Studiedag Het Land van Asse DE KOORNBLOEM 1 feb. 1958 van tegen dumpingprijzen ee gelijk laag peil bereikt, (Vervolg van landse tarwe voor het gebruik on geschikt zou worden gemaakt en dat het verwerkingspercentage tot 50 °/o zou worden verminderd. Er is geen sprake van de huidige regeling hoe ook te wijzigen vóór de volledige uitwerking van een nieuw systeem, dat alle waarbor gen biedt ten aanzien van de toe passing van de richtprijs. Over dit nieuw systeem heeft de Minister tot heden niets losgelaten, evenmin over de richtprijs die zal gelden voor de oogst 1958. Dit is nochtans niet te vroeg. Want in het kader der gemeenschappelijke Europese markt zal een dergelijke tarwepolitiek dienen gevoerd in het belang van onze landbouw. II) Voedergraan. Hierover zegde de Minister «Tij dens het vorige jaar heeft de prijs van het voedergraan ten gevolge de invoer uit het buitenland een onmo- toestand die men niet verder mocht laten voortduren. Daarom heeft het Departement ten tijde van de oogst bescher mingsmaatregelen genomen om de producenten van voedergraan ter hulp te komen, zonder de land bouwers die dit voedergraan ver bruiken zware lasten op te leggen. Er werd besloten een invoerbe- lasting van 50 fr per 100 kg toe te passen. Het bedrag van deze taks werd zo berekend dat de verbrui kers er niet worden door bena deeld, omdat de nieuwe marktprij zen, lager zullen blijven dan vóór de invoer tegen dumpingsprijzen. De binnenlandse prijzen zijn trou wens nog niet op het gewenste peil gebracht, in de eerste plaats omdat in 't land aanzienlijke voor raden zijn opgeslagen, maar ook en vooral omdat van dit voeder graan weinig werd verbruikt we gens het milde weer. Men over weegt over het gehele land een premie per hectare voedergraan toe te kennen en maatregelen wer den genomen om deze premie, waarvan het bedrag later zal wor den vastgesteld, zo spoedig moge lijk uit te betalen, men maakt thans de lijsten van de rechthebbenden op. Wanneer wij in deze ministeriële verklaringen iezen dat de taks van 50 fr. per 1C0 kg ingevoerde voe dergranen zo berekend is dat de verbruikers er niet worden door benadeeld hebben wij de beden king gemaakt ge moet maar dur ven De Minister meent voorwaar dat onze Vlaamse varkens- en hoen derkwekers het maar voor het grij pen hebben. Zijn voedergraanpoli tiek was tot heden zeer eenzijdig en kwam vooral ten goede van de Waalse landbouwstreken. Of is een bijkomende last van 600 miljoen fr. welke tengevolge van de invoer- taks wordt opgelegd aan de voort brengers van melk, vlees en eieren misschien een aanmoediging of geschenk Alleszins eisen wij dat de teeltpremie voor voedergranen wordt verleend aan de verbouwers van gans het land en dat door het Landbouwfonds maatregelen wor den genomen om de nadelige ge volgen van deze invoertaks voor onze producenten van vlees, eieren en melk ongedaan te maken. III) Suikerbieten. De Minister verklaarde hierover Op verzoek van de planters werd een contingent van 100.000 ton sui kerbieten voor de uitvoer toege staan. Bovendien werd de prijs van le bladzijde). de suiker in April 1957 met 50 fr verhoogd en thans is het maximum bedrag op 907 frank gesteld. Wij moeten vaststellen dat de grote boeren die overwegend sui kerbieten telen zich mogen verheu gen in ruimere bezorgdheid van wege de Minister, dan de produ centen van dierlijke produkten die meestal tot de kleinere boeren be horen. IV) Aardappelen. De Minister zegde vergeleken met 1956 stelt men een verminde ring vast van de beplante opper vlakte. Het rendement is wel be hoorlijk, maar de bewaring levert soms moeilijkheden op. Einde 1956 werd er door bemiddeling van het Landbouwfonds uitgevoerd om de afzet van de