De voortdurende scherpe landbouwcrisis. Pootgezwellen bij Hennen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 13 JULI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1777 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Orgaan van de Lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Een programma van staatshulp dringend geboden. (2de bijdrage). In ons vorig nummer hebben wij, na de aanhaling van meerdere ge gevens en cijfers die de benarde toestand van onze land en tuin bouw bewijzen, de bijzonderste maatregelen opgesomd van de prijzenpolitiek welke de regering zou dienen te treffen in het kader van de economische beschikkin gen ten bate van de landbouw. Onder deze beschikkingen zijn er enkele die een terugslag heb ben op de structuur van het land bouwbedrijf. Hierover zullen wij vooreerst handelen. B) Het structureel beleid. Onder de maatregelen die een weerslag hebben op de structuur van onze landbouwbedrijven en die met nut zouden worden uitge voerd vermelden wij 1) de ruilverkaveling in versneld tempo en op ruime schaal. Zij is noodzakelijk tot vermindering van de uitbatingskosten en voor de uit breiding van het gebruik van land bouwmachines 2) herziening van de erfregeling voor de landbouweigendom inzon derheid voor de kleine nalaten schappen om een versnippering van het landbouwbedrijf te verhin deren en de voortzetting van het bedrijf te bevorderen 3) de drooglegging van de moe rassige gronden en sanering door drainering van waterzieke gron den om het verlies aan landbouw gronden te kompenseren dat sterk aangroeit tengevolge van de uit voering van allerlei openbare wer ken, ook ontginning met hetzelfde doel van de woeste gronden die hiervoor in aanmerking komen. Naar blijkt zouden niet minder dan 200.00C ha voor ontwatering in aan merking komen en zouden 140.000 ha waterzieke gronden door drai nering merkelijk verbeterd kunnen worden. 4) doeltreffende steun door toela gen en leningen tegen gunstige rentevoet voor het bouwen van of ombouwen tot rationeel ingerichte hoeven en voor het aanschaffen van modern materieel 5) herziening der pachtwet met het doeldoor strengere en nauw keurige bepalingen de aanwen ding voor eigen gebruik te om schrijven bij opzegging der pacht en het fictief gebruik door de ver pachter te voorkomen en te beteu gelen alsook de bebossing van landbouwgronden te verhinderen; 6) strengere voorschriften en sancties om de wettelijke maximum pachtprijzen te doen naleven. 7) doeltreffende wettelijke maat regelen om aan de pachter een voorkeurrecht te verzekeren tot aankoop van het gepachte goed en toekenning met dit doel van kredieten tegen gunstige rente voet 8) vermindering van het registra tierecht ter bevordering van de aanschaffing door de boeren van landbouwgronden voor eigen ge bruik deze vermindering zou vooral ten goede moeten komen aan de kleine boeren b.v. met een landbouwbedrijf van minder dan 10 ha zij zou afnemen naargelang de belangrijkheid van het bedrijf. Het registratierecht zou b.v. kun nen bepaald worden op l/3de van zijn normaal bedrag (3°/o)voorde aankoop door de boeren met een bedrijf van minder dan 10 ha en op de 2/3den of 6 °/0 voor aankoop door de landbouwers met een be drijf van meer dan 10 ha 9) kartering van de gronden vol gens hun landbouwkundige waar de 10) aansluiting van de afgelegen landbouwbedrijven aan de elec- trische drijfkracht 11) verbinding van de hoeven met de drinkwaterleiding 12) grondige benuttiging van de mogelijkheden geboden door de nieuwe wetgeving op de polders en de wateringen 13) het verharden der landelijke wegen en verbetering der lande lijke wegenis 14) bevordering van de oprich ting van nijverheden voor de ver werking van de landbouwproduc ten in de landelijke centra 15) aanmoediging van de land bouwcoöperatie. C) De sociale politiek. Het sociaal beleid van de rege ring moet ten voordele van de landbouwers volgende maatrege len behelzen 1) toekenning door de staat van een in evenredigheid met het aan tal gerechtigden gelijke toelage ter aanvulling van de gezinsver goedingen voor de zelfstandigen als ter aanvulling van de gezins vergoedingen voor de loontrek- kenden. Hiervoor dient de huidige toelage van 100 miljoen fr. opge voerd tot 300 miljoen fr. 2) het verlenen van geboortetoe lagen van een zelfde bedrag aan de zelfstandigen als aan de loon- trekkenden nl. thans 5.000 fr. voor de eerste geboorte en 2.500 fr. voor elk der volgende geboorten (Zie vervolg 2' bladz. 