Overvloed en Landvlucht, Rentabiliteit, Industrialisatie. Voor en door de Landbouwers Weekblad Arbeid adel t AALST 12 OKTOBER 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1790 SeheerZeebergkaai 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het zal voor onze eeuw van be schaving en vooruitgang een schande blijven dat men de land bouwproductie moet beperken bij gebreke aan voldoende afzet, ter wijl volgens de gegevens van de wereldgezondheidsraad en van de Voedings en Landbouworganisa tie van de Verenigde Naties twee derden der bewoners van onze aarde ondervoed zijn. Voor het ogenblik zijn in de Verenigde Sta ten r e u s a c h ti g e hoeveelheden graan en andere landbouwproduc ten opgeslagen waarmede men bij gebreke aan kopers geen weg weet en welke de staat om de voortbrengers van de ondergang te redden met enorme bedragen heeft moeten aankopen of financie ren. Anderzijds worden miljoenen dollars aan de boeren uitbetaald om de produktie te beperken. In de meeste landen moet de overheid maatregelen treffen om de prijzen van de landbouwpro- dukten kunstmatig te steunen teneinde een rampspoedige cricis te voorkomen. Deze steun maatregelen zijn volstrekt vereist om het aanzienlijk verschil te tem peren tussen de prijzen in de land bouw en de nijverheid en de koop kracht der landbouwbevolking enigszins op peil te houden. Trots deze overheidshulp werd in de meeste landen vastgesteld dat het inkomen der landbouwbe volking merkelijk achterwege blijft op de ontwikkeling van het inkomen van de andere bedrijfs takken. Dit wijst er op dat zo de rationalisa tie en de productiviteit gedurende de jongste twintig jaren gunstige uitslagen hebben opgeleverd op gebied van de productie, ei nog onmetelijk veel te doen blijft voor een doelmatige verdeling der land- bouwprodukten. Het is een feit dat onder de al gemene oorzaken die ongunstig inwerken op de prijsvorming en op de markt van de landbouwpro- dukten het bestaan van bedoelde landbouwoverschotten en hun af zet tegen gunstvoorwaarden in eer ste plaats dienen vermeld. Het Bul- lutin van het Belgische Nationaal Comité van de Voedings- en Land bouworganisatie van de Verenig de Naties (F.A.O.) heeft aan dit probleem een studie gewijd waar uit wij volgende gegevens overne men. De Verenigde-Staten hebben tussen 1954 en 1957, op hun te li- kwideren overschotten kontrakten afgesloten voor een totaal bedrag van 2.826 miljoen dollar, zegge on geveer 141 miljard B. fr. Onder de landen die van deze opruiming genoten komen voor India voor 533 miljoen dollar, Bra- zillië voor 301 miljoen dollar, Joe- go slavië voor 248 miljoen dollar, Japan voor 210 miljoen dollar, Ita lië voor 157 miljoen dollar, Paki stan voor 144 miljoen dollar, Span je voor 194 miljoen dollar en Tur kije voor 36 miljoen dollar. Erger is evenwel nog dat, naar uit betrouwbare inlichtingen blijkt, de voorraden aan landbouwpro- dukten in de Verenigde-Staten en in Canada steeds maar toenemen, met als gevolg een nog stijgende speculatie op de daling van de prij zen. Inmiddels staat het ook vast dat de uitvoer met staatspremie uit beide landen zal toenemen. De vernieling van de stocks wordt im mers thans niet meer toegepast se dert is uitgewezen dat in sommige werelddelen een merkelijk voed seltekort heerst. Deze vernieling zou in deze omstandigheden een zeer ongunstige psycologische weerslag hebben. In aanmerking nemende wat voorgaat, blijkt de vrees gegrond dat de drukking op de prijzen van de voornaamste landbouwprodukten zal voortdu ren, tenzij bijzondere maatregelen worden getroffen om de bestaande graanoverschotten uit te delen aan de volken die honger lijden. Dit zal ongetwijfeld grote offers en veel geld vergen. Doch de huidige be wapeningswedloop kost voorzeker aanzienlijk meer. Wanneer alle vrije landen nu eens wat uitspaarden op hun mili taire uitgaven om een hulpfonds op te richten ten behoeve van de ondervoede gebieden, dan zal zulk gebaar van menslievendheid hun voorzeker meer sympathie en ge- negènheid doen winnen in de lan den die juist tengevolge van hun ellende door het kommunisme zijn bedreigd, dan alle diplomatieke geslepenheid. Het zal aan deze ge bieden ook heel wat meer baat ge ven dan de levering door de twee landengroepen van moderne oor logswapens. De Verenigde-Staten hebben voorzeker een ernstige poging ge daan om hun landbouwteelten te verminderen, doch zonder merke lijk sukses. Het zou niet opgaan dat zij om uit de slop te geraken en hun landbouwoverschotten weg te werken, met behulp van aanzien lijke premies hun producten in het buitenland afzetten tegen prijzen waartegen geen konkurrentie