a Weekblad De toestand van de Deense landbouw. Algemene Vergadering REDT U ZELVEN Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 30 MAART 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1763 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage) In onze vorige bijdrage hebben wij aan de hand van een interes sante studie gepubliceerd door de heer A. Hoegsbro Holm, gewezen sekretaris-generaal van de Deense Landbouwraad, in het Bulletin nr. 171 van de Société Beige d'Etudes et d'Expansion, een beknopt over zicht verstrekt van de structuur van de Deense Landbouw en van de beroepsorganisatie der Deense boeren. Er blijft ons thans enkele beschou wingen te wijden vooreerst aan De afzet van de Deense landbouwproducten. De verkoop der Deense land- bouwprodukten geschiedt voor amper 35 der voortbrengst op de binnenlandse markt met haar 4,5 miljoen verbruikers en voor 65 op de buitenlandse markten. Deze toestand wijst op een grote afhan kelijkheid van de Deense land bouw van de afzetmogelijkheden in het buitenland. Ook worden de prijzen welke de Deense boer op de binnenlandse markt bekomt in hoofdzake bepaald door de gemid delde prijzen welke zijn produkten bekomen op de verschillende bui tenlandse markten. Dit betekent dat de Deense verbruikers hun voedingswaren over het algemeen tegen zeer voordelige prijzen kun nen betrekken. De iandbouwvoortbrengst is al dus voornamelijk afgestemd op de uitvoer, zoals het in algemene zin ook het geval is voor Nederland en Nieuw Zeeland. De waarde van de Deense uit voer van landbouwprodukten be reikt ongeveer 5 miljard kronen per jaar, wat neerkomt op onge veer 65 °/0 van de totale waarde van de Deense uitvoer. Wanneer men daarvan de invoerwaarde af trekt van de grondstoffen en aan verwante produkten aangewend voor de landbouwproduktie, be komt men een netto-waarde schom melende tussen 3,75 en 4 miljard kronen voor de uitvoer der produk ten van de Deense landbouw. De ze is aldus een uiterst belangrijke bron van inkomsten voor de 80 °/0 der Deense bevolking buiten de landbouw, daar hij de betaling toe laat van de invoer van de aanzien lijke hoeveelheden grondstoffen vereist voor de nijverheid en van afgewerkte produkten voor onmid dellijke verbruik der bevolking. De evolutie der buitenlandse markten meer bijzonder wat de handel betreft in levensmiddelen is dan ook van aanzienlijk belang voor de Deense landbouw. Welnu er kan niet gezegd wor den dat deze evolutie de laatste ja ren gunstig is. In 1954-55 bereikte de internationale handel voor al de koopwaren een peil dat onge veer 55 °/0 hoger lag dan vóór de oorlog. Daarentegen bleef de we reldhandel in landbouwprodukten 1 tot 2 °lo onder het vóór oorlogs peil, wat vooral nadelig is voor de produkten welke de Deense land bouwer bij machte is te leveren in hoeveelheden die minstens gelijk zijn met de vóóroorlogse. Volgens de studies van de F.A.O. is de we reldbevolking met ongeveer 25 °/0 gestegen, terwijl de wereldproduk- tie aan levensmiddelen per hoofd der bevolking, welke op het einde van de vorige oorlog afgenomen was met circa 10 tot 15 °/0, reeds sinds 1952 53 opnieuw is gestegen tot haar vóóroorlogs peil. Deze laatste stijging is echter uit sluitend te wijten aan een toename der produktie in de economisch ontwikkelde landen, zodat het ver schil van levensstandaard tussen deze laatste en onderontwikkelde landen thans nog groter is dan voorheen. Denemarken dat zijn normale af zetgebieden vindt in de econo misch ontwikkelde landen, tradi tionele afnemers van verwerkte dierlijke produkten, heeft dan ook gedurende de laatste jaren in toe nemende mate moeilijkheden on dervonden bij de afzet zijner pro dukten tengevolge van bedoelde ontwikkeling. De concurrentie is verscherpt en de prijzen zijn ge daald ten opzichte van deze welke in voege waren gedurende de vijf jaren na de jongste wereldoorlog. Terwijl voorheen de meeste eco nomische ontwikkelde landen hun ne nationale productie aan levens middelen grotendeels aanvulden door invoer, passen zij thans een landbouwpolitiek toe die er naar streeft zoveel mogelijk door eigen voortbrengst in hunne behoeften te voorzien. Deze politiek is het gevolg van d e bevoorradingsmoeilijkheden veroorzaakt door de twee wereld oorlogen. De metodes of modali teiten van deze landbouwpolitiek verschillen wel van land tot land, doch hebben nochtans een ge meenschappelijk karakter, nl dat de Staat toelagen verleent aan de binnenlandse producenten en te vens de invoer reglementeert door de staatshandel, tolrechten, invoer beperkingen, enz. Vergeleken met de Deense prij zen, zijn de prijzen die bekomen worden door de binnenlandse pro ducenten in de verschillende lan den gunstig, doch de prijzen welke (Zie vervolg 3e bladz. 