LAND BOUW BERICHTEN ZOMERGERST V fels KORAMELK r m ||®fe BINNENLAND Toelagen voor verbetering van het varkensras. Het Koninklijk Besluit van 20 de cember 1957 (Stsbl. 14 maart 1958) wijzigt als volgt het Besluit van de Regent van 22 september 1947 Art. 1.- Artikel I, hoofdstuk I, alinea 4 van het Besluit van de Re gent van 22 september 1947 wordt door de volgende bepaling vervan gen Nationale Maatschappij Het Belgisch Piétrainv arken Deze maatschappij, die de kwe kers van het Belgisch Piétrainvar- ken groepeert, kan, jaarlijks een toelage bekomen van hoogstens 80.000 fr. De Minister van Land bouw bepaalt het bedrag der toe lage naar rato van de belangrijk heid harer verrichtingen. Art. 2. - Artikel I, hoofdstuk II, alinea 4 van het zelfde besluit wordt door volgende bepaling ver vangen Landsbond van varkensfokkers Deze landsbond groepeert het Nationaal Verbond der kweek- maatschappijen voor inlandse var kens, de Nationale Maatschappij Het Belgisch Groot Yorshire Var ken» en de Nationale Maatschappij Het Belgisch Piétrainvarken Zij neemt alle maatregelen die er kunnen toe bijdragen de renda biliteit van de kweek en de uitba ting van de verschillende varkens rassen te verzekeren en te verho gen. Zo ordent alle werken van de provinciale verbonden en doet de studie van alle economische vraag stukken of andere die in hoofd zaak de varkenskweek interesse ren en die van nationaal belang zijn. Zij richt nationale tentoonstellin gen en prijskampen in voor var kens of helpt aan de inrichting er van mede. De Minister van Landbouw be paalt jaarlijks het bedrag van de toelage naar rato van het tekort zonder dat de toegekende som 30.000 fr mag overschrijden. Dit Besluit is van kracht gewor den op 20 december 1957. Sanitaire bescherming der zaaddragers van bieten. Het Koninklijk Besluit van 22 fe bruari 1958 (Stsbl. 17-18 maart 1958), wijzigende art.l van het Koninklijk Besluit van 4 november 1958, be paalt wat volgt Al wie stekken of zaaddragers van suikerbieten of voederbieten verbouwt, moet de bladluizen in deze aanplantingen verdelgen. BUITENLAND. IERLAND De melkvoortbrengst. In 1957 bereikte de melkvoort brengst in Ierland een recordcijfer dat geraamd wordt op 2.700 ton. CANADA. De waarborgprijs voor tarwe. De Canadese landbouwers zul len voor hun tarwe over een waar borgprijs beschikken gaande van 51,40 dollar voor tarwe van eerste kwaliteit per ton tot 35,50 dollar voor voedergraan. ARGENTINIË. De boeren vragen meer economische vrijheid. De landbouwersorganisaties heb ben aan de regering een grotere economische vrijheid gevraagd. Dit is de aangewezen weg voor het herstel van de welstand der land bouwbevolking. Het jaarverslag van de Confederatie van 58 land bouwersverenigingen verklaart dat het huidig wisselstelsel krach tens hetwelk de uitvoer van land- bouwprodukten plaats heeft tegen de officiële koers van de peso, ja zelfs tegen een nog lagere koers, terwijl de invoer van materieel en benodigdheden voor de landbouw dient betaald tegen de vrije koers van de peso of dient aangeschaft tegen hoge prijzen uit landen waarvan de nationale nijverheid sterk beschermd is, een onrecht vaardigheid uitmaakt. Het verslag maakt inzonderheid melding van de noodzakelijkheid de invoer van tractoren en landbouwmachines vrij te geven en de invoer ervan toe te laten tegen de officiële wis- sellkoers van de peso. MEXICO. Een gunstige tarweoogst. De jongste tarweoogst was over vloedig. Hij bereikte niet minder dan 1.252.000 ton wat ruim volstaat tot dekking der behoeften van het land. ETHIOPIË Bevordering van de veehouderij. Het Ethiopisch ministerie van landbouw heeft bekendgemaakt dat een keizerlijk instituut voor de dierlijke productie zal worden in gesteld. Met dit project, aan de verwe zenlijking waarvan wordt gewerkt door de diensten van het Ethiopisch ministerie van landbouw en de deskundigen van de Landbouw- en Voedselorganisatie en van Punt IV, wordt