De voortdurende inkrimping van de landbouwgronden is een zeer ernstig vraagstuk. GELUKKIG PAASFEEST k PASEN FEEST DER VERNIEUWING Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Aan alle Lezers en Lezeressen een 1 AALST 20 APRIL 1957. Verschijnt iede-e zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1766 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUBRON. Benevens de ongunstige verhou ding tussen verkoopprijzen en voortbrengstkosten die sinds ruime tijd bestaat, is het probleem der voortdurende inkrimping van de landbouwgronden van aard om ernstige bezorgdheid te verwekken in de kringen die belang stellen in de toekomst van onze landbouw en van onze nationale huishou ding. Over de afmetingen welke het verlies aan landbouwgronden heeft genomen werden volgende cijfers bekend gemaakt door de Minister van Landbouw ter gele genheid van de bespreking zijner begroting door de bevoegde kom missie van de Kamer van Volks vertegenwoordigers. In 1929 bedroeg het aantal land bouwbedrijven van verschillende oppervlakte 1.131.146 met een tota le oppervlakte aan landbouwgron den van 1.906.598 ha. In 1950 bedroeg het aantal land bouwbedrijven nog enkel 990.913 met een totale oppervlakte aan landbouwgronden van 1.825.553 ha. In deze tijdspanne is er een ver lies van 140.233 bedrijven en van 81.045 ha. Bepaalde leden der kommissie vroegen opgave van de verminde ring van het aantal ha landbouw gronden tussen 1945 en 1956 a) door herbebossing b) door aanleg van wegenis, ur banisaties, vliegpleinen, enz. c) van het aantal hectaren nieuw bijgewonnen gronden door ont ginning. De Minister van Landbouw ver strekte volgende gegevens Totaal der landbouwgronden in 1945 1.753.429 ha. Totaal der landbouwgronden in 1956 1.729.573 ha. Hetzij een nieuwe vermindering van 23.856 ha. Wat de oorzaken van deze ver mindering betreft, verklaarde de Minister niet over de vereiste ge gevens te beschikken, wat wij wel spijtig vinden. Hieraan dient toegevoegd dat volgens inlichtingen verschaft door de Minister van Landbouw sedert 1929 ongeveer 39.233 ha grond ont gonnen werden. Doch deze gerin ge aanwinst kan niet opwegen te gen het aanzienlijk verlies aan landbouwgronden, zoals blijkt uit voorgaande cijfers. De oorzaken der inkrimping van het landbouwareaal zijn vrij talrijk en verschillend, o.m.aankoop of onteigening voor uitvoering van werken van openbaar nut zoals het aanleggen van wegen en auto straden, van vliegpleinen en oefen pleinen voor het leger, van kana len en waterwegen, van bouw gronden en nijverheidsgronden, de uitbreiding der stedelijke agglo meraties en de hiermede verband houdende urbanisatiewerken zoals het aanleggen van parken en sportterreinen, enz. Wij denken er niet aanons tegen de vooruitgang te verzetten die in talrijke gevallen de aanwending van landbouwgronden voor ande re doeleinden vergt. Alleen wensen wij met de meeste nadruk de aandacht der openbare overheden te vestigen op de drin gende noodzakelijkheid spaar zaam en rationeel de landbouw gronden af te wenden van hun bestemming. Het komt al te dik werf voor dat vruchtbare land bouwgronden worden aangewend voor doeleinden die niet als van eerste noodzakelijkheid kunnen worden beschouwd, zoals het aan leggen van sportpleinen en oefen pleinen voor het leger dan wan neer in de nabijheid onvruchtbare gronden of gronden van veel min dere hoedanigheid voorhanden zijn welke zonder merkelijk nadeel voor dezelfde doeleinden zouden kunnen worden benuttigd. Sommige openbare besturen tas ten met al te licht gemoed de le vensruimte van onze landbouw aan. Zij beseffen onvoldoende dat de grond het onmisbaar arbeids- instrument is van de landbouwer, de basis van zijn bestaan en van dit van zijn gezin. Het gaat niet zelden om mensen die gedwongen worden hun middelen van bestaan op te geven, om bedrijven die in sommige gevallen eeuwen lang door één en zelfde familie met alle denkbare zorgen werden omringd en die plotseling dienen opgege ven. Overgang naar een ander be drijf of een ander beroep blijkt veelal uitgesloten bijzonder voor personen van gevorderde leeftijd. Vandaar dat ruime schadever goeding verantwoord is. Doch de ondervinding leert ons dat de onteigeningsvergoeding soms ka rig wordt toegemeten. De ideale oplossing ware voor zeker de ontzette boeren een ander landbouwbedrijf te bezorgen, doch zulks is in ons land niet mogelijk daar hier geen planmatige politiek (Zie vervolg 3e bladz. 3' kolom). Paaseieren brengen geluk aan klein en groot. Wanneer de Lente in het land komt dan grijpt er een algehele vernieuwing inde natuur plaats. Bo men en struiken sieren zich in het schoonste groen, bloemen ontlui ken en tooien zich in de schoonste kleuren, en de zon overkoepelt dit alles met haar levenwekkende warmtestralen. De Lente brengt schoonheid in de natuur en vreugde in de harten van de mensen. Dat is zo geweest van in het begin der schepping. Het lag dan ook voor de hand dat de mens met biezondere uitingen van vreugde deze weldoende ver nieuwing in de natuur begroette. Elk volk heeft, en in de geschiede nis had ook elk volk, zijn lentefees ten. Dat was zo bij de heidenen, dat was zo bij de Joden, en de Kerk heeft deze gewoonte beze geld en bekrachtigd,daar de Ver rijzenis van Kristus, de Vernieuwing die de loop van de geschiedenis van het mensdom veranderde, sa menviel met het Paasfeest der Jo den. Voor de heidenen was Pasen het Lentefeest voor de Joden was het de herinnering aan en de vreugde om hun uittocht uit Egypte naar het Beloofde land en hun doortocht door de Rode zee voor de Kriste nen is het de herinnering aan, en de vreugde om de Verrijzenis van de Verlosser. Van uit het stand punt van het Geloof bekeken is Pasen het voornaamste feest van de Kristenen St Paulus schreef zelf dit kapitale woord Zo Kristus (Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). jUMtHIWIigr gütll—li ti mi Hi H'.»l»ili jaWWHBHII De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. .4 1 Postcheckr. S. M. Redt LI Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER ,««i. irwMMWiiirjjwwiiWi ■awey.-flsww»"' De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen mnn )i Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. wiaawaawèi ~ai*

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1