Weekblad De leefbaarheid van onze VEE- en VARKENSKWEEK in gevaar. De Europese Economische Gemeenschap en onze Landbouw. Voor en door de Landbouwers Rechtskundige Dienst Arbeid adelt AALST 16 NOVEMBER 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1795 fieheer Zeeberg kaai 5. Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93, O. CAUDRON. Het is best mogelijk en bijna ze ker dat niet iedereen zal akkoord gaan met hetgeen ik verleden week over hoger gemeld vraagstuk heb geschreven. Wellicht heb ik be paalde toestanden niet genoeg be licht of totaal over het hoofd ge zien en zekere middelen tot red ding niet aangegeven. Daarom durf ik vragen aan de personen die er andere gedach ten op nahouden naar de pen te grijpen en in ons blad hun stand punt te verdedigen. Het is zeker dat uit de botsing van gedachten meermaals het licht is gesproten. Dit weze gezegd voor de vorige bijdragen waar enkel over het zui- velvraagstuk werd gehandeld en ook voor deze die gaat volgen. En nu mijne zienswijze inzake varkenskweek De varkenskweek heeft voor sommige landbouwers en vooral voor veel kleine kwekers een uit zonderlijk belang. Daarom moet er worden gezorgd dat voor deze tak van ons landbouwbedrijf de leef baarheid wordt verzekerd. Ais we de sta-istieken raadple gen vinden we dat er naar schat ting, want er bestaat geen officiële telling, voor 1938 in ons land circa 1.500.000 zwijnen werden gekweekt of geslacht. In 1948 telde men 912.000 dieren en in 1957 werden 1.365.COO zwijnen aangegeven. Dit laatste getal, als we ten min ste een oogslag werpen op de ver koopprijzen van de slachtvarkens in het afgelopen jaar, schijnt al zeer veel te zijn, we zouden zeggen te veel, omdat we de opbrengst in eigen land niet kunnen aan de man brengen en we voor een deel aan gewezen zijn op uitvoer. Nu weten wij bij ondervinding wat uitvoer betekent. Ieder land staat niet gereed om ons teveel aan varkensvlees op te nemen, vooral wanneer het gaat om vet en spek. Wat al belemmeringen en moei lijkheden van allen aard hebben we de laatste twee jaar niet ge kend öm een deel van dit vlees in het buitenland te verkopen Het is vooral het vet vlees dat de markt bederft, want de fijne stuk ken worden over 't algemeen goed verkocht terwijl spek op onze da gen uit den boze en uit de mode is. Het is een vaststaand feit dat het verkeerd loopt met de zwijnen- kweek, wanneer de prijzen van de slachtvarkens te laag zijn, en vele boeren hebben de laatste tijd om deze reden de kweek tijde lijk opgegeven. In plaats van een vermindering zouden we naar een opvoering van de varkenskweek en mesterij moeten gaan, samen met de koe- houderij omdat het de enige tak ken zijn die een bestaan kunnen verzekeren aan de boeren met te weinig bouwland. Bouwland scheppen zal in ons land niet zo gemakkelijk gaan, zo dat we geen uitkomst zien voor on ze kleine bedrijven indien varkens en koehouderij omwille van de slechte prijzen der voortbrengse len moeten worden opgegeven. België mag of kan er niet aan denken de kleine kwekers in de steek te laten. Ze zijn wellicht de meest onmisbare elementen in de natie en de reserven voor het ver der voortbestaan van ons land. Er moet dus gezocht worden om redding te brengen. Ik wil hier enkele aanduidingen geven welke naar mijn mening kunnen helpen om verbetering te brengen. Ze zijn zeker onvolledig, maar we pennen ze neer in de hoop dat anderen dezelve zullen aanvullen of verbeteren. 1. De eerste stap dient gezet door de regering. Er moet, evenals voor de koehouderij, een statuut uitge werkt worden voor de varkens kweek en mesterij. Er dient gewaakt dat door be lemmering van uitvoer of door be paalde invoer de prijzen niet onder een bepaald minimum dalen. 