eetaardappelenpro- duktie te verhaasten V) Vlas. De verkoop is moeilijk en de toe stand ziet er slecht uit voor het stro- vlas. Dit verschijnsel doet zich in geheel West Europa voor. De door Rusland toegepaste prijzen zijn zeer laag en discriminerende maat regelen mogen niet worden geno wen Deze teelt zal ook volgend jaar nog met moeilijkheden te kampen hebben. Bijeenkomsten op internationaal niveau werden ge houden om een oplossing te zoe ken, zij hebben geen resultaat op geleverd. Thans wordt de moge lijkheid overwogen, de zaak bij de Europese Economische Organisa tie aanhangig te maken Zoals wij in ons nummer van 2 november 11. hebben aangetoond onder de hoofding Hoe men door schuldige nalatigheid een belang rijk Vlaams bedrijf laat kapot gaan is de moeilijke toestand, waarin de vlasteelt, het gevolg van het in gebreke blijven der rege ring bij het treffen van verweer- maatregelen tegen het lieve Frank rijk dat nu reeds sedert jaren onze vlasvezelbereidfng geleidelijk wurgt door het treffen van maatre gelen die in strijd zijn met eerlijke handelspraktijken en tegen de in voer van Russisch vlas tegen dum pingsprijzen sinds het laatste kwar taal van 1956. Waar het Vlaams vlasvezelbedrijf, dat arbeid ver schaft aan 8.000 Vlaamse werkge vers en werknemers, met reden de invoering vraagt van een teeltpre mie van 2.00J fr. per ha voor de in landse vlasteelt om in ons land de ze teelt op een onmisbaar peil te houden, liep het een weigering op van de Minister van Landbouw. Deze weigering is niet gemoti veerd daar reeds meerdere teelten door premiën worden gesteund. Doch de verklaringen van de Mi nister hierboven weergegeven wijzen er op dat de Minister vol strekt geen begrip toont voor deze belangrijke Vlaamse nijverheids teelt. Van deze Waalse Minister met zijn eenzijdige georiënteerde Waalse visie op het lancbouwpro- bleem kan weinig be er worden verwacht VI) De speciale teelten. Over deze teelten zegde de Mi nister wat volgt a) HOP Geen problemen De prijzen zijn hoog De oogst is reeds verkocht, zodat het mogelijk was de kontingentering bij de invoer af te schaffen. Hier mag wel wor den vermeld dat de kwaliteit van ce Belgische hop zodanig is verbe terd, dat de gebruikers reeds her haaldelijk op stopzetting van de uitvoer hebben aangedrongen waar zij vroeger die hop slechts met tegenzin gebruikten b) TABAK Wij doen ernstige pogingen om de produktie aan de afzet aan te passen. Door toedoen van het Landbouwfonds konden de niet verkochte hoeveelheden van de oogsten van 1954 en vorige jaren worden afgezet, en een kre diet van 15 miljoen frank werd ter beschikking van de Nationale Unie der Tabaksplanters gesteld ter bestrijding van de bedrijfson- kosten der planters. Er wordt verder gewerkt om te komen tot een collectief kontrakt met de belanghebbende Belgische industrieën Wij zijn de mening toegedaan dat zolang de maatregelen tot ver betering van de kwaliteit van de inlandse tabak niet aangevuld worden door een regeling die aan de fabrikanten de verplichting op legt inlandse tabak met gekontro leerde voldoende kwaliteit te ver werken in hun produktie, de afzet niet kan verzekerd worden. c) WITLOOF Dank zij drie interventies van het Landbouw fonds konden nagenoeg 3.C00ton worden uitgevoerd Er dient nog aangestipt dat de Minister volgend antwoord ver strekte op een vraag betreffende de uitvoer van witloof: In verband met de ekor.omi- sche en financiële toestand van Frankrijk, werden de in het kader van de E.O.E S. vrijgemaakte pro- j dukten, waaronder witloof, inge trokken. Voor de invoer van wit loof werd voor het seizoen 1957-58 een globaal E.O.E.S.