Onze witloofuitvoer naar Frankrijk. Bedrijfseconomie voor de Pluimveehouderij Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 19 OKTOBER 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1791 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De zware financiële inzinking die Frankrijk sedert enkele maanden doormaakt en die heeft geleid tot een verkapte waardevermindering metl8°/0van de Franse munt, tot het onder vergunning stellen van de invoer van alle produkten, tot de heffing van een compensatie taks van 20 °/0, boven de reeds hoge tolrechten, op de invoer van alle koopwaren teneinde deze invoer toch maar in te krimpen, en tot de toekenning van een toelage van 20 °lo aan de uitvoer van Franse produkten, heeft in de kringen van onze witloofkwekers zware onge rustheid verwekt. Het blijft immers een feit dat de Franse markt veruit het belangrijk ste afzetgebied in het buitenland is voor ons witloof en dat zo deze weg valt het evenwicht tussen pro- duktie en verkoop totaal wordt verbroken met een daaruit volgen de katastrofale instorting der prij zen. Welke zijn thans de vooruitzich ten voor onze witloofuitvoer naar Frankrijk Naar wij vernemen heeft Frank rijk in het kader van de E O.E S. (Europese Organisatie voor Econo mische Samenwerking) twee kon- tingenten elk van 110 miljoen Belg. Frank geopend voor de invoer van witloof. Practisch komt dit bedrag neer op een hoeveelheid van on geveer 20.000 kg witloof, welke de landen aangesloten bij de E.O.E.S. in Frankrijk zouden mogen invoe ren. De vrij gegeven hoeveelheid is voorzeker niet aanzienlijk. Frank rijk zal de invoer ongetwijfeld voor behouden aan de invoerders op basis van de hoeveelheid witloof door hen ingevoerd gedurende het jaar 1956. Met het oog op een ordelijke re geling van de uitvoer en inzonder heid de regelmatige spreiding er van over de duur van het seizoen, blijkt het wenselijk dat enkel tot de uitvoer worden toegelaten de ernstige firma's die in het verleden witloof hebben uitgevoerd. De uit- voerkontingenten kunnen hun bij schijven worden toegekend voor bepaalde periodes, in verhouding ook tot de te voorziene produktie Daarin Nederland ook reeds in zekere mate aan witloofteelt wordt gedaan, ware het nuttig dat ons Ministerie van Landbouw met het Nederlands Departement van Landbouw kontakt zou nemen om in Beneluxverband te bekomen dat de traditionele positie van de uit voer van Belgisch witloof naar Frankrijknietdoor Nederlandse me dedinging zou worden aangetast. Er bestaan trouwens reeds voor- gaanden op dit gebied, o.m. in de sector bloembollen waarvoor aan Nederland een zekere verworven positie werd toegestaan. Het hoeft geen betoog dat de zware compensatietaks van 20 °/0 op de waarde gevoegd bij het ge wone tolrecht zeer zwaar drukken op de uitvoer van ons witloof en bij de prijsvorming van het produkt bij de kwekers. Bij de invoer in Frankrijk zal er gemiddeld 4,30 fr. per kg witloof moeten worden be taald, wat ongeveer 60 verte genwoordigt van de produktiekos- ten van ons witloof. Onze witloofkwekers staan er op dat de uitvoer naar Frankrijk zon der verwijl zou kunnen geschieden, daar de prijs van het witloof thans reeds op een laag peil is gevallen. Volstrekt dient een plotselinge stopzetting van de uitvoer verme den. Vorig seizoen had dergelijke stopzetting door de Franse overhe den voor gevolg dat de witloof kwekers zeer zware verliezen leden door het onverkoopbaar blijven of de gedwongen vei koop tegen spot prijzen van miljoenen kilo's witloof. Kwaliteitskontrole volgens bepaalde normen. De kwaliteit van uitvoerwitloof dient gewaarborgd door een de gelijk uitgeoefende kontrole. Deze is vereist voor de valorisatie van het produkt en het behoud der af zetmarkt. Onze witloofkwekers zijn zich bewust van het nut van de kontrole, doch zouden graag zien dat bij de uitoefening ervan meer eenheid van werken zou bestaan bij de verschillende kontroleagen- ten. Het maakt inderdaad geen goede indruk dat de ene kontrole- agent een uit te voeren waar goed keurt en een andere nadien de zelfde waar afkeurt. Dit wijst op de noodzakelijkheid de normen of cri teria voldoende nauwkeurig te be palen tot uitoefening van de kwa liteitskontrole. Uitbreiding der propaganda voor ons witloof. De Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten heeft voorzeker reeds een uitge breide en zeer verdienstelijke pro paganda gevoerd tot bevordering van de verkoop van witloof. Bijzon der zijn propaganda tot bevorde ring van het binnenlands verbruik verdient waardering, vermits de af zet van