Miljonair Koloniale Loterij W oudschoolmeester Boekbespreking. wordt men het vlugst met de TREKKING 4de TRANCHE 1958 Op zaterdag 22 maart TE HAMOIR. De Gedenkschriften van de 6 DE KOORNBLOEM 15 maart 1958 A.C.H. Lips Twee-Eenheid in geslacht en liefde. 162 blz. uitg. J. Romen en Zonen, Maaseik. Prijs ing 95 fr. geb. 115. Het ontbreken van een beknop te en eenvoudige uiteenzetting van het katholiek huwelijksleven wordt als een groot gemis aangevoeld. De ervaring leert, hoe groot op dit gebied de onwetendheid is, en hoe veel ontstellende misopvattingen er nog bestaan inzake de eenvou digste beginselen van de katholie ke huwelijksmoraal. Hierdoor blij ven de vele mogelijkheden onbe kend die het huwelijk eerst recht gelukkig kunnen maken. Ook de katholieke jongere heeft het recht de realiteiten van het hu welijksleven te kennen. Het te een zijdig de nadruk leggen op de geestelijke zijde van het huwelijk en het geslachtelijke, hebben ve len verstrikt in ouderwetse, diep ge wortelde misopvattingen als zou het geslachtelijke in het huwelijk iets zijn waar men maar liefst zo snel mogelijk aan voorbij gaat. Ande ren zijn gaan zoeken in neutrale boeken, waarin het geslachtelijke als de basis en het hoofddoel van een gelukkig huwelijk voorgehou den wordt. De schrijver laat in dit werk zien dat het geslachtelijke gedragen moet worden door een zichzelf wegschenkende kristelijke liefde. Dit boek is niet alleen voor hen die op het punt staan te trouwen van het grootste belang, maar het zal ook vele gehuwden van veel ge- wetenskonflikten en gewetensang sten bevrijden. Een gids voor Wallonië en Luxemburg. De Gids voor Wallonië en Lu xemburg tweede deel van de Beneluxgids is van de pers. Dit lijvig en toch handig boek met eventjes 782 bladzijden, uitga ve van de Vlaamse Automobilisten- bond en samengesteld door voor zitter Jozef van Overstraeten, met medewerking van Renaat Martens, Justin Seys en Edgard Tahon, is op gevat zoals het vorig jaar versche nen deel Gids voor Vlaanderen») en vermeld voor haast alle, hier alfabetisch gerangschikte, Waalse en Luxemburgse gemeenten al het wetenswaardige op toeristisch, kunsthistorisch en zelfs... gastrono misch gebied. Luik komt er in voor met 24 bladzijden, Doornik met 16, Namen met 6, Nijvel met 9, Luxem burg stad met 16 enz. Geen enkele gemeente met enig toeristisch be lang, hoe klein ze ook weze, werd vergeten. Praktische inlichtingen (parkeerplaatsen, hotels, garages V.V.V., kampeergelegenheid, lite ratuur, toegangsuren en -prijzen) werden evenmin verwaarloosd. Een zestiental modelreiswegen voor auto, die veelal vertrekken uit een centrum in het Vlaamse land, tonen aan hoe men veel be zienswaardigs op één tocht kan be wonderen en genieten. Een plaats namenregister vergemakkelijkt de opzoekingen. Dit is de meest uit voerige gids van Wallonië die ooit, in welke taal ook verscheen De leden van de Vlaamse Auto mobilistenbond en de hoofdleden van de Vlaamse Toeristenbond, die dit werk kosteloos thuis ontvan gen, mogen hun bonden dankbaar zijn voor zulke voortreffelijke toe ristische encyclopedie. Het boek, voorzien van een geplastificeerde omslag, is te koop tegen 69 fr (voor leden van V.T.B. en V.A.B. slechts 50 fr) in de boekhandels van de Vlaamse Toeristenbond te Antwer pen, Brugge, Brussel, Gent, Has selt, Kortrijk, Leuven, Oostende en Roeselare. Weer een encyclopedie van de V.A.B. Het speciaal autonummer (1 fe bruari 1958) van De Autotoerist