De Nood van onze Boeren. Voor de fiscale gelijkheid ten bate van de zelfstandigen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Een verantwoord wetsvoorstel. AALST 25 MEI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1771 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CÜ.UDRON. De boerenstand is niet tevreden. En er bestaat reden toe. Er wordt in dit land veel gedaan voor de werk lieden, en dat is goed. Maar het is minder goed en niet aan te nemen dat men de boeren aan hun lot overlaat. Dat men nu niet denke dat de boer een aalmoes vraagt. Neen hij is man genoeg om zich in normale omstandigheden door het leven te slaanhij heeft geen schrik van hard en veel werk, en gelijk hij het land overmeestert, zo kan hij ook de moeilijkheden des levens «vermeesteren. Er zijn echter omstandigheden waar tegenover de boer machte loos staat. Wanneer invloeden van buiten uit de rentabiliteit van de landbouw verminderen, wanneer men toelaat dat er produkten op de markt geworpen worden tegen over dewelke hij onmogelijk kan konkurreren, dan moeten dezen in grijpen die de markt kunnen beïn vloeden namelijk de regering. Het is toch de rol van het staatsgezag in te grijpen daar waar de enkeling niet handelen kan. Och ja, de konkurrentie is schoon, ze is zelfs een weldaad voor het volk. Maar ze moet eerlijk •n loyaal zijn. In gelijke omstandig heden, en in gelijke voorwaarden, heeft de Belgische boer geen vrees voor zijn beroepsbroeders in het buitenland. Op menig terrein zijn •nze boeren de beste van de we reld, en geplaatst tegenover bui tenlandse mededinging zullen zij wel hun man weten te staan. Maar deze mededinging moet gezond, normaal en eerlijk zijn. Wanneer buitenlandse regeringen de landbouw van hun landen steu- nen, en subsidies en premiën ver lenen opdat hun boeren zouden kunnen afzetten aan lagere prijzen en aldus door export deviezen in «le kas brengen, dan gaat het niet meer om een eerlijke en loyale kon kurrentie. en tegenover zulke me dedinging staat onze boer, hoe sterk hij ook weze, machteloos. Maar de regering staat er niet machteloos tegenover Om druk king te kunnen uitoefenen op het index cijfer laat men al te gemak kelijk toe dat vreemde produkten onze markten overstromen aan prijzen waar tegenover de boeren machteloos staan, omdat het kunst matig gedrukte prijzen zijn. Het is een politiek ten gunste van de werkman en vooral voor de nijver heid maar waarvan onze boeren het gelag betalen. Het is tevens een zeer kortzichti ge politiek. De toestand is nu zo dat vele boeren met verlies werken, of aan lonen die geen enkele werk man zou willen aanvaarden. De rentabiliteit van de landbouwbe drijven is sedert 1948 met 35 °/0 ge daald, met als gevolg dat de land bouwbevolking, die 1/8 van de Bel gische bevolking vertegenwoor digt, slechts voor 1/18 in aanmer king komt voor het nationaal inko men. Met andere woorden de vruchten van het werk van onze boeren gaan naar anderen. We staan dan ook tegenover een alge mene vlucht van het land. De jonge boeren willen niet meer werken en slaven gelijk hun ouders, om niets of belachelijk weinig te verdienen. Is het dat wat men wil Kwade tongen zeggen ja Men wil de macht en de invloed van onze boe renstand, de gezondste stand van het land, verminderen en knakken. Men wil de boerenjeugd overscha kelen naar de nijverheid, daar kan men ze gemakkelijker kneden en beïnvloeden. We weten niet of dit de uitgesproken bedoeling van on ze regering is, het is altijd gewaagd en gevaarlijk hier over te spreken, maar het is zeker dat er gehan deld, of beter niet gehandeld wordt, alsof dit de bedoeling ware. Moest dit zo zijn dan zal de ont waking bitter worden. Het land gaat een ramp te gemoet, een eko- nomische en een zedelijke ramp, zo de boerenstand, bij gebrek aan jonge krachten begint te kwijnen. De negen tienden van wat schoon en gezond is in dit land, schiet wor tel in de boerenstand. In de landen waar het kommunisme de plak zwaait, heeft dit laatste slechts zijn overwinning kunnen grondvesten op de puinen van de boerenge meenschap. Men heeft de boer ka pot gemaakt om een onmenselijk en tegennatuurlijk regiem te kun nen laten overwinnen Het loont de moeite daarover na te denken. Het is nog niet te laat, maar het is hoog tijd dat er gehandeld worde. Van uit de vier hoeken van het land verheffen de boeren hun stem protestvergaderingen volgen de ene op de andere. Dat men er zich niet van afmake metdat is alle maal politiek tegen de regering. Neen, het is de noodkreet van de boerenstand die niet ten