Het verslag over de werkzaamheden van het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet gedurende het jaar 1956. Waar de varkenshouders ook eens aan moeten denken Weekblad Voor en door de Landbouwers De huisvesting speelt een grote rol. Arbeid adelt AALST 21 SEPTEMBER 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1787 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de landsverdediging van da Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Het is voorzeker niet van be lang ontbloot een beknopt onder- j zoek te wijden aan het jongste jaarverslag van het Nationaal In stituut voor Landbouwkrediet om dat dit krediet een niet te onder schatten bestanddeel is van onze landbouwpolitiek en het verslag een beeld geeft van de ontwikke ling van de opbrengsten of van de rendabiliteit van onze landbouw. Wij zullen ons beperken tot een be knopte samenvatting van de voor naamste gedeelten van bedoeld verslag en tot enkele woorden kommentaar over deze gedeelten. De gewone verrichtingen j van het Instituut. A. Kredieten aan landbouwers. In een inleiding tot dit hoofd stuk, betoogt het verslag dat het i jaar 1956 voor de landbouw tenge- 1 volge van de ongunstige weersom standigheden uitzonderlijk slecht was. Dit had voor gevolg dat de landbouwrendabiliteit nog verder is gedaald. Het verschil tussen de index der produktiekosten en deze van de prijzen van de landbouw- produkten is inderdaad van 17,4 punten in 1955 gestegen in 1956 tot 19,5 punten. Deze toestand had voor gevolg dat de landbouwers op ruimere schaal beroep deden op krediet. De aan landbouwers door het Instituut uitbetaalde lenin gen en voorschotten buiten de verrichtingen inzake financiëring van landbouwprodukten en voe dingswaren waarover wij verder een woord zullen zeggen be droegen in 1956453.569.420,65 fr. voor 7258 rekeningen, tegen 430.732.426,95 voor 7683 rekeningen in 1955. De nog uitstaande leningen en voorschotten aan landbouwers be liep einde 1956 1 343.281,47 fr tegen 1.191.105.880,72 einde 1955. Het aantal kredieten tot finan ciering van de aankoop van on roerende goederen vertoonde in 1956 een lichte vermeerdering te genover deze voor andere doel einden. De kredieten toegestaan voor de aankoop van vee zijn se dert vorig jaar geringer in aan tal en in bedrag. Daarentegen blij ven de leningen voor aankoop van materiaal ongeveer op hetzelfde peil als in 1955. Het Instituut heeft in 1956 hare kredietverlening voor bepaalde doeleinden tegen gunstrentevoe- ten voortgezet, dank zij inzonder heid haar Compensatiefondsen. Hierna volgt een beknopt over zicht van deze kredieten tegen gunstrentevoet: 1) Kredieten aan landbouwers en tuiniers die vorstschade hebben geleden. Het Instituut heeft aan de land bouwers, wier bezaaiingen van tarwe, gerst., spelt en masteluin door de vorst werden vernield kre dieten op korte termijn toegestaan tegen 2 op basis van 1.000 fr per verloren hectare. Deze kredieten werden ook verleend aan tuiniers voor vorstschade aan bepaalde groenteteelten op grond van ma ximum 100 fr per bevroren are. Deze leningen werden zonder on kosten en volgens een snelle en vereenvoudigde procedure ver leend. Zij golden als voorschot op het bijzonder krediet van 225 mil joen frank dat door de wet van 27 maart 1956 werd beschikbaar ge steld voor het toekennen van een vergoeding aan de land- en tuin bouwers geteisterd door de vorst schade. Vóór de afkondiging van deze wet werd het verschil tussen de normale interest toegepast door het Instituut en de rentevoet van 2 °lo bijgepast door het Landbouw fonds. Aan de door vorst geteisterde landbouwers werden door het In stituut 312 voorschotten toegekend ten bedrage van 3.870.850 fr., daar entegen werden enkel 42 voor schotten verleend aan tuiniers voor een bedrag van 192.750 fr. 2) Kredieten aan landbouwers die schade leden tengevolge van overvloedige regen. Sedert oktober 1956 verleent het Instituut ook kredieten op korte termijn (maximum 12 maanden) aan landbouwers die kunnen bewijzen dat hun oogst minderwaardig was tengevolge van de slechte weers omstandigheden van de zomer en zich hierdoor in een moeilijke gel delijke toestand bevonden. Deze leningen hadden voor doel aan de betrokken landbouwers het nodige bedrijfskapitaal te bezorgen om de oogst van 1957 voor te bereiden. Op 31 december 1956 had het In stituut 23 dergelijke kredieten toe gestaan tegen de rentevoet van 2 °/o vooreen bedrag van 994.600 fr. (Zie vervolg 3' bladz. 