De Begroting van Landbouw in de bevoegde Senaatscommissie. Diarree bij Kalveren. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst 1 AALST 9 FEBRUARI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1756 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage) Zoals gemeld in onze vorige bij drage is het verslag over de begro ting van landbouw grotendeels in genomen door de vragen om inlich tingen, gesteld door de leden der senaatscommissie en de antwoor den hierop van de minister van landbouw. Op een vraag om inlichtingen 1 betreffende de uitvoering van de ruilverkaveling, antwoordde de mi nister van landbouw dat hij voor nemens is van een zo ruim moge lijke basis uit te gaan. Het bestuur lijk apparaat zal weldra gereed zijn. De plaatsen waar in 1957 met de eerste verrichtingen zal worden begonnen, zijn reeds uitgekomen. Het zal technisch onmogelijk zijn in 1957 meer dan 5 miljoen frank uit te geven, ongeacht het aantal be gonnen verrichtingen. De minister verklaart dat hij uit het buitenland berichten heeft ont vangen over de degelijkheid van de Belgische wet. Zijn Franse col lega's zouden van plan zijn sommi ge bepalingen ervan overteneitten. De minister verklaart ook dat hij het privaat initiatief niet stelselma tig zal afwijzen. De ruilverkavelingen die door particulieren worden opgemaakt, zullen zorgvuldig onderzocht en zo mogelijk aangenomen worden. Op het Departement zal een speci ale ruilverkavelingsdienst worden opgericht. Deze zal enkel belast zijn met de supervisie van de ruil verkavelingswerkzaamheden, zo dat hij het met weinig personeel zal kunnen stellen. Op een vraag welke de juiste taak zijn zal van de Nationale Maatschappij voor de Kleine Land eigendom, antwoordde de minister dat deze Nationale Maatschappij alleen het secretariaat zal waarne men en de verrichtingen financie ren, overeenkomstig de wet op de ruilverkaveling. De minister zal eveneens haar medewerking inroepen om de ver kavelingsverrichtingen voor te be reiden en ten uitvoer te brengen. Terloops deelde de minister mede dat zijn kollega van Openbare Wer ken bij hem stappen heeft gedaan met het oog op een herkaveling langs de nieuwe autosnelwegen. Mat dit verzoek zal rekening wor den gehouden. Een lid der senaatscommissie drukte als zijn mening uit dat de tussenpersonen bij de verkoop van landbou wp r od u kte n goed hun brood verdienen, terwijl de kleine boeren hun bedrijf moeten zien II verkwijnen. Naar zijn oordeel is controle nodig om zeker te zijn dat een redelijk deel van de verkoop prijs en de rijkstoelagen in handen komen van de voortbrenger. Zijns inziens zouden de landbouwers hun winstmarge gemakkelijker kunnen verhogen, indien zij meer gegroe peerd waren in aankoop produktie- en verkoopkoöperaties. Zelfde lid meent dat de prijzen voor de aan koop van landerijen te hoog liggen. In Nederland is het volgens de wet mogelijk de koopprijzen vast te stellen na overeenkomst tussen de eigenaars, de gebruikers en de openbare machten. Hij wenst dat de wet op de ruil verkaveling een ruime toepassing zal vinden en dat het ontwerp op de Polders spoedig wet moge wor den. In zijn antwoord wees de minis ter er op, dat sommige opmerkingen van het betrokken lid eerder de beroepsuitoefening dan de poli tiek van zijn departement betref fen. Wat de meststoffen en de con trole aangaat, beschermt de be staande wet de landbouwers wel, maar dezen maken niet genoeg ge bruik van de middelen die hun ter beschikking staan om de produc ten te laten ontleden. Wat de coöperaties betreft deelt de minister mede dat de juridische diensten van zijn departement een speciaal statuut voor de landbouw sector zullen voorbereiden. Persoonlijk wenst de minister een grotere ontwikkeling van de landbouwcoöperatie. De opmer king in verband met de soms gro te bedragen die ter beschikking van de coöperatieve zuivelinrich- tingen worden gesteld beantwoord de minister met de verklaring dat het hier geen toelagen, maar te- rugvorderbare leningen betreft. Dit geldt echter niet voor de rijksbij dragen ten behoeve van de aan koop van landbouwmaterieel voor gemeenschappelijk gebruik. Inzake de uitvoer van witloof deelde de Minister mede dat de vrijgeving van de invoer van wit loof door Frankrijk gedeeltelijk on gedaan werd gemaakt door het verhoogd invoerrecht dat thans ge heven wordt. Wat de positie van onze tuin bouw aangaat in het kader van onze internationale betrekkingen, deelt de minister mede dat, voor Benelux, de commissie voor harmo nisatie haar werkzaamheden voortzet. (Zie vervolg 3' bldz. 3e kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 10 feb. