Rond de voor Landbouw. GOEDKOOP LIJNMEEL. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 8 FEBRUARI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1807 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (3de bijdrage) In onze twee vorige bijdragen hebben wij een gedeelte van het verslag samengevat dat namens de kamercommissie voor de land bouw over de begroting van het Ministerie van Landbouw voor het dienstjaar 1958 werd uitgebracht door de heer Volksvertegenwoor diger Masquelier. In ons nummer van 1 februari hebben wij aan de hand van voormeld verslag de uit eenzetting van de Minister beknopt samengevat over enkele takken der landbouwvoortbrengst er waar het pas gaf een woord kommen taar bijvoegend. Deze takken der landbouwproduktie waren de tar we, de voedergranen, de suiker bieten, de aardappelen, het vlas, de speciale teelten (hop, tabak, witloof). De Minister had het verder over VÏI) De tuinbouwvoort- brengselen. De minister zeide om. wat volgt: a) Fruit kleine oogst. De tuin- bouwkalender moest enigszins worden verzacht om bevoorrading van de markt mogelijk te maken. b) GroenteDe kwaliteit van de voor uitvoer bestemde voortbreng selen moet nog worden verbeterd. Een geschil tussen Nederland en België met betrekking tot de toma ten is onderworpen aan arbitrage. c) Druiven De uitvoer is sterk ge stegen en de hulp verleend voor het omzetten van bepaalde drui- vensoorten in wijn heeft tot sane ring van de markt bijgedragen. Onze uitvoer, die vroeger 1.300 ton bedroeg en die tot 150 ton was te- ruggelopon, is in 1957 opnieuw ge stegen tot 850 ton, dank zij de hulp van het Landbouwfonds. d) Snijbloemen Op dit gebied is de toestand niet slecht. Voorbeeld hiervan de omschakeling van kleine landbouwbedrijven in de streek van Aalst, dank zij het partikulier initiatief. Er zijn bespre kingen aan de gang cm dit vraag stuk te regelen in het kader van Benelux, want de snijbloemen wer den in 1950 vrijgegeven en de ach teraf gesloten overeenkomsten tot vaststelling van progressieve in- voerkontingenten zijn vervallen. VIII) De vleesbevoorrading a) Runderen De marktvoorzie- ning is bevredigend. Vooruitzich ten van overproduktie einde 1958. Er zijn thans geen belangrijke vraagstukken. De prijzen zijn vast, men heeft de vergunningsrechten van 3 fr op de invoer van ossen op nieuw ingevoerd. b) Zwijnen Men is weinig tus- sengekomen om de markt te beïn vloeden. Deze is op een bevredi gend peil gebleven en is tijdens de laatste maanden verbeterd. c) Schapen De prijzen zijn laag ten gevolge van de invoer in Bel gië van Franse schapen die bestemd waren voor markten die voor Frankrijk werden gesloten. IX) Melk en boter. Over de moeilijkheden waarme de onze zuivelproduktie te kampen heeft verklaarde de Minister on der meer wat volgt Van januari tot juli 1957 werd er minder verkocht dan in 1956 van de maand augustus af was de toestand omgekeerd. Indien men uitgaat van de gegevens van de botermijnen van de Boerenbond, hielden de prijzen gelijke tred met de aangevoerde hoeveelheden. Van januari tot 31 oktober werden de richtprijzen in acht genomen de moeilijkheden zijn pas begon nen van 1 november 1957 af. Oorzaken van deze toestand a) toeneming van de voortbrengst en de aanvoer b) smokkelhandel aan de Ne derlandse grens c) vermindering van het verbruik niet alleen wegens de prijzen, maar ook tengevolge van een campagne waarbij op behendige wijze ge bruik werd gemaakt van sommige adviezen van de geneesheren De Minister ziet volgende red middelen a) onmiddellijk bedrog verhin deren, inschikkelijkheid aan de grens verbieden, het volume van de voorraden stabiliseren, voorra den opslaan in de melkerijen, de uitvoer van uit volle melk bereide produkten vergemakkelijken b op korte termijn de kontingen- ten van uit volle melk bereide pro dukten verhogen tijdens de perio de van aanzienlijke aanvoer. c) op lange termijn dient men naar andere oplossingen uit te zien, want de toestand is werkelijk zorg wekkend Met genoegen stellen wij vast dat de Minister zich bezorgd maakt over de benarde toestand van on ze zuivelvoortbrengst. Naar de bla den melden zou hij voornemens zijn een bestendige kommissie aan te stellen die de toestand van week tot week zou volgen en de vereiste maatregelen zou voorstellen. De Minister geeft verder een overzicht van de maatregelen wel ke werden genomen om de richt prijzen voor melk en boter te doen eerbiedigen en geeft tevens een overzicht van de evolutie van de richtprijzen. (Zie vervolg 2bladz. 