De voortdurende scherpe landbouwcrisis. De Levensstrijd van Priester Daens. Magazijnen en Burelen gesloten. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers 1 tot 6 JULI AALST 29 JUNI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1776 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Siemdsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Een programma van staatshulp dringend geboden. In vorige bijdragen hebben wij meermaals de ongunstige ontwik keling van de rendabiliteit in onze land- en tuinbouw aangetoond en tevens de maatregelen uiteengezet welke een doeltreffende landbouw politiek zou dienen te omvatten om een kentering ten goede tot stand te brengen. Deze ongunstige evolutie werd op treffende wijze aangetoond door meerdere ernstige gegevens zoals de berekening van het Belgisch na tionaal inkomen over de tijdspan ne 1948 1955 welke uitwijst, dat ter wijl het globaal nationaal inkomen stijgt in bedoelde periode van 256 tot 366 miljard fr. het aandeel van de landbouw daarin schommelt tussen 19 en 22 miljard en in ver houding tot het geheel daalt van 8,6 °/0 in 1948 tot beneden 8 °/0 in 1955. Een recente uitgave van de Or ganisatie voor Europese Economi sche Samenwerking (E.O.E S) onder de titel Les politiques agricoles en Europe et en Amérique du Nord» bevat een tabel aanduidende het aandeel van de landbouw in de actieve bevolking en in het natio naal inkomen in enkele Westerse landen. Deze tabel wijst een zelfde ongunstige evolutie uit wat betreft ons land. Wij laten ze hierna volgen Pet der actieve be Pet. van het landbouwinkomen in het natio Landen volking werk naal inkomen berekend tegen factorprijzen. zaam in de 1950 1951 1952 1953 1954 landbouw België 12 8,8 8,4 8,0 8,2 8,3 Denemarken 22 20,4 19,5 20,9 20,4 18,4 Duitsland 23 12,3 11.9 11,9 10,8 10,9 Nederland 19 12,9 11,7 13,0 11,3 11,5 Groot- Brittannië 7 6,0 6,1 5,6 5,4 4,9 Verenigde Staten 12 6,1 6,2 5,4 4,6 4,5 Canada 16 10,9 12,5 10,2 8,8 6,0 Deze tabel toont aan dat in de meeste van de vergeleken landen het aandeel van het landbouwin komen in het nationaal inkomen tijdens de laatste jaren eerder een ongunstige wending heeft geno men. Welk karig loon de boer voor zijn arbeid ontvangt blijkt uit de studie van prof. Baptist, direkteur van het Rijksstation voor Landbouwecono mie te Genten H. Waterschoot be treffende de Rendabiliteit van de Landbouw voor het boekjaar 1955 1956. Volgens een tabel opgeno men in deze studie, bedroeg het gezinsarbeidsinkomen per arbeids- eenheid in de 54 bedrijven van minder dan 7 ha 14,99 fr per uur, in de 68 bedrijven van 7 tot 10 ha. 18,68 fr. per uur, in de 86 bedrijven van 10 tot 15 ha 21,65 fr per uur, in de 105 bedrijven van 15 tot 25 ha 22,47 fr per uur en in de 31 bedrij ven van 25 tot 35 ha 31,31 fr per uur. Te noteren dat deze gegevens op wetenschappelijke wijze wer den verzameld aan de hand van een nauwkeurig bijgehouden boek houding voor 382 landbouwbedrij ven met verschillende bedrijfsop- Jjervlakte, gelegen in de diverse andbouwstreken van het land. In de kleine bedrijven bedraagt het arbeidsloon van de boer dus niet eens het minimumloon van de ongeschoolde arbeider of handlan ger dat thans is bepaald op mini mum 20 fr per uur. De landbouwprijzen dalen voort durend, terwijl de voortbrengstkos- ten stijgen. Vergeleken met de pe riode 1951 1953 voorgesteld door de index 100 zijn de verkoopprijzen der akkerbouwproducten gedaald tot 95,2 en deze der veehouderij- producten