KORAMELK KORAMELK F. voor Fokkalvers M. voor Mestkalvers 2 22 feb. 1958 (Vervolg van le bladzijde). Er moet iets gevonden worden om in korte tijd afzet te vinden voor onze zuivelvoortbrengst. Buiten de bestaande propaganda voor meer melkverbuik die zeker veel goed heeft gedaan, bestaan ernaar onze mening drie middelen om de overvloed in te dijken, en wel namelijk het drogen tot melk poeder, het verdikken van melk en een regeling waarbij de gebruiks melk aan 32 inplaats van aan 30 graden wordt verhandeld. Door dit middel zal een deel van de room worden opgeslorpt en ten slotte zal de verbruiksmelk dichter bij haar natuurlijke eigenschappen komen gezien het gemiddelde vetgehalte rond de 33 graden schommelt. Men kan volle en magere melk drogen en het gebruik van melk poeder kan worden opgevoerd. Het zal zeker door de stadsmensen en andere verbruikers worden ge kocht, mits de nodige propaganda om dit product aan de bevolking te doen kennen. Dat alles kan verbetering bren gen op lange termijn. Er bestaat evenwel een op lossing welke we sinds meer dan twintig jaar in het vooruitzicht stel len en wel namelijk het ver plichtend gebruik van een klein procent mager melkpoe der in het brood. Deze maatregel zou buiten het opslorpen van het teveel aan on- dermelk nog meer voordelen heb ben, namelijk het verbeteren van het brood en het verminderen van de graanin-' oer in ons land. Tot daar De Koornbloem van 9 11-1957. Het is niet aan ons de wet te dicteren en nog minder raad te geven die ons niet werd gevraagd. Toch durven we in het belang van onze boerenstand aandringen op een oplossing die redding brengt voor onze voortbrengers van melk en boter, meestal kleinere boeren, die in de veekweek een enig bestaan moeten vinden. Op onze Minister ven Landbouw en zijn voornaamste medewerkers en raadgevers weegt een grote verantwoordelijkheid. Indien regeren vooruitzien bete kent, zoals een oud spreekwoord zegt, dan moeten we verklaren dat er van regeren bij ons Ministerie van Landbouw inzake de zuivel kwestie geen spraak is geweest. We komen in één slag voor een toestand te staan die nooit zou be staan hebben indien de regerings diensten enig vooruitzicht hadden aan de dag gelegd, indien onze Minister tijdig het komend gevaar had willen inzien en de nodige maatregelen had getroffen. Nu zal het dubbel lastig zijn de verwarde toestand op te klaren en orde te scheppen die kwekers, mel- kerijen en handelaars kan bevre digen. Zoals het heden inzake zuivel handel gebeurt schijnt het ver van goed te zijn. De premies, de beper kingen en reglementeringen mis sen volgens mannen van het vak totacl hun doel. Iemand zeqde me ronduit Het is een zotspel en er zijn misbruiken die enkel te goede komen aan enkele slimmerikken en waarmee de gemeenschap niet gediend is. We durven dan ook aan de heer Minister van Landbouw voorstel len wat we reeds vroeger deden het in leven roepen van een spe ciaal statuut voor de zuivelnijver- heid die van de voortbrenger tot de verbruiker de taak van ieder bepaalt en die ook inzake prijzen, gans de zaak in vaste handen kan houden. Ideale kunstmelk ter vervanging van de natuurlijke volle melk. Van alle kanten krijgen wij gelukwensen van landbouwers die prachtige uitslagen boekten met onze De grote voordelen van het gebruik van deze kunstmelk zijn de volgende 1. Voedsel voor de kalvers dat vrij is van ziektekiemen. Versprei ding van de besmettelijke ziekten langs de melk om is dus uitgesloten. Aanzienlijk goedkoper dan de volle melk. feed "üfe 3. Een samenstelling die veel beter aangepast is aan de behoeften van de kalvers. De melk, zoals ze nu op de bedrijven gewonnen wordt is door hst stelselmatig opdrijven van het vetgehalte en het aan tal liter te veel van zijn oorspronkelijke samenstelling gaan afwijken. 