De valorisatie van de brouwgerst. Weekblad Kannibalisme en veren pikken. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 18 JANUARI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1804 Ba-heer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Staindsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr H.25.93. O. CAUDRON. De heren Soubry, Supré, Feryn en R. Desmet hebben op 19 decem ber 1.1. bij de senaat een wetsvoor stel ingediend tot valorisatie van de brouwgerst met financiële hulp van de Staat. Volgende redenen worden door de indieners van het voorstel aan gehaald tot motivering van dit laatste 1) hei belang van de brouwgerst als evenwichtsfacior in onze akkerbouw. Desbetreffende vermeldt de toe lichting de zomergerstteelt waar uit hoofdzakelijk de brouwgerst kan worden geput, onderging se dert 1940 een belangrijke ontwik keling. Terwijl de uitzaai toen slechts 12.000 ha bedroeg, is hij in 1949 gestegen tot 69.000 ha en be droeg dit jaar nog 61.000 ha. Deze bijzondere teelt vertegenwoordigt aldus in omvang ongeveer één der de van de tarweproduktie en staat bijna gelijk met de oppervlakte be steed aan de suikerbietenteelt. De brouwgerstteelt geldt onte gensprekelijk structureel als even- wichtsfactor in onze akkerbouw- produktie. Zij strekt inderdaad er toe om in hoofdzake de tarwe- voortbrengst te blijven houden bin nen de perken van een normale uitzaai. 2) Onze brouwgerst is van de vereiste kwaliteit. De toelichting betoogt dat ons land over de geschikte gronden beschikt voor de teelt van brouw gerst en het lijdt geen twijfel dat onze producenten zich reeds hele maal hebben weten aan te passen aan de kwaliteitseisen gesteld door de verwerkende industrieën (mou terij en brouwerij). 3) Het industrieel en ekonomisch belang van de inlandse brouwgerst. Aan de brouwgerstteelt is voor ons land ook een industrieel be lang verbonden. De inlandse voort brengst kan aan de mouters en brouwers de voor hun bedrijf on misbare grondstoffen leveren. Heb ben zij zelf in hun jaarverslagen van 19S1 de wens niet uitgedrukt dat weldra de inlandse voortbrengst helemaal aan hun behoeften zou voldoen Daardoor bevestigden zij tevens dat de inlandse produktie toen reeds beantwoordde aan de ge stelde kwaliteitsvereisten en dat zij anderzijds niet onverschillig kun- nen blijven tegenover het behoud van de inlandse brouwgerstpro duktie. Hierbij dient gevoegd dat de verwerking door onze mouterijen en brouwerijen van inlandse gerst een gunstige weerslog uitoefent op de handels- en betalingsbalans van België. Wat betreft de kwestie van de termijnhandel waaraan de ver werkende nijverheden gehecht zijn menen de auteurs van het wets voorstel dat deze een oplossing kan bekomen wanneer de daartoe voor de gerstvoortbrengers de on misbare voorwaarde wordt ver vuld, nl de voorafgaande verze kerde rendabiliteit. Wat betreft de conditionering van de brouwgerst, onmisbaar ten aanzien van de verwerkende in dustrieën alsook met het oog op een practische valorisatie van de brouwgerst, kunnen de indieners van het voorstel bevestigen dat voor deze conditionering reeds centra met de vereiste installaties tot stand kwamen. Zij besluiten dan ook dat om re denen van structurele, industriële en ekonomische aard de teelt van de brouwgerst in ons land ten volle aangewezen is en dient aange moedigd te worden. Doch deze teelt is niet alleen verantwoord op het nationaal plan, zij krijgt nog meer betekenis ten aanzien van de gemeenschappelij ke markt. Inderdaad met de huidi ge produktie van de teelt in de zes landen die er deel van uitmaken, kunnen de totale behoeften van de betrokken nijverheden nog steeds niet worden voldaan. Trots de mogelijkheden geboden door de teelt van brouwgerst, stel len de indieners van het wetsvoor stel vast, dat ten gevolge van de in ons land heersende ongunstige conjunktuur voor de landbouw de teelt van brouwgerst reeds sedert meerdere jaren, nl vanaf 1953, niet meer renderend is. Daarin ligt een werke'ijk gevaar voor de achter uitgang, ja zelfs de verdwijning van de teelt. Tussen het hoogtepunt in 1949 en de uitzaai van de laatste oogst werd reeds een verminde ring vastgesteld van 10.000 ha. Bij het behoud van de teelt voegt zich de bevordering van de kwaliteit. Er dient in het kader van de al gemene landbouwpolitiek een spe cifieke brouwgerstpolitiek gevoerd met als onmiddellijk doel het her stel van de rendabiliteit alsmede (Zie vervolg 2e bladz. 