Een landbouwpolitiek met Het Ontleden van Voedergewassen, haken en ogen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Waar blijft de verdelende rechtvaardigheid 1 AALST 31 OOGST 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1784 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In het kader van de maatrege len op landbouwgebied welke on langs door het Ministerieel Comité voor Economische Coördinatie (M.CE.C.) werden aangekondigd, publiceert het Staatsblad van 19 20 augustus 1.1. het Koninklbk Besluit van 16 augustus 1.1. waarbij een bij zonder recht op de invoer van voe- dergranen wordt ingesteld. Duidelijkheidshalve vatten wij vooreerst de maatregelen samen getroffen door het M.C E.C. Zij behelzen de heffing van een bijzonder recht of vergunningstaks op de invoer van voedergranen waarvan de opbrengst door het Landbouwfonds bij voorrang zal aangewend worden voor de toe kenning van de richtprijs ten be drage van 470 fr de 100 kg voor de inlandse tarwe boven de 500.000 ton welke tegen deze prijs dient aangewend voor inmenging in de tarwe voor broodmeel. De toelage welke door het Land bouwfonds zal worden verleend zal voor deze hoeveelheid inland se tarwe boven 500.000 ton het ver schil dekken tussen de richtprijs van 470 fr en de prijs der tarwe op de wereldmarkt. Deze regeling zal voor het jaar 1957 1958 de valorisatie toelaten van de ganse tarweoogst. In tweede instantie of anders ge zegd het overschot op de opbrengst van de vergunningstaks op de voedergranen na valorisatie van de inlandse tarwe is bestemd om een premie te .verlenen aan de teelt van voedergranen in alle ge westen van het land. Ten slotte werd voor de melk met minstens 30 graden botervet de ge middelde prijs over gans het jaar) aan de voortbrenger verhoogd tot 3,50 fr de liter, wat neerkomt op een gemiddelde vermeerdering van 0,15 fr. de liter. Pro memorie vermelden wij nog dat het onzinnig besluit van 27 ju li waardoor de maximumprijs der eetaardappelen bepaald werd op 150 fr. de 100 kg aan de voortbren gers door het Besluit van 10 augus tus 1.1. werd ingetrokken, omdat in- middens de prijzen der aardappe len zijn gedaald en het Besluit dus geen reden meer had. Het bedrag van het bijzonder recht of der vergunningstaks op de voedergranen. De vergunningstaks op de voe dergranen wordt door het Konink lijk Besluit van 16 augustus 1.1. vast gesteld als volgt, per 100 kg Rogge 50 fr gerst50 fr haver 50 fr. Maïs (met uitsluiting van de maïs verwerkt in de stijfsel- en glucose- fabrieken en in de maïseries), dus alleen de voedermaïs 30 fr. de 100 kg. Boekweit, gierst en andere gra nen 30 fr. Meel van granen a) van tarwe, van spelt en van mengkoren 60 fr. b) van rogge 83 fr.c) van gerst 83 fr. d) van haver 83 fr.e) van maïs 50 fr. f) van andere granen 50 fr. Grutten, griesmeel en gepelde of geparelde graankorrels a) van gerst 83 fr. b) van ha ver 83 fr. c) van maïs 50 fr.d) andere, met uitzondering van ge pelde rijst50 fr. Mout, oorspronkelijk 66 fr., doch verminderd bij Ministerieel Besluit van 16 8 1957 tot 20 fr. Planten, plantendelen, zaden en vruchten, voor voeding van mens en dier, elders (in de tolrubrieken niet genoemd) noch elders onder begrepen f) andere, daaronder begrepen schillen en andere bruikbare afval len van appelen, peren, enz. 50 fr. Peperkoek 35 fr. ,- Plantaardige afval voor de voe ding van dieren, niet elders ge noemd 50 fr. Veevoeder samengesteld met melasse 60 fr. Bereid voedsel voor^de dieren, niet elders genoemd 60 fr. Zoals uit deze tabel blijkt zijn niet alleen de voedergranen doch prac tisch alle kunstmatige of gefabri ceerde veevoeders aan de vergun ningstaks onderworpen. Wat van deze regeling te denken Wij wensen deze regeling op ob jectieve wijze te beoordelen. Zie hier dan wat wij er over denken (Zie vervolg 2' bladz. 