De Landbouwbegroting in de Senaat. Coccidiose bij Kippen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 2 MAART 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1759 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcsndsverdediging van ds Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage) In ons nummer van 16 februari 1.1. hebben wij in grote trekken de rede samengevat uitgesproken door de Minister van Landbouw in de senaatszitting van 5 februari. Er bleef ons nog een samenvatting te geven van de beschouwingen gewijd door de Minister aan de toestand in enkele belangrijke be drijfstakken. Wat betreft de suikerbietenteelt, deelde de Minister mede Het suikervraagstuk maakt thans de bezorgdheid gaande van de bie tenplanters wegens het feit dat ten gevolge van een stijging die is be gonnen op 15 november 1956, de wereldprijs van de gekristaliseerde suiker zonder tolbescherming mer kelijk hoger is dan de binnenland se prijs. De kommissie voor de sui ker bestaande uit planters is enke le dagen geleden bijeengekomen en deze vergadering werd gevolgd door een bijeenkomst van deskun digen. Mocht die toestand voort duren, dan zou hij misschien, op het internationaal vlak, het sluiten van kontrakten beletten, die meer uitbreiding zouden geven aan een belangwekkende teelt die men had moeten afremmen. De cichoreiteelt bleef verder moeilijkheden ondervinden de voorraden van de vroegere oog sten hebben op de markt gedrukt •n de drogers slagen er niet in de onmisbare minimum prijzen te ver krijgen. De met het Verbond van Drogers aangeknoopte kontakten hebben er mij toe gebracht, ten bezware van het Landbouwfonds, een beslissing te treffen waardoor de voorraden van vroegere jaren onder aanvaardbare voorwaarden kunnen verkocht worden. Van ochtend zelf heb ik mijn akkoord betuigd opdat dit quotum van 1.000 tot 1250 ton zou verhoogd worden. De afzet voor het vlas is moeilijk gebleven, ondanks de maatregelen die getroffen werden om de vlasnijverheid te beorderen en het verbruik van lijnwaad in de hand te werken. betreft, deze voorwaarden van de tabak bedrijf waar- Wat de hopteelt kon onder gunstige afzet vinden. Hetzelfde kan niet gezegd worden, een in de moeilijkheden nog groot blij ven. Wij doen ons best om die moeilijke kwestie op te lossen op het technisch en het ekonomisch vlak Het uitgangspunt is een vol ledige omschakeling van de teelt, de oogst, de bewaring, de commer- cialisatie van de tabak. Met dit doel werden de op de begrotingen van 1955 en 1956 uitgetrokken kre dieten aangewend, aan de ene kant, voor het bouwen en de uit rusting van het station van Chai- riere en, aan de andere kant, in Oost-Vlaanderen, voor een deel neming in de kosten van onder zoekingen over droogrekken voor tabak. De voornaamste oorzaak van de moeilijkheden welke de tabakplan ters ondervinden berust in een kwaliteit die steeds minder ge vraagd wordt in de handel. De ware oplossing moet gevonden worden in de produktie, tegen la gere prijs, van tabak van groot verbruik, zoals b.v. de neutrale ta bak, gebruikt voor de fabrikage van sigaretten. De inspanningen op dit gebied gedaan door de dien sten van het departement begin nen uitslagen op te leveren. De verwezenlijking van het be oogde programma vergt een ge lijklopende aanpassing van de drooginstallaties bij de planters. Immers, de bestaande installaties schijnen oorzaak te zijn van de uit eenlopende aard van de loten en zijn een belemmering voor het voortbrengen van andere meer ge zochte variëteiten. Tegelijkertijd met deze techni sche inspanning en met de mede werking van het Departement, werd een nationaal verbond van tabakplanters opgericht. Het De partement zal in voeling blijven met dit verbond. Wij streven er naar het afsluiten te bevorderen van een overeenkomst tussen dit verbond en het Belgisch Luxem burgs Verbond van tabakfabrikan ten. Indien deze overeenkomst kan tot stand komen zal het Departe ment in iedere produktiestreek kommissies voor keuring of exper tise oprichten met het oog op de indeling van de partijen tabak. Wij laten de hoop niet varen dat wij de toestand zullen kunnen herstel len op het gebied van de tolrech ten binnen het kader van het ver drag betreffende de gemeenschap pelijke markt. Het Departement heeft schikkin gen genomen om de likwidatie te bevorderen van de niet verkochte hoeveelheden van de vroegere oogsten, die 8 t.h. vertegenwoordi gen van de oogst van 1952, 9 t.h. van de oogst van 1953 en 29 t.h. van de oogst 1954. Al de vroegere oogsten zijn verkocht. De nodige gegevens verstrekt door het be stuur der accynzen laten ons toe over te gaan tot de uitkering van de toelagen. (Zie vervolg 3e bladz. 