mo gelijk is en aldus het normaal afzet gebied van andere landen ontne men. Dergelijk stelsel komt er op (Zie vervolg onderaan hier neven). De landvlucht teistert onze land- bouwgewesten. In de huidige om standigheden zijn vele kleine land bouwbedrijven niet meer rende rend, en de eigenaars, of toch ze ker hun kinderen verlaten het be roep, dat wellicht sinds eeuwen ei gen was aan de familie, om hun geluk te gaan beproeven in de stad of in de nijverheid. Het zijn vooral de kleine land bouwbedrijven die door deze strek king aangetast worden. Statistie ken hebben uitgemaakt dat, van 1929 tot 1950, dus in een tijdspanne van 20 jaar, het aantal onderne mingen van 1 tot 10 ha verminderd is met 45.319 eenheden, of 18 °/0. Gedurende de jaren 1953 tot 1956 is het aantal der aangiften voor de landbouwrecensie van 15 mei, van 258.033 eenheden gedaald tot 234.276 eenheden, of een verminde ring van 10 landbouwuitbaters in vier jaar tijds. Voor deze vermindering kunnen verschillende faktoren aansprake lijk gesteld worden, o.m. de inkrim ping van de bebouwbare opper vlakte, die van 1.692.632 ha in 1953, viel op 1.631.102 ha in 1956 (opslor- neer de moeilijkheden op andere af te wentelen en biedt dus geen oplossing. Men mag hierbij niet vergeten dat de Verenigde-Staten zeer sterk hun eigen binnenlandse markt be schermen. Hierbij komen dan nog volgende elementen in welke richting pre cies de landbouwpolitiek zal evo- lueran in het kader van de ontwor pen Europese Economische markt is vooralsnog niet te bepalen. Al leszins weten wij dat Groot-Brit- tannië in zijn voorstel aan de Euro pese Economische Gemeenschap der zes tot inrichting van een vrij handelszone er op staat de land bouwprodukten uit te sluiten uit deze vrijhandelszone, wat de uit voer van land- en tuinbouwpro dukten door de Europese landen naar deze belangrijkste verbrui- kersmarkt niet zal vergemakke lijken. Het komt ons voor dat de landen van Europa aangesloten bij de Europese Organisatie voor Econo mische samenwerking zonder ver wijl het landbouwvraagstuk zou den moeten onderzoeken en in zonderheid maatregelen treffen om de drukking van de Amerikaanse stocks op de prijsbeweging van de landbouwprodukten te verminde ren en de internationale handel in landbouwprodukten binnen norma le wegen te leiden. ping van landbouwgrond door openbare werken als wegen, hui zenbouw. kanalen, vliegpleinen, militaire werken, enz.), maar dat is niet de enige verklaring het land wordt verlaten omdat de exploita ties niet voldoende, of in geheel niet meer renderend zijn, en het zijn natuurlijk in de eerste plaats de kleine ondernemingen die hier het slachtoffer worden vele hoe ven worden geëxploiteerd door ou derlingen, de kinderen zijn naar de stad vertrokken, en in geval van overlijden worden er geen liefheb bers meer gevonden om het ster vend bedrijf over te nemen nieuw leven in te blazen. en In sommige middens wordt deze landvlucht met sympathie begroet men is er van oordeel dat alle klei ne bedrijven, bv. al deze onder de 10 ha, zouden moeten opgegeven worden, en hun uitbaters overge heveld naar de nijverheid, zo da de landbouw zich zou kunnen kon centreren in enkele grote onderne mingen, die dan met moderne mid delen en grote machines zouden uitgebaat worden, zoals dit ge beurt in Rusland en in Amerika. Hier kan tegen ingebracht wor den, eerst en vooral dat ons land zich niet leent tot dergelijke ex ploitatiemethodes (evenmin als de meeste andere Europese landen) omwille van de bevolkingsdicht heid vervolgens dat het verdwij nen van de eigenlijke boerenstand voor het land, en voor Europa, een grote, vooral zedelijke ramp zou betekenen, omdat de vernieuwing, de verjonging en de veredeling van een bevolking, in de eerste plaats het werk is, of althans in gro te mate beïnvloedt wordt, door een gezonde en bedrijvige boerenstand (een groot deel van onze leiders en geleerden, de beste onder onze broeders, stammen uit een boe rengeslacht) en eindelijk dat het verkeerd is te menen dat de renta biliteit van een bedrijf stijgt met het aantal ha dat bewerkt wordt. Er zijn in ons land heel wat inten sieve kuituren, zoals bloemen, sier planten, medicinale planten, hop, tabak, of bedrijven die zich toe leggen op hoenderkweek of klein- veeproduktie, die geen grote op pervlakte nodig hebben om aan hun eigenaars een ruim bestaan te verzekeren. Zo zijn er bv. in ons land niet minder dan 12.212 bloe misten die goed aan hun brood komen met minder dan 10 ha. En wat de eigenlijke kleine landbouw- Zie vervolg 2e bladz. 1' kolom). De Koornbloem -•"cftlSTIUlo Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1