4' kolom). van de Landbouwersvereniging De Vergadering werd voorge- i zeten door de heer Emiel Baeten, Voorzitter, omringd van de heren Caudron bestuurder en Wynant afgev. Beheerder. Aan de tafel van het bestuur had den ook al de leden van de Be heer- en Toezichtsraad plaats ge nomen, met uitzondering van de heer Possemiers, die zich wegens ziekte had laten verontschuldigen. De Voorzitter opende de Verga dering met een korte rede waarin hij uiting gaf aan zijn voldoening de 38e jaar-vergadering te kunnen voorzitten en vervolgens een woord van dank aan de aanwezigen toe stuurde. Het woord werd verleend aan de heer Frans Wynant, afgevaar digde-beheerder, die lezing gaf van het jaarverslag van den be heerraad. Vervolgens las de heer Gerard Van de Velde het verslag van de toezichtsraad en de balans afgeslo ten op 31-12 56. De algemene Vergadering keur de met algemene stemmen, de ba lans en de winst- en verliesreke ning, alsmede de voorgestelde winstverdeling goed. Ontlasting werd gegeven aan Beheerders en Toezieners met al gemene stemmen. Alvorens over te gaan tot de uit betaling van de winstaandelen, hield de heer Caudron, bestuurder zijn jaarlijkse toespraak. Vooreerst gaf hij enkele toelich tingen in verband met de balans en met het verslag van den beheer raad. Hij schetste de vooruitgang van het afgelopen jaar en wees nog maals op de plichten van de aan deelhouders en van al de leden van de vereniging die er alle be lang bij hebben hun eigen zaak te steunen. Hier volgt dan in telegramstijl de samenvatting van de verdere rede van de heer Caudron Er wordt in regeringskringen veel gesproken over het indexcij fer en iedere verhoging wordt angstvallig tegengewerkt, omwil le van de aanpassingen van de lo nen der werknemers. Het is evenwel droef dat het steeds moet gebeuren op de rug van de boeren. Het openzetten van de Hollandse grens voor de in- 1 voer van eetaardappelen met het oog op de daling der prijzen is hiervan een klinkend bewijs. Het is hoogst nodig dat we ons tegen deze handelwijze verzetten en dat een doeltreffende en gedurfde opstandigheid, van al de belgische landbouwers de ogen opent van onze bewindvoer der. Dat de kleine verenigingen als Redt U Zeiven, het Boerenfront en andere plaatselijke kringen, iets ondernemen is zeker lofwaardig, maar we komen enkel tot een goe de uitslag als de boeren van gans de Natie de handen ineenslagen. Zoals in het verslag van de be heerraad gezegd dient de sterkste boerengroepering van België, die vertakkingen heeft over het ganse land, de zaak in handen te nemen om een macht te vormen voor de welke Brussel eerbied zal krijgen. De boerenkrijg moet ten slotte in gans West Europa ontbranden, want in de omliggende landen is de toestand niet beter. De stopzetting van de uitvoer naar Duitsland van Belgisch spek is oorzaak dat het met de varkens- kweek verkeerd liep. Onregelma tigheden vanwege onze groothan delaars en uitvoerders deden de Duitsers besluiten de grenzen te sluiten. De jongste onderhandelingen leidden tot een principieel akkoord maar de voorwaarden zijn zo streng dat men twijfelt aan de goede af loop. In het afgelopen jaar werd er door de regering een schuchtere poging gedaan om de gewonnen voedergranen op enkele ondank bare gronden een magere steun te geven. Deze regeling geeft ons geen vol doening. We menen dat al deland- bouwers van de zandgronden, die enkel voedergranen kunnen ver bouwen, dienen gesteund. Het is onrechtvaardig dat de voortbrengers van tarwe ruim 1 fr. per kg voortgebracht graan als steun ontvangen waar voorde an dere niets wordt gedaan. Wij weten dat men in vele lan den en vooral in België fier is en boft op de hoogjunctuur van de nijverheid en wij zijn er niet onge lukkig om. Het ware evenwel logisch dat men voor de landbouw het woord laagconjunctuur zou gebruiken, wat een beeld zou geven van de ware toestand op dat gebied, toe stand die slecht is en met de dag hopelozer wordt. Enkel en alleen wanneer de vroe- ters van te lande hun deel zullen hebben van de algemene welvaart (Zie vervolg 2' bladz. 1kolom De Koornbloem .Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1