De taks op de invoer van VOEDERGRANEN. Wat samenwerking voor de landbouw vermag. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 10 OOGST 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1781 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Een Duits voorbeeld dat belangstelling verdient. Zogls we verleden week schre ven werd er verteld dat de rege ring een taks zou leggen op de in voer van voedergranen. Bij het schrijven van dit artikel is het een ieit. Hoe deze taks zal wor den geheven en met welk bedrag de verschillende voedergranen zullen belast worden werd nog niet bekend gemaakt. Van min of meer bevoegde zijde vernamen we dat de opbrengst zou dienen om de tarwe, boven de hoeveelheid van 500.000 ton welke door de bloemmolens dient ver werkt, op te nemen of een premie toe te kennen waardoor ze even duur als de baktarwe zou worden betaald. Het overschot van het be drag zou dienen om de zuivelpro ducten te steunen en de inlandse oogst van voedergranen. Niemand kan er op dit ogenblik het fijne van zeggen en het kan nog enkele dagen duren alvorens we zullen weten waaraan ons te houden. Tot daar de feiten, zoals we deze tot op heden kennen. Onze mening. We zullen zo vrij zijn ronduit on ze mening te schrijven. Als we het goed voor hebben zit de regering verveeld met het over schot van tarwe dat ieder jaar gro ter wordt en zij moet er iets op vin den om de ganse voortbrengst op dezelfde voet te behandelen. De prijs die de molens voor het inlands broodgraan moeten beta len is veel hoger als de wereldprij- zen. Er wordt dus een toeslag aan de tarweboeren betaald, en deze premie moet ook voorzien worden voor de hoeveelheden welke de maalders niet kunnen nemen. Daarom zal een zware taks op de invoer van voedergranen wor den gelegd die de prijs van de in landse granen in dezelfde mate zal verhogen wat voordelig is voor deze die deze granen te verkopen hebben. Maar deze taks zal betaald worden door de kwekers, van alle slag die verplicht zijn deze voe dergranen te kopen. Op't eerste zicht kan men zeg gen dat vooral de kleine vroeters die op een paar ha grond moeten leven en daarom verplicht zijn een grote hoeveelheid zwijnen, kiekens en vee te kweken, en het voeder in den handel grotendeels moeten kopen, de taks zullen betalen De kwekers, grote of kleine, zul len de zak moeten vullen van de graanvoortbrengers, dus van de landbouwers met een groot graan- bedrijf en weinig of geen dieren. Moest dit zo zijn dan zou het waarlijk de spuigaten uitlopen en dan vragen we ons af of de Minis ter van Landbouw enkel de verde diger is van de dikke graanboeren en dat dan nog op het zweet van de kleine En we vragen ons eveneens af of er geen kommissie of zowat be staat waar de vertegenwoordigers van de grote landbouwersvereni gingen zetelen en ook hun woord je te zeggen hebben en wat deze heren hierover zo al vertellen We hopen dat het er niet zal toe gaan zoals we tot hiertoe verna men en dat alle boeren op dezelfde leest zullen geschoeid worden. Verschillende malen reeds heb ben we in de laatste jaren in ons blad gehamerd op het grote on recht dat de kwekers van voeder granen, die dan nog op de armste gronden zitten, wordt aangedaan. Nu meer dan ooit verdienen ze steun. Het feit dat zoveel tarwe te veel wordt voortgebracht is de schuld van deze onduldbare toe standen. Alle boeren zaaien zoveel moge lijk tarwe omdat deze aan een re delijke prijs wordt betaald en het zal in de toekomst nog erger wor den als geen genoegzame steun wordt gegeven aan de voortbren gers van voedergranen. De bewering als zouden deze laatste hun voedergranen voorde lig aan eigen dieren kunnen ver werken houdt geen steek Een tar weboer krijgt aan de huidige prij zen twee zakken voedergranen in ruil voor een zak tarwe. Zeggen we dat één hectaar tar we, dat 4.000 kg leverbare tarwe geeft, aan 450 fr. de som van 18.000 frank opbrengt, waar één hectaar voedergraan aan de huidige lage prijzen amper 10.000 fr. zal geven. Een verschil van 8.000 fr. per hec taar. Om alle boeren gelijk aan den dijk te zetten zou men dus 8.000 fr per ha als steun moeten geven voor de voedergranen. Nu weten we dat dit onmogelijk is, en dat