Graskrampen of Kopziekte. Rond de verhoging der gezinsbijslagen voor loontrekkenden. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers iArbeid adelt Voor de 0ntwikkeling en de Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1770 Ssheer: Zeebergkaai 5, Aalst Tel 242 67 Siandsverdediging van da Landbouwers Lanc 1 Orgaan van de lbouwersvereniging fcEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Na jaren van doorgedreven ver- edelingswerk zijn wij er in ge slaagd de produktie van onze koeien steeds maar verder op te drijven. En wat vandaag al vol doende bleek te zijn, zal morgen weeral niet meer bevredigen. Onze veehouders hebben tegen woordig koeien op stal staan, die bijna dubbel zoveel geven als hun zusters een 50-tal jaren geleden. Dit is zeker toe te juichen, ware het niet dat de medalje een keerzijde heeft die ons heel wat zorgens baart. Het valt immers niet te ont kennen dat die koeien, met hun sterk opgedreven melkgifte in vele gevallen bijna hetzelfde rantsoen krijgen als deze van vóór 50 jaar. En in die omstandigheden is het on vermijdelijk dat ongelukken moe ten gebeuren. Het is een vaststaand feit dat op vele bedrijven 'n opvalende wan verhouding bestaat tussen de op brengst van de dieren en hun voe dingstoestand. Dat is één der rede nen waardoor onze koeien zo vroeg versleten zijn en dat is ook één der aanleidingen tot het ontstaan van kopziekte. In de afgelopen winter gaven wij, toen wij het hadden over de voeding van de kalveren, over de gevolgen van deze wan verhouding en wij gaven dan als voorbeeld het veelvuldig voorko men van kopziekte in Nederland, dat bekend staat om zijn hoogpro- duktieve dieren. Ook daar heeft men enerzijds, door voortdurende selectie en anderzijds door het op drijven van stikstofrijke (eiwitrijke) voedeiwinning de melkgifte steeds maar omhoog gejaagd en ook hier is die wanverhouding ontstaan, waardoor de koe meer moet gaan presteren dan zij uit haar natuur eigenlijk wel goed zou kunnen. Te dier gelegenheid opperden wij ook de bedenking dat wij ons gelukkig mochten achten dat in onze streek de kopziekte nog maar weinig was opgetreden. Maar deze bedenking is een illusie gebleken, want dagelijks vernemen wij nu dat zich gevallen van kopziekte hebben voorgedaan en dat op be drijven, die voordien zelfs niet wis ten dat die ziekte bestond. Wat er ook van zij weer een nieuwe zorg wordt onze veehou ders bijgegeven en het feit dat de meesten onder hen nog niet weten wat kopziekte is en dan ook niet in staat zijn de verschijnselen alsdus- danig te herkennen, verhoogt aan zienlijk het gevaar dat er mee ver bonden is. Inderdaad I Het is noodzakelijk dat kopziekte reeds herkend wordt in haar allereerste stadium, opdat de veearts tijdig zou kunnen bijge roepen worden. In geval zulks ge beurt bestaat er alle kans dat het zieke dier de aanval overleeft. Wacht men echter te lang, en dat is bijna onvermijdelijk als men niet weet wat er eigenlijk aan de hand is, dan loopt men veel kans een dode koe te krijgen. Het komt er dus op aan ver trouwd te geraken met het uitzicht van de ziekte om zodoende tijdig maatregelen te kunnen nemen. Wij willen er ons in deze bijdrage dan ook toe bepalen een overzicht te geven van de omstandigheden en de verschijnselen waaronder de ziekte zich voordoet. Naderhand kunnen wij dan dieper ingaan op het wezen zei van de ziekte en dan uitzien naar maatregelen ter voor koming. Tijdstip van optreden. Zonder nu verder op het wezen van de kopziekte in te gaan, kun nen wij toch zeggen dat ze in de grond een stofwisselingsstoornis is en slechts optreedt bij dieren, die reeds in een twijfelachtige even wichtige toestand verkeren. Dit twijfelachtig evenwicht wordt dan gemakkelijk verstoord bij plot se verandering van het voedings regime (ook nog andere faktoren kunnen het uitbreken beinvloeden). Wij zien de kopziekte dan ook het veelvuldigst optreden gedurende de eerste twee weken van het wei- deseizoen en dat bij doorgaans hoogproduktieve dieren waar het evenwicht van het organisme steeds een twijfelachtige zaak is. In Nederland, waar men reeds op grote schaal met deze ziekte te kampen heeft, zeggen de statistie ken dat ongeveer 40 der geval len genoteerd worden gedurende de eerste weideweek, terwijl 20 °/0 der gevallen in de tweede weide week voorkomen. Hieruit valt reeds af te leiden dat de overgang van de stalvoeding naar de weidevoe- ding ongetwijfeld een belangrijke rol speelt in het verbreken van het evenwicht en dus directe oorzaak kan zijn van het opireden van kop ziekte. Maar ook op andere perioden van het jaar kunnen nog vrij ern stige veranderingen in het voe dingsregime optreden. Zo komt kopziekte ook wel eens voor in de najaarweide, ja zelfs op stal. V erschijnselen. Zoals wij reeds hebben vermeld is het vlug erkennen van de ziekte van buitengewoon veel belang, daar een onmiddellijk ingrijpen van de veearts een eerste vereiste is voor het welslagen van de be handeling. Het is dus noodzakelijk dat iedere veehouder weet waar aan zich te houden. (Zie vervolg 6' bladz. 