2. De kwekers moeten zeker meewerken en er voor zorgen met de minst mogelijke onkosten de hoogste opbrengsten te bekomen en aldus een lage kostprijs te be reiken. Bij de voeding moet nauwkeurig alles berekend worden en men dient te weten welke manier van voeden of welke soort voeders vlees kunnen voortbrengen aan de minste kostprijs. Te veel boeren bekijken enkel de prijs van de voe ders en zien te weinig naar de hoedanigheid. Vele andere menen dat het uitsluitend kan gaan met opbrengsten van eigen bedrijf, terwijl het reeds lang bewezen is dat dit een grove missing is. (Zie vervolg 2e bladz. 3' kolom). De 25 maart 1957 werd te Rome met grote luister door de Ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen der Europese Gemeen schap van Kolen en Staal (België, West Duitsland, Frankrijk, het Gr.-Hertogdom Luxemburg, Italië en Nederland) het verdrag onder tekend, waardoor de Europese Eco nomische Gemeenschap wordt opgericht. Het verdrag werd voorbereid door langdurige be sprekingen en onderhandelingen die plaats hadden in het kasteel Hertoginnedal bij Brussel. Het zal voorzeker verstrekkende ge volgen hebben voor de economi sche, ja zelfs politieke ontwikke ling van Europa. Aan de oorsprong van het verdrag ligt het besef der staatslieden van de betrokken lan den, dat West-Europa, met zijn ver brokkelde economie en zijn uiteen lopend dikwerf tegenstrijdig eco nomisch beleid der verschillende landen, tot zwakheid, ja ze!fs tot geleidelijk dalende volkswelvaart gedoemd is tussen de uitgebreide en sterk aaneengesloten economi sche blokken van de Verenigde- Staten van Amerika, van Sowj et- Rusland met zijn satelietlanden en van het Brits Gemenebest, indien het er niet toe komt een ruime markt tot stand te brengen waarin het vrij verkeer zal verzekerd wor- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 17 nov. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. den aan de mensen, de goederen en de geldmiddelen. Ook voor de toekomst van onze landbouw is de ontworpen Econo mische Gemeenschap van uitzon derlijk belang. Dienvolgens zullen wij er deze en volgende bijdragen aan wijden. Daar volgens artikel 38 van het verdrag de gemeen schappelijke markt mede de land bouw en de handel in landbouw- produkten omvat, geven wij vooreerst een bondig overzicht van de bijzonderste bepalingen van het verdrag. Aan het hoofd- I stuk dat handelt over de landbouw zullen wij hierbij natuurlijk bijzon dere aandacht wijden. Op voorwaarde dat de parle menten van de betrokken landen het verdrag tijdig goedkeuren, wat vooralsnog kan worden ver wacht, zal het van kracht worden op 1 januari 1958. I) Doel van het verdrag en middelen om het te bereiken. Artikel 2 bepaalt dit doel als volgt De Europese Economische Gemeenschap ingesteld door het verdrag heeft als taak door de oprichting van een gemeenschap pelijke markt en door het geleide lijk tot elkaar brengen van het economisch beleid van de lid sta ten de harmonische ontwikkeling van de economische bedrijvigheid binnen de gehele gemeenschap te bevorderen, alsmede bij te dragen tot een gestadige en evenwichtige economische ontwikkeling, tot een grotere stabiliteit van de economie, tot een toenemende verbetering van de levensstandaard der be trokken bevolkingen en tot nauwe betrekkingen tussen de in de ge meenschap verenigde staten. De middelen aan te wenden tot ver wezenlijking van dit doel zijn vol gens art. 3 1) de geleidelijke afschaffing van de tolrechten alsook van de in- en uitvoerbeperkingen (contingente- ringen) tussen de lid staten 2) de invoering van een gemeen schappelijk toltarief en van een ge meenschappelijke handelspolitiek ten opzichte van de overige lan den 3) opheffing tussen de lid staten van alle hinderpalen voor het vrije verkeer van personen, diensten en kapitalen. Dit omvat o.m. de vrije vestiging van ondernemingen, de vrijheid van tewerkstelling, de vrije investering van kapitalen, de (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1