De landbouwbescherming UIERONTSTEKING» in andere landen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 3 OOGST 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1780 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Orgaan van de lbouwersvereniging *EDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Uit een verslag van de Continen tal Press, Rotterdam, vatten wij vol gende gegevens samen over de maatregelen welke thans worden toegepast door enkele West Euro pese landen ter bescherming van hunne landbouw. Deze samenvat ting biedt ongetwijfeld belang ten aanzien van de landbouwpolitiek welke zal worden gevolgd in het kader van de gemeenschappelijke Europese Economische markt. In bijna alle Westeuropese lan den wordt de landbouw in vrij ster ke mate beschermd tegen buiten landse mededinging en bekomt bovendien toelagen van de staat die gefinanciërd worden met de opbrengst der belastingen. De me thoden van landbouwbescherming verschillen, doch het doel is het zelfde de landbouw en zijn pro- dukten, in het belang van een meer of minder vergaande zelfsverzor- ging van het betrokken land ont trekken aan de gevolgen van de markteconomie en de vrije prijs vorming. Uit een uitgebreid overzicht van Neue Presse blijkt dat Groot- Brittannië, het voorheen bij uitstek industrieel land, het landbouwpro- tectionisme het verst heeft door gedreven. De onafhankelijkheid van het buitenland bij de verzorging in voedingsmiddelen wordt in Enge land nagestreefd door productie hulpmiddelen en verevenings- of compensatie toelagen toegekend door de regering. Sinds verleden jaar is men nochtans bij de verla ging van de prijzen aan verbruiker wat spaarzamer geworden. De steun voor de broodprijs is wegge vallen en ook de prijs van de ver- bruiksmelk werd ten laste van de verbruiker een weinig verhoogd. Te gelijker tijd heeft men echter ook, toen de lonen in de landbouw verhoogd werden, de waarborg- prijzen voor bijna alle landbouw- produkten vermeerderd. Door de zelfde maatregel werden ook eni ge waarborg of- garantieprijzen voor eendeneieren, wol, varkens en maïs) verlaagd. Klaarblijkelijk streeft men er in Groot Brittannië naar door deze waarborgprijzen ook aan de produktie leiding of oriëntering te geven. In totaal worden de aan de En gelse landbouw tijdens het lopend landbouwjaar betaalde toelagen geraamd op 1,06 miljard pond ster ling. Onlangs werd een plan ont worpen om aan de landbouw bo vendien kapitaalshulp voor inves teringen te verlenen ten bedrage van één derde van de ontstane kosten. In Frankrijk worden door maatre gelen uitgaande deels van de staat en deels van de beroepslichamen de markten voor maïs, rijst, suiker bieten, vlees, melk, boter en wijn geregeld. De Franse regering wil in het derde plan, lopende van 1957 tot 1961, alle afzonderlijke maatregelen op elkaar afstemmen en bij een produktieplan op lange termijn aanpassen. Te gelijker tijd moet de rationalitatie van de be drijven verbeterd en de levenstan daard van de landbouwers opge voerd worden. Het doel hierbij is de voortbrengst van tarwe, en sui kerbieten, aardappelen en wijn in te krimpen en deze van voeder- granen, oliehoudende vruchten, i vlees, melk, gevogelte en eieren te bevorderen, zulks op grond van de overweging dat zo snel mogelijk een uitbreiding van de voorbrengst van fijne of veredelde produkten i de rendabiliteit van de landbouw- familiebedrijven kan opvoeren. Sedert jaren lijdt de Franse wijn bouw aan een overproduktie. Voor het omploegen van wijnland wordt daarom per ha een premie uitbe taald van 50.000 fr (Franse), daaren boven worden bij de wijnuitvoer be lastingsvoordelen toegekend. Voor andere landbouwprodukten be vordert de staat de uitvoer door betaling van het verschil tussen de binnenlandse en de uitvoer- prijs. Verder besteedt de Franse staat grote kapitalen voor de bodemrei niging, de watervoorziening in de landelijke gemeenten en de elek trificatie, dus voor structuurverbe- terende maatregelen. In Italië gaan de maatregelen ter verbetering van het inkomen der landbouwers gepaard met het streven de landbouwproduktie voor de uitvoer te ontwikkelen. Dit geldt vooral voor fruit en groenten. Ten gunste van de voortbren gers zijn er voor een reeks land bouwprodukten nl. tarwe, suiker bieten, rijst, hennep en tabak mini mum afnemingsprijzen vastgesteld. Een verplichte levering van de to tale oogst bestaat nochtans nog al leen bij hennep en tabak. Zonder de prijzen aan de voortbrenger te verminderen, werden verleden jaar de prijzen aan verbruiker voor brood en suiker verlaagd. (Zie vervolg 6e bladz. 