Zorgen om ons zuivelbedrijf en nieuwe zuivelpolitiek. De winstberekening in de varkensteelt. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 22 MAART 1958. Verschijnt iedere zaterdag 37ste JAARGANG Nr 1813 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Lanc 1 Drgaan van de Lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Februari 1958 zal voor onze land bouw gemerkt worden als 'n zwar te maand, daar zij een rampvol le instorting bracht van de boter- prijzen met hun onvermijdelijke te rugslag op de melkprijzen, welke veruit het belangrijkste bestand deel zijn van het inkomen onzer landbouwers. Deze prijsdaling is te wijten aan meerdere oorzaken waaronder de aangroei van onze melkveestapel met 50 000 stuks in 1957, de te lang onvoldoende be streden smokkelinvoer van boter aan de Nederlandse grens, de niet verantwoorde invoer van Neder landse boter tijdens de maand juni 1.1. om een toevallige en kortstondi ge stijging van de boterprijs boven de richtprijs ongedaan te maken, het vaststellen tijdens de herfst en wintermaanden van de richtprij zen der boter op een,te hoog peil waardoor het verbruik in versterk te mate afnam, de aanzienlijke hoe veelheden boter opgeslagen in de koelinstellingen enz. De laatste tijd blijkt een kentering ten goede tot uiting te komen onder de invloed van sommige maatregelen reeds genomen door de regering. De vraag blijft echter gesteld welke de voornaamste elementen zijn ener ziuvelpolitiek om de ont reddering in de zuivelsektor op te heffen. Overproduktie ten gevolge van een te aanzienlijke melkveestapel. Uit de eerste gegevens van de landbouwtelling van 1 januari 1958 is gebleken dat tijdens het jaar 1957 het aantal melkkoeien is toegeno men met 5 p.h. of circa 50.000 stuks en onze rundveestapel met 5 p.h of 113.000 stuks (er was eerst spraak van 180.000 stuks maar dit blijkt een vergissing te zijn). Deze ontwikkeling isteverkla en, wanneer men nagaat dat tijdens de laatste jaren de Belgische vee houders voortdurend werden aan gezet betere koeien te houden voor het bekomen ener hoger melk- voortbrengst, meer nateelten te verbouwen, meer te ensileren en de weidebouw beter te verzorgen. Ver geleken met de prijzen van de meeste landbouwprodukten waren de melkprijzen vrij gunstig, te meer dat in de loop van vorig jaar de gemiddelde prijs van de melk van 3,09 fr per liter vooreerst op 3,35 fr en vervolgens op 3,50 fr werd ge bracht. Hoe goed de bedoelingen van deze zuivelpolitiek ook waren, toch is thans gebleken dat zij heeft ge voerd naar een overproduktie van melk en naar een krisis waarvoor volstrekt een oplossing dient ge vonden. Er dient bijgevoegd dat het zui velbedrijf het niet alleen moeilijk heeft in ons land, doch ook in an dere landen zoals o.m. in Neder land, Denemarken, Zweden. De Heer Jurion, bestuurder van de Handelsdienst voor Ravitaille ring, verklaarde onlangs op de jaarvergadering van de Ligue Ag- ricole Beige (Waalse afdeling van de Boerenbond) dat om een ramp te vermijden een groot aantal drachtige koeien en vaarzen zou den dienen afgeslacht. Ook de Minister van Landbouw drukte dezelfde mening uit bij de toelichting van zijn nieuwe zuivel politiek in de Kamer van Volksver tegenwoordigers waar hij verklaar de, dat om de prijzen op peil te kunnen houden de voortbrengst diende te worden verminderd door een deel van de melkveestapel af te slachten. De Minister ingaande op een suggestie van senator Sobry in de senaatscommissie van Landbouw heeft voor deze afslachting een gelukkige metode gekozen door een uitbreiding van de verplichte deelname aan de bestrijding der rundertuberculose voor alle vee houders over gans het land. Het Koninklijk Besluit van 4 februari 11. heeft deze algemene tuberculose bestrijding ingevoerd vooralle pro vinciën, tevens werd bij Koninklijk Besluit van 26 februari, benevens de gewone vergoeding, een uitzon derlijke vergoeding toegekend voor de afslachting van melkkoei en van minstens 5 jaar welke ten gevolge van bestrijding der run dertuberculose dienen afgeslacht, op voorwaarde dat al de reage rende koeien vóór 1 juni 1958 wor den opgeruimd, uit het bedrijf Men schat dat ongeveer 180 tot 19J.000 reagerende dieren dienen opgeruimd om onze veestapel vol ledig te zuiveren van de rundertu berculose. Men hoopt door de nieuwste overheidsbeslissing deze uitzuivering binnen korte tijd te verwezenlijken, wellicht binnen twee jaar. De andere elementen der nieuwe zuivelpolitiek. De Minister van Landbouw heeft zijn nieuwe zuivelpolitiek geschetst als volgt het verminderen van de richtprijs voor de melk op 3 fr. de liter met 3 p.h. vet, deze van de bo ter op 78 fr. de kg en de prijs van de ondermelk op 0,70 fr. per liter. (Zie vervolg 2' bladz. 