Rol vein superfosfaat op het strooiselbed. Weekblad Een belangrijk wetsvoorstel ter bevordering van de bouw van gezonde landbouwerswoningen. Voor en door de Landbouwers %^2thTÖ Zalig en Gelukkig Nieuwjaar Arbeid adelt Aan al onze Lezers en Lezeressen AALST 28 DECEMBER 1957. Verschijnt iedere zaterdag 36ste JAARGANG Nr 1801 Beheer Zeefoergkaod 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcandsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Niet in alle landen hecht men even veel belang aan een goede bewaring van de stalmest. Wie niet voldoende zorg draagt voor zijn stalmest, berokkent zich zelf aan zienlijke schade, omdat hij zichzelf berooft van wat voor de landbouw van onschatbare waarde is een goede organische mest. Bij de bewaring van stalmest kan superfosfaat een belangrijke rol spelen. In Zweden bv. en ook wel in Noorwegen en de U.S.A. treft men tal van boeren aan, die regel matig superfosfaat op het strooisel- bed uitstrooien. Dit heeft verschil lende voordeler., nl. de landbouwer verrijkt op die manier zijn stalmest met het fosfoorzuur uit de superfos faat en voorkomt tevens dat aan zienlijke hoeveelheden stikstof uit de stalmest vluchtig worden en zo verloren gaan. Ten slotte heeft de aanwending van superfosfaat een goede invloed op de gezondheids toestand van de dieren. Het pluimveeblad Poultry Scien ce maakt melding van een proef genomen bij kiekenkyrekers, die superfosfaat op het strooiselbed van hun hennen hadden aange wend. Hieronder geven wij de uit slag van een ontleding, waar kan gezien worden hoeveel stikstof voorkwam in de lucht (dus die vluchtig was geworden) en hoe veel er te vinden was in het strooi sel. Behandeling 5 °/o van het ge wicht v/h ligbed pH v/h ligbed Ammoniak in de lucht (mgr per liter) Inhoud aan stikstof v/h ligbed en v/h totale droge gewicht Proef 1 zwakke verluchting Proef 2 goede verluchting Totaal Organische en ammo- niakale Nitrische Gebluste kalk 8,94 21,8 3,8 3.30 3,18 0,12 Superfosfaat 7,24 7,3 2,4 4,95 4 88 0,07 Gips 7,27 4.33 4,27 0,06 Onbehandeld 8,04 28,0 2,3 3,72 3,64 0,08 Bovenstaande tabel spreekt voor zichzelf en vraagt dus geen uitleg. Er blijkt voldoende uit dat het mest, behandeld met superfosfaat het meeste stikstof inhoudt, m.a.w. dat hier het minst stikstof vervlogen is, wat trouwens bevestigd wordt door de cijfers die de inhoud van de lucht aan stikstof vermelden. Dat er aan het gebruik van su perfosfaat op het ligbed, nog an dere voordelen vast zitten blijkt uit het volgende Enkele Franse landbouwers stel den, na het gebruik van superfos faat, een verbetering van de ge zondheidstoestand van hun vee vast. Vooral het aantal uierontste kingen liep aanzienlijk terug. Van af 1954 werden verschillende proe ven genomen, die door veeartsen werden gekontroleerd, om nu de juiste invloed van superfosfaat na te gaan. Voor Frankrijk was het vraagstuk ongetwijfeld van economisch be lang. Prof. Bertrand bevestigt dat bij aangetaste dieren de melkgifte daalt van 10 tot 20 dat boven dien het vetgehalte vermindert, terwijl de physico chemische ver anderingen, die zich in de melk kunnen voltrekken, haar onge schikt maken voor sommige kaas bereidingsmethoden. Voor gans Frankrijk wordt het verlies door chronische uierontsteking geschat op enige miljoenen hl. melk, wat overeenstemt met verschillende miljarden franks (Franse). Voor het ogenblik staan onge veer 120 stallen, die met superfos faat worden behandeld, onder kon- trole en de uitslagen die er behaald worden zijn zeer bemoedigend het getal uierontstekingen dat daar nog wordt aangetroffen is te ver waarlozen. Gelijkaardige proeven zijn ook genomen in schapenhouderijen en ook hier heeft men eenzelfde wel doende invloed kunnen vaststellen op de gezondheidstoestand van de dieren. Wanneer de wetenschapsmen sen een dergelijke invloed vast stellen gaan ze onvermijdelijk op zoek naar het waarom. Maar tot nu toe is men er niet in gelukt een