Dc onverantwoorde kolenpolitiek der regering mede oorzaak van de overdreven prijs der stikstofmeststoffen. Verlammingen bij Hennen. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 27 APRIL 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1767 Beheer Zeebergkam 5. Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. In de toelichting van hun wets voorstel tot opheffing van de over dracht en faktuurtaksen ingediend bij de Kamer van Volksvertegen woordigers door de heren De Nolf •n zijn collega's, die wij hebben besproken in De Koornbloem van 6 april 1.1., wordt gewezen op het aanzienlijk verschil tussen de prijs der stikstofmeststoffen in Bel gië en deze van toepassing in de landen van de Europese Organisa tie voor Economische Samenwer king. Dit verschil zou thans onge veer 2.000 fr per ton nuttige stik stof bedragen, terwijl het met Ne derland, onze partner in Benelux, 25 °/0 zou belopen. Wanneer men zich over deze toestand beklaagt bij de fabrikan ten van stikstofmeststoffen krijgt men als antwoord dat de hoge prijs der stikstof grotendeels te wijten is aan de hoge prijs der steenkolen. Het is inderdaad waar dat de ko len een zeer belangrijk bestand deel vormen van de kostprijs der vervaardiging van stikstof. De ko lenpolitiek gevolgd door onze re gering sinds het einde van de jongste wereldoorlog heeft een zware schuld aan de voortduren de stijging der kolenprijzen tot het •verdreven peil dat wij thans ken nen. De regering heeft aanvanke lijk de prijs der kolen op een te laag peil gesteld ten voordele van enkele groot-nijverheden (ijzer en staalnijverheid, cementnijverheid, scheikundige industrie) om hen toe te laten hun uitvoer te ontwikke len. Het verlies dat de kolenmijnen aldus ondergingen werd gedekt door immer stijgende toelagen uit de staatskas, dus ten laste van de belastingbetalers. Deze toelagen werden op steeds toenemende schaal aangewend tot steun aan meerdere Waalse mijnen (bijzonder in de Borinage) om deze toe te laten het hoofd te bieden aan de mededinging van de beter uitgeruste mijnen in het buitenland en het binnenland. In plaats van deze toelagen voor te behouden voor mijnen, die mits reorganisatie en samentrekking vanbedrijfszetels leefbaar konden gemaakt, werden zij uitgebreid tot meerdere mijnen die, ingevolge de uitputting der kolenlagen, dienen opgegeven, omdat hun verdere exploitatie niet meer renderend kan worden gemaakt en dus louter geldverspilling ten nadele van de gemeenschap betekent. Volgende tabel geeft een beeld van het bedrag der toelagen welke tussen 1941 en 1954 weraen uitbe taald Periode 1941-1951 Toelagen Solidariteit of compensatie (saldo) Netto totaal Periode 1952-1^54 Staatstoelagen e. a, Totaal 1941-1954 Waalse mijnen 7.660.169.000 fr. 3.020.400.000 fr. 10.680.569.000 fr. Waalse mijnen 1.223.472.000 fr. 11.904.042.000 fr. Limburgse mijnen 1.772.085.000 fr. 1.280.258.000 fr. 491.827.000 fr. Limburgse mijnen 108.795.000 fr. 600.622.0UU tr. Een woordje uitleg blijkt ge wenst betreffende deze cijfers. De bedragen voorkomende on der de vermelding solidariteit of compensatie hierboven vertegen woordigen de uitslag der compen satie die van juli 1946 tot septem ber 1949 verplichtend werd toege past tussen de winstgevende en verlieslatende mijnen. Van-deze verplichte solidariteit profiteerden uitsluitend de Waalse mijnen die zoals hoger aangeduid 3 miljard 20 miljoen en 400 000 fr. als geschenk ontvingen op de win sten van de renderende mijnen in hoofdzake in Limburg gelegen. De compensatie kostte aan deze laat- sten zoals blijkt uit bovenstaande tabel 1.280.258 000 frank. Buiten de bedragen voorkomen de in bovenstaande tabel, werden in 1955 en 1956 nog ongeveer 700 miljoen fr toelagen verstrekt aan de verlieslatende mijnen van de Borinage, benevens de 1250 mil joen reeds toegekend tijdens de periode 1950-1954. De staat dekt ook het tekort van de sector mijn werkers bij de Maatschappelijke Zekerheid. Zijn financiële tussen komst hiervoor bedroeg van 1945 tot 1955 in totaal 17.128 miljoen fr. Zoals onze lezers vermoedelijk weten, zijn de kolen- en staalnijver heid onderworpen aan het hoge gezag van een internationaal or ganisme nl. de Europese Kolen en- Staalgemeenschap (E.G.K.S waar van de Hoge Autoriteit de dage lijkse leiding heeft. Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom). -• v*- w Nu en dan treden er, de ere keer op jeugdige, de andere keer op latere leeftijd, bij onze hennen verlammingsverschijnselen op, die de kweker telkens weer voor een raadsel plaatsen. Zo troffen wij verleden week tus sen een 300-tal 16 weekse poeljen één aan die praktisch volledig ver lamd was in de poten. Aan de an dere dieren was helemaal niets te merken, wel integendeelze be hoorden tot de mooiste, die wij dit seizoen hebben te zien gekregen Wat was er dan aan de hand met die ene, die verlamd was? Zelfs ervaren kwekers, die an ders al aardig wat afweten van pluimveeziekten, schudden hier het hoofd en wij doen dikwijls het zelfde, omdat ook wij niet weten wat er eigenlijk aan de hand is. Want die verlammingsverschijnse len kunnen zeer uiteenlopende oor zaken hebben. Het is doorgaans slechts na een zeer gronaig onder zoek dat uit te maken is wat de dieren eigenlijk schelen. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 28 april tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Wij werden bij een toom mest- kuikens geroepen, die een viertal weken oud waren en die net tot op dit ogenblik buitengewoon goed hadden gedaan. Plots waren er een drietal van de poten gegaan, waarbij ze met de kop eigenaardi ge bewegingen maakten, terwijl ze, eens dat ze op de rug lagen, krampachtig met de poten in de lucht trapten. Een brave apothe ker uit de buurt, die ter hulp was geroepen had de zaak met één oogopslag door beenderzwakte of rachitisme. Als middel had hij dan een pak gezondheidstee voor vo gels gegeven (dit pak bestond uit een mengsel gedroogde planten) en achtte daarmee de zaak opge lost. Naderhand bleek het hier te gaan om een ziekte die men noemt dolle kuikenziekte Dit voorbeeld toont aan hoe ge makkelijk men de bal misklopt. Wij vinden het daarom wenselijk een overzicht te geven van de bijzonder ste oorzaken, die in aanmerking komen voor de verschillende vor men van verlamming. Wat is nu verlamming in de eigenlijke zin van het woord Een verlamming is een bewe gingsstoornis, een verkeerd of ge brekkig werken van bepaalde spie ren of spiergroepen, als gevolg van een ziektetoestand van die zenu wen, die de bewegingen van die spieren bevelen. Het is bekend dat de zenuwen de hoofdrol spelen in het uitvoeren van de bewegingen Al naargelang nu van de plaats waar de betrokken zenuwen zijn aangedaan, krijgt men verschillen de vormen van verlamming te zien gedeeltelijke of algehele verlam ming, slappe verlamming ofwel stijve (krampachtige verlamming), enz. Hieruit volgt dat wat wij uiterlijk van de verlamming bij de dieren te zien krijgen slechts een uitwen dig gevolg is, van een innerlijke ziekelijketoestand. Bij verlamde po ten bv. is het heel waarschijnlijk dat aan die poten zeil niet het min ste scheelt, maar dat de oorzaak ligt in een andere beschadiging van de zenuwen, die voor de poot- bewegingen verantwoordelijk zijn. Zijn die zenuwen in minder of meer dere mate aangedaan dan zien wij een ganse reeks afwijkingen in bepaalde bewegingen, die gaan van aarzelende gang, stijve lede maten tot totaal onbeheerste be wegingen en algehele verlamming. Ten slotte moeten wij opmerken dat in die gevallen, waar de ver lamming een gevolg is van de ver nietiging of ernstige beschadiging (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Z tl ven Handelsregister Aalst Nr Hi. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, m-r(irr r«i-rir~r—rm—r"-r'-y - i- an*»-®*» ra,ata-tr..s.t. wwrm nrn-rr-i-i-rr rmnirtnunrnnrnrinwr» "inr riMTiniirirnr-rei— n iwni—iimiiiij m in

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1