schoon Familiefeest hij Redt U Zeiven. Onze bloemen- en sierplantenteelt. Magazijnen en Burelen gesloten. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt 1 tot 6 JULI AALST 22 JUNI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG N- 1775 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.9:3. O. CAUDRON. NAKLANKEN OVER HET Bestaat er een bestaansmogelijkheid als Vertegenwoordiger van Redt U Zeiven Ons welgelukt feest van 30 mei is voorbij, maar niet vergeten. Vele van de aanwezige personen heb ben verder nagedacht en nog meer andere die het verslag in De Koornbloem hebben gelezen maak ten bedenkingen. Zelfs kregen we een paar tele foontjes van goede en brave Redt U Zeivers die enkele malen per jaar een bestelling doen voor henzelf en een goede gebuur en die in de mening verkeren dat ze ook onder de verkopers van Redt U Zeiven worden gerekend. We moeten ons bij deze en bij andere vrienden verontschuldigen omdat we de vraag tot deelne ming niet deden en hen op die ma nier niet in de gelegenheid stelden nader in voeling te komen met de tientallen personen die Redt U Zei ven niet vertegenwoordigen... uit liefhebberij, maar die zich een be staan wihen verzekeren als ver tegenwoordigers van onze maat schappij. Spijtig voor die enkele personen dat zij dezelfde weg niet opgaan en spijtig voor de vele andere, landbouwers en handelaars die een gelegenheid missen om in 't le ven vooruit te komen. Een boerenzoon met handen en hersens stelde ons deze week de vraag: Is er met Redt U Zeiven wat te verdienen en kunt U me aanra den als vertegenwoordiger voor ons gemeente op te treden Deze vraag zullen we hier be antwoorden, en dit antwoord moet ook dienen aan onze gelegenheids zaakvoerders die menen dat het nog altijd beter is zich vooral met eigen bedrijf bezig te houden en voor de andere die te gemakkelijk zijn om de taak aan te vatten. Ook willen we antwoorden op de bemerking van een onzer ver kopers, die het beneden zijn waar digheid acht bij de boeren aan te lopen om de bestellingen te be machtigen en die zegt geen bede laar te willen zijn. We geven eerst antwoord op de ze laatste en zullen een voorbeeld geven welke hem zal doen naden ken. Een goede vriend van vóór jaren, brouwer van stiel bekloeg zich hondermaal dat een brouwer een echte bedelaar is. Hij moest de ca- fétjes aflopen en voor de lompste baas of voor de gemeenste bazin knievallen doen, pinten drinken en nog pinten drinken en betalen, om toch wat bier te verkopen. Ik heb toen die vriend brouwer moeten gelijk geven. Het was soms vernederend, vooral voor een man die veel miljoenen bezat en sedertdien veel miljoenen al «be delend heeft verdiend. Maar wie moet er in 't leven niet de handen uit de mouwen trekken om zijn waar te kunnen verkopen, en op d' een of d' ander manier be delen Lees de grote reklaam teksten in de bladen en langs de wegen. Lees de tientallen brieven en vlug schriften die U bedelen om dit of dat te kopen. Zal de dokter van 't dorp niet voor iedereen zijn hoed afnemen, uit beleefdheid, maar ook omdat hij v/eet dat hij door die mensen moet aan de kost komen Die zogezegde bedelschaamte van onze zaakvoerders is een mis- plaats gedacht en een fout in hun opvoeding. We komen op de eerste vraag is er toekomst als verkoper vertegen woordiger voor Redt U Zeiven En ons antwoord klinkt vrij dat zal van U afhangen. Voor iemand met hersens en een tong, voor iemand die werken wil en naar ons wil luisteren, ligt er zeker een toekomst hetzij als grote bijverdienste, hetzij als grote hoofdverdienste. We vragen ons dikwijls af hoe het mogelijk is dat zoveel mensen put ten in de grond klagen dat ze niets kunnen verdienen op hun be drijf, maar toch de moed niet heb ben om met ons te komen praten en te onderzoeken wat kan onder nomen als vertegenwoordiger voor onze maatschappij. Het is niet mogelijk openlijk de rekeningen voor te leggen, maar we kunnen toch verklaren