Ter valorisatie van onze inlandse tabak. UIERONTSTEKING* Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Een nuttig wetsvoorstel. AALST 27 JULI 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1779 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Orgaan van de [bouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In De Koornbloem van 29 decem ber 1956 hebben wij aangetoond dat om de inlandse teelt, welke reeds sterk werd ingekrompen om dat zij niet renderend is, van de ondergang te redden en nieuw le ven in te blazen, drie maatregelen dringend vereist zijn nl 1) perekwatie van het invoer recht op de vreemde tabak. Dit recht werd immers door het Bene- luxtoltarief vastgesteld op een la ger peil, dan vóór de jongste oor log in het Belgisch toltarief, dan wanneer rekening gehouden met de waardevermindering van onze munt een verhogingscoëfficient van 4 zou dienen toegepast op het vóóroorlogs recht, zodat het dan 20 fr. het kg zou bereiken. 2) verlaging van het accijns- recht op de tabak, om de terug slag van de verhoging van het tol recht vermeld onder 1 op het alge- werkt product te milderen 3) de verplichte verwerking door de tabakfabrikanten van een vol doende hoeveelheid inlandse ta bak die aan de gestelde kwaliteits- vereisten voldoet. De verwezenlijking van deze laatste voorwaarde wordt nage streefd door het voorstel dat door twee West-Vlaamse volksverte genwoordigers de heren Tahon en Lahaye werd ingediend op 18 juni 1.1. bij de Kamer der volksverte genwoordigers. Het voorstel wordt in de toelich ting verantwoord door beschou wingen en argumenten welke wij gaarne bijtreden. Aldus wordt in deze toelichting gezegd sedert geruime tijd wa ren bepaalde gewesten van ons land beroemd geworden in binnen- en buitenland door hun gespecia liseerde tabaksteelt. Deze was voor deze streken een ware bron van in komsten geworden en een econo mische factor van welvaart voor de tabaksverbouwer en -verwer ker. Vooral voor het kleinbedrijf is de tabakteelt van uitzonderlijk economisch belang. Zij biedt im mers een buitengewoon hoge werk verschaffing aan en heeft een op- brengstwaarde die, in normale om standigheden en voorwaardan (be doeld wordt bij normale verkoop) kan worden vergeleken met een opbrengstwaarde van vier tot vijf ha tarwe. Deze belangrijke nijverheidskui tuur kende evenwel in de laatste tien jaren een zeer spijtige achter uitgang in onze gewesten. De af zet van de inlandse tabak kon slechts zeer onregelmatig worden verzekerd zodat het vaak gebeur de dat de tabaksoogst jaren lang onverkocht bleef liggen. Een behendige doch ongegron de en zeker volkomen onjuiste pro paganda stelde de kwaliteit van de Belgische inlandse tabak in een ongunstig licht. Deze propaganda is daarenboven zeer nadelig en ge vaarlijk voor de economie van ons land, daar zij rechtstreeks leiden zal naar een volledige ontwaar ding van de inlandse tabakspro ductie met alle hieraan verbon den economische nadelen van ver lies van geïnvesteerd kapitaal, werkloosheid voor bepaalde ge westen enz. Zulks is des te onrechtvaardiger, daar enerzijds door de tabaksnij verheid de kwaliteit van de inland se tabak wordt belaagd zogezegd omdat ons klimaat tot geen gunsti ge resultaten vermag te leiden, ter wijl dezzelfde nijverheid ander zijds niet alleen de naam van be paalde tabaksgewesten als han delsmerk exploiteert, doch tevens de volledige tabaksproduktie van onze gewesten verwerkt, zij het dan ook dat deze productie soms met jaren vertraging (wij voegen er bij tegen bespottelijk lage prij zen) wordt opgekocht De indieners van het voorstel stippen aan dat bepaalde Neder landse en Duitse tabakskuituren die thans een zekere vermaardheid verwerven op de tabaksmarkt, in dezelfde klimaatsomstandigheden als de onze worden gewonnen. In aanmerking nemend dat de Europese markt zal worden be schermd door een invoerrecht van 30°/o, betogende auteurs van het voorstel dat het dringend noodza kelijk wordt maatregelen te tref fen met het doel onze tegenwoor digheid op de Europese tabaks markt voor te bereiden en te hand haven. (Vervolg 3' bladz. onderaan le kolom (2de bijdrage) Hoe ontstaat een ontsteking in de uier In de strijd tegen de besmettelij