het halfmaandelijks orgaan van de Vlaamse Automobilistenbond, is weer van de pers. Deze aflevering, die eventjes 248 bladzijden telt, bevat, naast en kele boeiende en mooi verluchte artikels over Zwitserland en Liech tenstein en het gebruikelijke bonds- nieuws, een uitgebreide encyclo pedische bijdrage van Gaston As- selbergs, groot 141 bladzijden, met 133 illustraties, over al de merken van personenauto's die op de Bel gische markt te bekomen zijn, en een soortgelijk artikel van John Beullens, groot 40 bladzijden, met 90 afbeeldingen, over motorfietsen, scooters en bromfietsen. Deze arti kels handelen over herkomst en geschiedenis van de merken en geven de meest uitgebreide speci ficaties. Zo krijgen we voor elk merk te lezen type. prijs, motor- kenmerken, chassisvorm, stelsel van vering, stuurmechanisme en remmen, afmetingen van banden, koetswerk enz. enz. Op dit gebied kan, wat de uit gebreidheid der inlichtingen be treft, met dit jaarlijks nummer van De Autotoerist (thans reeds het achtste.) geen ander tijdschrift in België vergeleken worden. Wie een nieuwe wagen of motorfiets wil aanschaffen, wordt hier volle dig en vakkundig voorgelicht en met deze aflevering in de hand ge raakt men gemakkelijk wegwijs in de verschillende autosalons, die de merken hier en daar in het land in richten. De leden van de Vlaamse Auto mobilistenbond worden elk jaar met zulk nummer verwend. Men kan het ook aanschaffen in de V.T.B. -boekhandels tegen slechts 30 fr. 33 Dat geeft thans vrolijkheid en geschreeuw, en de fluiten en vio len spelen er onder door, en ze gie ten de biuid wijn op haar groene krans. Ieder heft nu zijn glas op en spreekt zijn bruilofts toast, zijn bruidsvers voor de vuist. Op 't laatst sukkelt de oude Roetkaatje in de hoogte en met ongelofelijke helde re stem zingt zij Zaag peere boom. Zaag tax b. om, Zaag peere taxboom in planken. Mijn lief wil 'n peere taxboome- [rustbank hebben Dat was haar drinklied en brui- loftstoast. Bij wat daarop volgde en zoals het toen toeging, heb ik ge dacht, dat de kracht van 't gejuich en geklank alle vier wanden zou vaneen drukken, de vredige avond in. Allengs is 't echter ook weer stil ler geworden en richten de men sen hunne ogen op mij, of ik, de geleerde man, dan geen bruids- toast kende Ik stond aizo op en zeiGeluk en zegen het bruidspaar j En als over vijf-en-twintig jaar hunne na komelingen in het huwelijk treden, dan zal dat gebeuren in de paro chiekerk te Winkelsteg. Dat zij zo. Ik leeg er de beker op Zo luidde mijn bruiloftstoast. Daarom ontstond er gemompel en gefluister en een der oudsten is naar mij toegekomen en heeft mij beleefd gevraagd, wat ik had be doeld. De ganse nacht door heeft in de herberg te Holdenschlag de mu ziek geklonker, hebben de brui lofthouders gedanst en gezongen. Des anderen morgens hebben wij het echtpaar uit zijn kamer ge haald. Daarop is een geruimen tijd de bruidleider gezocht maar niet gevonden. Wij hadden Berthold nodig voor een overoud bruilofts spel het wiegehout trekken. Wie had gedacht, dat de wild vrolijke knaap zou staan in de ka mer van de pastoor, met de ganse Alpengloed op zijn wangen en met beide handen de rand van zijn hoed ineenwringend De pastoor te Holdenschlag - het moet een scherpzinnig man we zen—gaat met waardige stap in de kamer op en neer en spreekt op vaderlijke toon de woorden Be toom je, mijn zoon, en bid, verleng je avondgebed driemaal of zeven maal, als het nodig is. De verzoe king zal wijken.Trouwens Een habeniks Waarop dan Heb je huis en hof, heb je gezin, kinderen, dat je een vrouw nodig hebt Nou dan Aan de bedelstaf geraken, die dwaasheid moet niet gebeuren. Hoe oud ben je dan z Bij die vraag kleurde de knaap nog meer. 