De gemeenschappelijke Europese Markt. Korstige Huiduitslag bij Varkens. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers j AALST 4 MEI 1957. Verschijnt iedere zacerday 36ste JAARGANG Nr 1768 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN J Nr 14.25.93. Het Verdrag dat voor een paar weken te Rome, door de zes landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal ondertekend werd (België, Nederland, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië) be tekent zonder enigen twijfel een zeer grote en belangrijke stap naar de ekonomische eenmaking van Europa Zo deze gemeenschappe lijke markt eens werkelijkheid wordt, en men schijnt het toch ern stig te menen, dan zal het Europa van nu er binnen 15 jaar heel wat anders uitzien dan dit nu het ge val is. Tegenover de grote kolossen: Amerika en Rusland, met hun enor me ekonomische mogelijkheden, stonden natuurlijk de kleine West- Europese landen, onderling ver deeld, eerder machteloos. Wan neer een ekonomie tegenover zich een afzetgebied heeft van 200 mil joen verbruikers, zoals in Groot- Rusland, of van 168 miljoen, zoals in de Verenigde Staten, dan be grijpt men dat ze tot andere verwe zenlijkingen in staat is, dan wan neer ze enkel werken kan voor on geveer 9 miljoen, zoals dit in ons land het geval is. Bij gebrek aan afzetgebied is dan een grote eko nomische opbloei volledig uitge sloten. Er is wei de uitvoer naar an dere landen, maar die kan op ieder ogenblik lam gelegd worden door de heffing van inkomende rechten in de landen naar dewelke men uitvoeren wil. Door het gemeenschappelijk ma ken van hun aizetgebied kunnen de zes ondertekende West-Europe- se landen werken voor een bevol king van ongeveer 165 miljoen, en krijgt de Europese ekonomie de zelfde mogelijkheden als de Ame rikaanse en van af het ogenblik dat er zich nog een paar andere landen bij dit Verdrag aansluiten (het is geenszins uitgesloten dat bv. Engeland het doen zal) zal de West- Europese ekonomie de Russische in haar mogelijkheden overtreffen. Eens wanneer de zaak goed op dreef is, zullen de verschillende na tionale ekonomiën zich kunnen aanpassenaan de nieuwe toestand, door zich bv. te specialiseren in de voortbrengst van bepaalde artike len voor gans de gemeenschap, terwijl andere artikelen aan andere landen kunnen overgelaten wor pen. Zo wordt het mogelijk reuze- fabrieken op te trekken, waar dit tot nog toe onmogelijk was bij ge brek aan afzetgebied. Men moet zich echter geen illusie vormen, en denken dat dit alles in een handomdraai gebeuren zal. Er zullen vele en ontzaglijke moeilijk heden moeten overwonnen wor den. Op het ogenblik dat Frankrijk het Verdrag ondertekende, nam de Franse regering maatregelen om de invoer van Belgisch witloof in Frankrijk onmogelijk te maken Ook heeft men een periode van 12 a 15 jaar voorzien, gedurende de welke de verschillende nationale ekonomiën zich zullen hoeven aan te passen. Gedurende deze perio de zullen de verschillende natio nale ekonomiën der zes betrokken landen aan de voortbrenging van bepaalde produkten hoeven te verzaken, en deze van andere op te drijven. Dat dit niet zal gaan zonder horten en stoten, is begrijp- pelijk, zoals het ook waarschijnlijk is dat er in bepaalde sektoren op offeringen zullen hoeven gebracht te worden. Uiteindelijk zullen allen nochtans er wel bij varen. Om dit goed te begrijpen be- schouwe men maar even de toe stand die men binnen de 15 jaar bereiken wil (en 15 jaar is toch zo veel niet, wanneer men beschouwt dat de oorlog reeds 13 jaar achter de rug is I)versmelting van de zes markten tot ééne markt geleide lijke afschaffing van de tolgrenzen en tolrechten (de Franse wijn zal veel goedkoper worden en de Fransen zullen niet meer kunnen beletten dat het witloof in hun land wordt ingevoerd II)-het vestigen van een tolunie tussen de zes lan den, om de grenzen van de ge meenschap te beveiligen tegen de konkurrentie van buiten uit vrije omloop van mensen, goederen en kapitalen in de gemeenschap vrije keuze van werk in gelijk wel ke van de zes landen, uit welk land van de Gemeenschap men ook kome vrije vestiging van onder nemingen in ieder van de zes lan den door burgers van andere lan den van de gemeenschap gelijk schakeling van de lonen en de so ciale voordelen over gans het ter ritorium van nieuw Europa. Bij deze opsomming voelt men reeds aan dat, wat nu moeilijkhe den oplevert, er binnen enkele ja ren geen meer zal opleveren. Nu lijden bv. onze landbouwers onder de konkurrentie van de Nederland se landbouw, omdat deze kan voortbrengen en leveren aan voor waarden waartoe de Belgische landbouw niet in staat is, gezien er op deze laatste veel zwaardere lasten wegen. Wanneer echter na verloop van jaren, de landbouw in beide landen onder dezelfde voor waarden zal kunnen werken, zal de toestand er ook helemaal an ders uitzien. {Zie vervolg onderaan hierneven). Bij de steeds wisselende varkens- prijzen, komt het er op aan bij de kweek ieder verlies te vermijden. De verdiensten