VAN DE HAK OP DE TAK. KORAMELK De toestand van de Russische landbouw. DE KOORNBLOEM 15 maart 1958 Nog een goede maand en de grote show van de Wereldten toonstelling kan te Brussel een aanvang nemen. Ter gelegenheid van de plechtige opening heeft de Belgische Regering de meest voor aanstaande opperhoofden van de inlandse bevolking uit Belgisch Congo uitgenodigd. Zo heeft ondermeer koning Lu- kengo van de Bakustam met vreugde de uitnodiging aanvaard. Hij liet zich direct te Brussel 300 kamers voorbehouden. Toen, door de ambtenaars van het Ministerie van Koloniën be zorgd om uitleg verrocht werd waarom hij een zo groot aantal kamers nodig had, antwoordde Zijne Majesteit Lukengo dat hij 300 wettelijke vrouwen had en dat hij het niet over zijn hart kon krijgen er ook maar één thuis te laten. Dat is nu eens een bewijs van echtelijke liefde Over het verschil van de diffe rentie gesproken. De 45-jarige gewezen sergeant van de Italiaanse Bersaglieri, Lui- gi Ocieppo, vernam thans vanwe ge de stadsraad van de kleine Zuid-Franse stad Voiron een In Peking (Rood-China) ver schijnt een dagb ad dat de titel draagt van Jen Ming Je Pao Moest ge nu Chinees verstaan dan zoudt gij reeds begrepen heb ben dat dit Het Volksblad wil zeggen. Nu, aan dit (niet-Vrije) Volks blad werken mede 110 manne lijke en 90 vrouwelijke redacteurs, 300 hulpredacteurs en 100 inspec teurs die de pennevruchten van de redacteurs moeten controleren om te zien of alles volgens de alles-zaligmakende-leer opgesteld is. Zonder bepaald boosaardig te willen worden vinden wij deze staf toch wel wat uitgebreid als wij te weet komen dat dit Volks blad slechts op vier, bladzijden verschijnt. Door het gerecht van de Duitse stad Bayreuth van Wagner met zijn Festspiele, werd een vent we gens brandstichting tot zeven maanden opsluiting veroordeeld. Zekere nacht had hij zich een stuk in zijn kraag gedronken, wat? niet logisch is maar alleszins te verontschuldigen. Nog minder lo gisch maar wel enigermate ver klaarbaar was dat hij het huis van VOOR DE KALVERS nieuwtje waarvan hij niet aardig opgekeken heeft. Genoemde stadsraad deelde hem mede dat hij te St Marcellin in Frankrijk geboren was. Daar zijn vader te Marseille geboren werd kon Luigi dus niet als een Italiaanse familievader beschouwd worden maar was hij in werkelijk heid een Franse jonggezel. Want volgens de wet kon een geboren Fransman niet door de Italiaanse Burgerlijke Stand getrouwd wor den. Spitsvondig of niet Te Kansas City (Ver. Staten) werd de driejarige Thomas Hess met een gebroken v et in het hos pitaal afgeleverd. Vóór het heelkundig ingrijpen sprak de dokter de knaap opbeu rende woorden toe en vroeg hem vooral moedig te zijn en op de tanden te bijten, daar de operatie misschien wel zeer zou doen. Tijdens de operatie zelf vertrok de knaap geen spier van zijn ge laat waarvoor hij, als alles achter de rug was, door de arts geprezen werd. Ach, antwoordde Thom, het was toch niet zo erg. Niet de ge opereerde voet deed pijn, het was de andere... 'tls goedkoper zijn schoonmoeder in brand ging steken. Wel logisch maar hele maal niet verklaarbaar was dat hij direct de brandweer opbelde om de brand te komen blussen. En de logica hield helemaal op toen hij probeerde de brandweer te verhinderen het vuur te blussen. In een voorstad van Kopenha gen reed een auto met volle ge weld tegen een lantaarnpaal aan. Er waren helemaal geen gekwet sten. Waarom wij het vooral dan aanhalen Eerstens, omdat de vier inzit tenden alle van het vrouwelijk ge slacht waren. En ge weet, een vrouw aan het stuur... Ten tweede, omdat bleek uit een bloedproef door de politie ge nomen dat de vier vertegenwoor digsters van het zwakke geslacht alle stomdronken waren. En ten derde, omdat zij niet al leen loochenden een stuk in hun permanent te hebben maar er hardnekkig aan vasthielden dat geen van hen ooit in die auto ge zeten had. Voor zoveel vrouwelijkheid doen wij ons petje af. Zie vervolg onderaan hierneven. Na de dood van Stalin heeft Kroesjtsjev persoonlijk de leiding genomen van de Russische land bouwpolitiek en daarbij sensatio nele nieuwe eisen gesteld. Hij wenste ontginning van ongeveer 35 miljoen ha nieuwe grond, uitbrei ding van de maïsverbouw tot 28 miljoen ha en het inhalen van de V.S. wat betreft de zuivel- en vlees- produktie. Hoe is het in de praktijk gegaan Aan het beantwoorden van deze vraag wijt Otto Schiller een beschouwing in de Frankfurter Allgemeine Zeitung. De schrijver heeft in een publi- katie van de Berichte uber Land- wirtschaftde Russische landbouw onder de loupe genomen en komt op grond van een in 1957 versche nen Russisch statistisch handboek en andere gegevens tot de konklu- sie, dat inderdaad sedert Stalins dood de produktie