Het Duitse Groene Plan. DE LEEFBAARHEID Weekblad van de Landbouw. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 26 JANUARI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1754 Beheer Zeebergkacii 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. De West-Duitse landbouwpolitiek op nieuwe wegen. VRIJE TRIBUNE In juli van verleden jaar stemde de Bundestag bij eenparigheid de nieuwe wet op de landbouw, ook het Groene Plan genaamd, dat toelagen van de Staat en van de Laender ten bedrage van 1 miljard DM voorzag tot uitbreiding van de kapitaalbeleggingen in de land bouw en tot ontwikkeling van de landbouw. Deze wet luidt een nieuwe land bouwpolitiek in van de West Duitse regering. Zij heeft voor doel de on afhankelijkheid en het initiatief der boerente bevorderen, hun toe te laten hunne uitbating te moderni seren en hunne arbeiders op gelij ke voet te behandelen met de ove rige bedrijfstakken, om aldus de productievoorwaarden te verbete ren en met eigen krachten een ho ger rendement te bekomen. Uit het eerste verslag betreffen de het Groene Plan dat voor de eerste maal op 23 februari 11. aan de Bundestag (parlement) werd uit gebracht, blijkt, volgens een bij drage gepubliceerd door Dr. Hein- rich Luebke, federaal Minister van Landbouw en Voedselvoorziening, in het Bulletin uitgegeven door de pers- en informatiedienst van de West Duitse regering, dat binnen het kader van hoger vermelde doelstelling volgende maatregelen meer in het bijzonder ten voordele van de Duitse landbouwers wer den getroffen. Om de voortbrengstkosten te verminderen werd de belasting op de verkopen van grondstoffen voor de landbouw en landbouwproduc ten algeschaft. Aldus onderging de prijs van de brandstof voor diesel motoren gebruikt in de landbouw een nieuwe daling, wat heeft bij gedragen tot bevordering van de mechanisatie die reeds was inge zet in talrijke landbouwbedrijven. De vermindering van de prijzen van de kunstmeststoffen heeft een bijzonder belang. Tijdens het ver lopen jaar werd hiervoor tot no vember 1.1. een bedrag van onge veer 150 miljoen D.M. op het toe gestaan krediet aangewend. Bo vendien werd met terugwerkende kracht voor het voorlaatste land bouwjaar ten titel van prijsvermin dering op de kunstmeststoffen een teruggave gedaan aan de Duitse boeren van ongeveer 240 miljoen D.M. Een ganse reeks andere maat regelen hebben voor doel de ver koop van landbouwproducten te bevorderen, de kwaliteit dezer pro ducten op te voeren en de be staansvoorwaarden der landelijke bevolking te verbeteren. Aldus werden ten voordele der melkerijen toelagen verleend om de kleine landbouwbedrijven te doen genieten van de melkcontro- le, om gemeenschappelijke koel installaties op te richten en de be smettelijke veeziekten te bestrijden. In verband hiermede kan worden vermeld, dat reeds meer dan de helft van de melkkoeien vrij is van rundertuberculose. Aan de kleine boeren werden toelagen verleend voor het bouwen van silo's en voor de aankoop op ruimer schaal van geselecteerde zaaigranen, voor de verkoop in betere voorwaarden van hun fruit, groenten en aardap pelen. De levensvoorwaarden der lan delijke bevolking werden verbe terd door uitbreiding en herstel van de landelijke wegen en de uitbrei ding van het electrisch net tot de verafgelegen wijken. Deze maat regelen verlichten ook de werk zaamheden op het bedrijf en in het huishouden der landbouwbevol king. Aan de verbetering en de doel matige organisatie van de land bouwstructuur werd bijzondere zorg besteed. In talrijke dorpen blijft nog de verdeling der land bouwgronden bestaan zoals in de middeleeuwen. Men ontmoet er nog hoevegebouwen die meerdere eeuwen oud zijn. Veelal is de af- (Zie vervolg 2' bldz. 2' kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 27 jan. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Alvorens mijn gedacht te zeg gen over de nieuwe wegen, welke onze boeren inzake uitbating van hun bedrijven dienen op te gaan, wil ik een geschiedenis vertellen, iets dat echt is gebeurd enkele maanden geleden. Bij een bezoek, welke ik bracht aan een landbouwersgezin, kwam het over alles wat ter spraak. De boer, een man van rond de 60 jaar, welke van een begoede en voorname boerenfamilie voort komt, vertelde me heel gezapig over zijn vader en grootvader die op hetzelfde hof hadden gewoond. Zijn grootvader was een flinke man, hij had hem persoonlijk ge kend en die ging in zijnen tijd met zijden muts, blauwe kiel en holle blokken bij winterdag naar de mis. Zijn grootmoeder had in haar tijd zelf het lijnwaad gesponnen. Er waren paarden, koeien en zwijnen op 't hof en er waren twee meiden en drie knechten. Ja, die schone oude tijd. En toen vroeg ik hoe in grootva ders tijd het vee, de kalvers en de zwijnen gevoederd werden en hoe het op dit ogenblik gebeurde. Uit de verklaringen van den boer bleek dat niets was veranderd, dat rogge meel en aardappelen de hoofd schotel vormden van het eetmaal van vee en zwijnen, terwijl er om trent geen voeders werden aange kocht. Sprekend over de varkenskweek vertelde de boer dat hij de zwijn tjes mestte met aardappelen welke te verkopen waren aan 1,75 het ki lo en met roggemeel, maar dat ieder zwijn een verliespost was en dat daarenboven de dieren op 60 kilos en soms minder kreupel wa ren. Ik bezag de boer en de boerin en ook de zonen en dochters van holleblokken of blauwe kielen was hier geen spraak meer want allen waren keurig gekleed en mochten dus op dit gebied met hun tijd mee gaan. Alleen voor het bedrijf bleef al les zoals in de tijd van grootvader, in vee- en varkensvoeding was was geen verandering gekomen. Bij ons verder gesprek deed de boer zijn beklag dat er niets te ver dienen was, dat kiekens en zwijnen verliesposten waren, en dat het ook niet naar wens ging met het melkvee. Ik heb getracht die brave man te bewijzen dat in alle bedrijven, ook en vooral in de boerderij, het no dig was mee te gaan met de mo derne vooruitgang, dat zijn ver ouderde manier van voederen de schuld was dat hij geld verloor in plaats van te winnen en dat ten slotte de achterblijvers tot onder gang waren gedoemd. Toen gaf ik als voorbeeld een zijner kennissen, wier grootvader ook een boer was en van mindere rang, wier vader vóór 50 jaar in een schuur een brouwerijtje was begonnen. Dit brouwerijtje was nu een grote, bloeiende zaak omdat de vader en de zoon met hun tijd waren meegegaan, de nieuwste werkwijzen hadden toegepast en moderne machines aangeschaft. Onze boer wist dat zeer goed, hij was overtuigd dat er wel wat te verbeteren was, maar was toch van oordeel dat er veel van die nieuwigheden boerenbedrog wa ren. Hij was dan ook niet zinnens enige proeven te doen en meende dat hij ook op zijn manier in de he mel zou komen. Ik heb hem vriendelijk het beste gewenst en heb met een zucht af scheid genomen. Bij het terugkeren heb ik me afgevraagd of dergelijke boer wel recht had op een redelijk bestaan en of alle boeren die aardappelen van 1,75 het kilo aan de zwijnen geven, die nog steeds verkeerd handelen inzake voeding en be mesting, die wetens en willens de vooruitgang de rug toekeren, wel waardig zijn een boerderij te be sturen. Deze ware geschiedenis geeft een beeld van de geestestoestand van veel onzer landbouwers en kwekers. Hoe het mogelijk is is, niet te ver klaren, maar het is een feit dat veel boeren niet willen meegaan en de ogen en oren sluiten voor eiken vooruitgang. Terwijl de werkwijzen in de nij verheid om de twintig jaar om zo te zeggen omgekeerd worden, blij ven veel landbouwers zitten op de oude stoel van grootvader die vermolmd en versleten is, ze willen zelfs niet beproeven wat door veel ander reeds jaren met wellukken is toegepast en zijn hierdoor de schuld van hun eigen verval. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom), oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. e MMMBMU m •o».rtrer- T-'S' VSw«,.'ir STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, MM» j .unit net*

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1