2? kolom). (2de bijdrage en slot). Afdoende bestrijding mogelijk De vele narigheid, die vooral in de latere jaren vooral met grote koppels opgesloten jonge hennen is ondervonden, gaf aanleiding om naast voorbehoedende bestrij dingsmiddelen zoals meer uitloop en het verschaffen van bezigheid, tevens te zoeken naar middelen, die het pikken zelf onmogelijk zouden kunnen maken. Men wilde daarmee dus niet direct de kwaal bestrijden, maar voornamelijk de kippen verhinderen te pikken, ook afhadden ze de neiging om het te doen. Amerika is ook in dit opzicht op pluimveegebied weer het land ge weest van het initiatief en van de praktische kijk op de zaken. Het begon met de kippenbrillen. Daarover is in Nederland (natuur lijk in het begin wel veel ge lachen, maar naderhand werden ze hier toch ook vrij veel gebruikt. Ook thans nog kennen we ver schillende vooruitstrevende han delaren in pluimveeartikelen, die deze brillen fabriceren en zowel voor kuikens als voor kippen er geregeld nog mee adverteren. Er kunnen inderdaad goede resulta ten mee worden bereikt, maar wij zijn er nooit voorstander van ge weest. Het haken achter gaas en dergelijke veroorzaakt gemakke- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 19 jan. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. lijk scheef trekken van het brilletje. Daarbij ontstaan maar al te ge makkelijk verwondingen in de ge voelige neusgaten. Verder wordt bij het drinken veel meer dan nor maal gemorst met water, waardoor het strooisel rondom de drinkbak veel natter wordt dan gewenst is. Dit achten wij grote bezwaren te gen de brillen. Veel beter bevallen ons de «sna- velpuntapparatenmet een elec- trisch verhit plaatje, die dienen tot het meer of minder inkorten van de bovensnavel. Een ingekorte bo vensnavel verhindert het pikken volkomen. Men kan met deze ap paraten vlug werken en praktiscne bezwaren tegen deze methode zouden wij niet weten te noemen. De resultaten in de praktijk, vooral ook bij grotere koppels mestkui- kens, hebben onze opvatting tot nu toe steeds bevestigd. Een praktische wenkdenk eraan het brandplaatje klein te houden. Het gaat er alleen maar om het puntje van de bovensnavel van kip of kuiken weg te branden. Bij een te groot plaatje raakt dit maar al te gemakkelijk ook de vingers van de operateur Dit apparaatje is tevens zeer bruikbaar voor het sporebranden bij een overjarige haan. Ook deze methode is uit Ame rika afkomstig en zij wordt daar zeer in het groot toegepast. Men gebruikt daar de benaming de- beaking die wij in het Neder lands zouden kunnen vertalen met "ontsnaveling,, of "kortsnaveling,,. Er zijn speciale apparaten voor in de handel, die op een bokje of een tafel gemonteerd worden. Met be hulp van een voetpedaal kan een electrisch verhit mes bewogen worden, zodat de operateur beide handen vrij heeft om de kip in de juiste stand te houden. De boven snavel wordt op een buisvormig steuntje gelegd, waarna door een voetbeweging het gewenste deel van de snavel afgesneden wordt. Op deze wijze is het mogelijk 180 tot 240 dieren per uur te behande len Het apparaat is goedgekeurd door de Amerikaanse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Bij voorkeur behandelt men de dieren, zodra ze uit de kunstmoe der komen. Zij worden dan toch geselecteerd en het gaat dan in een moeite door, terwijl een extra keer hanteren hiermee vermeden wordt. Meestal wordt de snavel inge kort tot op het midden tussen de snavelpunt en de neusgaten. Er zijn echter ook kippenhouders, die (Zie vervolg 2? bladz. 1' kolom). t De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdraqers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1