Bijzondere kenmerken van de Amerikaanse landbouwekonomie. Een schoon Familiefeest bij Redt U Zeiven. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 8 JUNI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1773 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Onder de titel Note sur l'agricul- ture américaine heeft de heer J. Richter ambtenaar bij de afdeling voor buitenlandse landbouw van het Ministerie van Landbouw der Verenigde Staten in nr 172 van het Bulletin der Société Beige d'Etudes et d'Expansion een belangrijke bij- drage gewijd aan de bijzonderste kenmerken der Amerikaanse land bouwekonomie. Wij vatten hieronder enkele zij ner beschouwingen samen tot voorlichting van onze lezers. De Verenigde Staten zijn tevens een uitvoerend en een invoerend land van landbouwprodukten op grote schaal. Ongeveer de twee vijfden van de totale invoer en on geveer één vijfde van de totale uitvoer der V.S. bestaan uit land bouwprodukten. Het aanzienlijkste gedeelte van de invoer der V.S. aan landbouwprodukten is samen gesteld uit tropische produkten zo als koffie, suiker, rubber en is her komstig uit onderontwikkelde stre ken. Een enkel artikel maakt hier op uitzondering, nl. de wol. De meeste Amerikaanse land bouwprodukten werden in het ver leden en worden nog aan indus trieel ontwikkelde landen geleverd, nochtans worden sinds enkele tijd, tengevolge van de hulp- en steun- wetten, toenemende hoeveelheden verzonden naar armere streken. De Verenigde Staten voeren grote hoeveelheden uit van onbewerkte katoen, tabak, maïs, voedingsvet- ten- en oliën alsook vruchten. De waarde van de landbouwproduk- tie der V.S. bedraagt thans circa 32 miljard dollar per jaar, terwijl de uitvoer van zelfde produkten onge veer 3 miljard dollar bereikt. Alhoewel de landbouwuitvoer aldus maar 10 van de voort- brengst bedraagt, is de afhanke lijkheid van de Amerikaanse land bouw van de buitenlandse afzet merkelijkbelangrijker voor bepaal de produkten afzonderlijk be schouwd. Aldus werden b.v. tijdens het landbouwjaar 1954 55 28 °/0 van de totale tarwevoortbrengst, 25 °/o van voedingsvetten en oliën, 28 °/o van de katoen en de reuzel en 23 °/0 van de tabak uitgevoerd. De belangrijke plaats welke de V.S. bekleden op de wereldmarkt voor bepaalde landbouwprodukten wordt aangetoond door volgende gegevens gedurende de jongste jaren leverden de V.S. l/4de tot l/3de van de werelduitvoer aan katoen en tarwe 30 °/0 tot 40 °/0 van de werelduitvoer aan tabak en l/4de van de werelduitvoer aan voedingsvetten- en oliën. Na de jongste wereldoorlog was deze uitvoer aan landbouwprodukten nog veel aanzienlijker, daar de V.S. het gebrek of de schaarste aan voedingswaren van de oorlogsja ren en de onmiddellijk daarop vol gende jaren dienden aan te vullen in Europa en in meerdere andere werelddelen. De landbouwproduktie der V.S. is sedert tientallen jaren voortdu rend gestegen. Terwijl vóór de eer ste wereldoorlog deze toename grotendeels te wijten was aan het ontginnen van nieuwe landbouw gronden, is sedertdien de opper- v akte der bewerkte landbouw gronden schier ongewijzigd ge bleven op ongeveer 400 miljoen acres. Het overwegend gedeelte van de toeneming der voortbrengst is te wijten aan de verhoging van de productiviteit per tewerkgestelde arbeidskracht, per acre landbouw grond en per ingezet dier. De voortbrenging per arbeids kracht tewerk gesteld in de land bouw is toegenomen met 32 °/0 van 1920 tot 1939, met 23 van 1939 tot 1944, en ten slotte met 60 °l0 van 1955. Meerdere factoren hebben bij gedragen tot deze verhoging van productiviteit en meer bijzonder het uitgebreid gebruik van machi nes met het oog op een snellere en meer ekonomische uitvoering van de arbeid in de landbouw de ver betering van zaden en planten, de sterke ontwikkeling van kunstmest stoffen de doeltreffende aanwen ding op grote schaal van middelen tot bestrijding der ziekten bij de planten en de dieren, een nauw gezet toezicht op het uitbreken de zer ziekten enz. Op het huidig ogenblik beschikt om zeggens elk der 4,8 miljoen landbouwersgezinnen over een landbouwtractor en zijn er onge veer twee tractoren voorhanden voor elke der 2 miljoen landbouw- uitbatingen welke zowat 90 °/0 le veren van de