Vooruitzichten van de Europese Econo mische Gemeenschap voor onze Landbouw. De Opfok van Kuikens. Weekblad Gelukkig en Zalig Kerstfeest voor en door de Landbouwers Arbeid adel t Aan al onze Lezers en Lezeressen AALST 21 DECEMBER 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1800 Beheer Zeebergkaai 5, Tel. 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (6de bijdrage en slot) Om de reeks van vijf bijdragen te besluiten welke wij in ons blad hebben gewijd aan een toelichting van de bijzonderste bepalingen van het verdrag houdende op richting van de Europese Econo mische Gemeenschap, hebben wij ons de vraag gesteld welke voor uitzichten of perpectieven deze laatste biedt voor onze landbouw. Op deze vraag nu reeds een kon- kreet antwoord geven blijkt zeer moeilijk en gewaagd om de vol gende redenen Zoals onze lezers uit de vorige bijdragen hebben kunnen opma ken, beperkt het verdrag er zich toe over het algemeen doelstellin gen aan te duiden en de procedure aan te wijzen om deze te bereiken eerder dan bepaalde oplossingen voor te schrijven. Aan de instellin gen voorzien door het verdrag en meer bijzonder aan de Raad van Ministers is de taak opgedragen het gemeenschappelijk beleid der landen leden vast te stellen. Dit nu zal vermoedelijk nog ruime tijd vergen en dienen voorafgegaan door het ingewikkeld en moeilijk werk der deskundigen. Hierbij komt nog dat in de schoot van de Europese Organisatie voor Econo mische Samenwerking de onder handelingen worden voorbereid voor het tot stand brengen van een vrijhandelszone tussen de Europe se Economische Gemeenschap en de overige landen aangesloten bij de Europese Organisatie voor Eco nomische Samenwerking. Deze vrijhandelszone, indien zij werke lijkheid wordt, zal ook aanzienlijke invloed uitoefenen op de markt van de landbouwprodukten. Inmiddels beschikt onze land bouw over een overgangsperiode van 12 tot 15 jaren om zich aan te passen aan de nieuwe toestanden die geleidelijk zullen ontstaan uit de progressieve verwezenlijking van de gemeenschappelijke markt. Deze overgangsperiode zal niet te lang zijn voor deze aanpassing en zal een krachtige inspanning vergen zowel vanwege onze land bouwers zelf als vanwege de rege ring. Tijdens de overgangsperiode zal de landbouw nog beschikken over het stelsel der minimprijzen en over de compensatieheffing, in de voorwaarden bepaald door het verdrag, om zijn levensbelangen te vrijwaren. Doch deze middelen zijn in principe maar van tijdelijke aard en hebben als doel de land bouw in staat te stellen zich voor te bereiden tot de integratie in de gemeenschappelijke markt. Europese Met de elementen van beoorde ling waarover wij thans beschikken kunnen wij dan ook maar in zeer algemene zin en in zeer grote trek ken de gevolgen van het Verdrag tot instelling van de Europese Eco nomische Gemeenschap voor onze landbouw schetsen. Als lichtzijden kunnen worden aangestipt: dat de aanzienlijke verruiming van het afzetgebied de positie van de Bel gische landbouw steviger moet ma ken dan in Beneluxverband. Onze landbouw zal inderdaad niet meer alleen staan tegenover de scherpe mededinging van de sterk georga niseerde Nederlandse landbouw die belangrijke buitenlandse afzet gebieden nodig heeft. Rekening houdend met de pro- duktiviteit bereikt door onze land bouw en meer bijzonder met het hoge peil der voortbrengst per in gezette eenheid, met de tussenpo sitie welke hij bekleedt op gebied van organisatie en produktiekos- ten, blijkt onze landbouw, mits de vereiste inspanning tot aanpassing, in staat te zullen zijn voor de mees te landbouwprodukten het hoofd te kunnen bieden aan zijn mede dingers in de gemeenschap. De door de overheid der Gemeen schap genomen beslissingen zullen dus waarschijnlijk en over het al gemeen voor hem dragelijk zijn. Het toltarief der gemeenschap zal onze landbouw beter bescher men tegen de buitenlandse