-kontingent be paald van 220 miljoen Belgische frank, waarvan 110 miljoen voor het tweede semester 1957 en 110 miljoen voor het eerste semester 1958 Dit kontingent van 110 miljoen Belgische fr voor het tweede se mester van 1957 werd verdeeld in twee schijven a) 55 miljoen Belgische frank geldig van 15 oktober 1957 b) 55 miljoen Belgische frank, geldig van 15 december 1957. Wat de eerste schijf betreft, moes ten van 10 oktober 1957 de invoer vergunningen door Frankrijk wor den afgegeven. Wegens het uitblijven van de af gifte der invoervergunningen door de Franse overheden, werden te genmaatregelen in België overwo gen. Onder de druk hiervan heb ben de Franse invoerders op 13 no vember 1957 hun vergunning voor de invoer van witloof ontvangen. In andere landen is de invoer van witloof vrij. Aangenomen mag worden dat dezelfde hoeveelhe den als vorige jaren naar de lan den zullen worden uitgevoerd. Dit hangt natuurlijk af van de evolutie van het seizoen en van de kwali teit van onze produktie. Wordt voortgezet). STICHTING-LODEWIJK DE Coudenberg, 68, Brussel RAET te Asse op, 9 februari 1958 VERANTWOORDING Het mag verheugend geheten worden te bestatigen dat de studie van streekbelangen meer en meer ter hand wordt genomen niet alleen dcor specialisten, maar ook docr de bei rokkenen zelf. Onze studiedag over het Pajot- tenland in september jl. te Gaas beek gehouden heeft daarvan nogmaals het treffend bewijs gele verd. Dit succes heeft er ons toe aangezet nog andere streken van Vlaams B abant in het licht te stel len. De beurt is thans N.W. Bra bant, dat wij als het land van As se omschreven hebben en waar toe grosso modo gerekend worden de kantons Asse en Wolvertem. Ook deze streek, alhoewel in de onmiddellijke nabijheid van Brus sel gelegen, verioont talrijke on evenwichtigheden in haar alge mene groei. Sommige gemeenten kennen een hoge bloei, terwijl andere door de algemene evolutie niet beroerd worden en gevaar lopen helemaal achterop te geraken Gelukkig leeft nog voldoende dader drang bij de inwoners zelf wat moge blijken uit de intense belangstelling, welke drze recente initiatieven van de Stichting in ver- schillence streken mocht ondervin den. Deze nieuwe stof in de streek studie voor het Brabantse belooft meteen een schakel te worden in de opbouw van een sociaal econo misch lichaam dat zou kunnen in staan voor de behartiging van de belangen der Vlaams Brabantse gewesten. Wij hopen dat deze tweede ge legenheid tot samenkomst even veel belangstelling zal mogen ge nieten als de eerste en dat zij mo ge uitgroeien tot een vruchtbare en opbouwende samenwerking. PROGRAMMA De studiedag heeft plaats onder de auspiciën van de Heer Gouver neur van Brabant. 10 u Opening. Beeld van de streek Dr. H. BAEYENS, Attaché bij het Centrum voor sociale studies Uni- vers. Leuven. Land- en tuinbcuwvraagstukken van het land van Asse J. VERBELEN, rijkslandbouwkun dig ingenieur. A. COOMANS, rijkstuinbouw kundig ingenieur (Asse). 14 u. De discussies zelf worden inge leid door de Heren L. CANTILLON, besten dig afgevaardigde (Ternat ge vraagd) H. DE SMEDT, burgemeester, Op wijk J. VAN DROOGENBROECK, burgemeester, Liedekerke J. VAN WIJNENDAELE, burge meester, Asse. INLICHTINGEN Plaats Gemeentehuis van Asse Begin 10 uur. Einde Omstreeks 17 uur 30. Bijdrage 45 fr. Inschrijving Geschiedt zo spoedig mogelijk en zeker vóór 5 februari e.k. door overschrijving of storting van de bijdrage op p.r. 833.; 4 van Stichting-Lodewijk de Raet, Brussel. Middageten Er wordt niet voor lunch gezorgd door de inrichters. Er wordt een onderbreking voor zien 's middags om de deelnemers toe te laten op eigen kosten een warm middagmaal of het mede gebrachte lunchpakket te gebrui ken.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 2