LAND BOUW BERICHTEN Haver voor Kiekens Sanering van de Zuivelsector. BINNENLAND Toelagen tot aanmoediging van het verbruik van melk. Het Koninklijk Besluit van 3 maart 1958 (Stsbl. 5 maart) dat op 1 april 1958 in werking treedt wijzigt als volgt artikel 2 van het Konink lijk Besluit van 3 augustus 1951 be treffende de toekenning van een toelage tot aanmoediging van het verbruik van melk: Voor de toe passing van dit besluit komen in aanmerking de tehuizen voor zwak ke kinderen, de kindertuinen en la gere scholen, de middelbare on derwijsinstellingen, de lagere en middelbare normaalscholen, de technische dagscholen en de uni versiteiten. BUITENLAND. GROOT-BRITTANNIË. Diepvrieslevensmiddelen. Naar schatting zal van half 1957 tot half 1958 in Groot Brittannië on geveer 18 miljoen pond sterling worden uitgegeven voor de aan koop van diepvriesmiddelen, hetzij driemaal meer dan twee jaar gele den. Naast de totale hoeveelheid is ook het assortiment van deze goe deren aanzienlijk uitgebreid naast diepvriesgroenten, vlees en vis worden ook geheel toebereide maaltijden aangeboden, waarvan verschillende in voorgekookte toe stand. Wanneer in 1946 100 Blitse klein handelszaken diepvrieslevensmid delen verkochten, is dit aantal ge stegen tot 35.000 in 1957, en voor 1958 wordt een nieuwe uitbreiding tot 40.000 instellingen verwacht. De diepvriesfabrikanten verwer ken bij voorkeur groenten in de onmiddellijke nabijheid van de fa briek geteeld, terwijl de visverwer- kende bedrijven vooral in de voor naamste vissershavens gevestigd zijn. De hoge prijs van diepvriespro- dukten en de hoge kostprijs van de in de winkels benodigde koelinstal laties hebben gedurende een zeke re tijd de groei van de diepvries markt geremd. Tijdens de laatste jaren is de prijs in verhouding tot het algemeen prijspeil van de le vensmiddelen gevoelig gedaald. In de reclame werd bovendien ge- wesen op het feit dat men bij diep vries geen afval heeft, hetgeen de produkten in menig geval relatief goedkoper maakt. De huidige omzet van 18 miljoen pond sterling maakt circa 1 uit van de totale uitgaven van de Brit se verbruikers voor levensmidde len. Er wordt dan ook aangenomen dat de potentiële \raag in deze sector nog grote mogelijkheden in houdt ZWITSERLAND. Verlaging van de invoerrechten op vlees en slachtvee. Bij besluit van de Zwitserse Bondsraad werden de invoerrech- ten op vlees en slachtvee vermin derd respectievelijk tot 10 fr per 100 kg vlees en 10 fr per stuks slachtvee. NEDERLAND. De uitvoer van boter. Gedurende de eerste negen maanden van 1957 heeft Nederland 25.000 ton boter uitgevoerd tegen over 21.300 ton verleden jaar. voer van boter is afgenomen 28 °lo en van kaas met 16 °/0. met DENEMARKEN. Toeneming van de varkensstapel. In Denemarken bereikt de var kensstapel een peil dat 14 °/0 hoger ligt dan dit van verleden jaar. WEST-DUITSLAND. De varkensstapel. In West Duitsland is het aantal varkens toegenomen trots de da ling van de prijzen Op basis van het aantal volle zeugen en biggen wordt voorzien dat de varkenssta pel op het einde van het lopend jaar het recordcijfer van 16 miljoen stuks zal bereiken. VERENIGDE STATEN. Een verlies van 1,6 miljard dollar op de afzet der landbouwoverschotten. Tijdens de periode van 15 maan den verstrijkende op 30 september 1957 had de Amerikaanse Schat kist niet minder dan 1,6 miljoen dollar verloren op de verkoop van de landbouwoverschotten. Het De partement van Landbouw heeft verklaard dat de afzet der land bouwoverschotten