Margarine-fabricage en afzet. De winstberekening in de varkensteelt. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst AALST 1 MAART 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1810 Seheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De grootste konkurrent van de natuurboter is de magarine. Be schikkend in schier alle landen over een sterk geconcentreerde en flink uitgeruste nijverheid wordt de margarine bij de massa der ver bruikers ingeleid en populair ge maakt door een reusachtige pro paganda volgens alle regels der kunst gaande van de aanbeveling van de dokters in geneeskunde tot de lichtreclame en de bioscoop. In de periode van overproduk tie en instorting van de boterprij- zen die wij kennen in ons land en meerdere Europese landen is de konkurrentie der margarine voor zeker zeer erg voor de zuivelnijver- heid en veeteelt die in de streken van intensieve landbouw de voor naamste bedrijfstak is van de land bouw en tevens de bijzonderste bron van inkomen voor de land bouwbevolking. Het blijkt dan ook niet van be lang ontbloot enkele beschouwin gen te wijden aan de huidige mar garine toestand De grondstoffenvoorziening van de margarinefabricage. Zoals onze lezers vermoedelijk weten zijn plantaardige oliën en in mindere mate walvisolie de bijzon derste basisprodukten voor de ver vaardiging van margarine. Onder de plantaa dige oliën komen in de Verenigde Staten voornamelijk ka- toenzaadolie en soja olie in aan merking, terwijl de Engelse fabri kanten voornamelijk kokosvet, palm en palmkernolie alsook zeke re hoeveelheden grondnotenolie en walvistraan gebruiken voor de margarinefabricage De toeneming van de margari- neproduktie in 1956 (3 p h. t.o.v 1955) werd voorafgegaan door een op 11 p.h. geraamde verhoging van de uitvoer van de belangrijkste oliezaden en plantaardige olie De belangrijkste exportstijging werd genoteerd bij de vloeibare oliën (voornamelijk soja olie), terwijl de uitvoer van niet vloeibare oliën of vetten enkel met 6 p.h. toenam. Zulks was het gevolg van een toe nemende stijging van de uitvoer van kopra kokosolie door de Filip pijnen. Verder namen de versche pingen van soja olie uit de Vere- nigde-Staten toe met 250 000 ton. Nochtans dient gezegd dat deze voor een groot deel betrekking hadden op verkopen bestemd voor andere doeleinden dan margari- nevervaardiging, o m. de voorzie ning in spijsolie van Spanje, Grie kenland en Italië, ter aanvulling van de tekorten veroorzaakt door de mislukte oogst van olijven in 1955/56. Deze landen konden deze invoer aan de V S. in eigen valuta betalen, in uitvoering van het plan tot afzet van de landbouwover schotten. De wereldhandel in sojabonen nam vorig jaar enkel een geringe uitbreiding. Terwijl de aankopen vanOost Europatoenamen, behield Japan zijn invoer van sojabonen grotendeels voor direct verbruik bestemd- op een hoog peil. De ver hoogde uitvoer van kopra uit de Filippijnen was grotendeels be stemd voor West Duitsland en Ne derland. Volgens de vooruitzichten van de «Intelligence Bulletin», dat een uitgave van The Commonwealth Economie Committee is, zullen de margarinefabrieken ook dit jaar beschikken over een voldoende aanvoer van oliën en oliezaden. Uit Frans West-Afrika wordt een bijzonder grote grondnotenproduk- tie gemeld. Deze wordt normaal uitsluitend in Frankrijk afgezet. Daarentegen was de voortbrengst van palmolie tot dusver kleiner dan in de overeenstemmende pe riode van vorig jaar. De Filippij nen zullen waarschijnlijk oonieuw grote hoeveelheden kopra verko pen aan de landen van West Euro pa; in Ceylon wordt evenwel een daling van de kopra-uitvoer ver wacht. De produktie van soja bo nen zal naar raming dit jaar op nieuw omvangrijk zijn. Trots een kleinere oogst van katoenzaad, zal de totale levering van eetbare oliën door de V.S. dit jaar vermoe delijk op het vorig peil blijven. Indien voorzien wordt dat de uit voer van oliezaden uit China dit jaar zal afnemen, wordt verwacht dat Argentinië de uitvoer van zon nebloemolie en grondnotenolie op nieuw zal hervatten en binnen af zienbare tijd opvoeren. De voorlo pige cijfers betreffende het afgelo pen walvisvaartseizoen in het Zuidpoolgebi d laten integendeel een kleinere vangst voorzien. De prijzenontwikkeling. De prijzen van de plantaardige oliën voor de vervaardiging van margarine zijn thans merkelijk la ger dan een jaar geleden. Als ge volg op de aanzienlijke vraag van eetbare oliën dc or de Europese lan den waren deze prijzen begin 1956 betrekkelijk hoog. In juli van