De Europese Economische Gemeenschap en onze Landbouw. Het Leucose-Complex. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 14 DECEMBER 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1799 jïeheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcndsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 1 •4.25.93 O. CAUDRON. (5de bijdrage). Na in onze 3 eerste bijdragen (in de Koornbloem van 16-23-30 novem ber) beknopt de algemene bepa lingen te hebben behandeld van het Verdrag houdende oprichting van de Europese Economische Ge meenschap, hebben wij in ons nummer van 7 december meer bij zonder enkele bepalingen toege licht bijzonder gewijd aan de land bouw, inzonderhed de vooraf gaande verklaring waardoor de gemeenschappelijke markt wordt uitgebreid tot de landbouwproduc tie en de handel in landbouwpro- dukten en de volgende elementen van een gemeenschappelijke land bouwpolitiek, met name het doel dezer laatste, de volgende twee vormen betreffende de ordening of organisatie van een gemeenschap pelijke landbouwmarkt de ge meenschappelijke regels inzake mededinging en de verplichte coördinatie van de verschillende nationale marktorganisaties. Tot slot van onze jongste bijdrage deelden wij mede dat het verdrag de mogelijkheid voorziet voor de landen leden, ter bescherming van hun nationale landbouwproduktie onder bepaalde voorwaarden hun toevlucht te nemen tot het stelsel van de minimumprijzen.'^»^^;^: Voorwaarden tot toepassing van de minimumprijzen. Het verdrag bepaalt dat de toe passing van minimprijzen voor ge volg kan hebben dat tijdens de overgangsperiode, en ter vervan ging van de contingenten, de in voer van bepaalde produkten het zij tijdelijk kan worden geschorst of verminderd, hetzij kan worden geschorst of verminderd, hetzij kan worden onderworpen aan de voor waarde dat de invoer plaats heeft tegen een hogere prijs dan de mi nimumprijs vastgesteld voor het be trokken produkt. De minimumprij zen zullen niet noodzakelijkerwij ze dezelfde moeten zijn in al de landen van de gemeenschap, doch zij moeten op een niet discrimine rende wijze toegepast worden. Zulks betekent dat zij op gelijke wijze moeten toegepast worden te genover al de landen van de ge meenschap. De minimumprijzen mogen niet derwijze vastgesteld worden, dat zij de vermindering van het han delsverkeer voor gevolg hebben of een beletsel vormen voor een geleidelijke uitbreiding van dit handelsverkeer. Zij mogen ook niet voor gevolg hebben een hinder laag te zijn voor de preferentie welke de landen leden normaal mogen hopen te halen uit een dou ane- unie. De Raad stelt op voorstel van de Commissie objectieve criteria vast voor de uitwerking van stelsels van minimumprijzen en voor de vast stelling van deze prijzen. Deze criteria moeten onder meer rekening houden met de gemiddel de nationale kostprijzen in de lan den leden, met de toestand der verschillende bedrijven ten opzich te van die gemiddelde kostprijzen, alsook met de noodzaak zowel de geleidelijke verbetering van de landbouwuitbating als de speciali satie binnen de gemeenschappelij ke markt te bevorderen. De Commissie stelt eveneens een procedure ;voor ter herziening de zer criteria om rekening te houden met de technische vooruitgang en deze te bespoedigen. Deze criteria en de herzieningsprocedure moe ten door de Raad bij eenparigheid var. stemmen vastgesteld worden in de loop van de eerste drie jaar na het in werking treden van het Verdrag. Tot het tijdstip waarop de beslissing van de Raad van kracht wordt, mogen de landen-le- den de minimumprijzen zelfstandig bepalen, op voorwaarde dat zij de ze tevoren ter kennis brengen van de Commissie en van de overige landen leden, teneinde hun gele genheid te geven hun opmerkin gen te maken. Van zohaast de criteria door de Raad bepaald zijn, moeten de lan den leden ze toepassen. Op voor stel van de Commissie kan de Raad met gekwalificeerde meerderheid van stemmen de minimumprijzen herzien en aanpassen die niet in overeenstemming zouden zijn met de criteria. Vanaf het begin van de derde periode zou de Raad, krachtens een beslissing genomen met ge kwalificeerde meerderheid van stemmen, de minimumprijzen kun nen wijzigen van de produkten voor dewelke nog geen criteria zou zijn vastgesteld. Het stelsel der minimumprijzen 'zou, in principe dienen opgegeven op het einde van de overgangsperiode. Op dat ogenblik moet een inventaris ge maakt worden van diegenen die nog in voege zijn en de Raad zal bij meerderheid beslissen of zij nog mogen behouden blijven, of wel ke regeling dient toegepast op de produkten die het voorwerp uit maken van de minimumprijzen. (Zie vervolg 3e bladz. 