noodzakelijk ge paard ging met zware verliezen. In een verslag over de werking van de Commodity Credit Corpora tion (orgaan belast met de aan koop of de belening van de ge steunde landbouwproduktenl ver klaarde het Ministerie van Land bouw dat het tijdens het financieel jaar dat eindigde op 1 juni 1957 landbouwoverschotten had ver kocht waarvan de aankoopprijs 4.208.000 dollar bedroeg. Geduren de de drie volgende maanden be droeg de verkoop van de land bouwoverschotten 1.094.000 dollar. Op het tijdstip dat deze voorraden aan de man werden gebracht die nen evenwel nieuwe aankopen gedaan in het kader van de steun prijzen aan de landbouw, zoda> de voorraden van de Commodity Cor poration op peil bleven. Sedert 1953 werden de landbouw overschotten in een toenemend sneller tempo afgezet, verklaard voormeld verslag verder. Tussen 1 juli 1953 en september 1957 heeft de Commodity Corporation in to taal voor 11.563.0.0.000 dollar land- bouw-overschotten verkocht. De verkopen in dollar bedroegen on geveer 6Cm°l0 van dit totaal CANADA Vermindering van de tarwetoevoer. Tijdens de zes eerste maanden van de huidige campagne was de uitvoer van tarwe 8 lager dan deze in de overeenstemmende pe riode van verleden jaar. Voor dit jaar bedroeg de totale uitvoer on geveer 4.200.C00 ton tijdens het eerste semester. Het verbruik van rundvlees. Het verbruik van rundvlees neemt toe in Canada Volgens de cijfers betreffende 1957 overtrof het verbruik licht 34 kg per hoofd der bevolking, hetwelk het record ge wicht uitmaakte vastgesteld verle den jaar. AUSTRALIË. Uitvoer van zuivelprodukten. Gedurende de eerste drie trimes ters van 1957, bleef de uitvoer van de voornaamste zuivelprodukten onder deze van de overeenstem mende periode van 1956. De uit- ALGERIË. Toelage voor de invoer van rundvlees. Een décision van 17 december 1957 bepaalt, dat teneinde de vlees voorziening van de Algerijnse markt door be/ordering van de invoer te vergemakkelijken, een toelage van 50 fr per kg vlees net to is ingesteld voor levende Hinde red of vlees van geslachte runde ren, ingevoerd in Algerië te reke nen van 23 december 1957 af De verkrijging van deze premie is afhankelijk gesteld van zekere verplichtingen welke in later te pu bliceren onderrichtingen zullen worden bepaald. INDIA. De appeloogst Hoewel de met aardappelen be bouwde oppervlakte in India van 1955/56 tot 1956/57 is toegenomen van 691.000 tot 7-2 000 acres, daal de opbrengst van 1,83 miljoen tot 1,67 miljoen ton. Een reden voor deze vermindering wordt niet ge geven. BIRMA. De ontwikkeling van de landbouw. Van de 25 miljoen dollar, die de Amerikaanse International Co ope rative Administration als lening aan Birma heeft verstrekt, zal 5,4 miljoen dollar worden gebruikt voor landaanwinning, 800.000 ha grond zullen in cultuur worden ge bracht, waardoor de rijstoogst jaar lijks met 500.000 ton rijst zal worden verhoogd, terwijl ook de jute- en de grondnotenoogst zullen toene men. Voorts zal 690.000 doll, worden ge- investeerd in tractors en opleggers, te gebruiken in combinatie met de klassieke exploitatie methode bij de teakhoutwinning met olifanten, teneinde de produktie, die thans minder dan de helft van vóór de oorlog (45C.OOO ton) heeft bedra gen, op te voeren. Indien het nieu we systeem succes heeft, zal meer materiaal volgen. De State Agricultural Marketing Board wordt gereorganiseerd er komen vijf afdelingen, te weten -. inkoop, verkoop, administratie, boekhouding en inspectie. NOORWEGEN Invoer van