Het Leucose-Complex. De Europese Economische Gemeenschap en onze Landbouw. Weekblad oor en door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 7 DECEMBER 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1798 BeheerZeebergkaai 5, Tel. 242.67 Aalst '/oor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN (3de bijdrage). Na deze vrij uitvoerige inleiding kunnen wij nu overgaan tot een bespreking van de drie meest voor komende vormen van leucose. Wij laten hier buiten beschouwing dat sommige onderzoekers het ver wantschap tussen die vormen loochenen, althans tussen inqe- wandsleucose enerzijds en de Ma rekse verlamming en oogleucose anderzijds. Voor de praktijk heeft dit trouwens minder belang. 1) Viscerale of ingewandslymphomatose (dikke leverziekte). Deze vorm kenmerkt zich door gezwellen op allerlei inwendige or ganen, zoals lever, milt, nieren en eierstok. Zoals wij reeds hoger zegden is er zeer weinig over de ziektever wekker bekend. Wat vaststaat is dat het bloedvormend weefsel (vooral in beenmerg en milt) bij het vormen van rode bloedcellen in gebreke blijft. De bloedarmoede die in dit geval ontstaat is dus niet te wijten aan de verhoging van het aantal witte bloedcellen, maar wel aan de vermindering van de rode. Juiste gegevens over de inkuba- tietijd (dit is de tijd tussen de be smetting en het uitbreken van de ziekte) zijn evenmin bekend. Al leen weet men dat deze tijd zeer lang kan zijn. Wanneer wij de cij fers van verschillende auteurs bij een brengen dan mogen wij als ui tersten geven 5 en 320 dagen. Vermoed wordt dat de smetstof langs de eieren kan overge bracht worden. Voldoende zeker heid bestaat er nochtans niet, om dat de verschillende onderzoekers het niet eens zijn. Bovendien spre ken sommigen van een overbren gen langs het ei van leucose (zon der meer), daar waar anderen een scherp onderscheid maken tussen de verschillende vormen van leu cose, ja zelfs verschillende smet stoffen veronderstellen. Op de vraag hoe besmette eieren in de broedkast kunnen geraken dient geantwoord dat ogenschijnlijk ge zonde dieren draagsters kun nen zijn van de smetstof, terwijl tot nu toe geen middel gevonden is om die smetstofdragers op te spo ren, zoals dit bv. bij pullorum door bloedonderzoek wel het geval is. Ziekteverschijnselen. Doorgaans zijn die, vooral in het begin, weinig opvallend of kenmer kend. De aangetaste dieren verto nen soms een mat en lusteloos uit zicht, terwijl andere niets laten ver moeden. Bij een gewone selectie, waarbij de hennen van mindere hoedanigheid worden verwijderd, zullen denkelijk wel verschillende gevallen van viscerale lymphoma- tose worden uitgeraapt, zonder dat de kweker ietsvermoedt en die qe vallen dan beschouwt als uitval zonder meer. In sommige gevallen ziet men bleke, in andere blauwrode kop- aanhangsels. Niet zelden treedt darmontsteking op Sommige die ren vermageren in snel tempo, maar ook zwaardere dieren zien wij er aan sterven. Sommige sterven plots zonder voorafgaande ver schijnselen door inwendige bloed storting bij het scheuren van de sprokkige lever. In vele, misschien wel de meeste gevallen wordt de ziekte als dusdanig erkend bij het slachten van de dieren, waarbij men dan de sterk verdikte lever opmerkt. Die leverzwelling kan zo ver gaan dat hij bijna de ganse buikholte beslaat. Bij niet te vette dieren kan dit wel bij uitwendig onderzoek gevoeld worden. Bij bloedonderzoek is het bloed- beeld dikwijls onveranderd. Toch wordt, in 't bijzonder vlak vóór de dood, een aanzienlijke verminde ring van de rode bloedcellen vast gesteld. Vermeerdering van witte bloedcellen is eerder zeldzaam. Bij onderzoek van gestorven die ren valt bij het openen direkt de reusachtige lever op, die een ge wicht kan bereiken van 300 tot 400 gr (normaal weegt hij slechts een 60 tal gr). Twee verschillende typen kunnen voorkomen het diffuus type, waarbij het ganse orgaan gelijkmatig verdikt is door de infiltratie van kanker weefsel. Kleine, onduidelijk afge grensde haardjes, die niet boven de oppervlakte uitsteken, grauw wit van kleur, geven aan het or gaan een gemarberdof gespikkeld uitzicht. - het fokale type, waarbij plaat selijke gezwellen overheersen. Deze zijn helgrauw van kleur en kunnen een grootte bereiken van een erwt. In tegenstelling met het vorige type steken die gezwellen halverwege uit de oppervlakte van de lever en geven er dan een knobbelachtig uitzicht aan. De vastheid van de lever kan gaan