OVERWEGINGEN AARDAPPELEN. Zaaigoed voor de Lente. Rond de begroting voor Landbouw, Het is gebeurd bij de keus van DE KOORNBLOEM 8 feb. 1958 (Vervolg van le bladzijde) Alhoewel lijnmeel een prima voeder is blijft het toch een enkel voudig produkt. Zelfs met bijvoe ging van inlands graan bekomt men geen volledig voeder, want tal van onmisbare grondstoffen, zo als sporenelementen, mineralen, vitaminen en dierlijke eiwitten Oj1*" breken om een volledig en voorde lig voeder te zijn. Daarom zullen alle kwekers die eigen graan of andere eigen voe ders willen gebruiken voordeel halen uit onze samenstellingen specical gemaakt voor bijvoeging van hoeveprodukten en welke de nodige opgesomde elementen be vatten. 1. Voor deze die inlandse voe- dergranen willen gebruiken voor veevoeding hebben we on ze eiwitbron 40 °7Ó een samenstel ling van de edelste eiwitten welke met bijvoeging van evenveel ge wicht aan gemalen voedergranen een volledig en prima voeder voor melkvee uitmaakt. 2. Voor deze die hoevepro dukten willen gebruiken voor zwijnen hebben we speciaal de varkensmeien nr 4 en 5. Deze die onze raadgevingen hier omtrent volgen zijn verzekerd van beste uitslagen. Als we spreken van hoevepro dukten dan wordt gezonde tarwe totaal uitgesloten omdat deze veel te duur is als veevoeder en voor deliger als broodgraan kan ver kocht worden. Ook aardappelen worden voordeliger voor mensen voeding verkocht. Ook zullen vele kwekers belang hebben hun voedergranen zonder meer te ruilen voor onze volledige voeders. Honderde personen zijn hiervan reeds ten volle overtuigd. Welke prijzen voor lijnmeel voorziet men voor de toekomst Niettegenstaande de voordelige prijzen van heden worden voor de zomermaanden aanbiedingen ge daan die merkelijk lager liggen. De toekomst voorspellen kan niemand en op de vragen die ons worden gedaan of het voorde lig is heden te kopen kunnen we niet antwoorden omdat we nog minder wensen profeet te spelen. Wel is het een feit dat Argentinië zeer overvloedige oogsten heeft gekend en dat de voorraden groot zijn. Van andere zijde wordt beweerd dat dit land ten allen koste geld wil maken en daarom alles op de markt brengt aan ieder aanbod. Ziehier hoe de zaak ineenzit De Argentijnse regering heeft de zaken in handen. Gezien zij een dringend gebrek heeft aan uitland- se munten moet ze ten allen kos te uitvoeren. Het verschil tussen de werkelijke kostprijs der lijnschilfers en de prijs waaraan wordt verkocht wordt aan de fabrikanten aldaar onder de vorm van premies door de staat uitbetaald. We voorzien hetzelfde voor de platamaïs van de nieuwe oogst die tegen de maand juni op de markt komt en waarvoor lage prijzen worden vooruitgezet. Zal in die toestand in de loop van 1958 verandering komen? Nie mand kan hierop een antwoord geven. Naar onze bescheiden mening is voorzichtigheid op alle fronten ge boden. (Vervolg van le bladzijde). Hij handelt hierbij over de toe lagen die verleend werden voor de vervaardiging van sommige melk derivaten. De voor vervaardiging van de ontroomde melkpoeders vastgestelde kontingenten werden merkelijk verhoogd voor de maan den september en oktober zoals aangetoond door volgende tabel 1956 1957 september 1.000 ton 1.200 ton oktober 600 ton 800 ton Ook handelt hij over de aanko pen van boter die werden gedaan door de Handelsdienst voor Ravi taillering in het kader van de poli tiek tot stockering van boter ge volgd door zijn Departement. X) De Hoenderteelt. 1956 was een moeilijk jaar voor de eier.xarkt en de toestand is nog niet volkomen normaal, hoewel het Landbouwfonds herhaalde malen op doeltreffende wijze heeft inge grepen. Zoals wij onlangs in ons blad aan toonden, dient met het oog op de afzet van onze eieren op de buiten landse markt een uitzonderlijke krachtinspanning gedaan door ons Ministerie van Buitenlandse Han del in samenwerking met ons Ministerie van Landbouw. Ook dient de invoer van uitgeslagen vreemde eieren verhinderd en moeten onze hoenderkwekers een kompensatie ontvangen voor de verhoogde lasten welke zij onder gaan door de vergunningstaks op de invoer van voedergranen. XI) De technische maatregelen. Hierover verklaarde de Minister Dank zij de hervorming van het departement zal het wetenschap pelijk onderzoek beter gecoördi neerd worden bovendien zal het toegepast onderzoek en de vulga risatie aanzienlijk worden uitge breid. De Minister wijst op het belang van de exploitatieplannen en van de raadgevers voor hoevebeheer hij brengt hulde aan de ambtena ren die dit werkelijk vruchtbaar werk hebben aangepakt, dat onge twijfeld de technische vooruitgang en de rentabiliteit van de bedrijven merkelijk zal bevorderen. Met betrekking tot de ziektebe strijding verklaart de Minister dat men thans in ons land de meester schijnt te zijn wat