zijn zo reeds klein genoeg, dat wij ons nog kunnen veroorloven met slecht groeiende varkens op ons hok te zitten. Want traaggroeiende dieren betekenen een slechte voederomzet en dan ook het wegvallen van de (door gaans kleine) winst. Het slecht groeien bij varkens kan uiteenlopende oorzaken heb ben, maar ons inziens is er geen enkele oorzaak die de kweker, des noods met de hulp van een vak man (veearts of veevoederdeskun- dige), niet zou kunnen opsporen en dan ook uitschakelen. Een belangrijke ooizaak van slecht groeiende varkens is wel het aanhouden van een verkeerd ras of stam. Het is voldoende ge weten dat bepaalde rassen of stam men uitgesproken slechter groeien dan andere. Er zijn voldoende stammen met goede groeikracht voorhanden, zodat geen enkel varkenshouder hierin moeilijkhe den zou moeten ondervinden. Het komt er alleen op aan een middel te vinden om juist uit te maken in hoever de "soort,, waarmee zij be zig zijn, voldoende groeikracht ver toont en voor het geval dit zou te gen vallen is er wel middel aan een "andere soort,, te geraken. Wij ko men daar later wel eens op terug. Een andere oorzaak van ver traagde groei en dat bij varkens met normale groeikracht, zijn be paalde parasieten, die de groei remmen. Wij denken hier op de eerste plaats aan wormen. Het is een bekend verschijnsel dat bij het slachten van zogenaamde achter blijvers nog al eens wormen in de darmen worden aangetroffen. De reden van dit achterblijven is dan niet ver te zoeken. Maar ook van wormen moet de varkenshouder geen nadeel ondervinden als hij zijn ogen maar open houdt. Dat alles veronderstelt echter dat in alle landen van de Gemeen schap de zaak ernstig en eerlijk worde aangepakt I Om dit te ver gemakkelijken wordt een gezags lichaam in het leven geroepen een parlement, een raad van mi nisters, en een internationaal ge rechtshof voor de Gemeenschap. Als het nu, en daarmee niet gaat, dan moeten we inderdaad wanho pen aan Europa, maar dan zal Eu ropa ook vroeg of laat onder de voet gelopen en weggevaagd worden. En om dat te verhinderen, is het de moeite waard een offer te brengen I Andere oorzaken dienen gezocht in sommige besmettelijke ziekten, die soms hardnekkig op een be drijf blijven hangen en ook in een gebrekkige huisvesting. Bij vele boeren zitten de varkens in erbar melijke hokken, zonder behoorlijke verlichting of verluchting, veel te vochtig, met smerig en nat strooi sel, enz. enz. Moesten de eigenaars van zulke hokken twijfelen aan de nadelige invloed van zulke hok ken op de groei van hun dieren, dat ze het dan eens proberen met goede stallen en ze zullen gauw het verschil merken. Nog een ander oorzaak van slechte groei, en daar willen wij het deze keer over hebben, is het houden van verzwakt materiaal. Hieronder verstaan wij dieren, die onder normale omstandighe den een behoorlijke groeikracht hebben en het dan ook goed zou den doen, maar die door bepaalde omstandigheden in de jeugd zoda nig onder de voet zijn geraakt, dat ze niet normaal kunnen ontwikke len, in groei achterblijven en dan ook een strop betekenen voor de kweker die er mee zit. Zulke vig- gens noemt men dan verarmoede viggens, achterblijvers, enz. De levensvoorwaarden, die kun nen leiden tot achterblijvers, kun nen van uiteenlopende aard zijn, maar alle hebben ze toch die over eenkomst dat ze het organisme van het dier op zulkdanige wijze heb ben uitgeput, dat de meeste kracht reserves zijn verbruikt, zodat de dieren in kwestie niet meer in staat zijn, ten minste zonder speciale hulp, hun achterstand in te halen. In dit verband willen wij een voorval aanhalen, dat wij persoon lijk hebben meegemaakt bij een van ons kleine gasten. Het is zeker leerzaam met betrekking tot wat ons hier bezig houdt. Een paar jaar geleden kreeg een van ons kinderen rode koorts, een ziekte dus v^n betrekkelijk ernstige aard. Toch maakte de kleine deze ziekte goed door en herstelde nor maal zonder verwikkelingen. Wan neer hij echter, na door de dokter genezen te zijn verklaard, al terug naar school ging, krijgt hij op ze kere dag een soort branderige uit slag op het hoofd, die na korte tijd heel de hoofdhuid bedekte. Spoe dig daarop werd er onder de korst jes etter gevormd, zodat de hulp van de dokter terug moest ingeroe pen worden. Niettegenstaande alle moderne geneesmiddelen, die ons nu ter be schikking staan lukten wij er niet jn de kwaal te genezen. Was er {Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). De Koornbioem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Postcheckr. S. M. Redt U .delven Men kan zich abonneren op de x postkantoren en bij de briefdragers. Handelsregister Aalst Nr H5. «ii n 1 TMnim t ï-nmiaismrn-ii -ir— STICHTER EN BESTUURDER I Qe medewerkers zijn Het overnemen van artikelen zonder O. CA.UDR03M. j verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden, iwi ui lm m m nu—h— «s—immmw—»i«i mm.«wweewisaBiaBBeMWowaeeeQMeweeewBeeHwsiaeeeawefleewwsi V

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1