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. In een voorgaande bijdrage be spraken wij de verschillende vor men van afgang, die konden op treden en gaven daar, zij het dan ook in zeer beperkte vorm, de bij zonderste oorzaken van aan. Onze veehouders, die echter meer op de praktische nood zijn afgesteld, zullen nu natuurlijk vra gen: maar welke middelen zijn er om die gevreesde kwaal te voor komen ofwel te genezen? Nu gaat het hier zoals overal el ders. Men moet eerst inzicht heb ben in de gang van zaken wil men er op een afdoende manier aan kunnen verhelpen. Bij de bestrijding van diarree komt steeds de vraag naar voor: wat is de oorzaak? Pas als men hier een juist inzicht in heeft kan men op de gepaste manier in grijpen. Om maar een klein voor beeld te geven onderstel even dat wij te maken hebben met een geval van diarree door een onjuiste af braak van de eiwitten. Zal men dan goed doen met de zieke dieren melk te laten drinken? Melk is nu toch een licht verteerbaar voedsel en moet dus wel geschikt zijn om de darmen weer op streek te bren gen? Hoe licht verteerbaar melk ook is, in het geval van rottings- diarree zal men de zaak alleen nog maar erger maken, want waar de eiwitten verkeerd worden afgebro ken dient men zeker geen extra eiwit meer bij te geven of het rot tingsproces gaat nog sterker door. Dus eerst en vooral een inzicht in de oorzaak en pas dan de remedie. Degenen onder onze lezers die denken dat wij zo maar voordevuist een middel kunnen geven dat voor alle gevallen en in alle omstandig heden redding zal brengen, moeten wij teleurstellen. Zij die onze vorige bijdrage aandachtig gelezen heb ben zullen dat wel begrijpen. Daar voor is afgang een te complex ver schijnsel. Trouwens als het zo een voudig was, waarom zouden er dan nog veeartsen moeten bestaan? Wij moeten om te beginnen een goed onderscheid maken tussen wat op het domein van de veehou der ligt en wat op dit van de vee arts thuishoort. In grote trekken kunnen wij dat zo zeggen het voorkomen van diarree en het doen ophouden door het wegnemen van de oorzaken ligt in de bevoegdheid van de veehouder. Het genezen van werkelijk ernstig aangetaste dieren is het werk van de veearts. 1) Gewone diarree. Dit kan normaal zonder tus senkomst van de veearts tot een goed einde worden gebracht, op voorwaarde dat men tijdig maatre gelen neemt. De grote oorzaak van spijsverteringsstoornissen is door gaans ofwel het overvoederen of wel het toedienen van ongeschikte voedermiddelen, voornamelijk van slechte ondermelk. Doet zich een dergelijk geval voor dan zal de oplettende vee houder hierop onmiddellijk reage ren door een sterke vermindering (ingeval van overvoeding) of een totaal onthouden van voeder (in geval van slechte ondermelk). Zo dra de ontlasting iets zuur riekt, moet dit reeds een waarschuwing zijn en dient de veehouder onmid dellijk de voeding te verminderen. Vaak is het dan nodig gedurende een paar dagen niets anders te ge ven dan wat lauw gekookt water, met daarin twee eetlepels houts koolpoeder per liter water. Overvoeding, gevolgd door spijs verteringsstoornissen en afgang kunnen zowel ontstaan bij het voe deren van droog meel als bij het geven van meel in de melk. Bij droogmeelvoedering zal dit minder de schuld van het meel zijn, opdat de kalveren er de eerste tijd toch maar weinig van opnemen. Wan neer men het meel in de melk geeft dan is het gevaar dat het kalf er te veel van eet natuurlijk veel groter. De oorzaak ligt dan niet in het meel, maar in een onvoorzichtigheid van de kweker, die maar moet opletten dat hij zijn dieren op rantsoen zet. wmmPMmsmm De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom.) -•-■■■-

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1