landbouwvoorbrengst bestemd voor de markt. De aan wending dezer tractoren heeft ten voordele van de produktie van le vensmiddelen 60 miljoen acres vrij gemaakt welke voorheen dienden gebruikt voor de voortbrengst van voeders ten behoeve van de land- bouwpaarden. (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom). Op donderdag 30 mei zijnde O. H. Hemelvaart, werden de ver kopers, zaakvoerders en vertegen woordigers van Redt U Zeiven uit genodigd, om zoals de brief ver melde, samen met het bestuur en het personeel een gezellige na middag door te brengen. Op de dagorde bezoek aan de nieuwe magazijnen, onderlinge kennismaking, koffietafel, bezoek aan de brouwerij en dat alles op geluisterd en omlijst met muziek en zang. Vele personen zullen zich afge vraagd hebben wat dit worden zou, want het was een nieuwig heid, iets waaraan men niet ge woon is bij Redt U Zeiven. Maar deze die de uitnodiging beantwoord hebben, en op een paar uitzonderingen na zijn allen opgekomen, zullen er nog lang over nadenken het is een aange name en tevens leerzame dag ge weest, vol gezelligheid, en een echt familiefeest. De meeste deelnemers hebben nooit de kans gekregen een om gang te maken in al de magazij nen en nu is dat gebeurd onder bevoegde leiding. De meeste moesten bekennen dat ze verstomd stonden over de omvang van het complex. Van af de nieuwe magazijnen, over de vele vloeren van het groot stapelhuis, naar de maalderij, de ketels voor de mengvoeders, de pers, de hamermolens, de verschil lende tuigen voor mengen, opzak ken en laden van de meststoffen, de grote hangars, de drukkerij, de hoogspanningscabien, de garage, de lokalen voor de ontsmettings- stoffen, het zaaigoed, de verpak king een blok van gebouwen waar men omzeggens kan verlo ren lopen. O n dan eindelijk terecht te ko men in een deel van het complex dat tot feestzaal was omgetoverd en waar 150 deelgenoten hun voe ten onder de tafel staken. De leden van de beheer- en toe- zichtsraad, het ganse personeel en al de verkopers, waren hier vergaderd en heoben er vele uren in de beste stemming doorge bracht. Velen onder hen waren verge zeld van hun echtgenote of een an der lid van het gezin. Om 4 uur wenste onze kranige voorzitter, de heer Emiel Baeten, iedereen welkom. Hij wees op de verbroedering tussen al de werkers en verheugde zich over het groot aantal dames, aan wie hij een spe ciaal woord van dank toestuur de. Hij hoopte dat de dames hun deel zullen nemen in de taak van hun man om voor onze vereniging te ijveren. Vervolgens nam onze bestuurder O. Caudron het woord en wenste op zijn beurt iedereen hartelijk welkom. Hij drukte zijn leedwezen uit over de afwezigheid van een onzer oudste en trouwste zaakvoerders, de heer Raymond Lauwaert die in het ziekenhuis verblijft. Hij stelde voor een telegram te zenden van symphatie betuiging met een wens tot spoedig herstel. Hij richtte een speciaal woord van dank voor hun aanwezigheid aan de heer Zeghers, onze rechts kundige raadgever en medewer ker aan De Koornbloem en aan de heer De Vries onze technische raadgever. Om de kennismaking en de ver broedering volledig te maken riep hij de namen af van al de leden van bestuur en personeel, hun vra gende recht te staan. Hetzelfde deed de heer Persoon voor de zaak voerders. De bestuurder ging verder met zijn welkomrede en sloot met een heildronk op de goede samenwer king en vooral op de gezondheid van onze bijna 90 jarige voorzitter. Hiermede werden de borden bij gezet en de lekkere broodjes aan gesproken. Wijzen we hier op de vriende lijkheid van de dames en juffrou wen die onder de leiding van me vrouw Victor Van den Haute voor alles en nog wat van de koffietafel zorgden. We moeten hen hiervoor van harte danken. Na dit eerste deel van het de mocratisch festijn werd voor de tweede maal het woord genomen door onze bestuurder. Hij gaf een overzicht en vertel de ons hoe en wanneer Redt U Zeiven ontstond, wanneer d e vele eigendommen werden gekocht en gebouwd en hoe de zaak bijna ieder jaar groeide. Hiervan noteerden we enkele gegevens De landbouwersvereniging Redt U Zeiven werd einde 1917 gebo ren. De samenwerkende vennoot schap werd gesticht op 7 mei 1919. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1