Twee belangrijke Wetsvoorstellen DE LANDBOUW IN BELGISCH KONGO. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt tegen de ontduiking van de pachtwetten. AALST 11 MEI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1769 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De heer volksvertegenwoordiger Chalmet heeft met enkele van zijn collega's twee wetsvoorstellen in gediend bij de Kamer van Volks vertegenwoordigers om bepaalde misbruiken te beteugelen in strijd met de pachtwetgeving, welke, zo als onze rechtskundige dienst meer maals heeft vastgesteld, niet zelden worden gepleegd door schraap zuchtige eigenaars of verpachters. Het eerste voorstel heeft als doel strenger op te treden tegen de overtredingen van de wet d.d. 26 juli 1952 tot beperking van de pachtprijzen. Het tweede voorstel beoogt de ontduikingen te voorkomen welke tegen de pachtwet worden ge pleegd in geval van opzegging voor persoonlijk gebruik en welke dit laatste fictief of geveinsd ma ken. Hierna vatten wij de redenen sa men welke de indieners van deze voorstellen aanhalen in de toelich ting en delen insgelijks de tekst mede van de aanvullingen aan be doelde wetten door hen voorge steld. I) Wetsvoorstel tot wijziging van de wet van 26 juli 1952 tot beperking van de pachtprijzen. De indieners betogen dat de wet van 26 juli 1952 ten doel heeft de pachtprijzen van de landelijke goederen te beperken, doch dat feiten en statistieken bewijzen dat dit doel niet bereikt is. Meerdere eigenaars en verpachters maken van het aanzienlijk tekort aan hoe ven en gronden voor de behoeften van onze landbouwbevolking ge bruik om hun pachtprijzen steeds verder op te drijven in strijd met de wet. Men weet dat deze bepaalt dat de pachtprijs van een landeigen dom tegen de wil van één der par tijen, niet kan worden verhoogd tot meer dan tweemaal de pacht prijs van 1939. In gemeen overleg tussen eigenaar en pachter mag hij worden verhoogd tot 2 1/2 maal de pachtprijs van 1939. Indien het verpachte goed be- drijfs- of woongebouwen omvat, kan de vrederechter, uitspraak doende naar billijkheid, de pacht prijs, op verzoek van de verpach ter, verhogen tot twee en half maal het bedrag van 1939. De eigenaar loopt geen enkel risico meer te vragen als pachtprijs dan het maximum bepaald door de wet, daar niet de minste sanctie of straf voorzien is tegen de overtre der. Hij beschikt over het doeltref fend middel om de pac hter tot toe geven te verplichten, nl. de opzeg ging zo gezegd voor eigen gebruik. Er blijft doorgaans aan de pach ter geen andere uitweg over om zijn bedrijf staande te houden dan buigen en betalen. Het is in het ge brek aan sancties dat de oorzaak schuilt van de overdreven pacht prijzen. De indieners van het voor stel willen aan deze toestand ver helpen door niet alleen de wets overtreding, doch ook de poging daartoe te bestraffen. De sancties zouden een dubbel karakter heb ben strafrechterlijk en financieel. Dit voorstel is niet nieuw, het was opgenomen in de tekst aange nomen door de commissie voor de landbouw van de Kamer. De se naat heeft echter gemeend deze bepaling niet te moeten opnemen in de wet en de Kamer heeft er zich bij neergelegd. De ondervinding heeft echter uitgewezen dat de Kamercommissie de dingen juist had gezien. De heer Chalmet en collega's stellen vooreerst de schrapping voor van het laatste lid van artikel 3 der wet van 26 juli 1952 dat be paalt dat de eis van de pachter tot teruggave van de pachtsom men betaald in strijd met de bepa lingen der wet verjaart na één jaar te rekenen van de dag der betaling. Zij stellen een aanvullend artikel 6 bis voor dat luidt De rechter kan de teruggave bevelen van de in strijd met de beschikkingen van deze wet sedert haar inwerking treding geïnde bedragen. Al wie, hetzij voor zich zelf, het zij voor een derde, een prijs vraagt of ontvangt die hoger is dan het wettelijk bedrag, wordt gestraft met een gevangenisstraf van 1 tot 7 dagen en met een geldboete van 1 tot 25 fr. of met een van die straf fen alleen. De op de bepalingen van deze wet gegronde strafrechtelijke of burgerlijke vorderingen verjaren een jaar na de laatste pachtverval- dag van de gepachte goederen. II Wet tot wijziging van de pachtwetgeving. De wet van 7 juli 1951 houdende wijziging van de wetgeving betref fende de landpacht heeft hoofdza kelijk als doel, aldus lezen wij in de toelichting, de duur van de pacht alsmede de opzegging en de ver goeding aan de uittredende pach ter. De duur werd bij eerste inge bruikneming op negen jaar be paald, die bij gebrek aan wettelij ke opzegging, met een tweede pe- (Zie vervolg