Twee belangrijke wetsvoorstellen voor de landbouw. De winstberekening in de varkensteelt. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 15 MAART 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1812 Üeheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Bij de senaat zijn thans twee voorstellen hangend die belang bieden voor onze landbouw. Wij bedoelen vooreerst het wetsont werp ingediend door de regering dat voor doel heelt enerzijds de grens te verhogen van de waar borg welke de Staat verleent aan de kredietverrichtingen van het Nationaal Instituut voor Landbouw krediet en van dit laatste een in stelling te maken zonder beparking van duur, en het wetsvoorstel in gediend door de heren senatoren R. Desmedt, Sledsens, Couplet, Der- baix, Decoene en Leemans dat voor doel heeft de speculatie in landbouweigendommen te verhin deren. Bij deze twee voorstellen wensen wij ever. stil te staan. I) Het wetsontwerp betreffende het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet. In het verslag dat door de Verenig de senaatscommissies van Land bouw en Financiën over dit ont werp werd uitgebracht lezen wij o.m. 1) Staatswaarborg. Hei Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet werd opgericht bij Koninklijk Besluit van 30 sep tember 937, genomen krachtens de wet van 10 juni 1937 en beves tigd bij de wet van 14 augustus 1947. Het Instituut houdt zich voorna melijk bezig met het toekennen van individuele ol collectieve kre dieten op korte, halflange en lange termijn. Verder moet het de kre dieten beheren die het Ministerie van Landbouw tegen 4 t.h. toestaat aan landbouwcoöperaties en is het de kassier van de Handelsdienst voor Ravitaillering geworden. De wet hecht de staatswaarborg aan de kreaietverrichtingen. De waarborg die aanvankelijk ICO miljoen fr bedroeg werd gelei delijk tot 1.500 miljoen opgevoerd, naarmate de werkzaamheid van de instelling zich ontwikkelde. Op 31 december 1957 beliepen de ver schillende kredieten toegestaan door het Instituut sarr en 1.780 mil joen fr, met inbegrip van de lenin gen tegen verlaagde rentevoet op grond van bijzondere wetten als kredieten voor het opslaan van landbouwprodukten, kredieten voor de instelling van jonge land bouwers, kredieten voor landbou wers die stormschade opliepen, enz. Het Instituut heeft deze bijzon dere kredieten tegen verlaagde rentevoet kunnen verlenen door de opbrengst van zijn gewone ver richtingen aan te wenden tot dek kinq van het verschil tussen de verlaagde rentevoet en de interest die het zelf verschuldigd is op de kapitalen te zijner beschikking ge steld. Doch thans heeft het Instituut de grens van zijn mogelijkheden be reikt. Om het in staat te stellen zijn taak voort te zetten, brengt artikel 1 van het wetsontwerp het maxi mumbedrag van de staatswaar borg van 1.5C0 miljoen fr op 1.750 miljoen fr en machtigt het de Ko ning dit bedrag te verhogen tot 2.500 miljoen fr door achtereenvol gens drie gedeelten of schijven van 250 miljoen vrij te geven. 2) Duur van het Instituut Artikel 20 van net Koninklijk Be sluit tot oprichting van het Natio naal Instituut voor Landbouwkre diet bepaalt dat de duur van het Instituut beperkt is tot 20 jaar, maar dat die termijn bij in Ministerraad overlegd Koninklijk Besluit ver lengd kan worden. Bij besluit van 9 oktober 1957 werd deze termijn met 20 jaar verlengd. Artikel 2 van het wetsontwerp wil van het Instituut voor Land bouwkrediet een blijvende instel ling maken wegens de uitmunten de diensten die het aan onze land bouw bewijsthet instituut zou nog enkel kunnen ontbonden worden krachtens een wet. II) Het wetsvoorstel tegen de speculatie in landbouweigendommen. Deze speculatie heeft in sommige gewesten o m. in West-Vlaanderen een sterke uitbreiding genomen en heeft ten gevolge van het gebrek aan landbouwgronden de prijzen dezer laatste op ongehoorde wijze opgedreven. Zij is dan ook zeer schadelijk voor onze landbouweco nomie. De indieners van het wetsvoor stel willen deze speculatie hinde ren, door de vermindering van het evenredig registratierecht van 11 °/o op de verkoop van onroerende goederen tot 2,50 per honderd bij verdere verkoop door een persoon die er zijn beroep van maakt on roerende goederen aan te kopen met het oog op de wederverkoop, af te schaffen. (Zie vervolg 2' bladz. 