van normaal tot week of is ook soms sprokkelig. In dit laatste geval komt het wel eens voor dat de doodsoorzaak te zoeken is in bloedstorting door breuk van de lever. Men vindt dan in de buikhol te een aanzienlijke hoeveelheid gestold bloed. Ook de milt vertoont doorgaans ernstige afwijkingen. Ook deze is soms aanzienlijk vergroot en ver ste vervolg onderaan hierneven) (4de bijdrage). In onze drie vorige bijdragen hebben wij achtereenvolgens vol gende punten beknopt behandeld van het verdrag van Rome d.d. 25 maart 1957 houdende oprichting van de Europese Economische Ge meenschap het doel van het verdrag en de middelen om het te bereiken de instellingen belast met de uitvoering van de opdrachten der gemeenschap de grondslagen of bestandde len van de gemeenschappelijke markt, nl. de tolunie de afschaf fing der invoerbeperkingen tussen de landen-leden het vrij verkeer van personen, diensten en kapita len (de werkkrachten, het vesti- gingsrecht, de diensten, de kapita len) en het vervoer het beleid of de politiek van de Gemeenschap, nl. inzake de regels betreffende de mededinging of concurrentie (regels van toepas sing op de ondernemingen, de dumping) inzake de steunmaatregelen van de staten toont dikwijls een opvallend rode kleur. Verwikkelingen aan darmen, eierstok, longen en hart zijn zeld zamer. Zo kan de eierstok bv. woe keringen vertonen, waarbij talrijke kleine knobbeltjes gevormd wor den, die aan een druiventrosje doen denken. Ook zeldzaam, maar toch nu en dan voorkomend zijn de spekachtige knobbels op de huid, die pas opvallen als het dier ge plukt is. Bestrijding. Een entstof tegen de ingewanas leucose bestaat er voorlopig nog niet, terwijl er evenmin geneesmid delen bekend zijn, die resultaat ge ven. Het enige wat te doen staat is het nemen van allerlei voorzorgen, die moeten beletten dat de ziekte zich uitbreidt. Deze voorzorgsmaat regelen zullen wij bespreken op het einde van deze uiteenzetting, daar ze dezelfde zijn voor de ver schillende vormen van de leucose. 2) Oculaire of ooglymphomatose. Talrijke onderzoekers zijn er van overtuigd dat deze oculaire vorm slechts een nevenverschijnsel is van de neurale of zenuwlympho- matose.;,Om die reden zullen wij deze oculaire vorm dus ook behan delen onder de Neurale of zenuw- lymphomatose£(Marekse verlam ming). Wordt voortgezet) betreffende de fiscale bepalin gen inzake de aanpassing van de wetgevingen - het economisch beleid van de Gemeenschap inzake de conjunc tuur en de betalingsbalans - de handelspolitiek - de sociale politiek wat betreft de sociale bepalingen en het Euro pees Sociaal Fonds, de Europese In vesteringsbank j - de associatie of vereniging van de overzeese gebieden - de algemene en slotbepalin gen. Thans wensen wij meer uitvoerig het hoofdstuk van het verdrag toe te lichten dat gewijd is aan de landbouw. Bepalingen betreffende de landbouw. Zoals wij reeds mededeelden zijn de algemene bepalingen van het verdrag betreffende de Europese Economische Gemeenschap, welke wij in onze vorige bijdragen heb ben uiteengezet, ook van toepas sing op de landbouw in de mate dat het hoofdstuk gewijd aan deze laatste er niet uitdrukkelijk van af wijkt. Aldus is bv. de procedure voorzien voor de afschaffing der kwantitatieve beperkingen (contin- genteringen van de invoer, enz.) van toepassing in de gevallen waarin, tijdens de overgangspe riode, de landen leden geen be roep doen op het stelsel der mini- maprijzen met het oog op de be scherming van hun landbouwpro- duktie. Het hoofdstuk gewijd aan de landbouw begint met de verklaring dat de gemeenschappelijke markt zich uitstrekt tot de landbouw en de handel in landbouwprodukten. Als landbouwprodukten beschouwt het verdrag de voortbrengselen van de bodem, van de veeteelt en van de visserij, alsmede de pro- dukten in eerste graad van bewer king die met deze voortbrengselen rechtstreeks verband houden. Deze produkten zijn nader om schreven in de lijst welke als bij lage II gevoegd is bij het verdrag en bij beslissing van de Raad kan aangevuld worden. De werking en de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten dienen gepaard te gaan met de uitwer king van een gemeenschappe lijke landbouwpolitiek van de landen-leden. (Zie vervolg 2' bladz, 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S M. Redt U Zeiven j STICHTER EN BESTUURDER Nr ii.25-93. Handelsregister Aalst Nr 145. CAUDRON. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1