2' kolom). Onlangs werden wij bij kippen geroepen, die volgens het zeggen van de kweker, verlammingsver schijnselen vertoonden. Inderdaad liepen er een drietal tussen, die eigenlijk meer kropen dan liepen. Ze vermeden zorgvul dig op de poten te steunen en lie pen dan liefst maar op het loop been, wat dan het uitzicht gaf van een wankele gang. Dit meende de kweker als verlamming te aanzien. Toen wij de dieren opnamen en hem de gezwellen aan de poten toonden scheen hij zeer verwon derd, want daar had hij nu niets van gemerkt. Zo iets komt een er varen en zorgzame kippenhouder natuurlijk niet tegen. Die bekijkt zijn dieren voldoende om het ver schil te merken tussen een echte verlamming en tussen een moeilij ke gang als gevolg van pootge zwellen. Eigenlijk is de toestand soms wel zo dat sommige kwekers, daar ze nu eenmaal toch beroep kunnen doen op een pluimveedeskundige van hun voederleverancier, de zorg zijn kippen nauwkeurig gade te slaan, maar liefst aan hem over laten. Dat is natuurlijk een totaal verkeerde opvatting. Praktisch kunnen voor het ont staan twee verschillende oorzaken in aanmerking worden genomen. Zijn ze oorzaak van eenzelfde vorm van gezwel, toch is het van groot belang er onderscheid in te maken, omdat de behandeling totaal ver schilt. Pootabcessen of ontstekingen. Wordt door een of andere oor zaak de huid, die de poot beschermt gekwetst, dan krijgen allerlei bac teriën kans deze wonde binnen te dringen veroorzaken dan een ont steking, waarbij min of meer vocht of etter wordt gevormd. Al naar ge lang van de hoeveelheid vocht gaat de poot zwellen. Denkbv. aan een steenpuist bij de mens. Deze begint klein, maar zet zich, naar mate de ontsteking vordert, sterker uit en begint dan ook al langs om meer pijn te doen. Dergelijke abcessen kunnen op velerlei manieren ontstaan. Alles wat de voetzooi kan kwetsen komt hiervoor in aanmerking scherpe steentjes, doornen, glasscherven, blote vloer zonder voldoende dik ke strooisellaag, ongeschikte zit- stokken (scherpe kanten, splinters, enz. Bij dieren die voortdurend over een vochtige bodembedekking lo pen is de voetzool eerder verweekt en is natuurlijk kwestbaarder dan droog verharde voetzolen. Te hoog geplaatste zitstokken of legnesten, zijn vooral bij zware rassen wel eens aanleiding tot poot- wonden, vooral als in het hok een blote vloer (steen of beton) zonder voldoende strooisellaag voorkomt. Het aanwijzen van de oorzaken kan hier meteen gelden als een opsomming van wat een kippen houder te doen heeft om het ge vaar van pootwonden weg te ne men. Wanneer men een pootgezwel wil gaan behandelen dan komt het er op aan uit maken met welk soort van gezwel men te doen heeft. Drukt men er beurtelings met twee vingeren op en voelt men tel kens vocht van onder de drukken de vinger weglopen dan heeft men het te doen met een abces dat vocht of etter inhoudt. De behandeling is dan vrij een voudig men ontsmet de poot gron dig en met een scherp mesje, dat eveneens ontsmet is, maakt men een kleine insnijding. Door zacht maar gestadig drukken zal dan het vocht te voorschijn komen. Soms kan het gebeuren, en dat is dan het geval als men te lang heeft gewacht om in te grijpen, dat zich in de ontstane holte eenkazige massa heeft gevormd. Met een ontsmet tangetje kan men dat voorzichtig verwijderen (het is doorgaans verkaasde etter). Eens de holte goed gezuiverd, wordt ze uitgepenseeld met wat jodiumtinc- tuur, waarna een stevig verbandje wordt aangelegd om te beletten dat de verse wonde in aanraking komt met vuil. De behandelde kip wordt dan liefst in een mand of bak gezet met zuiver stro. Dagelijks wordt de wonde dan behandeld door ze in te strijken met zuivere bruine teer (scheepsteer). Zo lang als nodig steeds een verbandje aanleggen. Pootjicht. Niet altijd gaat het bovenbeschre ven werkje van een leien dakje. Stel U de verbazing van een kip penhouder voor als hij meent een pootabces te hebben ontdekt en dan maar aan 't snijden gaat. De poot is nu open, maar terwijl hij de etter wil uitdrukken komt hij tot de vaststelling dat er alleen wat bloed te voorschijn komt terwijl binnen in de poot een harde stevige mas sa blijft zitten. Peutert hij wat in het geval dan merkt hij dat die massa bestaat uit geelachtige tot bruinachtige (dit is het geval als er wat bloed doorgelopen is) kruimel tjes. Hier is er blijkbaar geen etter omtrent. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1