Rond de begroting voor Landbouw. De winstberekening in de varkensteelt. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 15 FEBRUARI 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1808 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Om de reeks bijdragen te sluiten welke wij in de drie vorige num mers van De Koornbloem hebben gewijd aan het verslag der kamer commissie over de begroting van het Ministerie van Landbouw voor het dienstjaar 1958, willen wij nog even stilstaan bij enkele belangrij ke punten uit de algemene bespre king in de commissie en bij enkele vragen gesteld aan de bevoegde Minister door de leden van de commissie. Melk en zuivelprodukten. De commissie heeft vooral aan dacht besteed aan de moeilijke toestand van het zuivelbedrijf waar over de Ministerin zijn uiteenzetting breedvoerig heeft gehandeld. Een lid betoogde dat. de richtprijs voor de melk niet zal worden bereikt in dien de melkerijen er niet in sla gen de afgeroomde melk te valori seren. De afgeroomde melk kan worden gevaloriseerd in de vorm van melkpoeder, dat dan groten de ls voor de uitvoer moet dienen. Daartoe zijn echter sudsidies ver eist. Aankoop voor het leger en voor de broodbereiding werd eveneens o erwogen. De Minister antwoordde dat, we gens de huidige prijs der poeders van afgeroomde melk (circa 8,50 fr. per kg) het bedrag van de toege kende subsidies alsook de kontin- genten vanaf november 1.1. zullen worden herzien, teneinde in de toestand verbetering te brengen. De Minister vermeldde als een der oorzaken van de ontreddering van onze botermarkt de smokkela rij aan de Nederlandse grens, en kondigde naast andere maatrege len het verbod aan van inschikke lijkheid aan de grens waardoor de douane de ogen sloot voor de in voer van 1 kg Hollandse boter per persoon. Tarwe. Een lid van de commissie vreest dat het principe van de volledige verwerking van de inlandse tarwe in het broodmeel in de toekomst niet kan worden gehandhaafd, en dat men terug zal keren tot de ver werking van 500 000 ton. De Vere niging der Maalderijen en de be stuurders van de grote bakkerijen voeren een actie tegen de verwer king van de totale oogst. Er is een commissie ingesteld, die ermee be last is dit vraagstuk te bestuderen. Spreker is het ermee eens dat die partijen tarwe worden geweerd, die niet aan bepaalde criteria be antwoorden, maar hij is niet meer akkoord waar men de verwerking tot 50 °/0 wil beperken. De Minister verklaart dat aan het beginsel van volledige verwerking niet zal worden getornd vooraleer maatregelen ter vrijwaring van de landbouwersbelangen zijn geno men en uitwerking hebben gekre gen. Hetzelfde lid maant tot voorzich tigheid aan met betrekking tot de oprichting van coöperaties voor het opslaan van tarwe voorraden. Er wordt aan deze coöperaties een premie van 3 fr per opgeslagen zak verleend. Hij heeft vernomen dat sommige ervan door gebrek aan ervaring aanzienlijke verlie zen hebben geleden, overigens zegt hij, hebben ook particulieren et?n inspanning ged an om zelf op slagplaatsen op te richten. Dezen nu kreqen bedoelde premie niet. Spreker beklaagt zich over deze verschillende behandeling. Een ander lid der commissie noemt integendeel de oprichting van de opslag coöperatieven een gelukkig initiatief en verzoekt de Minister de premie te handhaven. Tegenover dit geldelijk offer staat trouwens de waardevermeerdering van de opgeslagen tarwe. Spreker vestigt de aandacht van de Com missie inzonderheid op het feit dat. deze coöperaties aan de landbou wers prijzen betalen die hoger lig gen dan de richtprijs, en dat hun activiteit zich niet beperkt tot het aankopen van tarwe alleen. Hij verzoekt de Mnister het vraagstuk van de «warrant» opnieuw in studie te nemen. De Minister beoogt dat, niette genstaande de lofwaardige pogin gen van de handelaars om hun op slagruimte uit te breiden, de voor- raadvorming ontoereikend is ge weest. De hulp van de coöperaties is derhalve gewettigd; zij zouden deze trouwens op het ogenblik van hun oprichting niet kunnen missen. Bedoelde tegemoetkoming zou evenwel afnemend of degressief kunnen zijn. Volgens de Minister functioneren deze coöperaties goed, afgezien van enkele afzonderlijke gevallen. Niettemin overweegt de Minister de inrichting van een controle-en inspectieregeling. Vlas. Een commissielid vestigt de aan dacht op de mededinging die het Russisch vlas voor onze vlasnijver heid betekent en vraagt of het niet mogelijk ware de contingentering bij de uitvoer van vlaszaad af te schaffen. De Minister antwoordt dat het Departement van Landbouw het volledig eens zou zijn met een ver hoging van dit contingent. Het blijkt nochtans dat zich een zeker verzet doet gelden op het Ministerie van Economische Zaken. (Zie vervolg 2bladz. 