3e kolomJ III Onze vorige artikels handelden over de vers chillende aspecten, die bij de varkensteelt in aanmer king moeten genomen worden en wij wezen op het gevaar van te hoge verkoopprijzen in verband met een vlotte cfzet Wij toonden aan, dat om de moeilijkheden bij de afzet tot een minimum te herlei den, het verkieslijk is te streven naar een verlaging van de kost prijs, eerder dan naar een verho ging van de verkoopprijs, omdat 't eerste geval een veiliger weg is ter verhoging van de winst. Als middelen ter verlaging van de kostprijs bespraken wij achter eenvolgens die faktoren die daar voor in aanmerking kunnen komen en wij toonden het belang van voordelige viggenprij zen, van de kostprijs van de voeders en hun hoedanigheid. Wij legden daarbij de nadruk op het feit dat de waar de van een voeder niet mag en kan afgemeten worden naar de kostprijs per 100 kg, maar dat al leen de voedende waarde ervan van belang is. In de praktijk blijkt maar al te dikwijls dat die zoge naamde goedkope voeders bij het voederen de duurste te zijn Alleen de kostprijs per kg bewerkstelligde groei is van belang. Nog andere faktoren spelen bij de verlaging van de kostprijs der mestvarkens een rol, nl. De groeikracht van de dieren. Onder de talrijke verslagen en proeven over het mesten van var kens die in ons bezit zijn is het op vallend welk verschil er tussen de verschillende nesten viggens kan bestaan, hoewel ze onder de zelf de omstandigheden en met het zelfde voeder werden gevoed. Het blijkt daarbij dat de ene nest heel wat meer tijd heeft om het slacht- gewicht te bereiken dan een ande re. Dit komt duidelijk tot uiting als men de gemiddelde groei per dag berekent. Wij hebben nesten aan getroffen met een groei van 560 gram gemiddeld per dag, maar daarentegen kregen wij er te zien die tot 1 kg haalden. Dat is bijna het dubbel Nu is het wel mogelijk dat be paalde toevallige omstandigheden oorzaak zijn van een tragere groei. Wij denken hierbij aan de aanwe zigheid van wormen, verkeerde voedermethode, slechte huisves ting, enz. Ook het feit dat viggens afkomstig zijn van verkeerd ge voederde zeugen kan een nadelige invloed hebben op de groeisnel- heid. De gevallen die wij aantrof fen met huiduitslag (die dan door gaans gepaard gaat met een aan zienlijk vertraagde groei) vonden, enkele uitzonderingen niet te na gesproken, hun oorzaak in ver keerd gevoederde moederdieren. Zien wij echter een merkelijk verschil in groeikracht daar waar de dieren in dezelfde omstandig heden worden grootgebracht, dan is het heel waarschijnlijk een kwes tie van groeikracht die in verband staat met de soort van varkens. Het is de kwekers voldoende be kend dat de ene stam varkens (zelfs in hetzelfde ras) sneller zijn eind- gewicht bereikt dan een andere. Het is o.a. het werk van de selec- tiemesterij en uit te zoeken welke stammen de voordeligste groei ge ven, waarbij dan de voorkeur wordt gegeven aan die stammen, die met de kleinste hoeveelheid voeder de goedkoopste kg groei geven. Dieren mei een te lage groei per dag, geven bijna altijd een dure prijs per kg vlees. Het is niet moei lijk om dat te begrijpen als men weet wat men verstaat door onder- houdsrantsoen. Wil men bv. een varken behou den op een bepaald gewicht, zon der dat het verzwaart, dan zal het natuurlijk niet zoveel voeder gebruiken als een dat moet ge wicht bijwinnen. Maar toch zal het dagelijks nog een belangrijke hoe veelheid voeder nodig hebben om het gewicht te behouden dat het heeft. Het daarvoor nodige voeder is het onderhoudsrantsoen. Hoe langer nu een dier in de stal blijft des te meer dagen zal het zijn onderhoudsrantsoen nodig hebben en dat onderhoudsrantsoen bete kent voor de boer een hoeveelheid voeder zonder gewichtsaanwinst. Als besluit kunnen wij hier zeg gen wanneer iemand zich viggens aanschaft, moet hij toezien dat hij een snelgroeiende soort te pakken heeft. Deze geeft het meeste kans op winst. Als algemene regel kun nen wij zeggen dat voor de var kens, die wij in onze streek gewoon zijn, een 100-tal kg vlees moeten kunnen bijgewonnen worden op een tijd van 4 maand tot 4,5 maand. Ten slotte wijzen wij hier op een grove fout die door vele kwekers begaan wordt als ze niet aanteke nen wat groei een bepaalde nest heeft gedaan, welk voeder ze ge- (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor bun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1