vorig jaar trad een s'.erke prijsdaling in, welke gevolgd werd door nieuwe dalingen tot einde september. Als dan werd een prijsstabilisatie ge noteerd die eigen is aan de markt ontwikkeling, tot de gebeurtenis sen in het Midden-Oosten in no vember 1.1. een sterke prijsstijging veroorzaakten. Vanaf januari 1.1. werd een dalende tendens waar genomen. II. Meer aandacht gewenst voor de kostprijs. In een vorige bijdrage wezen wij op het gevaar van stijgende ver koopprijzen, daar als gevolg daar van het verbruik gemakkelijk gaat dalen, terwijl ze langs de andere kant zo gemakkelijk als voorwend sel gelden voor invoer. Bovendien maken hoge verkoopprijzen onze positie in verband met de geplan de West-Europese markt aanzien lijk moeilijker. Toch is onze wirst niet alleen af hankelijk van de hoogte van de verkoopprijzen. Ook de kostprijs speelt daarin een evengrote rol. En waar wij op het peil van de verkoopprijzen weinig of geen in vloed kunnen oefenen, daar kun nen wij dat op de kostprijs wel. Zouden wij het vraagstuk van de kostprijs in de varkenshouderij grondig onderzoeken, dan zouden daar talrijke bladzijden mee te vullen zijn. Talrijke faktoren ko men immers in aanmerking, die de kostprijs bepalen. Wij noemen de voornaamste zo maar voor de hand weg 1 De kostprijs van de viggens. 2) De kostprijs van de voeders. 3) De hoedanigheid van de voe ders, ttz. hun vermogen om in min dere of meerdere mate gewicht aan vlees bij te brengen. 4) De groeikracht van de dieren' waarbij het ras en de stam een rol komt te spelen. 5) Goede of slechte huisvesting, die van invloed kan zijn op groei en voederomzet. 6) De voedermetode. Wellicht kan deze reeks nog worden aangevuld, maar dit moge reeds volstaan, te meer daar de bespreking er van voldoende aan leiding zal geven een en ander in 't licht te stellen. De kostprijs van de viggens. Voor iemand, die daarover heeft nagedacht, is de zaak zonder meer duidelijk, hoewel men zich in de practijk hier nog niet voldoende rekenschap van geeft. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 2 maart tussen 10 en 12,30 *u., in het lokaal De Koornbloem Gro te Markt, Aalst. Wanneer iemand een viggen koopt van 500 fr. of hij betaalt voor ditzelfde viggen l.C00fr.,dan heeft dit voor gevolg dat hij in 't laatste geval 500 fr meer moet krijgen voor zijn afgemest varken wil hij dezelfde winst behouden Op een dier, met een eindgewicht van 125 kg betekent dit zo maar 4 fr. per kg op voet dat hij zal meer moeten ontvangen. Anders gezegd wan neer hij van een varken, dat als viggen 500 fr. heeft gekost 24 fr. het kg maakt, dan zal hij voor het viggen dat hij 1.000 fr betaalde 28 fr. het kg moeten ontvangen wil zijn winst dezelfde blijven. En 4 fr. prijsverschil per kg is bij een afgemest varken een en ander Wanneer wij zulk voorbeeld aan een varkensmester geven, dan is hij al gauw met ons akkoord. Maar in de praktijk wordt daar echter niet altijd naar gehandeld. En hoe wel iedereen het spreekwoord ten beste geeft Wat een ander weg smijt, dat moet gij oprapen toch ziet men deze, die het navolgen eerder als een uitzondering. Het is opvallend hoe weinig be langstelling er bestaat voor vig gens beneden die 500 fr. per stuk. Is deze lage prijs doorgaa; s niet het gevolg, juist van dat gebrek aan belangstelling Ware er meer vraag dan zou de prijs al heel vlug gaan stijgen Langs de andere kant maken wij wel eens mee dat voor viggens van rond de 1.C00 fr. een ware wedloop wordt gehou den. Dat dit alles innig samen gaat met de prijs, die op een dergelijk ogenblik voor de slachtvarkens wordt gegeven, spreekt van zelf. In hoever een mester met die wedloop naar dure viggens moet meedoen, dat moet iedereen maar voor zichzelf uitmaken. Alleen mag men twee vaststaande feiten nim mer uit het oog verliezen 1) Het is met de duurst betaalde viggens dat doorgaans de grootste verliezen worden geleden (of alles zins de kleinste winsten). 2) Het komt zelden of nooit voor dat men aan goedkope viggens geld verliest. Dit natuurlijk op voorwaarde dat alle faktoren voor een normale mesterij aanwezig zijn. Ziekte bv. kan vanzelfsprekend de meest belovende speculatie in de war sturen. De kostprijs van de voeders. Stilaan beginnen de meeste var kenshouders toch in te zien dat het uitsluitend gebruik van hoevepro- (Zit vervolg 2' bladz. 1' kolom). - HnBBBoBBHOC De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. (Zie vervolg 2de bladzijde 3e kolom.) ---------iriil i«ii ii-■

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1