2' kolom In ons nummer van 28 december 1957 schreven we over goedkoop lijnmeel naar aanleiding van aan biedingen ervan tegen ongekende prijzen. Intussen is er heel wat gebeurd zodat we het nodig achten onze le den op de hoogte te brengen van de toestand. Tot voor enkele weken was er, buiten enkele kleine zendingen van lijnmeel uit het buitenland, en kel spraak van lijnkoeken van in lands fabrikaat. Deze koeken wer den van inlands lijnzaad in de olie slagerijen geslagen en ook van lijn zaad dat van Canada wordt inge voerd. Deze inlandse koeken ga ven onder alle opzichten vol doening en de handelaars die deze koeken tot lijnmeel maalden heb ben aan hun klanten een prima produkt kunnen aanbieden. Terloops willen we hier zeggen dat vóór 194 J bijna alle koeken uit Noord Amerika in België werden ingevoerd in grote balen die van 150 tot 200 kilos wogen. Het waren lijnkoeken van eerste hoedanig heid die nu ongelukkiglijk niet meer naar België worden ver scheept. Het verbruik van inlandse lijn koeken was op dat ogenblik eer der gering tegenover de inge voerde. In de markt van de lijnkoeken heeft zich sedert 194 J een zo grote verandering voorgedaan zodat wij het nuttig vinden dit te vermelden. Vóór 1940 kocht Noord Amerika bijna de totale oogst van lijnzaad van Zuid Amerika - vooral van Argentinië - om dit in hun oliesla gerijen te verwerken. Gedurende en na de oorlog heeft Argentinië zelf olieslagerijen gebouwd en in plaats van het zaad aan Noord-Amerika te verkopen waren ze zelf fabrikanten en voort brengers van lijnkoeken of meer van lijnschilfers geworden. Vandaar kwam Argentinië kort na de oorlog op de markt met massa's schilfers welke nadien eer der sporadisch opdoken. Heden, terwijl Noord-Amerika niets aan te bieden heeft, verscheept Zuid- Amerika in massa naar Europa. In België zijn ingevolge deze massale invoer bijna al de oliesla gerijen stil gevallen. Ze zijn niet meer bij machte lijnzaad tot koe ken te verwerken en deze aan te bieden aan de prijzen die door Ar gentinië gevraagd worden voor de lijnschilfers. Een olieslager heeft zijn rekening als volgt gemaakt 100 kg lijnzaad uit Canada kost 720 fr. Hieruit komen na'bewerking 32 kg lijnolie aan 13 fr. 416 fr. en 65 kg lijnkoeken aan 400 fr. 260 fr totaal 676 fr. Er is 3°/o verlies door verdamping. Dus als de olie slechts 13 fr wordt betaald en de koeken 400 fr. moet de olieslager, volgens zijn bewe ring, bij al zijn werk nog 44 fr. ver liezen per 100 kg verwerkt lijn zaad. Niettegenstaande deze toestand werken nog enkele oliefabrieken, maar nu stelt zich de vraag of ze niet allen zullen stil vallen zodat we tenslotte verplicht;;zullen zijn enkel lijnschilfers of koeken van zuid-amerikaanse oorsprong te ko pen. Terloops willen we zeggen dat de weinige inlandse lijnkoeken die op de markt zijn aan bijna onver anderde prijzen worden verhan deld, zodat het meel van deze koe ken van 35 tot 40 fr. duurder komt te staan dan het meel van inge voerde Amerikaanse schilfers. Een tweede vraag zullen de kopers dat groot verschil van prijs blijven betalen als het nu eenmaal blijkt dat ook het meel van inge- voerde amerikaanse schilfers of koeken voldoening geeft De amerikaanse schilfers heb ben omtrent dezelfde inhoud als inlandse koeken. De reuk is even wel niet zo aangenaam, en ook kleur en smaak verschillen. Van deze gelegenheid maken we gebruik om er op te wijzen dat lijnmeel nooit bitter mag smaken want dan zou het blijken dat een zeker procent goedkoop koolzaad- meel is bijgevoegd, dit om de prijs te drukken of meer winst te maken. Redt U Zeiven heeft ook een partij Argentijnse lijnschilfers ge kocht zodat wij op dit ogenblik twee soorten lijnmeel aanbieden 1. Het meel van inlandse lijnkoe ken, voor zolang deze zullen te ko pen zijn. 2. Het meel van ingevoerde Zuid-Amerikaanse lijnschilfers. Zoals vermeld schommelt het prijsverschil op dit ogenblik tussen 35 tot 40 fr. We laten de keus aan de belang hebbenden. Bij dat alles zijn we verplicht vol gende overwegingen te maken (Zie vervolg 2< bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1