De toestand van de landbouw in de Verenigde-Staten bij de ingang van het tweede kwartaal 1957. UIERONTSTEKING. Magazijnen en Burelen gesloten. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 20 JULI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1778 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Zoals wij het nog aantoonden met vergelijkende cijfers in ons hoofdartikel van 29 juni 1.1., is het aandeel van het landbouwinkomen in het totaal nationaal inkomen minder snel toegenomen dan dit van de andere groepen der samen leving, in al de landen van de we reld. In de Verenigde Staten van Amerika is de achterstand van het landbouwinkomen ten opzichte van het inkomen der andere be roepssectoren sterk uitgesproken, zodat de regering een bijzondere actie heeft ingezet om hem gelei delijk te overbruggen. Sedert ver leden jaar blijkt de toestand verbe terd en in de loop van 1956 werd een toeneming van het landbouw inkomen ten belope van 3 ten hon derd vastgesteld. De toelagen van de regering tot steun van de land bouw bedroegen meer dan 21 mil jard Belgische frank waarvan de helft de vergoedingen vertegen woordigt die aan de landbouwers werden betaald die akkergrond aanwenden voor herbebossing of weiland om aldus de landbouw overschotten te verminderen. De verkoop van landbouwpro- dukten bereikt ongeveer hetzelfde peil als verleden jaar. Het decem- bercijfer van 1956 was 120 miljard B. fr., wat ongeveer hetzelfde is als dat van december 1955. De evolutie van de veestapel. De rundveestapel is gevoelig toe genomen. Tegenover verleden jaar wordt de verhoging geraamd op 4 t.h. Nochtans bleef de verkoop lager dan in het begin van verle den jaar, toen hij zeer belangrijk was. De prijs der runderen is ge stegen bij vergelijking met het herfstcijfer van 1956, toen een da ling werd genoteerd die tot het einde van het jaar voortduurde. Dit kompenseerde de prijsverho ging van de voedergranen, die einde 1956 met 9 het prijspeil overtrof van het voorgaande jaar. Die neiging tot stijging is inmiddels geluwd. De melkproductie is zeer groot, zij overtreft in 1956 met 900 000 ton die van 1955 welke 57 miljoen ton bedroeg. Het verbruik van zuivel producten is van 1955 tot 1956 reeds met 1 per hoofd der bevol king toegenomen en deze stijging zet zich voort in 1957. De zwijnenkweek bevindt zich in een tamelijk gunsiige toestand en er wordt verwacht dat de prij zen opnieuw zullen stijgen, hoewel de aanzienlijke verkopen tijdens de lente een matigende invloed zullen uitoefenen Nochtans is die voorbijgaande remming niet be langrijk genoeg om te verhinderen dat de prijzen van 1957 hoger blij ven dan die van 1956. Ten slotte bedroeg het aantal schapen begin 1957 4.486.000 stuks, dit is het hoogste cijfer sedert 1948 en vertegenwoordigt een toene ming met 5 °/0 tegenover 1956, niet tegenstaande de droogte in de Grote vlakten. De toestand van de kwe kers van neerhofvogels De verkoop van braadkippen die reeds aanzienlijker was in ja nuari 1957 dan in dezelfde maand 1956, nam verder toe om in maart 1.1. een hoog peil te bereiken. Noch tans dient voorzien dat de grote vraag de prijzen nog zal opvoeren, alhoewel de laatste maanden de verkoop van kalkoenen scherpe concurrentie deed aan deze van de kippen. De kalkoenproduktie bereikte een rekord in 1957 met 84 miljoen stuks, dit is 10 per honderd meer dan in 1956, want de vraag stijgt nog voortdurend. De hoenderkwekers zullen waar schijnlijk het aantal kuikens ver minderen, evenwel blijft de ten dens tot verhoging van de eierop- brengst per leghen bestaan. De fruit- en groententeelt. De vooruitzichten blijken zeer gunstig voor de fruit- en groenten- kwekers, daar de vraag aanzien lijk is. Om daaraan te voldoen wordt gerekend op een oogst, die naar verwacht wordt, ten minste even goed zijn zal als verleden jaar. De voortbrengst van zuider vruchten kent sinds meerdere ja ren een bestendige stijging, en zal naar voorzien wordt in 1957 deze van 1956 overtreffen. De uitvoer van sinaasappels is groter dan in 1956, tengevolge van het feit dat de zware koude de Spaanse oogst verleden jaar in grote mate vermin derde. (Zie vervolg 5e bladz. 