2' kolom). Onze veehouders zullen er nu wel stilaan van overtuigd geraken, dat de voeding van het melkvee, gedurende de wintermaanden vooral, van buitengewone beteke nis is ten overstaan van de bedrijfs economie. Rekening houdend, enerzijds met de hoge eisen, die onze produktie- ve dieren stellen en anderzijds met de noodzakelijkheid de kostprijzen zo laag mogelijk te houden, komt het er op aan zulke rantsoenen te geven die de behoeften van de dieren volledig dekken, zonder daarom aanleiding te geven tot verspilling of verlies van min of meer belangrijke hoeveelheden kostbaar voedsel. Vooruitstrevende veehouders houden er dan ook aan hun rant soenen te berekenen (of te laten be rekenen), waardoor het mogelijk wordt de voorradige voeders op de meest doelmatige wijze aan te wenden, met als gevolg een ge past gebruik van ieder voeder en dat in de juiste hoeveelheden. Het feit dat hierbij kostbare aanwijzin gen gevonden worden voor een volgend teeltplan, laten wij hier buiten beschouwing. Bij het berekenen van de rant soenen maakt men gebruik van tabellen waar de inhouden van de verschillende voeders worden aan gegeven. Nochtans zijn deze in houden slechts gemiddelden, die heel dikwijls afwijken van de juiste inhoud van een bepaald voeder, dat op een bepaalde boerderij werd gewonnen. Het is toch zo dat de samenstelling van een voeder en dus ook de voederwaarde er van, aanzienlijk kunnen verschil len al naar gelang de variëteit, de bemesting, de hoedanigheid van de grond, de oogst- en bewarings- wijze, enz. Als voorbeeld kan hier gelden de voederwaarde van het hooi Daarom heeft het Bodemkundig Instituut van België het nuttig ge oordeeld de landbouwers in de gelegenheid te stellen hun voeder gewassen te laten ontleden, om een juist gedacht te krijgen van hun voederwaarde. In Nederland bv. wordt deze ont leding reeds verschillende jaren op grote schaal gedaan. In 4 jaar tijds heeft het gewassenonderzoek daar zulkdanige uitbreiding geno men, dat er thans jaarlijks reeds ongeveer 40.000 gewassenstalen onderzocht worden. Welk materiaal kan ontleed worden a) Natuurlijk of kunstmatig ge droogde produkten. Vb hooi, kunstmatig gedroogd voeder, stro, kaf e.d. b) Ingekuilde produkten. Vb groenvoedersilo, gestoomde aard appelen, pulpsilo e.d. c) Snijgewassen. Vb gras, snij- rogge, voedermaïs e.d. d) Knol- en bolgewassen. Vb. bieten, aardappelen, rapen e.d. e) Alle andere stoffen die door de landbouwer kunnen gebruikt worden als veehouder (met uitzon dering van krachtvoeders). Vb melasse, afval van brouwerijen, af val van conservenfabrieken e.d. f) Alle plantaardig materiaal af komstig van landbouwkundig on derzoek. Uitgevoerde ontledingen en de kosten daarvan A) Silovoeders. 1. Standaardonderzoek Omvat de bepaling van de pH, droge stof, totaal ruw eitwit, ver teerbaar ruw eiwit, ruwe celstof, asgehalte, eventueel zandgehalte en de berekening van de zetmeel- waarde. 300 fr 2. Kwaliteitsonderzoek. Omvat de bepaling van de pH, boterzuur en azijnzuur. B) Voeder- en Suikerbieten. Standaardonderzoek. Omvat de bepaling van de dro ge stof, totaal ruw eiwit, verteer baar ruw eiwit, asgehalte, eventu eel zandgehalte en de berekening van de zetmeelwaarde. 200 fr. C) Ruwvoeder middelen, ander dan Silovoeders, voederbieten, of Suikerbieten. Standaardonderzoek. Omvat de bepaling van de dro ge stof, totaal ruw eiwit, verteer baar ruw eiwit, ruwe celstof, asge halte, eventueel zandgehalte en de berekening van de zetmeelwaar de. Afzonderlijke bepalingen. 1. pH (zuurheidsgraad) (1) 50 fr. 2. Gehalte aan droge stof 50 fr. 3. Totaal ruw eiwit 100 fr. 4. Verteerbaar ruw eiwit 150 fr. 5. Ruwe celstof 100 fr. 6. Asgehalte 50 fj. 7. Zandgehalte 50 fr. 8. Minerale bepaling (2) (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. (1) Alleen voor kuilvoeders. (2) Vanzelfsprekend dient, telkens minerale bepalingen aangevraagd worden, ook het ge halte aan droge stof en het asgehalte aange vraagd en bepaald te worden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1