LANDBOUWERS Weekblad betoogden te Gent. De produktiviteit in de landbouw. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 26 OKTOBER 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1792 beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Door de verslagen in de pers ver namen we dat op zondag 20 Octo ber een massabetoging van land bouwers heeft plaats gevonden te Gent. Het spijt ons te moeten verkla ren dat Redt U Zeiven en andere verenigingen niet werden uitgeno digd en dat alleen de landbouwers aangesloten bij de Belgische Boe renbond werden opgeroepen. Alhoewel de macht van derge lijke betogingen niet te onder schatten is, kan men toch niet spre ken van een eendrachtige machts ontplooiing van de boeren, wat het pogen om de openbare besturen te beïnvloeden niet kan ten goede komen. We bestatigen evenwel met ge noegen dat de leiders van de Boe renbond hun lammegoedzakken politiek hebben vaarwel gezegd en dat ze eindelijk wat durf aan de dag leggen om voor het goede recht der boeren op straat te ko men. Het staat buiten kijf dat wij ons kunnen aansluiten bij de bijzonder ste eisen van deze boerenbetoging. Niemand zal ten andere kunnen ontkennen dat alles wat in Gent of elders werd verklaard aangaande de wantoestanden inzake land bouw niet reeds dikwijls in ons blad De Koornbloem werd aange klaagd. Zoals in de regelen van deze bij drage werd gezegd is het spijtig dat de strijd eenzijdig wordt ge streden en dat de Belgische Boe renbond, waar het op aan komt de rechten van alle landbouwers te verdedigen, niet alle boeren heeft uitgenodigd om samen op te stap pen. In dergelijke gevallen moeten alle geschillen wegvallen voor een eendrachtige strijd die macht be tekent. Zo gaat het bij alle standen en niet het minst bij de werklieden, waar syndikaten.die iedere dag el kaar bevechten,toch schouder aan schouder staan om de belangen van alle werklieden te behartigen. We geven hier een paar uittrek sels welke we van De Standaard van 22 October overnemen uit de rede gehouden door de heer Van Hemelrijck De landbouw, zegde spreker, heeft niet gedeeld in de algemene stijging van de welvaart en dit on danks het feit dat de produktiviteit in de landbouw verhoogde. Van 1948 tot 1956 klimt het nationaal in komen met ongeveer 125 miljard terwijl het aandeel van de land bouw steeds blijft schommelen tus sen 19 en 22 miljard en in verhou ding tot het geheel bestendig daalt van 8,6 t.h. in 1948 tot ongeveer 5 t.h in 1956. Deels omwille van de ongunstige weersomstandigheden daalt het netto inkomen van de Belgische landbouw in 1956 dus nog met ruim twee miljard. De landbouwprijzen brokkelen bestendig af terwijl de produktie- kosten daarentegen voortdurend stijgen. Tegenover 100 in de perio de 1951-1953 staat de index der landbouwprijzen aan 93 en deze der produktiekosten aan 109, zodat het nadelig verschil nu tot 16 pun ten is opgelopen. De index der landbouwprijzen in 1951-53 stond reeds heel wat lager dan deze van 1938. Hoe karig de boer voor zijn werk wordt beloond blijkt uit een verslag van het rijksstation voor landbouwekonomie te Gent over het teeltjaar 1955-56. Aan de hand van nauwkeurig bijgehouden boe ken wordt het verloop van het ar beidsinkomen in de landbouwers gezinnen onderzocht en men komt tot dit bedroevend besluit, dat het gezinsarbeidsinkomen per arbeids- eenheid en per uur in de bedrijven tot 7 ha toen amper 15 fr. bedroeg. Sedertdien is het nog verder ge daald. Met zo n bespottelijk loon stelt de minst bedeelde werkman zich niet tevreden en hij heeft gelijk. De werkelijkheid is, dat de boer in ons land voor zijn noeste arbeid nog£geen*?half loon bekomt. Die schreeuwende onrechtvaardigheid kan de landbouw en mag de Bel gische gemeenschap niet lanqer dulden. Tot daar De Standaard Verder verklaart de heer Van Hemelrijck dat de invoertaks op vreemde voedergranen door de kopers, dus door de kwekers zelf, betaald wordt. Hij is dus gans ak koord met de stelling van De Koornbloem van vóór enkele we ken, aangaande genoemde voe dergranen. Hij pleit voor een redelijk inko men voor boer en tuinier en voor de bescherming van hun arbeid door het treffen van de nodige maatregelen tegen buitenlandse concurrentie en dumpings-practij- ken. Motie. Volgende motie werd door de betogers aan de regering gezon den. (Zie vervolg onderaan hierneven). Het is thans nog enkel produk tiviteit dat de klok slaat. Het is de immer terugkomende