3' kolom.) IV. In onze vorige bijdragen wezen wij op de noodzakelijkheid voor onze varkenskwekers zich in het bijzonder toe te leggen op die maatregelen, die van aard zijn de kostprijs te verlagen. Kostprijsver laging is immers veel veiliger om tot een hogere winst te geraken dan het verhogen van de verkoop prijzen. Wij hebben trouwens vol doende aangetoond welke voort durende bedreiging een te hoge verkoopprijs voor de kwekers zelf inhoudt. Onder de faktoren, die een rol spelen in de kostprijs van de var kens vermelden wij o.a. de kost prijs van de viggens de kostprijs en vooral de hoedanigheid van de gebruikte voeders de groeikracht van de dieren en dus het belang van hun afstamming, het type var kens de gepaste huisvesting, enz. Daarmee zijn echter niet alle mo gelijkheden uitgeput. Wel integen deel Wanneer wij even nagaan welke oorzaken op een bedrijf in aanmerking komen voor een of andere mislukking of tegenslag, dan springen meteen een hele reeks maatregelen in 't oog die kunnen getroffen worden om uit val en verlies te voorkomen, wat dan weer een gunstige weerslag heeft op de te verwezenlijken winst. De voedermetode. Reeds vroeger hebben wij in De Koornbloem breedvoerig gehandeld over de meest gebrui kelijke metoden bij het kweken en mesten van varkens, en daarbij enkele aanwijzingen gegeven, die het proberen waard waren. Dat vormt trouwens een heel hoofdstuk op zich zelf. Wij wensen hier alleen te herhalen dat bij de voedings- metode rekening dient gehouden te worden met de uiteindelijke be stemming van de dieren. Mestvar- kens zullen vanzelfsprekend anders dienen gevoed te worden dan die ren die bestemd zijn voor de kweek. In dit verband wijzen wij nogmaals op de fout die men be gaat als men zijn kweekmateriaal gaat kiezen tussen varkens, die reeds voor een groot deel afge mest zijn. De keus der kweekdieren dient veel vroeger te gebeuren, zo dat ze zo vroeg mogelijk een aan gepaste verzorging kunnen krij gen. Achterblijvende viggens. Men schat in België het uitvals percentage aan viggens rond de 30. Dus op 100 geboren viggens zouden er zo maar eventjes 30 vroegtijdig komen weg te vallen. Op 't eerste zicht is dit cijfer enorm groot, maar voor iemand, die de viggenkweek van dichtbij heeft meegemaakt is een en ander wel duidelijk Benevens die viggens, die totaal wegvallen hebben wij er nog een behoorlijk getal die de normale ontwikkeling van de grote bende niet kunnen bijhouden en die dan achterblijvers worden. Denken wij even na over de oor zaken, die het ontstaan van ach terblijvers in de hand werken, dan komen wij van zelf op een hele reeks maatregelen, die ons in staat stellen, ook daar weer de verliezen te beperken. Wij vermelden enkele voorbeelden In een grote nest zijn er meer viggens dan er volwaardige tepels zijn aan de zeug. De eerste dagen vecht ieder viggen om zijn plaats aan de tafel en wees er van over tuigd dat de sterkste niet tevreden zullen zijn 'met de magerste scho tel. Practisch laten ze die altijd over voor de zwakkelingen, die het wel anders zouden willen, maar die geen kans zien hun goed recht te verdedigen. Reeds verzwakt van af hun geboorte, ofmisschien reeds voordien, moeten die sukkelaars het dan stellen met een halve voe ding en dan gaat het van kwaad tot erger. In plaats van de andere viggens te kunnen inhalen, verach teren ze meer en meer tot ze hele maal waardeloos zijn geworden. Een aandachtige kweker zal al gauw door hebben dat er hier wel een middel op te vinden is. Waar om de nest niet in twee getrokken en de groep waar de zwakke in voorkomen het eerst laten zuigen Of als het slechts om één of twee achterblijvertjes gaat, waarom de ze niet eerst bij de zeug gelaten Dat dit extra werk vraagt Dat spreekt van zelf. Maar die van werk terugschrikt hoeft dan geen varkens te houden. Iemand die nadenkt zal boven dien de vraag stellen van waar komen die zwakke viggens. Ligt de oorzaak soms niet bij de zeug Welke maatregelen kunnen daar genomen worden om te voorkomen dat zwakke viggens worden gebo ren of althans in aantal worden be perkt In de wintermaanden komt het vrij veel voor, vooral als er zwakkelin gen in 't nest zijn, dat er door de koude, zoniet bezwijken dan toch slechter gaan ontwikxelen dan nor maal te verwachten is. Een aange- (Zie vervolg 2? bladz. 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1958 | | pagina 1