3' kolom). Wanneer men een bilan opmaakt van het verlies dat jaarlijks door de besmettelijke ziekten aan de land bouweconomie wordt veroorzaakt, dan worden de uieronstekingen steeds in de voornaamste groep vermeld. In verschillende vooruit strevende landen denkt men er aan, na de algemene groepsbestrij- ding der Tuberculose en Brucellose, ook tot een algemene strijd tegen de besmettelijke uieronstekingen over te gaan, hetgeen intussen zeer moeilijk is gebleken en in sommige gevallen zijn teleurstellingen heeft meegebracht. Vele veehouders onderschatten de betekenis der uierontstekingen en sedert op grote schaal, door dik en dun, peniciline gebruikt wordt, is men nogal de mening toegedaan dat het probleem der uierontstekin gen tot een tube zalf te herleiden is. Hoewel in een aanzienlijk aan tal gevallen door een oordeelkun dig gebruik der nieuwe genees middelen, de uiers der koeien van ernstige aandoeningen kunnen ge nezen worden, of het totaal verlies van een kwartier kan worden ver meden, toch kan men bezwaarlijk beweren dat het aantal uierontste kingen in de laatste jaren zou ver minderd zijn. Het probleem blijft dan ook on der al zijn aspekten zeer belangrijk en zoals het met veel vraagstukken gesteld is, moet men ook hier on dervinden dat hoe meer men on derzoekt en de kern van de zaak tracht te benaderen, hoe meer men moet vaststellen dat er heel wat meer mee gemoeid is, dan hetgeen een vluchtig optimisme bij het ver schijnen van een nieuw genees middel had laten vermoeden. Spijts de nieuwe behandelings mogelijkheden blijven de uieraan doeningen een zeer aanzienlijke schadepost die eerst en vooral van Het verlof voor de nationale feestdag wordt officieel vastge steld op 22 juli. Het is een verplichtende ver lofdag en we zijn verplicht onze burelen en magazijnen te sluiten op maandag 22 juli. landbouwekonomische aard is de veehouder lijdt verlies door ver mindering van produktie en soms door blijvende waardeverminde ring van zijn aangetaste dieren, en de koeien die wegens uierontste king vroegtijdig moeten opgeruimd worden zijn nog lang geen zeld zaamheid geworden. Men is gewoon zich een gedacht te vormen over de omvang van deze verliezen door een globale berekening te maken aan de hand van bekende gegevens die door schattingen worden veralgemeend en samengerekend voor de vee stapel van een heel land. Het spreekt vanzelf dat dergelijke ver liesberekeningen niet nauwkeurig kunnen zijn vermits men noodge dwongen met schattingen moet werken en het is dan ook voorzich tig de cijfers naar de lage kant te nemen en niet te overdrijven. Voor België beschikken we over berekeningen die gesteund zijn op het onderzoekingswerk van het Veeartsenijkundig Laboratorium van Ukkel en die geleid hebben tot de schatting van 500 miljoen frank per jaar dit cijfer wordt algemeen aanvaard. Dat het hier niet slechter is dan in andere landen kan uitgemaakt worden uit de cijfers die elders werden opgemaakt. In Nederland beschikt men over de gegevens van verschillende melkkontrolesta- tions, waar systematisch een groot aantal bedrijven op uieront stekingen werd onderzocht. Hieruit vernemen we dat op ongeveer 7 °/0 der bedrijven kiemen van uieront steking in de melk worden gevon den; men heeft verder bewezen dat het verantwoord is een mini mum van produktievermindering aan te nemen van 10 /0 per aange taste koe. Wanneer onder deze omstandig heden op de 7 °/o besmette bedrij ven één koe aan uierontsteking zou lijden zou dit aanleiding geven tot een verlies van ongeveer 5 mil joen liter melk. In de overtuiging dat op vele besmette bedrijven ver schillende koeien aangetast zijn kan men besluiten dat de verliezen veel miljoenen bedragen. Ook in de Verenigde Staten en in Denemarken kwam men, alle verhoudingen in acht genomen, tot gelijkaardige cijfers die een ge dacht geven van de ekonomische betekenis der ziekte. De schadelijke gevolgen zijn trouwens niet beperkt tot het land- (Zie vervolg 2bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1