I DE LEEFBAARHEID Weekblad van de Landbouw. Enkele nuttige inlichtingen betreffende de toepassing der erfenisrechten. Voer en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 16 MAART 1957. Verschijnt tedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1761 E sheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor d© Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. VRIJE TRIBUNE Mijnheer de Bestuurder, Naar aanleiding van uwe arti kelen in Uw geëerd blad over de leefbaarheid van de Boerenstand ben ik zo vrij U het volgende te schrijven Ik wil niets ontkennen van de door U aangehaalde boeren on bekwaamheid, misplaatste wer king van achterblijvers enz. enz., dit alles kent iedere moderne boer. Dit is in iedere stand hetzelfde de beste gaan vooruit. Nochtans mo gen onze boeren in t algemeen gerekend worden bij de meeste voortbrengende van Europa Geen stukje grond om te zeggen blijft onbebouwd, proper ondanks alle slechte wegen, versnipperingen van de grond, enz. Neem nu iedere tak van de landbouw, b.v. de gro tere tarweboerderijen in Wallonië, de meeste achterstand, wanorde enz. alhoewel mechanisch inge richt Hier is moderne achteruit gang, van werklust. Weinig kinde ren, geen familie boerengeest, hun ker naar modern genieten, enz. De suikerbieten wat brengt zulks op voor 'n boer als winst? Vraag het maar aan de mensen met boek houding en ondervinding De vee stapel, zwijgen we daarvan, zegt iedere veehouder. Tot in de maand October 2,70 fr. de liter melk van 30 °/o vetVerlies op grote schaal, want als vlees geleverd, is 't nog erger, VERLIES ËN NOG VERLIES!! De varkens, ja voeder maar heden daags, maar in VERLIES KON- JONKTUUR zijn al de kwekers!! Ondanks de mooie praat in de ra dio en elders Ik zal van de tabak, hop, bitterpeëen, aardappelen, en zoveel andere landbouwvoort- brengselen niet spreken, dit zal mij te verre leiden Het steekspel van Kamer en Senaat leert ons alle da gen hoe stiefmoederlijk de boeren sedert ALTIJD behandeld zijn. Alle politiekers zijn 't akkoord om de lonen der werklieden te ver hogen. De landbouw alleen geniet niet van de huidige hoge konjunktuur. Natuurlijk durven ze dat niet ronduit zeggen de boeren werken allemaal met ver lies. Wat nu met eieren, groenten, specialiteiten, bloemen, fruit, enz. nog slechter, a.u.b. luister mijnheer. Wij bezitten bloemisten in het Gent se zo bekwaam als wie in gans de wereld, van vader op zoon, en op eigene krachten uitgebaat, en wie heeft die mensen geruïneerd Serristen, wie doet ze na, of wie heeft beter vruchten in gans de wereld De groenten, waar vindt men nog zo'n aanvoer van allerlei mooie vruchten als te Mechelen? Het witloof, ja het witloof, wereld beroemd nationaal Belgisch- Vlaamse kweek van de boeren zelve uit de grond gestampd. Wat heeft men ervoor van overheids wege gedaan Veel schoon rede voeringen gehouden, en verder taksen en nog taksen gezet op uit voer, enz. Ons fruit, zelfs perziken zo mooi en zo fijn als gelijk welke Zuiderse. Wat doet men voor dit alles Van uitvoer gesproken wie kent de geschiedenis niet van le den-uitvoer in plaats van eieren Een groot Belgisch Professor gespe cialiseerd in kostprijs berekening van Hollandse melk en onze melk, zei eens de brutale waarheidHier in België is men gewoon van goed koop op de rug van de boer te le ven Daarmee is alles gezegd ge loof ik Van kostprijzen gesproken hoe kunnen wij voordelig werken met al die klein stukjes Waarom geen ruilverkaveling Een NIET land bouwblad schreef Een versnipper de landbouwexploitaite berooft de boer van zijn vrijheid bij het be bouwen van zijn land. Een boerderij na de ruilverkaveling maakt van (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom). Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 17 maart tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Om te voldoen aan de wens van meerdere leden, zullen wij in deze bijdrage een bondig en zoduidelijk mogelijk overzicht geven der be palingen betreffende de toepas sing der erfenisrechten. Wij wensen vooreerst de aan dacht te vestigen op het feit, dat *de wet van lOnovember 1953 (Stsbl. van 21 november 1953) de vrijstel lingen op de erfenissen in rechte linie of tussen echtgenoten met ge mene kinderen merkelijk verhoogd heeft. Anderzijds, en als vergel ding voor het verlies aan inkom sten dat hieruit voortspruit voor de schatkist, heeft dezelfde wet het vorig recht op de erfenissen in de zijlinie en tussen vreemde personen verhoogd met ongeveer 10 Alvorens nader in te gaan op de betekenis van de wet van 10 no vember 1953, wensen wij een zeer beknopt overzicht te geven van de bijzonderste bepalingen van het wetboek op de erfenisrech ten. Wij zeggen te recht zeer beknopt overzicht, daar het on mogelijk is de talrijke bepalingen van het wetboek in een bijdrage toe te lichten. Onze bedoeling is dan ook enkel onze lezers een al gemeen inzicht te geven in de wet geving betreffende de rechten van toepassing op de overdracht van nalatenschappen. Het erfenisrecht wordt berekend volgens een geleidelijk stijgend ta rief (berekening per schijf) op het netto aandeel van elke erfgenaam, legataris of begiftigde in de nala tenschap van de overledene. Door netto-aandeel dient verstaan het aandeel in het netto actief der na latenschap, dit is de nalatenschap na aftrekking der schulden of las ten toegelaten door de wet. Verminderingen op het erfenisrecht. Het erfenisrecht zelf wordt ver minderd met 2 per wettig kind dat de erfgenaam, legataris of be giftigde heeft bij het openvallen van de nalatenschap. Deze vermindering wordt ten voordele van de overledene echt genoot (note) op 4 °/0 gebracht per wettig kind dat deze echtgenoot uit zijn huwelijk met de overledene heeft behouden. Het ontvangen kind wordt, voor zover het leefbaar ter wereld komt, gelijk gesteld met het geboren kind. De kleinkinde ren tellen enkel voor het kind waar uit zij geboren zijn. Indien de goederen, die onder worpen werden aan het erfenis recht of aan het recht van over gang bij overlijden, binnen het jaar na het overlijden van de erf later het voorwerp uitmaken van een nieuwe overdracht bij overlij den, wordt het erfenisrecht op de ze nieuwe overdracht met de helft verminderd, zonder dat deze ver laging van rechten evenwel de er fenisrechten geheven op de onmid dellijk vorige overdracht mag over treffen. Op het einde van dit artikel vindt u het thans in voege zijnde tarief der erfenisrechten. Het erfenisrecht wordt vermin derd 1° tot 6 voor de legaten ge daan aan de provinciën, aan de gemeenten en aan verscheidene instellingen van openbaar nut. 2° tot 8 °/o voor de schenkingen gedaan aan de verenigingen zon der winstbejag. De belastbare grondslag (of het netto aandeel in de nalatenschap), waarop de erfe nisrechten worden berekend, wordt, in voorkomend geval afge rond tot het hoger twintigtal fr.,het bedrag van het erfenisrecht tot de hogere frank. Vrijstelling van het erfenisrecht. Zoals hoger vermeld, wordt het erfenisrecht berekend op het aan deel van elke erfgenaam in het netto-actief der nalatenschap. Van het erfenisrecht worden echter vrijgesteld 1) hetgeen verkregen wordt door een erfgenaam in rechte linie (kinderen en kleinkinderen) of tus sen echtgenoten met gemene kinderen of afstammelingen, ten belope van de eerste snede van 100.000 frank. Deze vrijstelling wordt ten gunste der minderjarige kinderen van de overledene ver meerderd met 2.000 fr. voor elk vol jaar dat nog moet verlopen tot hun meerderjarigheid en, bovendien ten gunste van de overledene echtgenoot (note), met de helft der bijkomende vrijstellingen welke de gemene kinderen aldus samen ge nieten. Berekening van het vruchtgebruik en de naakte eigendom. Het vruchtgebruik dat door erf genaam (meestal de overlevende echtgenoot) geërfd wordt, dient voor de berekening van het erfe nisrecht in volle eigendom omge zet. Daartoe dient het bedrag dat in vruchtgebruik wordt geërfd ver menigvuldigd enerzijds met het ge tal dat gevormd wordt door het aantal jaren dat de vruchtgebrui- (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Postcheckr. S. M. Redt U Zei ven Handelsregister Aalst Nr 145. Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. STICHTER EN BESTUURDER De meH-werkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1