een dubbel doel nagestreefd. Het ene, dat de voorrang heeft, beoogt vooral de studie van de en kele ziekten welke thans onder het vee heersen en die de uitvoer te genwerken, alsmede de uitbrei ding van de productie der entstof fen om de ziekten te bestrijden. De Ethiopische laboratoria produce ren voor het ogenblik 2 miljoen do ses tegen de runderpest en 300.000 doses tegen de peripneumonte. Welnu, er zijn in Ethiopië ongeveer 22 miljoen runderen en evenwel geiten en schapen, terwijl het aan deel kamelen op 2 miljoen wordt geschat. Wat nu het tweede doel betreft - dat ruimer maar ook verder af gelegen is dit omvat alle midde len tot wetenschappelijke onder zoekingen die het voorkomen en het bestrijden van besmettelijke en parasitaire ziekten van het vee be ogen. Het voorziet eveneens in de oprichting van een klinisch en zoötechnisch centrum en van een centrum voor kunstmatige insemi natie. Als de verwezer.lijkingen van het keizerlijk instituut voor de dier lijke productie tot een voldoende sanering van de veestapel zullen geleid hebben, zal Ethiopië bij machte zijn grote hoeveelheden vee voornamelijk runderen, naar de aangrenzende landen, naar het Nabije- en het Midden Oosten en zelfs naar de Balkanlanden uit te voeren. Zodoende zal Ethiopië door de rationele exploitatie van een van de rijkdommen van zijn grondge bied, namelijk de veestapel, een bijdrage kunnen leveren voor de bevordering van het evenwicht van de verschillende elementen van zijn economie. CHINESE VOLKSREPUBLIEK. Aankoop van materieel voor pasteurisatie van eieren. De Chineese Volksrepubliek heeft van een Deense Coöperatief van fabrikanten van zuivelmate- rieel voor 362.000 dollar materieel aangekocht voor het pasteuriseren van eierdooiers, inzonderheid voor het doden van de bacterieën van de salmonellose welke zich zouden kunnen bevinden in de uitgesla gen eiers verzonden naar de Britse markt. Lichte verzachting van het collectivisme in de landbouw. De overheden van de Chinese Volksrepubliek hebben onlangs de boeren gemachtigd om persoonlijk de trekdieren te bezitten in de col lectieve landbouwbedrijven. Deze maatregel heeft als doel de vermin dering te voorkomen van het aan tal trekdieren op de collectieve hoeve. IRAN Kredieten tot ontwikkeling van de landbouw. De Iraakse regering heeft bij de Kamer van Volksvertegenwoordi gers een wetsontwerp ingediend dat si rekt tot het verlenen van bij zondere kiedieten voor de ontwik keling van de landbouw. Deze kre dieten waaraan 3,5 miljard rial zal worden besteed, zullen afgenomen worden van het fonds dat tot stand gebracht door middel van de lerschatting van de muntvoorraad. De eerste minister heeft er op gewezen, dat hoofdzakelijk kort- opende leningen zullen worden verstrekt Ze zullen de landbou wers vooral moeten in staat stellen landbouwmachines aan te kopen, de veestapel te verbeteren, de pa rasieten te bestrijden en de be- vloeiingskanalen te herstellen.Toch zullen ook kredieten van langere duur worden toegekend, onder meer vaor het ontwateren van de moerassen en het graven van nieu we bevloeiingskanalen. De rente voet zal schommelen tussen 4 en 6 P c. De kredietverlening zal worden gespreid als volgt 1337 (21 maart 1958-20 maart 1959) 920 miljoen rial 1338 (21 maart 1959-20 maart 1960) 860 miljoen rial 1339 (21 maart 1960-20 maart 1961) 840 miljoen rial 1340 (21 maari 1961-20 maart 1962) 453 miljoen rial 1341 (21 maart 1962-20 maart 1964) 420 miljoen rial In de landbouwkringen wordt sterk gehoopt dat deze kredieten een aanzienlijke vermeerdering van de landbouwproductie zullen mogelijk maken. voor duiven en kiekens is in magazijn beschikbaar. LET OP Voedergerst is goed voor te malen, terwijl zomer - gerst speciaal als ruwvoeder voor kiekens en duiven wordt voor behouden. Vraag dus Voedergerst. Zomergerst of Mn r VOOR DE KALVERS 't Geeft een betere groei DE KOORNBLOEM 22 maart 1958 k.1 O

De Koornbloem | 1958 | | pagina 3