groenten en fruit. Blijkens bericht uit Oslo kan de invoer van de volgende groenten en fruit in Noorwegen in het daar bij genoemde tijdvak plaats heb ben op invoerdeclaratie (d.w.z. zonder beperking) tomaten ~tot en met 15 mei au gurken tot en met 31 maart spi nazie tot en met 30 april bloem kool, aardperen, selderij, card- beien e i meloenen tot en met 31 mei knolselderij tot en met 15 augustus 1958. Ten slotte kunnen o.a. de vol gende soorten groenten en fruit tot nader order op invoerdeclaratie worden ingevoerd sinaasappe len, mandarijnen, tangerines druiven, mierikswortel, artisjokken, asperges, aubergines, broccoli hardoen, cayenne, champignons, witloof, waterkers, andijvie, andij- viesla, dragon, venkel, knoflook, Chinese kool, kervel, veldsla, krui zemunt, klaverzuring, molsla, pos telein, bindsla, salie, zeekool, schorseneren, Spaanse peper, win- terramenas, tijm, truffels. Voorts nog ananas, abrikozen, perziken en as perges in luchtdichte verpakking. Het bovenstaande geldt niet voor diepvries- en andere gecon serveerde groenten uitgezonderd asperges) De invoer uit Spanje en andere clearinglanden van genoemde soorten groenten en fruit is alleen rechtstreeks mogelijk. Het Ministerie van Landbouw deelt het volgende mede ter attentie van de melkerijen en de melkvo~rtbrengers In het raam van de nieuwe maatrege len genomen voor de sanering van de zuivelsector werd de iichtprijs voor af geroomde melk sterk verlaagd vanaf 1 maart 1958 (maart 0.75 fr april tot september 0,70 fr) ten einde in een zeer grote mate het verbruik van dit pro duct op de hoeve zelf mogelijk te ma ken. De normale bestemming van de af geroomde melk is inderdaad het voeden van de dieren. Nochtans ten einde geen te grote ver anderingen te veroorzaken in de werk methodes van de melkerijen, zal de fa bricage van maximum 12.000 T.afge toomde melkpoeder en karnemelk nog kunnen genieten van het toekennen van toelagen gedurende de periode gaande van 1 maart 1958 tot einde februari 1959 Elke melkerij zal zelf dienen te bepa len welke hoeveelheid afgeroomde melk zij aan de voortbrenger zal terugleve ren, rekening houdend enerzijds met haar eigen mogelijkheden voor het be nuttigen van melk en room en anderzijds met de contingenten die haar maande lijks zullen toegewe en worden voor de verschillende zuivelprodukten die van toelagen genieten. De voortbrenger is natuurlijk vrij de afgeroomde melk die hem wordt terug geleverd naar goeddunken te benutti gen. Dc voortbrenger welke de afge roomde melk op de hoeve niet zou be nuttigen (in zijn geheel of gedeeltelijk) zou deze melk kunnen laten verwerken tot afgeroomde melkpoeder door de melkerij 'maatwerk) of terug verkopen aan andere voortbrengers of zelfs aan de melkerij aan een overeen te komen prijs. Nochtans kan het benuttigen door de melkerij van afgeroomde melk terug ge kocht van de voortbrenger in geen ge val genieten van het toekennen van toe lagen. Het gebeurt meer dat kieken kwekers haver vragen en dat hen de gewone voederhaver wordt geleverd. Dit geeft niet altijd vol doening en daarom hebben we in magazijn, speciaal geklipte en geborstelde haver ter be schikking. DE ZOMERGRAANGEWASSEN geven zware korrels en stevig stro als hunne bemesting minstens 800 tot 1.000 kg SYLVINIET 17 of 300 tot 400 kg CHLOORPOTAS 40 en 250 kg FERTIPHOS per hectare bevat. Als U een samengestelde meststof koopt, geef dan de voor keur aan een samenstelling die rijk aan potas is.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 5