is gestegen. De korenoogst was in 1956 ongeveer 112 miljoen ton ton tegenover 103 milioen in 1955 en slechts 80,7 mil joen in 1953. Dit was in de eerste plaats te danken aan het feit, dat de pas ontgonnen gebieden van Zuid Siberië en Kasachstan door het gunstige weer een uitnemende oogst opleverden. Volgens de kli- motologische kringloop in de dro ge zone viel te verwachten dat de weersomstandigheden in deze ge bieden dit jaar veel slechter zou den zijn. Dit bleek het geval, er viel geen regen in de kritieke perio de, de oogst mislukte geheel en slechts in de Altaiprovincie, die tot het nieuwe gebied behoort, maar buiten de eigenlijke droge zone ligt, was het resultaat bevredigend. Een zeer gunstige oogst daarente gen beleefden in 1957 de landstre ken, die in 1956 een misoogst on dergingen, namelijk de gehele Oekraïne, de Krim en de noorde lijke Kaukasus. Maar toch heeft de totale korenproduktie van 1957 waarschijnlijklijk 100 miljoen ton minder bedragen dan die van 1956 De suikerbietenkuituur leverde in 1956 32,2 miljoen ton tegen 23 in 1953, de cijfers voor katoen waren respektievelijk 3,7 en 3,4 miljoen en voor zonnebloempitten 6,2 en 4,1 miljoen ton. De oogst van 1957 zal voor deze produkten iets lager, maar toch nog wel bevredigend zijn. De veeteelt. De veeteelt stond er in 1953 zeer slecht voor en had nog niet eens het peil van 1916 bereikt, zoals Kroesjtsjev zelf moest toegeven. In middels heeft de veestapel zich aanzienlijk uitgebreid en telt nu 70,4 miljoen stuks runderen, 56,4 varkens en 145,7 miljoen schapen en geiten, tegen respektievelijk 63, 47,6 en 136,9 miljoen in 1953. Volgens de Russen is de melkpro- duktie per koe die in 1953 ten hoogste 1C00 liter bedroeg, in 1956 tot meer dan 1500 liter gestegen. Sedert Kroestjtsjev in mei 1957 heeft geëist, dat zijn land vóór 1960 de V.S. zou inhalen wat betreft de vlees- en zuivelproduktie, heeft men nog veel meer moeite ge daan de Russische veeteelt uit te breiden. Maar de wens van de Russische leider zal voorlopig on vervuld moeten blijven. De be reikte stijging is vooral mogelijk gemaakt door een hogere produk tie van veevoeder welke zich in hetzelfde tempo voort kan zetten. Voor een inhalen van Amerika zou echter een veel hogere snelheid nodig zijn. Schilier heeft berekend, dat het gemiddelde jaarinkomen van een boerengezin in een kolchoze in 1955, 9000 roebel bedroeg waarvan 4000 roebel uit het partikuliere ei gen bedrijfje kwam. Het inkomen van een kolchozearbeider zonder partikuliere middelen is ongeveer 2250 roebel. De boerenstand wordt dus in vergelijking met de overige beroepen nog steeds slecht betaald, maar de arbeidsproduktiviteit is dan ook gering. Overigers worden partikularistische neigingen bin nen de kolchoze bepaald niet door de staat begunstigd. Naar het schijnt worden op het ogenblik steeds meer kolchozen omgezet in staatsbedrijven met loonarbeiders, de zogenaamde sovchozen. In het te Genéve verschijnend Zwitsers blad Le Journal la zen wij vorige week dat een ge motoriseerde lijkenwagen door de gladheid van de weg slipte en in een gracht terechtkwam. Met een zucht van opluchting lazen wij verder dat de chauffeur noch het lijk verwond werden. Gelukkig maar. Bi zonderlijk voor het lijk. Wij vinden het gepast de aan dacht te vestigen op het feit dat ieder jaar, aan de faculteit voor geneeskunde van de Parijse Uni versiteit, niet minder dan 10.000 dieren vaak op de vreselijkste ma nier de marteldood sterven. Van dit aantal bestaat de helft onge veer uit honden en katten. Naar schatting ondergaan on geveer 100.000 dieren per jaar eenzelfde lot aan de overige Fran se faculteiten. En geloof maar niet dat het hoofdzakelijk verlaten en dolende dieren betreft. Neen, het zijn de gelijk ingerichte benden van hon den- en kattendieven die met de laboratoria speciale overeer kom sten afgesloten hebben. Zo wordt voor een onder alle opzichten gezond dier een bedrag betaald gaande tot 15.000 franse frank. Eens te meer denken wij aan het Vlaamse gezegde dat aan raadt eerst voor eigen deur te ke ren alvorens het vuil van de ge- buur te willen wegnemen. Een Engelsman van 54 jaar, die klaagde over een totaal ge brek aan eetlust, was opgenomen in de kliniek van Sedgefield (graaf schap Durham). Bij een radiosko- pisch onderzoek bleek, dat hij een grote hoeveelheid metaal in de maag had. De met de heelkundige bewerking belaste chirurgen wa ren echter niet weinig verwon derd, toen zij uit de maag van de patiënt zo maar 27 klosjes ijzer- draad en 400 geldstukken voor een waarde van ongeveer 250 Belg. Fr. haalden, die meer dan 2 kg wogen. Er waren twee em mers nodig om na de operatie deze spaarpenningen weg te brengen.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 3