witloof op de binnenlandse markt verdubbelde. Ook in het buitenland, inzonder heid in de Verenigde-Staten en Engeland werden meerdere goed (Zie vervolg onderaan hierneven). Het voordeel van een stelselmatige selectie. Een paar weken geleden had ik het hier over bedrijfseconomie als middel om op het einde van het jaar nog iets over te houden en ik beweerde daar dat het voor de boer noodzakelijk was bij tijds zijn rekening te maken, wil hij ten min ste te weten komen waar en wan neer hij geld verliest of geld ver dient. Dat op de boerderij dergelijke manier van werken zijn vruchten moet afwerpen valt niet te be twijfelen. Maar ook in pluimvee houderij is dit het geval, Het is niet de eerste keer dat ik beweer dat er nog mogelijkheid bestaat de kost prijs per gewonnen ei te verminde ren. Terloops besprak ik dan de mogelijkheden van sparen bij het bouwen van hokken, het voordeel van grotere tegenover kleinere hokken, het verminderen van het risico en dus ook de uitval, enz. enz. Vandaag wil ik het hebben over iets dat een zeer grote rol speelt in de winst- en verliesrekening van opgevattte propagandadagen in gericht om de grote kwaliteiten van het Belgisch witloof te doen kennen en de smaak ervan ingang te doen vinden bij de bevolkingen. Deze propaganda had wel enig sukses, doch heeft tot heden ons witloof op grote schaal nog geen toegang verschaft tot de tafel der Amerikanen en Engelsen. De aanzienlijke instabiliteit van de Franse markt verplicht ons naar nog andere afzetgebieden te zoe ken. Ons witloof vindt reeds afzet in Zwitserland. Verleden jaar werd door de Nationale Dienst voor Af zet van Land- en Tuinbouwproduc ten, naar het blijkt, gedacht aan een grootscheepse propaganda voor het Belgisch witloof in West- Duitsland. Naar onze mening komt dit land voor deze propaganda voorzeker in aanmerking daar de Duitse keu ken vrij veel gelijkenis vertoont met de onze en de Duitse bevol king, door de welstand welke zij kent, ongetwijfeld een koopkrach tige afnemersmassa zou kunnen vormen. Alleszins zou in de huidige om standigheden, rekening gehouden met de beperkte uitvoermogelijk heid naar Frankrijk, een verruiming van de uitvoer naar Duitsland een grote verbetering in de ekonomi- sche toestand van het Belgisch wif loof meebrengen. een kweker het selecteren of uit- rapen van zijn dieren. Liever dan een geleerde verhan deling hierover te houden,wil ik zo als naar gewoonte, uitgaan van wat ik meemaak. Ik geef hier weer een zeer sprekend voorvalletje ter overweging Bij een bezoek aan een kweker, informeer ik naar de toestand van de hennen en het oordeel luidt: niet slecht, misschien zou het wel iets beter kunnen zijn, maar de ïennen zijn pas uit de rui en bin nenkort zal de leg wel gaan stijgen. Aan zulke beoordeling had ik na tuurlijk niets om me een juist ge dacht te kunnen vormen over de werkelijke stand van zaken. Dan maar zelf aan 't zoeken gegaan En ziehier hoe de toestand in werkelijkheid was de leg was voor de 6 laatste dagen 116. 121, 124, 118, 126, 117. Als gemiddelde kunnen wij dus nemen 120 stuks per dag. Over het aantal aanwezige hen nen kon men geen juiste cijfers ge ven. Ik schatte dat zo op rond de 300, maar het konden er ook wel 30 minder of meer zijn. Zonder nu reeds een uitspraak te doen over de leg moet ik hier on middellijk wijzen op een fout, die ik nog te veel tegen kom de kwe ker weet niet juist hoeveel dieren er zitten, m.a.w. hij weet niet hoe veel kostgangers hij heeft. Met op zet zeg ik kostgangers. Want ieder hen die er loopt moet gevoed wor den, of ze nu legt of niet. Dat kost dus geld. Als ik nu weet hoeveel hennen op mijn kosten leven en ik weet hoeveel eieren ik per dag raap, dan kan ik vrij vlug uitma ken in hoever er in mijn bedrijf hennen voorkomen, die de haver krijgen zonder er voor te werken. Leddiggangers worden overal weg gejaagd en ook bij de hennen dient dit het geval te zijn. Keren wij nu terug tot onze kwe ker, waar wij het daarnet over hadden 120 eieren gemiddeld van een 300-tal hennen(overjaarse). Als ik uitga van het standpunt dat hen nen in normale conditie 'n leg kun nen hebben van 60 tot 70 en ik bereken hier voor ons geval slechts 60 °/o dan zouden die 300 hennen mij moeten geven 180 eieren in plaats van 120. Dat is dus een min der-opbrengst van 60 eieren per dag, gerekend maar aan 2 fr, maakt dit een minderontvangst van 120 fr per dag of 3.600 fr per maand. (Zie vervolg 2C bladz. 1' kolom). Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Reet U Zei ven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1