WEIDEBEMESTING Volledige Samenstelling voor Weiden Het treurig vertrek der Gemeenschappelijke Markt. waarborgen voor inhoud waarborg tegen hard worden. overvloedig en voedzaam groenvoeder DE KOORNBLOEM 15 feb. 1958 3 Het is zeker niet misplaatst, en ook niet te laat, om nog enkele be schouwingen te wijden aan het van wal steken der Gemeenschap pelijke Markt en Euratom, vertrek dat voor de vele ware partijgan gers van een groot en sterk Europa, eerder een sterke ontgoocheling is geweest. Het kleine Europa der zes, dat voorzeker geroepen is, indien zijn werking voldoening geeft, om nog andere staten tot zijn organi satie te zien toetreden, heelt bij zijn vertrek een zo n treurige in druk van oneenigheid en kappel letjesgeest gegeven, dat men zich terecht afvragen kan of Westelijk Europa er ooit in gelukken zal een homogene blok te worden ten overstaan van de twee wereldreu zen Rusland aan de ene zijde, en de Verenigde Staten aan de an dere zijde. Het zou nu toch voor iedereen klaar moeten zijn dat de toekomst van West Europa afhangt van zijn éénmaking. Geen enkele van de West Europese Staten, Engeland en Frankrijk niet uitgezonderd, zullen, afzonderlijk genomen, met de tijd weerstand kunnen bieden aan de ekonomische invloeden en druk kingen die uitgaan hetzij van Rus land, hetzij van Amerika. Samen gesmeed echter vormt gans Wes telijk Europa een ekonomisch blok dat even sterk is als en gemakke lijk kan opwegen tegen de andere blokken. Zich ekonomisch aaneen sluiten is bijgevolg voor West Eu ropa een kwestie van leven of dood de Gemeenschappelijke Markt is geen gedachte die ont staan is in het brein van de ene of andere idealist, levend buiten ol boven de werkelijkheid, het is een noodzakelijkheid die onverbiddel ijk voortvloeit uit de ontzaglijke ekonomische invloed die Rusland en de Verenigde Staten in de na oorlogse periode verworven heb ben. Zonder de Gemeenschappe lijke Markt wordt West Europa vroeg of laat opgeslorpt of in het zog gesleept, hetzij door het Oos ten, hetzij door het Westen. Maar dat veronderstelt natuur lijk dat elk der elementen, of elk der Staten waaruit het éne West Europa zal gevormd worden, zou bezield zijn met een geest van en 'n verlangen tot samenwerking, en bijgevolg zou afstand doen van elk particularisme. Chauvinisme en Gemeenschappelijke Markt zijn twee dingen die elkander totaal uitsluiten. Wat hebben we echter kunnen vaststellen naar aanleiding der samenkomst der Ministers van Buitenlandse Zaken der zes, te Pa rijs in het begin van het jaar om de Gemeenschappelijke Markt en Eu ratom van wal te doen steken. Het is droevig het te moeten zeg gen, maar deze samenkomst werd gekenmerkt door een strijd van partikuliere belangen, waar de een niet wilde onderdoen voor de andere, evenals door een chauvi nisme van het laagste allooi. Zo hebben we een van deze Ministers, deze van de zeer kleine staat Lu xemburg, zien schermen met zijn vetorecht (deze uitvinding des dui vels in het recente internationale leven) indien er aan de belangen van Luxemburg zou geraakt wor den, inzake het aldaar al of niet behouden van de zetel der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal zo hebben we eveneens Frankrijk door allerlei loense ma neuvers zien beletten dat Brussel tot zetel der Gemeenschappelijke Markt en Eura om zou uitgekozen worden, om uiteindelijk deze keuze op een Franse stad, Parijs namelijk, te kunnen doen vallen. Welnu indien het éne moet ge vormd worden door dergelijke persoonlijkheden, doormensen die niet bereid zijn het minste offer te brengen op het altaar der ge meenschappelijkheid, dan zal er van de Gemeenschappelijke Markt nooit iets in huis komen. Indien men enkel bereid is Europa te vor men onder de onuitgesproken maar gewilde voorwaarde dat alle voordelen naar het land gaan waarvan men burger is, dan doet men best er niet meer aan te den ken, en er vooral niet de astrono mische sommen aan te verkwisten die de uitbouw van een dergelijke organisatie vragen zal. Want in dien men zich nog niet eens ak koord kan stellen over de aandui ding van een stad als zetel dezer organismen, omdat daar enkele kleine voordelen aan verbonden zijn voor het uitgekozen land, wat zal er dan gebeuren wanneer er