzen te druk- ken. De regeringspolitiek houdt onge lukkiglijk in allereerste plaats re kening met het zo gevreesde index cijfer en heeft tot hiertoe alles in het werk gesteld om de stijging tegen te houden. Dit kan enkel gebeuren door het omlaag drukken van de inlandse voortbrengst, vooral van de land- bouwprodukten, omdat ze voor de ingevoerde goederen geen mede zeggenschap heeft op de prijzen, en deze niet kan drukken noch beïnvloeden. En toch moet er iets op gevonden worden om hier verandering te brengen want het zijn enkel de landbouwvoortbrengselen die het gelag betalen. De verkoopprijzen worden laag gehouden want iedermaal als een of ander landbouwprodukt nijging tot prijsstijging vertoont wordt door de regering, de rem gezet en de prijzen dalen onmiddellijk. Verbod van uitvoer of aanmoedi ging tot invoer moeten de prijzen drukken. Dit kan niet langer worden ge duld, door onze landbouwers. In tegendeel dient door de regering gezorgd dat de verkoopprijzen lo nend zijn voor de voortbrengers. Indien dit niet kan verwezenlijkt worden zullen de boeren en vooral de jonge aan het bedrijf vaarwel zeggen en zich voegen bij de werk nemers. Dit gebeurt nu reeds meermaals dat klein landbouwers hun boer derij zonder meer opvouwen, en het is maar een begin. Dit is geen vertelsel in verschil lende gemeenten in het land van Aalst zijn tal van kleine bedrijven de twee laatste jaren verdwenen en dit gaat steeds verder. De boeren met hun gezin ver trekken iedere morgen naar de openbare werken of de fabrieken en verdienen nu meer dan het dub bele, van wat ze als boer konden verdienen. Het gaat voor 't ogenblik zo slecht bij de boeren en zo goed bij de werknemers dat een landvlucht op grote schaal kan worden ver wacht. Dat de regering klare wijn schen- ke indien ze verlangt dat de land bouw in België blijft bestaan moet ze zorgen dat de boeren aan de kost kunnen komen. (Zie vervolg onderaan hierneven) Onze lezers zullen hebben opge merkt dat wij aan de nieuwe wet op het ouderdomspensioen van de zelfstandigen reeds talrijke bijdra gen hebben gewijd. De reden hier van is dat deze wet zeer ingewik keld en op menige plaats ver van duidelijk is. Het onderwerp is ech ter nog verre van afgehandeld, daar wij thans een beknopte toe lichting moeten verstrekken van het algemeen uitvoeringsreglement van 29 november 1956 dat gepubli ceerd werd door het staatsblad van 1 december 1.1. Duidelijkheidshalve sommen wij vooreerst de bijdragen op die over de nieuwe pensioenwet tot heden in ons weekblad verschenen: Wij hebben de pensioenwet zelf van 30 juni 1956 (stsblad 4 juli) uit eengezet in De Koornbloem van 11 en 18 oogst. De werking van het Solidariteits- en Waarborgfonds hebben wij vrij uitvoerig behandeld in ons week blad, nummers van 17-11-56,24 11-11 1-12-56, 8-12 56, 15-12 56. Thans geven wij een beknopte toelichting van het koninklijk be sluit van 29 november 1956 behel zende het algemeen reglement of de algemene verordening tot uit voering der wet van 30 juni 1956 op het ouderdomspensioen der zelfstandigen. Wie is aan de wet onderworpen 1 Zoals wij in onze bijdrage van 11 oogst 1.1. reeds mededeelden zijn volgende personen aan de wet on derworpen 1) de zelfstandigen, dit is alwie voor eigen rekening in België een zelfstandig beroep of bedrijf uitoe fent, zelfs als neven- of bijberoep, dat inkomsten kan opleveren wel ke onderworpen zijn aan de be drijfsbelasting, zoalslandbouwers, tuinders, handelaars, ambachtslie den, nijveraars, uitoefenaars van vrije beroepen zoals dokters, apothekers, veeartsen, vroedvrou wen beheerders, kommissarissen en vereffenaars van vennootschap pen op aandelen enz. 2) de helpers, dit is de personen die een zelfstandige bijstaan of ver vangen bij de uitoefening van zijn beroep of bedrijf, zonder evenwei door een kontrakt van dienst-ver- huring tegenover de zelfstandige verbonden te zijn (loon- of bedien denkontrakt), en voor dewelke werkelijke of fictieve lonen bij de belastingen worden aangegeven. De wet is niet van toepassing op - de echtgenote-helpster - de zelfstandigen en helpers onder de 20 jaar (Zte vervolg 2' bladz. 1' kolom). Wenst ze dat iedereen naar de nijverheid overgaat dan moet ze de moed hebben dit te verklaren en dan kunnen de boeren hun maat regelen nemen. Ik zal hier de tolk van eiken landbouwer zijn wanneer ik ver klaar dat negentig op honderd van ons boeren hun buik vol hebben van dag aan dag te wroeten om op 't einde van 't jaar met lege han den te staan. We zullen ons wel wachten kri tiek uit te brengen op de voordelen op sociaal gebied en op de hoge lonen van de werknemers, wij zijn er zelfs gelukkig om, maar we vra gen aan onze bewindvoerders waarom dezelfde voordelen en lo nen niet kunnen verzekerd worden aan de arbeiders van onze velden, aan onze boeren, die toch ook mensen zijn van dezelfde natie en zoals iedereen hun plicht doen als burgers van ons land. Het is hoog tijd dat hier veran dering komt zoniet zal de massa van de werknemers meer en meer aandikken. Op dit ogenblik zal het nog geen ramp zijn, maar er komt een tijd dat de nijverheid minder uitvoert en dus minder werkt, dat de openbare werken aan wegen en voor de tentoonstelling, evenals de massa huizenbouw, tot het verle den zullen behoren, dat er op alle gebied minder werkgelegenheid zal zijn voor dat zwaar leger van werknemers. Op dat ogenblik zal de bom ber sten want dan krijgen we een paar honderd duizend werklozen meer, terwijl de velden zullen verlaten zijn en de stallen ontvolkt. Dat onze regeerders denken aan dat ogenblik en dat ze zonder dra len, en vóór het te laat is, doortas tende maatregelen nemen om aan de landbouwers een bestaan te verzekeren. Ik herhaal het, en ik vraag deze woorden en beweringen na een paar jaar te herlezen het is hoog tijd dat het roer van onze Belgische landbouwpolitiek wordt omge gooid Het zijn evenwel niet alleen de re geerders die andere wegen moeten opgaan, maar ook onze boeren. Hierover zal ik klare wijn schenken in een volgend artikel. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zalven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1