3' kolom). De voornaamste van de talrijke kwalen, waarmee een kippenhou der te kampen heeft zijn wel 1) De besmetting met allerlei pa rasieten. 2) De pullorumziekte. 3) De kippenverlamming (neuro- lymphomatose). 4) Het leucosecomplex. 5) De pseudo-hoenderpest of ziekte van Newcastle. Van deze reeks is het wellicht de besmetting met parasieten, waaraan de kweker zelf nog het meest kan aan verhelpen... op voor waarde dan dat hij weet hoe hij dat aan boord moet leggen. Wij willen dan ook proberen hem hier bij een handje te helpen. Hij mag daarbij niet terugschrikken voor het feit dat de uitleg misschien wel wat ingewikkeld zal worden. De ziekte, en de schade die zij veroor zaakt, zijn echter wel van aard, dat het de moeite loont er ons verstand eens op te scherpen. De verwekker van coccidiose. Coccidiose wordt niet veroor zaakt door bacteriën, zoals wel eens gedacht wordt, maar wel door verschillende soorten protozoën of oerdiertjes, die alle tot de Eimeria- groep behoren. Vroeger was men van mening dat coccidiose bij de verschillende vogels toe te schrijven was aan één en dezelfde Eimeriasoort, ttz. men dacht dat de verwekker van de ziekte bij de verschillende vogels dezelfde was. Dat is echter niet zo ieder vogelsoort heeft zijn eigen Eimeria en deze is niet gevaarlijk voor de andere vogelsoorten. Hier uit volgt da* coccidiose bij duiven bv. niet besmettelijk is voor de hennen. Tot nu toe heeft men bij de kip pen een 8 tal Eimeriasoorten kun nen vaststellen, nl. Eimeria tenella necatrix maxima brunetti sterk ziekteverwekkend normaal ziekteverwekkend acervulina i praecox mitis 1 hagani De ontwikkeling van de cocci- dien, die als verwekkers van de ziekte kunnen beschouwd worden, werd bestudeerd door Schaudinn op een soort Eimeria bij de duizend poot voorkomend. De levenswijze van deze Eimeriasoort stemt over een met deze, die ons bij de hen nen bekend zijn. Laten wij nu even zien hoe zich de ontwikkeling van de Eimeria tenella voordoet, die de dikkedarmcoccidiose bij kuikens veroorzaakt. In de uitwerpselen van de hen nen kunnen oöcysten voorkomen, die nadat ze 24 uren in de buiten lucht hebben verbleven, rijp zijn geworden en daardoor in staat op nieuw de hennen of kuikens te be smetten. Worden deze oöcysten door kui kens opgepikt, dan komen ze in de darmen terecht, waar ze onder in vloed van de darmsappen uiteen vallen (hun beschermende wand wordt opgelost). Bij dit uiteenvallen komen 8 cellen vrij, die sporo- zoiëten worden genoemd. Deze sporozoieten zijn kleine, spoelvor- mige cellen, die zich met hun spits vooreind in de darmwandcellen inboren (bij E. tenella in de wand van de dikke darm) en daar aan het groeien gaan tot ze afgerond zijn (men heet ze dan trophozoië- ten). Intussen krijgt hun celkern weinig of niet ziekteverwekkend een kernlichaam, waarna ze dan de naam krijgen krijgen van schi- zonten. De darmcel, waarin de parasiet als sporozoiet is binnengedrongen wordt vernietigd, zodat de para siet los komt. Intussen deelt de kern van de schizonten zich herhaalde malen, waarbij dan iedere jonge kern het begin zal zijn van een nieuwe cel, die eveneens spoelvor- mig is. De aldus ontstane nieuwe cellen noemt men merozoiëten. Zo zijn drie dagen na de infectie, dus na de opname van de oöcysten door de kuikens, ongeveer 900 me- rozoieten ontstaan, die op hun beurt weer de darmwancellen bin nendringen, opnieuw dezelfde ont wikkeling doormaken, die wij reeds hebben beschreven, om ten slotte op het einde van de vierde tot het begin van de vijfde dag als tweede generatie in de darm te worden uitgestoten. De nakome lingen (tweede generatie) van de merozoiëten van de eerste genera tie bedragen ongeveer 300 tot 350 merozoieten van de tweede gene ratie. Opnieuw dringen deze merozo ieten in de darmcellen, maar deze keer ontwikkelingen ze zich langs de ene kant tot mannelijke voort- plantingscellen (microgameten) (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). 'mwi mmw i wmm*** De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. w.. aMMUMiRir.G Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen ■^/avrm «■rimgwaaHTlUHiiaiiW Uil, i;S— Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1