't Is een huiveringwek kende onnozelheid, als iemand zijn ouderdom niet weet. En hij weet dien niet. Tien jaar zal hij 't niet mis hebben, als hij op goed geluk af twintig zegt. Wordt eerst dertig, vernerf je huis en hof, en kom dan weer is des pastoors bescheid. Daarop gaat hij naar een kamer er naast, en Berthold blijft staan, en het is hem of hij nog wat zeggen moest - een gewichtig woord, dat alle te genwerpingen ontzenuwt en dat mijnheer de pastoor erkennen moet in zijn waaide, op deze manier da's heel wat anders, trouw dan in Godsnaam. Maar de knaap weet geen woord, dat daartoe bekwaam was en luid verkonden, waarom hij één— eeu wig één wezen wil met Aga, het arme meisje van de Alpenwei. Daar mijnheer de pastoor niet terugkeert uit de andere kamer, maar daar zijn ontbijt gebruikt, keert de knaap eindelijk zich treu rig om naar de deur en daalt de trap af, de Jacobsladder van het liefdesgeluk, waarlangs hij straks met blij vertrouwen opgeklommen was. Maar op de groene grond ge komen, is hij een ander En het is ergerlijk geweest, zo roekeloos als de knaap zich op dien tweede bruiloftsdag heeft aangesteld. Des namiddags paarden zich mannen en vrouwen, vrijer en vrij ster Andreas Erdmann vergezelde de oude baardige Rüpell, en zo zijn we allen weer teruggegaan naar de wouden van Winkel. TWEEDE DEEL 1815. Voor enige eeuwen moeten in de streek der Winkelwateren mensen gewoond hebben, die leefden van graanbouw, veeteelt en jacht.-De Winkel is voortreffelijk ingedijkt, langs hare oevers groene, goed verzorgde weiden en een rijweg leidt er uit naar de lager gelegen buurten. Op de bergen groene ak kers.—Zo moet het geweest zijn. Dicht bij de plek, waar thans het huis van de bosopzichter staat, wijst het overblijfsel van een muur de plaats, waar eens de kerk moet gestaan hebben. Evenwel, de me ning is verspreid, dat het geen kerk geweest is, maar een afgodentem pel, waarin men Wodan nog toe dronk en dieren offerde, zo dikwerf 't licht der volle maan door de lin debladeren ruiste. In dienzelfde lang verleden tijd zou er elk jaar een sneeuwwitte raaf zijn komen neervliegen van ce Alpenwoestij nen, men zou voor hem graan heb- ijen gestrooid op de stenen, de vo gel zou dat graan hebben opge pikt en daarop weer weggevlogen zijn. Eens had men echter voor de witten raaf geen korrels gestrooid, on.dat er een misoogst was ge weest en omdat een man de hele zaak als iets ergs doms had uitge legd Toen was de raaf niet meer gekomen. - Maar nauwelijks was de winter voorbij, of daar kwamen van de kant van het oosten wilde volkerenscharen aanstromen met lelijke bruine gezichten, bloedrode helmen en paardestaarten, rijdend op wonderlijke dieren, vreemde wapens dragend - en zelfs tot in de Winkelwouden drongen zij door. Die horden hadden geplunderd en de inwoners bij honderden weggesleept, zodat de streek ont volkt was. Daarop zijn de huizen en de tem pel vervallen, het water had de dijken en wegen verwoest en de weiden overstroomd met modder en puin. De ooftbomen zijn verwil derd op de akkers wiessen lariks bomen, de lariksen werden echter verdrongen door sparren en pijn bomen. Wordt voortgezet

De Koornbloem | 1958 | | pagina 6