2' kolom). Reeds tot vervelens toe hebben wij herhaald, en wij zijn voorlopig nog niet van plan daarmee op te houden, dat inde varkensteelt nog veel te weinig of alleszins niet vol doende juist gerekend wordt, met als gevolg dat de boeren nu en dan voor een verrassing komen te staan. Om maar één voorbeeld te noe men de meeste varkens worden doorgaans opgezet als de prijzen hun hoogtepeil hebben bereikt. Iedereen wil er dan immers bij zijn. Zelfs voor oningewijden is het dan duidelijk dat, ten gevolge van een zekere overproduktie een zeer gevaarlijk ogenblik in de varkensspeculatie is aangebroken. Toch zien wij vele kwekers zich op glad ijs begeven. De vraag naar viggens wordt abnormaal groot wat de prijzen van de viggens, die dan reeds hoog opgelopen zijn, nog verder doet stijgen. Reeds vroeger hebben wij er op gewezen hoe gevaarlijk het is de mesterij aan te vangen met dure viggens. Het feit dat op een bepaald mo ment de rnestvarkens een goede prijs opbrengen is nog geen waar borg voor de viggens die wij nu opzetten en die pas binnen 4 maand zullen kunnen verkocht worden. De varkensspeculaüe staat te veel in het teken van de hoge prijzen. Dalen de prijzen voor de varkens op voet onder de 25 fr. dan gaat voor vele kwekers de belangstel ling er af en pas als de prijzen ho ger komen te liggen schieten ze wakker en menen ze kans te zien op een behoorlijke winst. Zo op 't eerste zicht lijkt het im mers toch interessanter om varkens te mesten als de prijzen hoog staan Maar toch zijn wij al veel kwekers tegen gekomen die hun broek hadden gescheurd, juist om dat ze te veel op die hoge prijzen hadden gespeculeerd. Voor iemand die een poosje na denkt lijkt dat niet zo wonder. Eens dat er prijzen worden gemaakt van laten wij zeggen 27 tot 30 fr. dan wil iedereen wel eens zijn geluk beproeven, zelfs degenen die vorig jaar hebben gezworen nooit meer varkens te zullen opzetten. Door gaans wordt in zulke omstandig heden niet voldoende acht gesla gen op het feit dat de viggens, on der de druk van de sterker wor dende vraag ook in"prijs stijgen. En wij zien de mensen dan viggens kopen van 1.000 fr. en soms nog meer. Bij zulke viggenprijzen mag er al heel weinig op de markt van de rnestvarkens gebeuren, wil de winst er finaal af zijn. Wij willen dan ook waarschu wen tegen de opvatting dat alleen bij hoge verkoopprijzen winst te maken is. En zich te veel steunen op hoge verkoopprijzen vinden wij in menig opzicht gevaarlijk. Zie hier waarom Hoge verkoopprijzen, hoewel ze voor de boer, die het nu toch ze ker niet te breed heeft, hoopgevend zijn, vormen in de grond een zeer sterke bedreiging. Nemen wij als voorbeeld even de zuivelsector. Als melkveehouder kunnen wij er moeilijk bezwaar tegen hebben dat de boter 100 fr. het kg haalt. Hoe duurder de boter kan verkocht worden hoe meer mogelijkheid de melkerijen krijgen om ons een behoorlijke prijs voor onze melk te betalen. Zo op 't eerste zicht lijkt dit wel te kloppen. In werkelijkheid schuilt daar echter een groot ge vaar. Wij leven tegenwoordig in een heel andere tijd dan enkele tiental len jaren geleden. Toen werkte men een groot gedeelte van zijn leven om na veel sparen en garen een eigen doening te kunnen zet ten. Geld daarvoor lenen kwam zelf in het hoofd van onze ouders niet op. Nu trouwt men en reeds 's anderdaags kan er al spraak zijn zich een huis te bouwen. Geld of geen geld er zijn kredietmogelijk heden genoeg om aan geld te ge raken. Én mits maandelijkse stortin gen heeft men na 20 jaar de volle eigendom. Maar die jonge huishoudens, die nog al graag met de tijd meedoen, en wij hebben hier vooral de wel kende klas uit de stad op 't oog, vinden moderne meubels onmis baar. En waarom zou de jonge vrouw zich geen elektrisch strijk ijzer aanschaffen of een stofzuiger? Wellicht komt er nog een radio bij en wie weet een televisietoestel? Waar het geld daarvoor alle maal vandaan komt Men koopt eenvoudig op de maand en wat er na de maandelijkse afbetalingen nog overblijft wordt dan besteed aan kleren en misschien ook nog aan... eten Maar of in een derge lijk huishouden nog boter gaat ge kocht worden van 103 fr, waar men aan margarine kan geraken voor nog geen 40 fr, dat betwijfelen wij sterk. Een eerste gevolg van een hoge boterprijs is ongetwijfeld een vermindering van het gebruik, met als gevolg het gevaar voor een dreigende overproduktie. Uitvoe- (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1