een beslissing zal moeten getroffen worden over de grote ekonomi sche problemen, waarvan de op lossing en de regeling altijd voor de ene of andere partner sommige nadelen zal op'everen. Het vertrek dus van het nieuwe luropa was niet schitterend, en iet oordeel van de gewone man uit de straat was dan ook niet mals, We willen nog altijd hopen dat deze reakties van het publiek deze hooggeplaatste heren zal beïn vloed hebben, en dat zij zullen in staat zijn, bij een volgende samen komst, waar er toch een beslissing zal moeten getroffen worden, er ene te nemen die werkelijk de be langen van het nieuwe Europa dient, en niet van één der part ners. Wat nu de zetel der Gemeen schappelijke Markt betreft, gaan de meesten er mede akkoord dat deze niet mag gevestigd worden in een stad van een grote mogend heid, opdat dit organisme vrij zou blijven van een gebeurlijke druk king die dit land zou kunnen uit oefenen. Om een dergelijke reden zou bv. Frankrijk niet aannemen dat de zetel zou gevestigd worden in een Duitse stad maar waarom zouden de anderen er dan moeten mee akkoord gaan dat hij te Parijs zou gevestigd worden. Is onder dit opzicht Parijs reeds niet veel te veel bevoordeligd, daar het de ze tel is van de Unesco, van de Nato, en van de E.O.E S. Zo echter een Franse, Duitse of Italiaanse stad niet in aanmer,. ing komen kan, redelijker wijze ge sproken ten minste, dan blijft er in de andere drie landen der zes Holland, Luxemburg en België, maar één stad, centraal gelegen en voorzien van de ruimste logeer mogelijkheden, namelijk Brussel Normaal gezien had Brussel dan ook moeten verkozen geweest zijn, hadde Frankrijk niet, door een betreurenswaardig chauvinis me gedreven, deze keuze onmoge lijk gemaakt. Men kan natuurlijk beweren dat ook deze beschouwingen ingege ven zijn door een zeker gekwetst [Zie vervolg onderaan hierneven. Gezien de vele aanvragen voor onze volledige samenstel ing voor weidebemesting welke we reeds ontvangen kunnen we aan de belanghebbenden het volgende meedelen We maakten voor dit seizoen een samenstelling die de volgende voordelen biedt 1. De inhoud aan fosioorzuur en potas is veel hoger dan vroeger jaren, zodat minder kilo's dienen uitgestrooid. 2. We gebruikten speciale grondstoffen die het hard worden verhinderen. We geven dus buiten de ook de De fabricatie is beëindigd van onze volgens de hiernavolgende formule 7 o/0 STIKSTOF 9 o/o FOSFOORZUUR 10 o/o POTAS Het voedsel staat dus klaar welke op onze weiden gedu rende gans de zomer zal verzekeren. Wie oordeelkundig en goedkoop wil bemesten zal de voor keur geven aan onze volledige samenstelling. Hoeveel samenstelling voor weiden moet men gebruiken We kregen deze week van een onzer leden de vraag hoe veel weidemengeling dient gebruikt per hectare, waarop we vol gend antwoord hebben gegeven en hetgeen geldt voor alle belang hebbende Het hangt er van af hoeveel gras U wilt hebben. In algemene regel wordt van 800 tot 1200 kg per hectare gegeven. Te veel kan men nooit geven op voorwaarde dat het gras op tijd kan gegraasd of gemaaid worden. Wanneer strooien In normale omstandigheden kan men best einde februari, begin maart strooien, naar gelang de weersomstandigheden en de toe stand van de weide. nationaal gevoelen dat is in ze kere mate mogelijk. Maar dan blijft toch het feit dat dit nationaal ge voelen overeenstemt met het wel begrepen belang der op te richten en uit te bouwen Gemeenschappe lijke Markt. Indien om politieke beschouwingen, die best te begrij pen zijn, de drie grote partners uit gesloten zijn om de zetel op hun grondgebied te zien vestigen, dan is er buiten Brussel geen enkele andere stad die redelijkerwijze ge sproken in aanmerking kan ko men. De Luxemburgers stellen de stad Luxemburg voor als zetel voor AL de Europese organisaties. Met dergelijke maatstaf gemeten kon den wij evengoed Aalst voorstel len Waarom niet Ook Aalst ligt op een grote spoorlijn, langs een autostrade, en er zijn ook wel een paar kleine hotels en er staan wel licht wel een paar appartementen leeg Hieraan voelt U waartoe men komt, wanneer men redeneert met ooglappen, en onbekwaam is iets anders te zien dan het eigen be lang.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 3