tot 92,4, hetzij voor het geheel tot 93. De voortbrengstkos- ten integendeel stegen tot 106,7, zo dat het nadelig verschil nu 13 pun ten bedraagt. Dit bewijsmateriaal is trouwens voor onze landbouwers overbodig zij ondervinden dat de opbrengst van hun bedrijf gestadig daalt. De benarde toestand waarin on ze landbouw verkeert vergt van wege de regering een programma van dringende hulp niet alleen in het belang van het landbouwbe drijf zelf, doch ten bate van de al gemene welvaart die niet gediend is door de verarming van de land bouwbevolking. Deze is inderdaad op de binnenlandse markt een be langrijke verbruikster van de pro ducten van de nijverheid en de handel. Welke hulpmaatregelen komen bijzonder in aanmerking (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom). iSwi Vijftig jaar geleden overleed Priester Daens. Een onpartijdig ko- mitee zal te Aalst een herdenking inrichten op 28 juli en 4 augustus. Tijdens de tweede dag zal een mo nument onthuld worden op het Vaartplein, de oude Werf, aan de Dender. Het wordt gebeeldhouwd door de Aalsterse Beeldhouwer Mare. De Bruyn en stelt Priester Daens voor, omringd door een ar beidersgezin. In alle kringen wordt deze hui debetoging met sympathie begroet. Spontaan bieden inwoners uit het Aalsterse hun financiële steun aan, zohaast ze vernemen dat een her denking wordt ingericht. Door ve len, meestal gewone middenstan ders, arbeiders of boeren hoort men zeggen Een hulde aan Priester Daens Daar wil ik aan geven. Die man heeft het meer dan verdiend. Hoewel haast iedereen in Aalst nog bittere nasmaak gevoeld van de medogenloze haat waarmede deze priester werd bekampt, be hoort deze strijd volkomen tot het verleden, en het is thans buiten deze strijdatmosfeer dat men op de betekenis van Priester Daens kan wijzen. Het kan dus zeker de be doeling niet zijn oude veten op te rakelen. Het leven van Priester Daens dient men te zien in de geest die hem bezielde, toen hij, terwijl zijn broeder op sterven lag, in de Kamer verklaarde Onder deze treurige omstandig- heden zal ik mij geen enkel bitter woord laten ontvallen. Wij heb- ben al die jaren als het ware op de pijnbank gelegen, getroffen in onze heiligste gevoelens, getrof- fen in onze stoffelijke belangen. Op dit pijnlijk ogenblik wil ik mij in de eerste plaats herinneren dat ik een kristen ben en een sluier werpen over al het onrecht dat ons werd aangedaan. Priester Daens kan, zoals het mo nument hem zal uitbeelden, vóór alles worden beschouwd als de priester die hoop en troost bracht in de arbeidersgezinnen. Hij deed zulks, met de wereldbrief van Paus Leo XIII in de hand Rerum Nova rum. De toestanden waarin de ar beiders moesten werken en leven waren schandelijk, een schande, zoals priester Daens zelf zeide, voor een kristelijke samenleving. Dit feit, deze aanleiding tot de strijd van Priester Daens wordt door nie mand meer geloochend. (Zie vervolg 2e bladz. kolom). BETAALD VERLOF. Aan de belanghebbenden wordt meegedeeld dat onze magazijnen en burelen zulten gesloten zijn de week van inbegrepen. Om dezelfde reden zal ons blad op 6 juli niet verschijnen. Enkel voor dringende behoeften zal het magazijn voor de sproei- stoffen openblijven de voormiddagen (behalve de maandag zal het magazijn gans de dag gesloten blijven). We dringen aan bij al onze leden en verkopers zich vóór voornoemde week tijdig te voorzien van de meest nodige voeders en meststoffen. Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1