leuze in alle verhandelingen en geschriften die aan het bedrijfsleven zijn gewijd. De Amerikanen hebben het woord gelanceerd en het begrip ervan uitgebouwd tot een stelsel dat ge baseerd is op wel bepaalde regels waarvan de stipte toepassing dient nagestreefd met het oog op de vooruitgang. Wanneer wij echter het begrip van zijn teoretisch omhulsel ont doen, komen wij tot de bevinding dat produktiviteit neerkomt op het voortbrengen van goederen in de hoogste hoeveelheid, van de beste kwaliteit en tegen de meest voor delige prijs, door aanwending van de meest doelmatige en minst kos telijke produktiemethodes. Bij de toepassing dezer produktiemetho des dient natuurlijk rekening ge houden met de menselijke waar digheid van de ingezette arbeids krachten. In voorgaande betekenis is het duidelijk dat produktiviteit een De boeren en tuinders van Oost- Vlaanderen, te Gent opgekomen op 20 oktober 1957 in een massale protestbetoging, zien zich verplicht de publieke opinie en de regering in te lichten over de ekonomische en sociale noden van boer en tuin der, door erop te wijzen, eensdeels dat de produktiviteit, het rende ment en de produktie in land- en tuinbouw regelmatig van jaar tot jaar stijgen ten bate van de voed selvoorziening van gans ons volk en, anderdeels, dat spijts al hun in spanningen, het nadelig verschil steeds groter wordt tussen de prij zen die zij voor hun benodigdhe den moeten betalen en die, welke zij voor hun produkten ontvangen, tussen de kosten en de inkomsten van hun bedrijf, tussen de beloning van hun arbeid en die van de ove rige bedrijfsgroepen en tussen hun totaal inkomen en het volksinko men vragen^daarom met aandrang, dat de regering zou inzien dat de toestand van land- en tuinbouw de grootste bezorgdheid wettigt en dat de inkomenspariteit van de boeren en tuindersstand t.o.v. de andere standenj.van de samenle ving in sociaal en ekonomisch op- zicht zou hersteld worden eisen-daarom vanwege de re gering de onmiddellijke uitvoering van de maatregelen door de Belgi sche Boerenbond voorgesteld om het ten nadele van de land- en tuinbouw verbroken evenwicht te herstellen. vraagstuk is dat niet alleen een ra tionele oplossing vergt in nijver heid en handel, doch ook in al de andere takken der menselijke be drijvigheid waaronder ook de landbouw. Niet zelden wordt door onweten den aan onze landbouw het ver wijt gemaakt dat de produktiviteit in zijn sector te laag is ten opzich te van de nijverheid. Zij die dit verwijt uiten beschouwen vermoe delijk de produktiviteit als de me thode om de hoogst mogelijke gel- lijke voortbrengst te bekomen met een zo gering mogelijke inspan ning, en gaan uit van het stand punt dat de bedrijfsinkomsten in de landbouwsector te laag liggen. Hierop dient geantwoord dat voorzeker geen enkel bedrijfstak zich thans grotere inspanningen in de vorm van arbeid en geldbe steding moet getroosten om boven water te blijven dan onze land bouw, doch dat het onvoldoende bedrijfsinkomen niet te wijten is aan de toepassing van ondoelmati ge productiemethodes, doch uit sluitend aan externe oorzaken waaronder meer bijzonder de voor onze landbouw ongunstige ekono mische ontwikkeling dient ver meld. Het kriterium van de produktivi teit in de landbouw is niet in eer ste plaats het bedrijfsinkomen doch wel een zo groot mogelijke pro ductie per ha en per dier. Op dit gebied nu treft de Belgische land bouw geen verwijt, daar hij met de Deense en Nederlandse landbouw aan het hoofd staat van de produk tie per eenheid. Deze laatste heeft de legende uit de wereld geholpen van de achterlijkheid van onze boeren en tevens aangetoond dat de Belgi sche landbouwer ervan bewust is dat hij moet handelen als een za kenman, dit is voortbrengen in de beste voorwaarden met de laagst mogelijke kosten. Internationale samenwer king tot bevordering van de'produktiviteit. De werking tot opvoering van de produktiviteit in de landbouw gaat op het nationaal plan uit van de landbouwersverenigingen, doch in hoofdzaak van de overheid. In de meeste landen zijn het de mi nisteries van Landbouw en meer bijzonder hunne technische dien sten die de land- en tuinbouwers trachten te helpen bij de verbe tering van hunne teel- of voort- brengstmethodes. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). m/smSMtMimiMtm i De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de nostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1