1' kolom). (3de bijdrage en slot). In onze vorige bijdragen heb ben we gezien welk belang aan de uierontstekingen dient gehecht te worden en welke hun oorzaak en verloop kunnen zijn. Het is van belang dat we onderzoeken welke de mogelijkheden van behande ling en bestrijding zijn. Enkele bemerkingen voorop De uierontstekingen zijn zoals hoger gezegd besmettelijke ziek ten. Ze behoren niet tot deze groep die nu en dan periodisch terugke ren, doch zijn een zeer verspreide kwaal die standvastig de melkvee stapel bedreigen en onder dit op zicht te rangschikken zijn bij de meest schadelijke veeziekten zoals tuberkulose en brucellose. Onder een ander opzicht verschillen ze ervan waar we tegen de laatst ge noemde ziekten over geen enkel geneesmiddel beschikken is het een feit dat we tegen de uieront stekingen, althans tegen de meest verspreide vormen, op zuiver ge neeskundig gebied beter gewa pend zijn, vooral sedert we kunnen gebruik maken van de antibiotica waaronder bijzonder de penicil line. Dit betekent een onschatbare hulp, een grote stap vooruit, doch het is van het grootste belang dat ook de veehouders weten dat alles hiermee nog niet opgelost is. De beste specialisten op het ge bied der uierontstekingen, die er vanzelfsprekend de eerste zijn bij geweest om uitgebreid en nauw keurig onderzoekingswerk te ver richten met betrekking tot het ge bruik van de nieuwste geneesmid delen, zijn er over akkoord dat de penicilline en andere antibiotica geen bevredigende oplossing heb ben gebracht voor het vraagstuk der uierontstekingen. Daar zijn eerst en vooral een aan tal uierontstekingen, gelukkig de minst belangrijke in aantal, die niet te genezen zijn omdat de bak- teriën die ze veroorzaken niet ge voelig zijn voor penicilline of an dere antibiotica. We nemen als voorbeeld de wrang. De meest verspreide gevallen van uierontsteking, veroorzaakt door streptococcus agalactiee en dysgalactise, zijn veel beter te be ïnvloeden, doch zelfs wanneer de behandeling oordeelkundig en door deskundigen wordt toege past kan men om velerlei redenen slechts in ongeveer 70 °/0 genezing bereiken. Hieruit moeten we besluiten dat er op dit ogenblik geen enkel ge neesmiddel bestaat dat zou kun nen doorgaan als een volledig en in alle omstandigheden doeltref fend ontsmettingsmiddel van de uier. Verder blijft het ook een feit dat zelfs wanneer de genezing kan worden bereikt er na de werking van het geneesmiddel geen hogere weerstand in de uier achter blijft de uier kan dus kort nadien op nieuw door de bakteriën worden aangetast. Om deze redenen kunnen we, zelfs wanneer we de mogelijkheid van behandeling zeer hoog schat ten, ook voor de uierontstekingen nog niet voorbij het groot princiep dat geldt voor besmettelijke ziek ten -. het is beter te voorkomen dan te genezen. Ook voor de uieront stekingen blijft het echte antwoord op de vraag van de bestrijding de voorbehoeding. Enkele voorbehoedende maatregelen. De veehouders die weinig of niet af te rekenen hebben met uieront stekingen op hun bedrijf moeten voorzichtig zijn voor de besmetting door vreemde dieren. Ook hier zijn we genoodzaakt, zoals voor de andere besmettelijke ziekten, te wijzen op het gevaar van aankoop van besmet melk vee. Bij het overzicht dat we gege ven hebben over de verschillende vormen die een uierontsteking kan aannemen hebben we er op gewe zen dat sommige dieren, meer dan men zou vermoeden, aangetast zijn door een sluimerende en verbor gen besmetting van de uier, die i nochtans in sommige omstandig- j heden zeer gemakkelijk kan over gedragen worden bij het melken, van het besmette op de gezonde dieren. Naast zoveel andere fakto- reti waarmee we bij aankoop reke ning moeten houden is het ook van belang dat we hieraan denken. Men kan er niet genoeg op wij zen dat het van het grootste be lang is bij aankoop te weten uit welke stal het dier herkomstig is en na te gaan hoe het op dit be drijf gesteld is ten opzichte van de sterk verspreide besmettelijke ziek ten. Men zal verder nooit nalaten de uier grondig te onderzoeken, de melk in de mate van het moge lijke te beoordelen en eventueel een onderzoek in te stellen met bromothymolpapiertje; het zekerste middel is een onderzoek van een staal melk in het laboratorium Verdere maatregelen moeten op het bedrijf zelf genomen worden. Ze dienen gericht te zijn tegen de (Zie vervolg 2' bladz. ie kolom). e Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postche Handc ckr. S. M. Redt U Lelven dsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1