HET ZUIVELVRAAGSTUK Het landbouwbeleid in het kader van de Economische Unie met Nederland. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt IN ONS LAND. AALST 8 MAART 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1811 «»heer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In aansluiting met de bijdrage welke onder dezelfde hoofding verscheen in ons blad van 22 fe bruari kregen we volgend schrij ven, hetwelk we graag opnemen Mijnheer O. Caudron Bestuurder van De Koornbioem». Met veel belangstelling las ik in De Koornbioem de verschillen de bijdragen overvee en varkens- kweek en nu laatst over het zuivel- vraagstuk in ons land. Ik moet U gelukwensen voor uw opbouwend werk en ik deel gans uw zienswijze in deze aangelegen heid. De door U voorgestelde midde len om hulp en redding te bren gen kunnen naar mijn bescheiden mening aangevuld worden en nog beter in de practijk worden omge zet wanneer al de mensen die er belang bij hebben de handen in eenslaan en samen onderzoeken hoe we deze zo verwarde toestand kunnen opklaren. Met ait doel wil ik, zo U het goed vindt, mijn opvattingen in uw blad meeaelen. Uit de botsing van de gedachten spruit het licht, zo zegt ten minste een oud spreekwoord. Ziehier dus hoe ik die zaak bezie De prijs der melk op 30 graden zou door de bedrijven voor ver- bruiksmelk aan de voortbrenger betaald worden aan 3,50 fr. Het is dwaas de prijs bij de boer te willen verlagen want de bedrij ven die verbruiksmelk leveren, en die voor 80 °/o in handen zitten van privaat personen, kunnen gemak kelijk die prijs betalen en hebben daarenboven geen staatstoelagen nodig. Indien men dit toch zou ooen gaan 80 °/0 van de aan de boeren on nomen centen in handen van nijverheidsmelkerijen- en melk handelaars. Wat de boterfabrieken betreft deze dienen gesteund. Indien dit niet gebeurt zal de prijs van de melk aan de voortbrenger op 2,50 frank vallen. Ik moet U doen opmerken dat 80 °/0 van de boterfabrieken aan de boeren behoren onder coöpera tieve vorm. Die mensen missen gewoonlijk eiken ondernemings geest, ze willen altijd de kat uit de boom kijken en hopen alleen op staatstoelagen zonder meer. Als deze melkerijen 0,70 fr. voor de ondermelk voorzien en de boter aan 70 fr. in de groothandel verko pen kunnen ze amper 2,50 fr. voor de geleverde melk betalen. Die be rekening is gemakkelijk gemaakt. Dit gezegd zijnde durf ik volgen de oplossing voorstellen 1. Verplichte terugname door de boeren van 25 der afgeroomde melk. 2. Staatstoelage van 0,30 fr. per liter aan de tweede schijf van 25 °/o van de ondermelk of deze door de voortbrenger of door de handel of fabrikatie wordt afgeno men. 3. Toelage aan deze, voortbren ger, poederfabrikant of kaasberei der die de overige 50 °/0 van de ondermelk afneemt. (Geen speciale toelage zonder meer aan de poederfabrikanten, maar een toelage voor de hoeveel heden melkpoeder die uitgevoerd worden, dit ten einde de inlandse markt gezond te maken). 4. De toelagen aan de voortbren ger voor terugname van kleine melk laten gebeuren door een te stichten syndikaat. 5. In de schoot van dit syndikaat oprichting van a) een compensatiekas tussen de takken verbruik, melkerijen en bo terfabrieken. b) een statuut of organisme dat de macht heeft om alles te contro leren, van voortbrenger tot ver bruiker, door controle op prijzen, vetgehalte van geleverde melk enz. Verder zou dit organisme rege lingen moeten treffen aangaande de ophalingsgebieden en de stan- dardisatie van de voortbrengselen bij de verkoop. Tot daar de door mij voorgestel de maatregelen die in feite zouden neerkomen op de oprichting van een statuut voor het zuivelbedrijf zoals U voorstelt in De Koorn bloem van 9 november 1957, Ik meen ook dat we niet te veel moeten rekenen op. of te kwistig omspringen met staatstoelagen, vooral wanneer er heel wat kan uitgehaald worden bij een goede regeling tussen voortbrenger en verbruiker. Onze leuze inzake zuivelpolitiek moet luiden Eerst vagen in eigen vloer. Inzake verpoedering van onder melk wil ik er de aandacht op trek ken dat we de laatste maanden de prijzen van melkpoeder zagen da len van 11 fr. op 6 fr. per kilo, maar dat weinig producten gefabri- keerd op basis van melkpoeder in prijs zijn gedaald. Wat eens te meer betekent dat de hongerprijzen die men aan de boer wilt geven meestal geen (Zie vervolg onderaan hierneven Zoals onze lezers voorzeker langs de pers hebben vernomen