bevredigende verklaring voor dit verschijnsel te geven. Een zaak staat nochtans vast het eenkalkig fosfaat en het calciumsulfaat van het superfosfaat leggen de stikstof, die anders zou vrijkomen, vast, wat als gevolg heeft een sterke alcali- nisatie van het strooiselbed. Hier uit vloeit voort dat de gistingen, die anders in de mest plaats vin den nu minder heftig verlopen, ter wijl het mikrobenleven op zijn beurt aanzienlijk wordt beinvloed. (Zie vervolg 3C bladz. le kolom). wensen we een De wetgeving waardoor een kosteloze premie werd ingesteld ter bevordering van de bouw door de privé personen van een eigen bescheiden woning heeft voorze ker gunstige uitslagen opgeleverd tot bestrijding van de woningnood in ons land, tot bevordering van een hygiënische huisvesting en van een gezond en moreel gezins leven. Meer dan 100.000 gezonde wo ningen werden dank zij deze wet geving in een tijdspanne van tien jaar opgericht ten behoeve van de minbegoede gezinnen. De beper kende voorwaarden waaronder deze premie werd toegekend, en meer bijzonder deze betreffende de toegelaten oppervlakte van de woning en de erbij horende bijge bouwen voor uitbating van een beroep of bedrijf vastgelegd in de uitvoeringsbesluiten van de wet, hadden nochtans voor ge volg dat de staatspremie en de aanvullende premie welke door al le Vlaamse provinciebesturen wordt toegekend om zeggens uit sluitend zijn ten goede gekomen aan de loon- en weddetrekkenden. Onze landbouwers werden prac- tisch uitgesloten van de voordelen toegekend door de openbare be sturen tot bevordering van de bouw van gezonde volkswoningen door deze beperkende voorwaar den. Deze uitsluiting is om sociale redenen echter niet verantwoord. Inderdaad, ten minste 250 000 landbouwers beschikken niet over een woning die beantwoordt aan de elementaire eisen van een ge zonde huisvesting en van een hy giënisch gezinsleven. Het gezinsinkomen van onze kleine landbouwers is sinds meer dere jaren derwijze gedaald dat zij even zeer, ja zelfs in grotere mate dan de loon- en weddetrekkenden, kunnen beschouwd worden als minbegoeden. Tijdens de periode 1948 1956 is het aandeel van het landbouwin komen in het totaal nationaal in komen gedaald van 8,6 t.h., terwijl de actieve landbouwbevolking 12 t.h. uitmaakt van de totale bevol king. De landbouwprijzen brokkelen voortdurend af, terwijl de produk- tiekosten stijgen. Tégenover het referentiecijfer 100 voor de tijd spanne 1951-1953, staat de index van de verkoopprijzen der land- bouwprodukten thans op het peil 93, terwijl de index van de produk- tiekosten 109 heeft bereikt. Uit een verslag gepubliceerd door het Rijksstation voor Landbouwecono mie te Gent steunende op een nauwkeurig bijgehouden boekhou ding voor landbouwbedrijven van verschillende type in verschillen de gewesten van het land blijkt, dat het gezinsinkomen per arbeids- eenheid ingezet in landbouwbe drijven tot 7 ha enkel 15 fr per uur bedraagt. Dit arbeidsinkomen ligt dus merkelijk onder het minimum- uurloon van ruim 20 fr dat thans verzekerd is aan niet geschoolde werkkrachten of handlangers. Het wetsvoorstel op 20 novem ber 1.1. bij de Kamer van Volksver tegenwoordigers ingediend door de heren Gillis de Pellichy, Ver- hamme, Van Daele Huys en De Gryse om de voordelen toegekend door de Staat ter bevordering van de bouw van gezonde volkswonin gen uit te breiden tot de land bouwerswoningen is dan ook ten volle gemotiveerd. In de toelichting van hun voor stel betogen de indieners dat de wet van 29 mei 1948, waardoor be doelde voordelen werden inge voerd, voor doel had een algeme ne gezondmaking van de huisves ting te bevorderen, in het bijzon der ten voordele van de minbe goeden en dat het niet strookte met het inzicht van de wetgever de Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem ft J Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zclven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1957 | | pagina 1