dat ->n- ze verkopers genoegzaam verdie nen naargelang ze de nodige tijd nemen en de nodige werzaamheid aan den dag leggen. En de meeste onder hen hebben daaren boven nog wat eigen be drijf. Een engelsch spreekwoord zegt Waar een wil is een weg en dat moet iedereen, die meent op de beschreven weg iets te kunnen doen, eens goed overdenken. (2de bijdrage). In ons vorig nummer hebben wij aan de hand van de mooie bro chure, uitgegeven door de Kre dietbank ter gelegenheid van de tentoonstelling van bloemen en sierplanten ingericht in sommige van hare zetels, enkele aspecten toegelicht van het sociaal econo misch belang van de bloemen- en sierplantenteelt voor de economie van het Vlaamse land, nl. de op pervlakte der teelt, de waarde van de produktie, de evolutie van de teelt gedurende de laatste halve eeuw, de indeling der teelt in haar verschillende takken of specialitei ten en de betekenis dezer laatste. Er blijven ons in deze bijdrage nog enkele problemen te behan delen om ons overzicht te volledi- gen. De rentabiliteit of geldelijke opbrengst in de bloemisterij. De bloemen- en sierplantenteelt vergt de investering van aanzien lijke kapitalen. De kostprijs van een serre mag thans op zowat 1.000 fr. per m2 glas worden berekend voor een warme kas, op ongeveer 750 fr. voor een gematigde en op 5C0tot6C0fr. voor een koude kas. Daarbij komen de kosten voor wa terleiding die op 10 fr. per meter worden geraamd. Voor de grond zelf - waarvan slechts 75 wordt beplant verschilt de waarde na tuurlijk volgens de ligging. Een be drag van 5C fr. per m2 wordt door gaans als minimum aanzien, voor vele bedrijven gaat de prijs tot 100 a 125 fr. per m2. Dit ver klaart trouwens waarom de bloe misterijen zich van de grote steden verwijderen. Bovendien is een be langrijk kapitaal vereist voor be legging in de planten. In meerdere sectoren loopt de produktiecyclus immers over verscheidene jaren, zodat een voorraad plantgoed dient aangelegd die eerst soms na een lange periode kan worden te gelde gemaakt. Hieruit moge blijken dat een ge zonde bedrijfsfinanciering één der hoofdbekommernissen van de bloe mist uitmaakt en dat een nauwkeu rig begrotingsplan dient opgesteld waarbij alle voorziene ontvang sten en uitgaven dienen betrokken. Onder de bedrijfs- of exploitatie kosten komen in de eerste plaats de lonen. In de sector der groene planten mogen zij gemiddeld op circa 35 °/0 van de totale kostprijs worden geschat. In de teelt van azalea's en van begonia's is de te rugslag der lonen nog hoger, wijl hier de uitgaven voor kolen min der bedragen. In de rozencultuur ten slotte, die volledig in open lucht geschiedt, vertegenwoordigt het aandeel van de lonen van 60 tot 70 °/o van de totale kostprijs. Een tweede belangrijke factor der bedrijfskosten vormen de uit gaven voor brandstof, waarvan het bedrag verschilt naar gelang van de aard der teelten. Op basis der huidige prijzen mag worden aangenomen dat in de teelt der groene planten de brandstof ge middeld ongeveer 30 tot40°/o van de teeltkosten bedraagt. Inde aza leateelt daarentegen belopen de uitgaven voor brandstof slechts één vijfde van deze voor de lonen. Als andere kostprijsfactoren die nen nog vermeldde gereedschap pen, meststoffen, elektriciteit, ver zekering, enz. Wat het verloop der bedrijfskos ten betreft, mag worden aangeno men dat tegenover de vóóroorlogse periode over het algemeen (Zie vervolg 2' bladz. Ie kolom). een BETAALD VERLOF. Aan de belanghebbenden wordt meegedeeld dat onze magazijnen en burelen zul.en gesloten zijn de week van inbegrepen. Enkel voor dringende behoeften zal het magazijn voor de sproei- stoffen openblijven de voormiddagen (behalve de maandag zal het magazijn gans de dag gesloten blijven). We dringen aan bij al onze leden en verkopers zich vóór voornoemde week tijdig te voorzien van de mee^t nodige voeders en meststoffen. De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1