Weekblad Redt U Zeiven in rouw. De begroting van landbouw in de bevoegde senaatscommissie DE LEEFBAARHEID de Landbouw. van Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers ALEXANDER GRAUWELS AALST 2 FEBRUARI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1755 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Siandsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Te Zemst overleed in de ouderdom van 82 jaar de heer lid van de Toezichtsraad van de Sam. Maat. Redt U Zeiven. De heer Grauwels was een der eerste leden uit het Zenneland toen on:e vereniging in 1923 tot daar door drong en Hij is ons steeds trouw gebleven. Hij werd in 1937 tot lid van den toezichtsraad van de Samenwerkende Vennootschap verkozen in vervanging van Burgemeester Moens uit Wichelen, die in 1936 overleed, ambt dat hij tot zijn overlijden met eer en toewijding heeft vervuld. Een afvaardiging bracht Hem bij de liikplechtigheden een laatste groet en vanwege onze vereniging werden bloe men neergelegd op zijn graf. Een afscheidsrede werd uitgesproken door onze Be stuurder de heer O. Caudron. De heer Grauwels was steeds een voorbeeld van on baatzuchtigheid en trouw. Hij was de rechtvaardige man die al goeddoende door 't leven ging. We danken Hem voor wat Hij voor Redt U Zeiven en de landbouwers heeft gedaan in de loop der jaren. Hij ruste in Vrede Aan Mevrouw Grauwels, Kinderen en Kleinkinde ren, aan de ganse Familie bieden wij onze oprechte deelneming. VRIJE TRIBUNE Het verslag over de begroting van landbouw dit jaar namens de senaatscommissie van landbouw uitgebracht door de heer Bouilly is eerder arm aan inhoud althans wat betreft de algemene beschou wingen. Het grootste gedeelte van het veislag wordt ingenomen door de vragen van de leden der com missie en de antwoorden hierop van de Minister van Landbouw. Onder de hoofding algemene beschouwingen geeft het verslag vooreerst een relaas van de tussen komst van de minister. Deze zou verklaard hebben dat de landbouw geen baat heeft gehad bij de hoog conjunctuur en dat om deze reden van hem gene offers worden ge vraagd in het kader der maatrege len die de regering heeft geno men tot bestrijding van de prijsstij ging. De vermindering van 24 mil joen frank die op de begroting van landbouw zal worden toegepast zal volgens de minister geen al te nadelige invloed hebben op de po litiek van zijn departement, omdat zij in hoofdzaak zal slaan op de kredieten voor werkingsuitgaven of administratie en niet op de toe lagen. Enkel de kredieten die voor zien waren voor de vergoedingen uit te keren voor dieren die wegens varkenspest moeten worden afge maakt zullen met 10 miljoen frank worden verminderd. De minister verklaarde zich ver der overtuigd van de noodzakelijk heid de techniekV van onze land bouwers steeds meer te verbeteren. Al de inspanningen dienen gericht op de verhoging van het rende ment van het landbouwbedrijf. (Zr'e vervolg 2' bldz. 2' kolom Als bestuurder van de landbou wersvereniging Redt U Zeiven en het blad De Koornbloem ligt het in mijn taak de landbouwers op al le manieren stoffelijk en zedelijk te helpen en te onderrichten, hen op alles te wijzen dat kan bijdra gen om in hun bedrijf tot beter uitslagen te komen. Met raad en daad, door ons blad en door gesprekken moeten we ons boeren onderrichten en hen de beste doenwijzen aanduiden. Het gebeurt meer dat onze dien sten bij bepaalde bezoeken toe standen ontdekken die wijzen op een verregaande onwetendheid inzake de meest gekende grondbe ginselen van de landbouwkunde. Ik wil hier enkele gevallen aan halen, zonder namen te noemen, maar die echt zijn voorgekomen. Zo