onderaan hierneven). In zijn gekend boek Fabulous Congo schreef F. Belotti de merk waardige zin dat Belgisch Kongo gemakkelijk twee honderd miljoen mensen zou kunnen voeden. We weten niet in hoever deze bevesti ging aan de werkelijkheid beant woordt, maar een zaak is zeker er zijn in Kongo nog onmetelijke landbouwmogelijkheden, en voor de inlandse bevolking en voor ko lonisten. De laatste jaren is men meer en meer aandacht aan dit vraagstuk gaan wijden. Gedurende de vooroorlogse pe riode was het vooral de onder grondse rijkdom van dit gebied dat de aandacht trok. Koper, goud, tin, diamant, en ten slotte uranium, wa ren aanleiding tot een ver doorge dreven industrialisering, die de in landers uit hun natuurlijke gebie den wegtrok, en anderzijds ook veel blanken naar Kongo trok. De zen die in die tijd meer aandacht vroegen voor de landbouwproble men, vonden geen gehoor of wer den beschouwd als lui die de eisen van de moderne kolonisering niet begrepen. Dat is nu veranderd, en er is nu wel niemand meer die blind is voor riode van dezelfde duur wordt ver lengd. De opzegginstermijn werd bepaald op twee jaar en is gebon den aan wettelijke of ernstige re denen. Artikel 14 van de wet beschouwt als ernstige reden onder meer het persoonlijk gebruik door de eige naar of een zijner naaste familie leden. De ondervinding heeft ge leerd dat deze reden doorgaans wordt aangehaald tot motivering van de opzegging, doch ook dat zij dikwerf wordt ingeroepen om de toepassing van de wettelijke pachttermijn te omzeilen en de pachter, ondanks de wet, toch van het bedrijf weg te krijgen. Wel bepaalt de wet dat het per soonlijk gebruik niet fictief mag zijn en dat het ten minste zes jaar moet duren. Er werden zelfs sanc ties voorzien, want de ten onrech te uitgezette pachter kan schade loosstelling en zelfs de terugkeer op het ontnomen goed vragen. De vraag is echter hoe, ingeval van bedriegelijk opzet, de onjuistheid der reden van de opzegging dient bewezen «Persoonlijk gebruik betekent immers nog niet zelf te gaan boe ren, de hofstede te bewonen of het j land zelf te bewerken. {Zie vervolg 5' bladz. 3' kolom). de grote voordelen die uit een in tensere landbouwexploitatie in Kon go kunnen getroffen worden. Van overheidswege wordt er ook steeds meer en meer gedaan om allerhan de kuituren te ontwikkelen, te ver spreiden en renderend te maken. Het Nationaal Instituut voor Land bouwstudie in Belgisch Kongo, in samenwerking met de landbouw kundige diensten van het Centraal Bestuur, richt overal proefstations op, waarvan sommige de bewon dering en de waardering van het buitenland bestendig gaande ma ken, en die ten dienste staan van al dezen die zich aan een land bouwexploitatie willen wijden. De export van landbouwproduk- ten naar België en andere landen neemt dan ook voortdurend toe, en zal dit nog meer doen in de toe komst, in de mate er meer en meer Belgen zullen gevonden worden, bereid om een landbouwbedrijf in Afrika op te richten en uit te ba ten. Er zijn in Belgisch Kongo nog grote toekomstmogelijkheden voor deze boerenzonen die geen vrees hebben om aan te pakken. Nergens in ons land zullen ze zo veel mogelijkheden vinden dan in Afrika, nergens in ons land zullen ze zoveel steun, financieel en tech nisch, ontvangen als wel in ons overzees gebied. Het moet wel verstaan zijn dat de eerste de beste zijn geluk niet moet gaan beproeven het is een zaak die degelijk moet voorbereid worden, en slechts aangepakt door jongens die intitiatief hebben en niet bang zijn de handen uit de mouwen te steken. Wat de vorming betreft, bestaan er nu aan onze grote landbouwin- stituten (Gent en Gembloux) afde lingen voor koloniale landbouw, waarnaast een algemene vorming ook de koloniale exploitatie onder- derwezen worden. Ter plaatse in Kongo kunnen ze dan rekenen op de hulp in raad en daad vanwege de bestaande inrichtingen en het centraal bestuur. Aangaande de praktische ver wezenlijking van een dergelijk pro- jekt, kan men zeker alle nodige in lichtingen vinden e n verkrijgen aan de bovenvermelde landbouw- instituten, evenals aan de Land- bouwafdeling van het Ministerie van Koloniën te Brussel. Dat jonge boeren, die iets willen worden en verwezenlijken in het leven, dergelijke mogelijkheden niet uit het oog verliezen. - f -ra» tbmtr—tc**se&»w-^-- a- •«tófcSssP'iGWMïK V *-^cS5f/S(3**T'*i -«*" Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U /.elven Handelsregister Aalst Nr 145. .«wanmaaaDM!K25*a«W!»K -w^ranas» «mui, .«w m >i»a STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen ««was Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1