het mond- en klauwzeer betreft. Dit betekent ech ter niet dat men moet afzien van voorbehoedende en controlemaat regelen. Op het gebied van de tu berculose werden goede resulta ten bereikt en men overweegt de strijd tegen deze ziekte voor het ge hele grondgebied van het Rijk ver plicht te maken Er wordt dienaan gaande overleg gepleegd met ver scheidene betrokken instellingen. Sedert jaren pleiten wij voor een aanzienlijke versterking van de voorlichting voor onze land- en tuinbouwers door het inzetten van een ruimer aantal landbouw tuin bouw en zuiverconsulenten door ons Ministerie van Landbouw. Indien de Minister werkelijk tot deze maatregel overgaat, zoals zijn verklaring het laat voorzien, zal hij nuttig werk verrichten ten bate van onze land- en tuinbouw. Wordt voortgezet). Bij de keus van de te planten aardappelen moet de landbouwer vooral oog houden op de op brengst en ook op de verkoopsmo gelijkheden. Sommige soorten zijn vroeg, an dere laat. Enkele zijn zeer vatbaar voor ziekten, en andere weerstaan beter. De opbrengsten kunnen veel verschillen naarmate de gronden waarop ze worden geteeld. Zo kan men b v. Sirtema op de slechtste gronden goed winnen, waar ande re soorten het slecht zullen doen. Dat alles speelt een rol van be lang en algemeen wordt hierop te weinig gelet. Zoals we vroeger reeds schreven zijn vroege variëteiten steeds te verkiezen omdat ze gewoonlijk g e groeid zijn voor het aankomen van de plaag en omdat het land vroeg vrij is en het geld binnen. We geven hierna de beschrij ving van enkele soorten. Eerstelingen, witte en rode zijn nog altijd de meest gekende van de vroege soorten alhoewel ze stilaan door andere verdrongen worden. Doré komt enkele dagen later als Eersteling met zeer goede op brengst op goede gronden. Min der gevoelig aan ziekte. Sirtema komt enkele dagen na de eersteling en geeft op alle gron den, ook op zand- en natte gron den een zeer goede opbrengst. Is veel in de handel gevraagd en is geschikt om Eerstelingen en of Bintje te vervangen. Een ras dat aanbeveling verdient. Een landbouwe r van West- Vlaanderen die verleden jaar Sir tema heeft verbouwd heeft ver klaard Sirtema is een beste variëteit. Ze komt circa een week na de Eerste lingen, maar de opbrengst is mer kelijk hoger en deze soort is ster ker tegen de ziekte en tegen de droogte. Bintje is bij uitstek de aardappel die inde handel zowel voor binnen als voor buitenland het meest wordt gevraagd en aan de beste prijzen wordt verhandeld. Bintje heeft evenwel het groot gebrek zeer gevoelig te zijn voor de gevreesde plaag. Record komt stilaan een plaats veroveren in de handel en is het laatste jaar goed gevraagd ge weest. Hij verdrong de Eigenhei mer omdat de opbrengst groter is en omdat hij sterk is tegen de plaag. Of dit zal blijven duren zullen we eerst het volgend seizoen on dervinden. Eigenheimer blijft nog steeds de fijnste tafelaardappel tn wordt voor wintervoorraad door de bur gers aan goede prijzen betaald. Voran, Alpha, IJsselster, Sas- kia zijn goede variëteiten die ge noeg gekend zijn, maar die in onze streelt weinig worden geplant. Irena is een nieuwe soort die nog geen vergunning kreeg voor invoer |:n België. Waarom dat zoveel jaren moet duren vooraleer deze toelating wordt gegeven is een raadsel. Climax. Zelfde geval als hier boven. Kreeg ook nog geen ver gunning alhoewel Frankrijk volop invoert Climax is de toekomende ver vanger van Bintje, is moeilijk van deze laatste te onderscheiden maar is minder gevoelig voor de ziekte. De opbrengst is ongewoon groot. Er zijn nog een tiental andere soorten die in aanmerking kunnen komen maar we geloven dat de keus groot genoeg is onder de be kende variëteiten. Naar onze mening zijn Sirtema en Climax de meest aan te beve len soorten onder de minder ge kende variëteiten. We menen hiermede de belang hebbenden te hebben ingelich ten we hopen dat ze zelf de nodige ge volgtrekkingen zullen maken. in de streek Een gezonde boer staat aandach tig te zien en komt in verwondering voor een prachtige aanplakbrief van een firma die samengestelde meststoffen verkoopt. Die plakbrief treft hem. Het is ef fenaf schoon, en die meststof moet dus ook goed zijn en de prijs voordelig. Over dit laatste staat hij na te denken tot een vriend hem vraagt: Kent U het liedeken niet wie zal die schone plakbrief betalen De belanghebbenden kunnen van heden af hun aanvragen inzenden voor allerlei lentezaden onder meer voor Verschillende soorten Zomertarwe Zomergerst Haver Beetzaden Klavers Vlas Graszaden enz. enz. Vooral nieuwe variëteiten zijn soms moeilijk om vinden of zijn de voorraden vlug uitgeput. Iedereen heeft er belang bij tijdig een besluit te nemen voor wat nodig is voor de komende lente.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 2