werd op 3 februari 1.1. te 's Gravenhage het verdrag ondertekend waarbij de economische Unte tussen Neder land enerzijds en België en het Groot Hertogdom Luxemburg an derzijds werd ingesteld Noemens waardige nieuwe bepalingen zijn in dit verdrag niet opgenomen. Al les bijeen is het de samenbunde ling van de voorheen tussen de be trokken landen tot stand gekomen overeenkomsten en protocollen in iet kader van tolunie en de vóóru nie. Dit beduidt ingelijks dat de andb-juwpolitiek der deelnemen de landen aan de economische unie door het verdrag niet werd ge preciseerd en nog steeds omschre ven blijft door de vage en elasti sche termen waartegen wij in dit blad reeds meermaals zijn opgeko men. Wel is waar behelst het verdrag in zijn overgangsbepalingen dat het landbouwbeleid der partijen binnen een termijn van vijf jaren zal geharmoniseerd worden en dat het komitee van Ministers enkel tot de afschaffing van de bepalingen van het landbouwprotocol, die om zeggens geheel in het verdrag werden opgenomen, zal mogen overgaan naargelang de harmoni satie van het landbouwbeleid ver invloed hebben op de prijzen aan verbruiker. Ik meen verder dat we de prijs van de boter niet te hoog moeten stellen om ons eigen graf niet te delven, gezien de grote concurren tie van de margarine. Voor de ondermelk meen ik dat 50 dient verpoederd, om de markt te ontlasten. Dit poeder kan worden uitgevoerd of in eigen land verbruikt. Ik wil mij in dit verband aanslui ten bij uw voorstel gedaan in De Koornbioem van 9 november, na melijk het verplichtend gebruik van een klein procent melkpoeder in het brood. Ziedaar, geachte Heer Bestuur der, wat me ais vakman in het zui velbedrijf op het hart lag. U zult me genoegen doen dit in uw veel gelezen blad in te lassen, waarvoor ik U bij voorbaat mijn dank wil be tuigen. Ik hoop dat ook andere personen naar de pen zullen grijpen om hun gedachten vooruit te zetten. In een vrij boerenblad komt dit best op zijn plaats. Met bijzondere hoogachting, wezenlijkt wordt. Deze formulering is zeer onbepaald. Dadelijk rijst immers de vraag volgens welke criteria of regels deze harmonisa tie zal geschieden. Wij veronder stellen ten minste dat het woord har monisatie betekent overeenstem ming, of minstens gelijk lopende richting tussen de landbouwpoli tiek van de betrokken landen. Welnu hierover verstrekt de tekst van het verdrag niet de minste aanduiding. Nochtans verschilt het Belgischlandbouwbeleid zeer gron dig van het Nederlandse. De Bel gische landbouw beschikt op ge bied van productie en afzet zijner produkten over ruime vrijheid ter vrijwaring in zekere mate van zijn afzet op de binnenlandse markt ge niet hij aan de grens een bepaal de bescherming (tolrechten, kon- tingentering binnen zekere perken zoals vastgestelde minimumprijzen tuinbouwkalender enz.) Neder land daarentegen heeft een stevi ge marktorganisatie ingevoerd voor de land en tuinbouwproduk- ten gepaard gaande met een ver regaande dirigisme dat ingrijpt op de produktie en de verkcop. Hier door is verweer tegen vreemde mededinging aan de grens veel minder nodig. Voorzeker weten wij dat sedert 1955 een Kommissie tot Harmonisa tie van de Landbouwbeleid be staat. Haar bestaan wordt door de overgangsovereankomst bevestigd. Bij ons weten heeft de werking dezer kommissie zich ech.er tot he den beperkt tot de vaststelling van grondige verschillen tussen de pro- duktiekosten van de partners Voor zeker werden door bedoelde kom missie de oorzaken van deze ver schillen bestempeld als zijnde het gevolg van een gans uiteenlopen de opvatting nopens het land bouwbeleid. Men had dan ook mogen ver wachten dat bij het ondertekenen van het verdrag van economische unie de betrokken regeringen hun opvattingen zouden bekend ge maakt hebben betreffende de har monisatie inzake de productie van en de handel in landbouw- en tuin- bouwprodukten in en uit hun on derscheidene landen. Het ontbreken dezer gegevens zal een ernstige hindernis vormen voor de uitvoering der verplichtin gen voortspruitende uit de econo mische unie. Doch niet alleen worden wij on wetend gelaten nopens de opvat tingen van het toekomstig land- (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). ft De Koornbioem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zctven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. .V.V/AVÏv"m"v'A-V-Vi\SV.V.V.fV V.VV

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1