1' kolom). Het is niet de eerste maal dat wij er op wijzen dat de winst, die bij een of andere teelt geoogd wordt, niet alieen afhankelijk is van de verkoopprijs. De winst, die wordt gemaakt, is het verschil tussen de verkoopprijs enerzijds en de kostprijs anderzijds. En hoewel het reeds tot vervelens toe is herhaald, toch willen wij er nog eens de nadruk op leggen hoe lager de kostprijs, hoe groter de kans op winst. Te veel kwekers staren zich blind op de verkoopprijs van de af- gemeste varkens en hun enige hoop is een stijgende markt. Slechts weinigen geven er zich reken schap van dat onze grootste in spanning moet gaan naar de verla ging van de kostprijs. Dat is im mers iets wat wij zelf in handen hebben en waar wij zelf wat aan kunnen doen. Het bepalen van de verkoopprijs en de gang van de markten is iets dat doorgaans bui ten onze zeggenschap ligt, omdat die bepaald worden door faktoren waar wij niet de minste invloed op kunnen uitoefenen. Dat men nu niet bewere dat het niet meer mogelijk is de kostprijs van onze varkens te drukken. Wij zijn niet blind als wij op een be drijf komen en de ondervinding van jaren heeft ons geleerd vrij vlug de fouten te ontdekken, die worden gemaakt en die juist van aard zijn die kostprijs aanzienlijk te verhogen. Daar is bv. de voeding. Hoeveel varkenshouders verkeren nog in de mening dat de goedkoopste var kens gekweekt worden met uitslui tend granen, aardappelen en wat melk van eigen bedrijf Dergelijke varkenshouders zullen ons bij voor keur wijzen op de grote varkens kwekers als hun grootste concur renten. Maar juist die kwekers ge bruiken alles behalve die goed kope aardappelen of granen of melk. Zegt dat niet genoeg Reeds lang toch is uitgemaakt dat bij een eenzijdige voeding, zelfs al is dat met ogenschijnlijk goedkoop eigen materiaal de groei bij de dieren te traag verloopt. Een tragere groei betekent hogere kostprijs per ge wonnen kg vlees. Maar niet alleen wat er gevoe derd wordt speelt een rol. Ook de manier waarop dat gebeurt is van invloed op de kostprijs. Wij krijgen nog welde gelegenheid hierop te rug te komen. In deze bijdrage willen wij ons bepalen tot de invloed die de huis vesting speelt. Nog te veel wordt door de kwekers over 't hoofd ge zien het grote economische belang van een goede huisvesting en nog velen zijn van oordeel dat het bij de varkens wel zo nauw niet steekt Nog maar een goede week gele den waren wij, voor de zoveelste keer, in de gelegenheid te zien op welke onverantwoordelijk wijze met de dieren, waarvan wij toch onze winst verwachten, wordt om gesprongen. Wij waren bij een nest varkens geroepen die het niet naar wens deden. In de stal zelf waar de die ren waren ondergebracht, konden wij aanvankelijk niets zien, zo vol slagen donker was het. Toen het electrisch licht brandde zagen wij een vijftal dieren op de grond lig gen, midden in hun eigen vuilig heid. Op de vraag wat er eigenlijk scheelde vertelde de boer ons dat ze huiduitslag hadden gekregen, maar geen mens kon dat zo maar op 't zicht ontdekken, zo grondig zaten ze onder hun eigen drek. Ge zoudt zeggen hoe kunnen varkens onder zulke omstandigheden aan huiduitslag geraken De twee, die er het ergst aan toe waren, zaten in een afzonderlijk hok, waar er weliswaar wat meer daglicht binnen kon, maar waar de rest minstens even slecht was. Ook hier lagen de dieren op de blote vloer, die bovendien kletsnat was. deels van de urine, deels van de gemorste bras en deels van de afgang, die een der dieren er nog bij had gekregen. Daar heerste zo 'n afschuwelijke stank en de atmos feer was er zo benauwd en dom pig, dat zelfs geen heiden het er kon uithouden zonder misselijk te worden. De voederbak stond nog gedeeltelijk gevuld met een soort dunne pap, waar een van de die ren op zijn dooie gemak ging in staan om er wat van te slobberen. Gemakshalve liet hij er zijn eigen water er dan maar bijlopen. Op die manier gaat zelfs dat niet meer verloren Dat is zo wat het beeld van een hok, waar twee zieke die ren moesten genezen (Zie vervolg 2C bladz. lc kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1