ke ziekten is het van groot belang de verschillende wegen te kennen langswaar d e ziekteverwekkers het organisme binnen dringen en de manier waarop ze hun kwaad kunnen verrichten hieruit immers cunnen waardevolle gegevens af geleid worden voor het bestrijden der ziekte. Weten we dus dat de uierontste kingen door de bakteriën veroor zaakt worden dan moeten we ons afvragen vanwaar ze komen en hoe ze in de uier binnen geraken. Ook hier zijn het hoofdzakelijk kiemdragende dieren die de bakte riën onderhouden alhoewel ver schillende soorten ook in allerhan de omstandigheden in de stal kun nen voorkomen. Men is algemeen van oordeel dat de besmetting zich meestal langs het speenkanaal een weg baant naar de uier uitzon- lijk kunnen de bakteriën ook langs de bloedsomloop in de uier te recht komen. Dit is meestal het ge val bij sommige vormen van uier ontsteking zoals de uiertuberculose waar de tuberkelbacillen uit ande re aangetaste organen met het bloed worden meegevoerd. De bakteriën worden aan de speenopening gebracht door de handen van de melker of door de tepelhouders van de melkmachi ne, en ook door het stro van het ligbed waarmee de uiers in kontakt komen bij het neerliggen der dieren. Hiermee is natuurlijk niet alles gezegd want onmiddellijk rijst de vraag waarom de ene koe een ontsteking krijgt en de andere niet terwijl ze toch volledig onder de zelfde omstandigheden worden ge molken en verzorgd. Het is verder ook eigenaardig vast te stellen dat wanneer men dezelfde ziektever wekkers kunstmatig in een gezon de uier langs het tepelkanaal in spuit, hierdoor eerder moeilijk een ontsteking is te veroorzaken ook wanneer men bakteriën toedient met het voeder komt er geen uier ontsteking van. Wij moeten hieruit besluiten dat er nog andere faktoren een rol spe len door een dergelijke toestand te verwekken dat de bakteriën hun schadelijk werk kunnen verrichten. Hoe deze zogenaamde begunsti gende faktoren hun invloed doen gelden is niet voldoende verklaard we moeten ons beperken de voor naamste te vernoemen er zijn in wendige en uitwendige begunsti gende faktoren. De inwendige factoren. Eerst en vooral is aan te stippen dat de steeds hogere produkties een grotere gevoeligheid mee brengen van het dierlijk organisme in het algemeen en van het produk- tieorgaan bij uitstek de uier, in het bijzonder. Ónderzoekers wijzen er op dat het verkeerd is door al te sterke voeding produkties te be trachten die boven de natuurlijke mogelijkheden der dieren gelegen zijn. Twee gekende onderzoekers op het gebied der uierontstekin gen schrijven het past dat wij de veehouders doen begrijpen dat ze niet te veel mogen verlangen van hun dieren. De steeds hogere eisen voor melkgifte, vooral door verkeerde overdreven voedingdragen er zonder twijfel toe bij om onvrucht baarheid en uierontsteking in de hand te werken en de gevoeligheid van de koe voor besmetting te ver hogen. Als algemene regel mogen we besluiten dat verhoogde pro dukties steeds moeten gepaard gaan met betere zorgen voor het beschermen van de algemene ge zondheidstoestand. Men vestigt verder ook meer en meer de aandacht op de erfelijk heid ten opzichte van de uieront stekingen. Het schijnt dat er in sommige bloedlijnen een duidelijk verhoogde voorbeschiktheid voor uierontsteking waar te nemen is. In de laatste tijden, vooral sedert het gebruik van de kunstmatige inse minatie die toelaat grote aantallen afstammelingen van bepaalde bes te stieren te bekomen is er in ver band met vele ziekten op de moge lijke erfelijke grondslag gewezen we mogen zelfs zeggen dat we hier een der aktuele problemen van de veeverbetering aanraken. Sommige gebreken worden inderdaad zeer gemakkelijk van de ouders op de afstammelin gen overgedragen en hebben grote verliezen meegebracht, terwijl met grote moeite naar een moet gezocht worden. oplossing Het is dan !et is dan ook niet te verwonderen dat men allerhande ziekten op ge bied van erfelijkheid bestudeerd. Twee Amerikaanse onderzoekers hebben dit ook gedaan voor de uierontstekingen. We lezen in het verslag van hun werk dat op 18 dochters van een bepaalde stier 10 aan uierontsteking leden terwijl (Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1