de tarwe ook in het ver leden beter prijzen heeft gemaakt, maar we menen dat een premie van vijfduizend fr per ha een mini mie vervolg onderaan hierneven). Met het organisatietalent dat de Duitsers eigen is, hebben de land- bouwverenigingen in West-Duits- land gedurende de laatste jaren meerdere gelukkige initiatieven ge nomen gebaseerd op de samen werking of op de privé-ekonomie. Dit is meer bijzonder het geval bij de werking gevoerd tot uitbreiding van het melkverbruik. De landbouwcoöperatieven uit Wurtemberg geleid en gesteund door de Landelijke Groepering der landbouwcoöperatieven heb ben hierbij een vooraanstaande rol gespeeld. Zij onderhouden en lei den thans in de verbruikscentra niet minder dan 200 verkoopswin kels- of magazijnen toebehorende aan de aangesloten melkerijen waar de melk rechtstreeks aan de verbruiker wordt verkocht. Deze winkels werden ingericht omdat voorheen de verkoop van verse melk en van de andere melk producten in de meeste gemeen ten beperkt was 's morgens en s' avonds tot de uren waarop de levering van de melk door de zui velfabrieken en de melkventers plaats had. Het sukses dat deze winkels kenden had ook een gun stige weerslag op de prijs welke de voortbrenger voor zijn melk ont vangt. Er zijn meerdere gemeenten waar de veehouder, dank aan de werking der melkwinkels, tot 4 penning meer ontvangt dan in de gemeenten waar de verkoop enkel plaats heeft op de uren vastgesteld mum moet betekenen indien men al de landbouwers op gelijke voet wil steunen. De mogelijkheid bestaat dat men zuivelwaren, vlees en eieren steunt, wat dan zou ten goede komen aan de kwekers dit zou de toestand veranderen. Zie wat er gaat gebeuren met de duizende kiekenkwekers die door gaans op een klein bedrijf zitten en bijna alles moeten kopen. Een aan zienlijke verhoging van de prijzen der voeders moet kunnen vergoed worden door een hogere prijs van eieren en slachtkiekens, zoniet zul len deze kwekers onmogelijk de kop boven water kunnen houden. Maar wat zullen de specialisten inzake index dan wel zeggen^? Een speciaal woord tot de verte genwoordigers der landbouwers bij voor de aanvoer van de melk. Het stelsel van verkoop toege past in Wurtemberg heeft zijn nut bewezen zowel ten bate van de voortbrengers als ten voordele van de verbruikers, daar het de tussen personen uitschakelt die voor de landbouwprodukten doorgaans overdreven winsten opstrijken. Een tweede initiatief dient aange stipt Sedert de oprichting in de stad Essen in juli 1954, van een ver bindingsorgaan tussen de land bouw en de nijverheid met het oog op een doeltreffende propaganda voor het melkverbruik, zijn er thans raadplegingsdiensten en niet min der dan 17 vaste of bestendige pro- pagandaposten werkzaam in al de nijverheidsinrichtingen van Rijn- land-Westfalen tot bevordering van het melkverbruik. Men heeft bij wijze van proef deze propagan- daactie aangevangen in zes nijver heidsondernemingen die in het be gin nauwelijks 74.000 liter melk verbruikten. In december 1954 was de totale afzet echter reeds geste gen tot 400.000 liter. Voor het ogen blik bereikt hij reeds meer dan 1 miljoen liter. Gelijkaardige instel lingen tot begunstiging van het melkverbruik zijn thans werkzaam in al de landen van de Bondsrepu bliek. De Duitse boeren hebben ter be hartiging hunner belangen nog op een ander gebied dank zij samen werking verder strekkende maat regelen getroffen. Zie vervolg 7' bladz. e kolom). de regering Er weegt op U een grote verant woordelijkheid. Het moet uwe plicht zijn te zorgen dat al de land bouwers. kleine en grote, kwekers en andere, evenveel worden ge steund en vooral te vermijden dat de ene soort niet teert op het zweet van de andere. En voor altijd weze het gezegd of U geel of blauw of rood zijt, weest in eerste plaats boeren. Gaat hand in hand waar het no dig is de belangen van uwe stand te verdedigen. Indien in het kamp van de boe ren een onoverbrugbare verdeeld heid bestaat, hoe kan men er dan toe komen om de rechten der land bouwers op te eisen tegenover machtige organismen die sterk ver enigd zijn en hand in hand voor hun belangen uitkomen De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1