1' kolom). Wanneer komen de landbouwers aan de beurt Het Koninklijk Besluit van 10 april 1.1. waardoor belangrijke wijzigin gen worden gebracht aan het stel sel der gezinsbijslagen voor loon trekkenden heeft aanleiding gege ven tot vinnige polemieken en scherpe protesten. Het bevat naar onze mening goe de bepalingen, doch ook uiterst nadelige beschikkingen welke die nen verworpen om redenen van billijkheid en op grond van de principes ener gezonde familiale en demografische politiek. Als goe de bepalingen kunnen worden aangestipt 1) de verhoging van de kinder bijslag volgens de ouderdom van het kind. Deze verhoging bedraagt 100 fr vanaf de maand welke volgt op deze waarin het kind 6 jaar wordt en 75 fr per maand vanaf de maand die volgt op deze waarin het kind 10 jaar oud wordt. Te no teren echter dat in ieder gezin het jongste kind altijd van deze verho ging volgens de leeftijd wordt uit gesloten. 2) de barema's der kinderbijsla gen worden gekoppeld aan de schommelingen van het indexcij fer der kleinhandelsprijzen. Aldus zullen zij worden verhoogd met 5 °/0 zodra dit indexcijfer 110 punten Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 19 mei tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. bereikt. Op die wijze wordt de koopkracht van de gezinsbijsla gen in grote mate gevrijwaard bij de stijging van de levensduurte. 3) de betaling der kinderbijsla gen per maand. Deze wijze van uit kering was tot hiertoe niet ver plichtend. Bepaalde kassen voor gezinsvergoedingen betaalden dan ook nog de kinderbijslag per kwartaal, doch de meesten keer den nochtans reeds de bijslag uit per maand. Deze goede bepalingen wegen nochtans op verre na niet op tegen de noodlottige beschikkingen wel ke voorkomen in het besluit. Deze zijn 1)de onrechtvaardige verdeling van de verhoogde kinderbijslagen onder de gezinnen. Inderdaad, de verhoging komt hoofdzakelijk ten goede aan de gezinnen met 1 en 2 kinderen in mindere mate aan de gezinnen met drie kinderen terwijl de gezinnen met 4 en meer kinde ren totaal worden uitgesloten. Zij begunstigt bovendien overwegend de gezinnen die over twee be roepsinkomsten beschikken, terwijl de gezinnen waarvan de moeder aan de haard blijft geen cent ver hoging bekomen voor het vierde en de volgende kinderen en een onbeduidende vermeerdering (nl. 20 fr. per maand) voor het derde kind. Het besluit heeft immers de vergoeding voor de moeder aan de haard afgeschaft en vervangen door een vermeerdering van de kinderbijslag, doch zulks geschied de in strijd met de billijkheid. Wij komen hierop nader terug. 2) de betaling der verhoogde ge boortetoelagen met de opbrengst van de vermeerdering der bijdra gen ten laste gelegd van de werk gevers. De geboortetoelagen wor den inderdaad opgevoerd van 1.800 fr. tot 5.000 fr voor de eerste geboorte en van 900 fr tot 2.500 fr voor de tweede en volgende ge boorten. Door deze verhogingen van de geboortetoelage wil de regering de sterke vermindering van het ge boortecijfer en de veroudering der bevolking te keer gaan die vooral in Wallonië onrustwekkende ver houdingen hebben aangenomen. Het gaat hier dus om een louter demografisch doel waarvoor de uitgaven zouden dienen gedragen door de staat en niet door de bij dragen van de werkgevers. Men (Zie vervolg 2' bladz. 1kolom). I TfyUP*1 '4'--r-vxr*>W.- ji i mnmmi 'v<«*-H»w:•*®PWWWST»«.;* - y*IfcfllljJ .'v^V° ?<-• De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. '8 jaars Postchcckr. S. M. Redt U Zeiven Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Handelsregister Aalst ÏMr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen 'ti ManMMMnMUBMMMKMMMMM Het overnemen van artikelen zondei aanduiding der bron is verboden Mi——W——M

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1