4. Geeft de beste en regelmatigste groei met minder risico voor ziekten. Bereiding Uitgaande van de verhouding 150 gr Koramelk tegen over 1 liter water, bepaalt men de hoeveelheid melk die men wenst ge reed te maken. Vervolgens berekent men de hoeveelheid KORAMELK- poeder die daarvoor van doen zijn. Het volgend schema kan daarbij dienstig zijn 300 gr KORAMELK-poeder 4 2 1/4 ongeveer 2,5 liter kunstme k. 6 0 gr -f- 4,5 liter water 5 liter kunstmelk. 1 kg +7 liters water ongeveer 8 liter kunstm. 1,5 kg -j- 10 1/2 liter water ongeveer 12 1. kunstm. enz., enz. De bereiding gebeurt nu op volgende wijze. Doe een gedeelte van het lauw water (ca. 50° Celc.) in een emmer en voeg daaraan de KORAMELK toe niet omgekeerd Roer goed om totdat een gelijkmatige brei is ontstaan ,- voeg daarbij al kloppend met een ijzeren klutser het resterend lauw water toe en klop zolang tot een egale melk zonder klontjes is ontstaan. Laat even staan tot koewarmte (ca 35° C), roer nog eenmaal goed om en laat de kalveren drinken. Voederschema voor MESTKALVEREN met KORAMELK M. Hoeveelheden per dier en per dag. Biest en moedermelk KORAMELK M Leeftijd in liters in liters 1ste dag 1 1/2 1. biest 2de 2 1. 3de 2 lit. moedermelk 1/2 4de 2 1 1 5de 2 1. 2 6de 1 1/2 1. 2 1/2 7de 1 1. 3 8ste 1 1 4 2de week 5 tot 6 3de 6 tot 7 1/2 4de 7 1/2 tot 9 5de 9 tot 11 6de 11 tot 12 7de 12 tot 13 8ste 13 tot 14 9de en verder 14 tot 15 Geef het dagrantsoen in drie gelijkmatig verdeelde maaltijden Onregelmatigheid in voeding en verpleging schaadt de rust en de groei. Geef nooit meer dan graag wordt opgenomen. Het voederschema aanpassen aan de behoeften en omzetting van de kalveren. Ieder kalf heeft een eigen geaardheid en de voedselomzet'ing ver schilt van het ene kalf tot het andere. Het kalf zal dus maar snel en voordelig groeien als naast een goede voeding het wakend oog van de meester niet ontbreekt. Let op de mest, bij de minste afwijking (riekend of dun), rant soen verminderen of een tot twee maaltijden uitsluitend lauw water geven. Het verdient aanbeveling om 's zonsdags een maaltijd over te slaan, zodat eenmaal per week de maag eens goed leeg komt. Voederschema voor KWEEKK ALVEREN met KORAMELK F Hoeveelheden per dier en per dag. Leeftijd Biest en moedermelk in liters KORA MELK in liters Kaluerkorrel op basis van KORAMELK 1ste dag 1 1/2 biest 2de 2 3de 2 1/2 m m. 4de 2 1 5de 2 2 éde 1 1/2 2 1/2 7de 1 3 2de week 4 tot 5 naar behoefte 3de 5 tot 6 4de 6 5de tot en met 8ste week 6 9de tot en met 11de week 5 Maxim. 1 1/2 kilo 12de en 13de week 4 1/2 kalverkorrels 4de maand 4 tot 3 5de 3 tot 1 6de De eerste drie weken de kalvermelk in 3 rantsoenen geven, da'arna in twee en op de middag controleren of de dieren behoef e aan water hebben. Naast kalver korrels behoort een goede watervoorzie ning. Zorg voor gezond en niet te koud water (minimum 2 °C). Koud of te veel water in een maal veroorzaakt onvermijdelijk diarrhee. Vanaf het eind van de 1ste week prima hooi ter beschikking stellen. In de stalperiode vanaf de derde maand naast goed hooi ook ar."der ruwvoeder bijgeven (beten, loof, wortelen, pulp, ingekuild groenvoer). Als de kalveren in de weice gaan de eerste tijd de voeding ver minderen en daarna geleidelijk weer opvoeren. Als de weiden zeer eiwitrijk gras geven de hoeveelheid kalver- korrels -verminderen en deze hoeveelheid vervangen coor graan/meel en/of geweekte gedroogde pulp. Waak tegen overvoeding en verminder het rantsoen bij de eerste tekenen (riekende of te duane mest) van afgang Huidverpleging (borstelen) verhoogt de gezondheid en bespaart vo*eder. Zon en frisse lucht zijn onontbeerlijk voor een goede ontwik keling van toekomstige productiedieren. Stierkalveren mogen tot 20 °l0 boven het schema ontvangen. De kweker moet de dieren gadeslaan en de voeding in overeen stemming brengen met de omstandigheden en de toestand van dezen. Slechts de zorgzame kweker zal waardevolle productiedieren voortbrengen. DE KOORNBLOEM 1

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1