bezochten we voor enkele ja ren, het ging zeer slecht met de zwijnen, een landbouwer met een middelmatig bedrijf en die met re den kloeg over het verlies dat door hem werd geleden met de varkens- mesterij. Bij de bespreking bleek het al ras dat de voeding gebeurde zon der enige beredenering en zoals in de tijd van overgrootvader. Daar de boer in kwestie een zeer betrouwbare man is, deden wij het volgende voorstel, hem verzeke rende dat er met een moderne voe- derwijze er toch nog te verdienen was. We stelden voor dat wij de vol ledige varkensmeien zouden leve ren, betaling na verkoop der zwij nen, met deze speciale voorwaar de dat al de winst voor hem was en al het verlies voor Redt U Zei ven. Dit waren zeer ongewone voor waarden en we deden dit enkel omdat we eens voor die boer en voor vele zijner kennissen wilden laten uitschijnen wat hemelsbreed verschil er bestaat tussen een goe de en een slechte manier van var kensvoederen. Tot onze grote verbazing, heeft de boer in kwestie het voorstel niet aangenomen niettegenstaande er voor hem geen enkel risico be stond. Is dat niet ongelooflijk En toch is het waar Een ander landbouwer bekloeg zich over de opbrengst van zijn aardappelen. Het bleek dat hij bij stalmest enkel ammoniak sulfaat toediende. Op onze raadgeving gebruikte hij het jaar nadien onze volledige samenstelling voor aardappelen en kreeg een opbrengst welke hij nooit te voren had gekend en waarover hij met reden fier was. Het volgend jaar gaf hij weer uitsluitend Am. Sulfaat met het ge volg dat hij weeral veel gewas en kleine knollen kreeg. Waardoor deze boer, niettegen staande zijn goede uitslag met een volledige bemesting, weer ver keerd liep hebben wij niet kunnen achterhalen, maar het blijkt onge looflijk Bij een bezoek aan een tarwe veld—het is nu in de zomer twee jaar geleden, zagen we hoe prach tig het veld was gegroeid, bezaaid met door ons geleverd origineel zaaigraan. De opbrengst zou zeker de 5.000 kg per hectaar benaderen en de boer rekende dat de meer uitgave aan zaaigraan hem min stens drie maal zou vergoed wor den reeds het eerste jaar Juist daarneven stond een stuk tarwe van een slechte boer. Het was niet meer te herkennen welke soort, maar de aren leken op mus- senbekken. Ik schatte de minder- opbrengst van dat stuk, tegenover het ander op ruim 2000 kg per ha. Waarom die slechte boer geen voorbeeld neemt aan zijn gebuur is niet te begrijpen, maar het is een feit dat die man minstens 9000 fr per hectare minder zal ontvan gen. Een zeer goede boer, wellicht de beste van de streek kwam tot de volgende bevinding Hij had ver leden seizoen 50 poeljen gekocht. Het was prima materiaal, maar de eierleg bleef achter. Op onze raadgeving werden 30 kiekens in een speciaal hok gesto ken en uitsluitend met onze melen gevoed. Enkele weken nadien kon de man van die 30 poeljen tot 25 eieren per dag rapen terwijl de overige nog geen enkel ei hadden gege ven. Een onzer goede leden, boer en kiekenkweker, had circa 320 hen nen welke hij voederde met leg- meel dat 60 fr. de 100 kg goedko per kostte dan dit van R.U.Z. Al onze pogingen mislukten om hem te doen overgaan op het leg- meel R.U.Z. tot op zekeren dag, twee maand geleden, hij moest be kennen dat hij bijna geen eieren raapte, amper 7 tot 10 per dag. oornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. -s-eMBnatoW WMMMMiWMMnnMHb Postcheckr. S. M. Redt U Zelven Handelsregister Aalst Nr 145. .-aers# ««ana»** awaKgae STICHTER EN BESTUURDER y irt'ikWMMiaWgawei -• 1TV urmTiTnUTtHI De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom.)

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1