3' kolom). (4de bijdrage en slot). 3) Neurale of zenuwlymphomatose (Marekse verlamming). Zoals de naam laat vermoeden gaat het hier om leucose van het zenuwstelsel, waarbij op bepaalde plaatsen celwoekeringen ontstaan, zodat de normale werking van de zenuwen onmogelijk wordt. Deze woekeringen kunnen optreden op de zenuwen zelf, in de hersenen en in het ruggemerg. De ziekte werd het eerst beschreven door de Hon gaarse onderzoeker Marek, waar dan ook de naam Marekse verlam ming vandaan komt. De smetstof zou van virusach tige aard zijn. Het is echter niet met absolute zekerheid uitgemaakt of het een ander virus zou zijn als men voor de ingewandslymphoma tose aanneemt. Het virus zou voor komen in het bloed, het zenuwstel sel, de zieke organen en het mest van de aangetaste dieren. Uitge scheiden met het mest zou de smet stof een viertal maanden haar kracht behouden, zodat men, als men er een voldoende zekerheids marge bijneemt, een besmette uit loop na één jaar rust, opnieuw als gezond zou mogen aanzien. Kunstmatige besmetting kan tot stand worden gebracht door ex- trakten uit zieke organen of uit het mest van besmette dieren. De kui kens zouden daarbij het vatbaarst zijn op een ouderdom van 3 6 we ken. Eens dat ze de 10 weken heb ben bereikt lukt de besmetting zel den. Men is er ook in gelukt be smetting tot stand te brengen met een extrakt uit zieke ogen, waarna later typische verlammingontstond. Dat is een der reden waarom de oculaire vorm tot de Marekse ver lamming wordt gerekend De inkubatietijd schommelt tus sen 1 en 8 maand. Kuikens werden o.a. ziek 4 tot 5 maand na een kunstmatige besmetting. De schom meling die wordt aangegeven is echter van die aard dat moeilijk een vaste lijn kan getrokken wor den. Zo heeft men gevallen mee gemaakt op een ouderdom van 6 weken, maar ook als de dieren reeds de 2 jaar hadden overschre den. De verspreiding van de smet stof heeft plaats door het mest, het voeder, het drinkwater, eveneens langs de lucht, enz. Gezonde be drijven kunnen de ziekte krijgen door de aankoop van besmette broedeieren, eendagskuikens, ha nen, enz. De besmetting zou snel ler doorzetten wanneer hanen in de koppel zouden voorkomen, wat op een verspreidingsmogelijkheid door het trappen wijst. In verband met de mogelijkheid dat broedeieren zouden besmet zijn, waarschuwt men wel eens te gen entstoffen, die met broedeieren worden bereid, zoals bv. de entstof tegen diphterie. Indien bij de be reiding hiermede geen rekening zou gehouden worden is het denk baar dat door enten de Marekse verlamming zouden overgezet wor den. Dit lijkt ons eerder een theo retische mogelijkheid, daar de la boratoria zich wel voldoende re kenschap zullen geven van hun verantwoordelijkheid dienaan gaande. Ten slotte is het mogelijk dat ui terlijk gezonde dieren drager zijn van de smetstof. Ziekteverschijnselen. Ten einde elk misverstand te vermijden dienen wij op te merken dat er nog tal van andere oorza ken verlamming kunnen teweeg brengen buiten deze ingeval van leucose, bv. voedingstekorten, wormenbesmetting, coccidiose, enz. Zoals wij reeds vermeld hebben bestaat de ziekte in een aantasting van bepaalde plaatsen van het zenuwstelsel. Nu hebben de zenu wen o.a. als opgave de impulsen voor de willekeurige en onwille keurige bewegingen van uit de hersenen en het ruggemerg over te brengen naar bepaalde organen en lichaamsdelen. Wanneer nu zekere delen van de zenuwbaan door woekeringen zijn aangetast, gebeurt die over brenging minder goed of helemaal niet. Die organen of lichaamsdelen beantwoorden dan niet voldoende of helemaal niet de bevolen be wegingen dat is nu juist verlam ming. Aantasting van het rugge merg bv. veroorzaakt volledige verlamming of gevoelloosheid van de poten deze van de hersenen uit zich in verdraaiing van hals en kop, bepaalde graad van verdo ving, slaapzucht, kringlopen, enz. Beschadiging van de oogzenuwen leidt tot vervorming van het oog en soms tot blindheid. Dit alles geeft een verklaring voor de tamelijk uiteenlopende verschijnselen, die zich kunnen voordoen, waarbij het dan nooit zeker is welke van die verschijnse len het duidelijkst aan het licht zullen treden. De meeste gevallen doen zich voor als de dieren legrijp zijn ge worden, dus vooral in 't najaar. Men kan plots verlopende gevallen meemaken, waarbij men bv. 's mor gens een verlamd dier in 't hok zal vinden, zonder dat daags voordien (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Ze!ven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1