onder wil gaan. Het is de taak van de rege ring, in het belang van gans de be volking van dit land, dat ze deze maatregelen treffe, die de boeren moeten toelaten op menselijke wij ze hun brood te verdienen. Daar hebben zij evenveel recht op dan de andere standen. verdelen en een deel ervan aan zijn vrouw overdragen. Noch de salarissen, noch de tantiemes zul len samengevoegd worden. Is dergelijke regeling wel'recht matig Is dit wel de bedoeling van de wetgever van 30 maart 1956 2 Wij menen dat hij slechts rekening heeft gehouden met het geval van de werklieden en bedienden die met ongeduld wachtten op de af schaffing van de samenvoeging van hun inkomsten. Het principe zelf van de schei ding van de inkomsten van man en vrouw lijkt de indieners van het voorstel niet verantwoord. Allen die tot het hetzelfde gezin behoren dragen het hunne bij voor het be staan, het onderhoud en de wel stand van alle gezinsleden. Samen scheppen zij trouwens de voor spoed en de sociale rang van het gezin. De verdeling van de inkomsten bestaat trouwens niet voor de toe passing van de aanvullende perso nele belasting ook niet voor de heffing van de bedrijfsbelasting op de beroepsinkomsten der beide echtgenoten, wanneer het bedrag ervan hoger ligt dan 500.000 fr per jaar welke ook de activiteit weze der echtgenoten en de onderne ming die hen tewerkstelt en be zoldigt. De in 1956 goedgekeurde maat regel komt dan ook voor als steu nend op opportunistische verkie zingsoverwegingen. Men heeft de werklieden en bedienden willen vleien. Daarom heeft men bedoel de gunst uitgebreid tot de ambte naren, de beheerders en de hoge re bedienden van de handels- en nijverheidsbedrijven. Dit is niet bil lijk. De fiscale gelijkheid dient dan ook te worden hersteld. Het is onrechtvaardig slechts de gezinnen te begunstigen die kun nen profiteren van het werk van de beide echtgenoten, zoals de kin derloze gezinnen met geringe ge- zinslasten. Waarom zou de echtgenote die belast is met onderhoud van het gezin, waarom zou de moeder die talrijke kinderen moet opvoeden en verzorgen, als zonder bezigheid beschouwd worden, dan wanneer haar werk vaak en in ruime mate, dit van de arbeidster of van een vrouwelijke bediende te boven gaat (Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). De wet van 30 maart 1956 heeft ten bate van de loon- en wedde- trekkenden de samenvoeging der beroepsinkomsten van de echtge noten afgeschaft, met het oog op de heffing der bedrijfsbelasting. Dit betekent voor deze categorie belastingsplichtigen een merkelijke verlichting der bedrijfsbelasting j daar deze laatste stijgt naargelang de schijven van het inkomen de hoogte ingaan. Doch deze regeling heeft tevens de begunstigden van deze bepaling een voorrecht ver strekt, dat in strijd is met artikel 112 van de grondwet hetwelk de gelijk heid van al de Belgen tegenover de belasting voorschrijft. Het is dan ook met reden dat de landbouwers, kleinenijveraars, am bachtslui en handelaars, voor wie de samenvoeging van de inkom sten van man en vrouw toepasse lijk blijft, zich beklagen over deze onrechtvaardige behandeling. Zij hebben ongetwijfeld gelijk. De re gering heeft zulks trouwens her haaldelijk toegegeven en de Minis ter van Financiën heeft meermaals beloofd deze ongelijke fiscale be handeling ten voordele van de zelfstandigen op te heffen. Daar de regering echter tot he den geen enkel voorstel bij de wet gevende kamers heeft ingediend, hebben de heren volksvertegen woordigers Philippart, De Vleesch- auwer, du Bus de Warnaffe, Héger, Hermans en Mevr. de Moor-Van Sina, een wetsvoorstel ingediend tot herstel der fiscale gelijkheid ten bate van de zelfstandigen. In de toelichting van het voor stel lezen wij o.a. wat volgt De man en vrouw als arbeiders of bedienden tewerkgesteld in ver schillende ondernemingen en zelfs in dezelfde onderneming ontsnap pen aan de samenvoeging van de inkomsten met het oog op de toe passing der bedrijfsbelasting. De werklieden, bedienden en beamten van alle openbare dien sten genieten hetzelfde voordeel, ook al werken detwee echtgenoten in hetzelfde bureau of in dezelfde werkplaats. Er is geen samenvoeging der in komsten voor de ambtenaren, noch voor de hoge ambten van beheer der, commissaris, vennootschapbe stuurder, indien de echtgenoten hun functie niet bij dezelfde onder neming uitoefenen. Iemand die dus beheerder is van verscheidene vennootschappen kan zijn ambten De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr Ï45. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1