kon- kurrentie dan het thans in voege zijnde Beneluxtarief. Op de ruime markt van de Ge meenschap zullen de conjuctuur- schommelingen, of anders gezegd de veranderingen in de economi sche toestand, beter ondervangen worden. Deze verhoogde stabiliteit inde levensvoorwaarden van de be volkingen zal aan de landbouw ten goede komen, daar de landbouw prijzen zeer gevoelig zijn zelfs voor geringe schommelingen in vraag en aanbod. Rekening houdend met de ver scheidenheid van klimaat en ande re natuurlijke voorwaarden, zal de omvang van de landbouwproduc tie der gemeenschap waarschijn lijk niet aanzienlijk verschillen van jaar tot jaar, omdat goede oogsten de slechte zullen kompenseren in de verschillende landen van de ge meenschap, zodat aldus een ten dens tot evenwicht en een nieuw element van stabiliteit zal ontstaan. (Zie vervolg 2' blad2. 4e kolom). wensen we een Of de kweker de opfok van leg hennen op 't oog heeft of die van vetkuikens, in beide gevallen is de bedoeling dezelfde winst maken. Hoofdzaak is dus met een mini mum aan kosten en met een mini mum aan uitval, dieren te kweken, die een bevredigende productie en dan ook een behoorlijke winst ge ven. Is het vooropstellen van deze re gel gemakkelijk, toch is hij in wer kelijkheid niet altijd zo eenvoudig in toepassing te brengen. Het valt niet te ontkennen, dat nog talrijke kwekers, niettegenstaande alle goede wil, het gestelde doel niet bereiken en aan het sukkelen gaan, wat er op wijst dat een ol ander verkeerd is gelopen. Het weze ons dan ook toegela ten, met de kennis waaiover wij, door jarenlange ondervinding be schikken, te trachten een helpende hand te bieden, om door samen werking tot een meer renderend bedrijf te komen. Het wellukken van de opfok en daarmede de opbrengst van het bedrijf is afhankelijk van drie hoofdfactoren 1) Van gezonde, sterke kuikens, afstammend van gezonde, vitale en productieve ouderdieren. 2) Van de kweker, die instaat voor de voeding, de verzorging en de huisvesting. 3) Van de voederfabrikant, die de voeders levert. Deze drie factoren vormen als het ware een driepikkel, waarop het hele bedrijf steunt. Breekt een der pikkels, dan valt de gehele zaak en blijft de gehoopte winst achter wege. 1) De keus der kuikens. In het streven steeds maar hoge re opbrengsten te bekomen, wor den aan de dieren, en hier bedoe len wij de fokhennen, steeds maar hogere eisen gesteld. Was men vroeger tevreden met een jaarge middelde van 140 eieren, zo wil er men tegenwoordig 220 of liefst nog meer. De stijgende productie is groten deels te danken aan de jarenlange en zorgvuldige selectie op de eier- leg in de selectiebedrijven, waar alleen de beste legsters in aanmer king komen voor de voortplanting. Is het vermogen een groot aan tal eieren te leggen in hoofdzaak erfelijk, hetzelfde geldt voor vitali teit en weerstand tegen ziekten. Het volstaat daarom niet alleen aandacht te besteden aan het pro ductievermogen. Want een hoge productie stelt zulksdanige eisen ann het gehele organisme, dat zwakke dieren, ondanks hun erfe lijke aanleg voor die hoge produc tie, deze nooit zullen kunnen be reiken Selectie of vitaliteit en weer standsvermogen tegen ziekten is dus even gebiedend? Daarom neme men uitsluitend kuikens uit eieren van fok- of ver- meerderingsbedrijven, die een on verbiddelijke selectie toepassen op productie en op vitaliteit. Daar aan mede te werken is de taak van iedere broeier. Want slechts met gezonde, vitale kuikens, vrij van besmettelijke of erfelijke ziekten, is men in staat een rendabel pluimveebedrijf op te bouwen. De grondslag van een pluimvee- bedrijf dient dus gevormd te wor den door dieren, die én een be hoorlijk legvermogen en tegelijker tijd een sterk gestel hebben, waar door ze in staat zijn een hoge pro ductie lang vol te houden en ziek ten af te weren. Zie vervolg 2? bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1