VAN DE HAK OP DE TAK. Stijgende Levensduurte in de Ver. Staten. KORAMELK Rechtskundige Dienst Landbouwers, 22 maart 1958 5 Een 52-jarige zeeman, Henri Loballe uit Marseille (Frankrijk) had, alvorens het tijdige met het eeuwige te verwisselen, zijn testa ment op borst en rug laten tatou- eren. Zeer tot ontsteltenis der erfge namen was de rechtbank van eer ste aanleg van mening dat een dergelijk testament van nul en ge- ner waarde was, daar volgens al oude geplogenheden een testa ment met de hand moet geschre ven zijn. Tot hun oplichting oordeelde het hof van beroep er anders over en wees hen de erfenis toe. De Henri moet eigenlijk maar een flauwe plezante geweest zijn, want er bleek helemaal niets te er ven. De 37-jarige Leonard Crotty, van beroep taxichauffeur, werd door een rechtbank van Chicago (U.S.A.) wegens diefstal tot een gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld. In zijn pleidooi had de verdedi gers er tevergeefs de aandacht van de heren rechters op ge vestigd dat zijn klant enkele maanden geleden een zwaar ver keersongeval gehad had, waarbij hij een bloedovertapping gehad had van een beroepsdief. Voor diegenen die reeds gele genheid hadden een uitstapje naar het zoete Rijnland te maken zullen de namen Rudesheim en Bingen wel niet onbekend zijn. De eerste heeft het grote voor deel aan de Rijn te liggen en mag zich verheugen in het bezit van een onooglijk straatje de Drosselgas- se, waar men nuchter binnen en zat buiten komt. De stad Bingen ligt eveneens aan de Rijn, maar aan de andere oever. In deze stad verschijnt een blad Oeffentlicher Anzeiger waarin onlangs volgende aankon diging van een bekende meubel zaak verscheen Bezorgt U zich een bruid, wij doen het overige. Wat op zijn minst genomen zeer dubbelzinnig is. Ooit van de Marquis de Cue- vas gehoord Deze vent is beroemd als lei der van een balletgroep, die alleen voor mannen met veel plaat op treedt. Na een van zijn laatste opvoer lingen ontving hij een brief van wege een oude Franse gravin die de vraag stelde waarom hij zijn danseresjes altijd op de tippen van hun tenen liet dansen. Het ware volgens haar veel gemakkelijker dames aan te werven die een beet je groter waren. De landbouwer H. Rostler uit Lichow (Lüneburger heide-Duits- land) ging bij een apotheker en vroeg hem of hij hem geen bloed zuigers kon bezorgen. De apothe ker, die veel zin had voor humor, raadde hem aan zich hiervoor naar het hoofdkantoor der belastingen te Hannover te begeven. Deze beambten hadden echter aan humor te weinig wat de apotheker er veel aan had. Ze de den de man veroordelen wegens smaad. Hij moest een bedrag van 20 mark boete betalen. Onze apotheker verkocht vlot de geschiedenis aan een lokale krant voor 30 mark, betaalde zijn 20 mark boete en richtte een schrij ven aan het belastingskantoor te Hannover waarin hij vroeg hoe veel belasting hij op de resterende 10 mark moest betalen. Tot heden ontving hij nog geen antwoord. Om aan haar leden de mogelijk heid te bieden zich over interes sante onderwerpen te kunnen on derhouden, heeft de Vereniging van Kappers te New-York een speciale ru -riek in haar blad ge opend waarin regelmatig de meest actuele problemen behandeld wor den en tevens de allerlaatste grap jes in voorkomen. Dit met de bedoeling het de coiffeurs mogelijk te maken nog over iets anders dan het weer met de gasten te kunnen babbelen. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 23 maart tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 72 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. VOOR DE KALVERS Een stem uit Amerika We kregen inzage van de beoordeling over de voorwaarden waar in de land- en tuinbouwvoortbrengselen in de stad worden verkocht aan goede prijzen en waarvan de voortbrenger zo weinig ontvangt. Deze beoordeling komt ons uit Amerika en verscheen in de Gazet- te van Detroit. We zien dat de toestanden in Amerika juist dezelfde zijn als deze welke we hier kennen. Dat het in Amerika ook niet al goud is wat blinkt, blijkt wel uit de vele uitingen van misnoegdheid over de aldaar gestadig stijgende levensduurte. Zo lezen we in de Gazette van Detroitin 't num mer van 20 september jl., een arti kel onder de veelbetekenende titel: Ge betaalt meer voorL'voedings- waren, maar de boerj.krijgt het niet En verder Hoge voedselprijzen worden een groeiend vraagteken voor onze mensen. De boer moet zich met kleinere prijzen tevreden stellen... maar spijts dat stijgen de prijzen nog steeds voort. Officiële cijfers to nen echter duidelijk aan wat er achter schuilt en wie het grootste gedeelte van de voedseldollar in handen krijgt. Een tekort aan voedingswaren is er helemaal niet, wel integendeel Heel wat landbouwproducten wor den immers kosteloos aan onder voede volkeren geschonken of in de vreemde verkocht. De land bouwprijzen verklaren ook niet waarom ons voedsel in de winkels zo duur aan het worden is. Dit jaar hebben de boeren wel ietwat meer ontvangen voor hun produkten dan verleden jaar, maar de prijzen staan nog ver onder deze der eer ste naoorlogse jaren De boer ontvangt tegenwoordig ongeveer 39 °/0 van elke voedsel dollar die uitgegeven wordt. Van deze 39 °/o moet hij dan nog zijn voeders, meststoffen, machienen en arbeid bekostigen, en... zijn lasten betalen. Slechts een heel klein ge deelte van de 39 blijft in zijn beurs steken Toen in 1947 de landbouwprijzen heel hoog stonden, ontving de boer meer dan 51 van de voedseldol lar door de verbruiker uitgegeven. Gedurende de oorlog ontving hij 51,6 °/o van diezelfde dollar. fOok in de USA is dus de levensstandaard van de boer merkelijk gedaald ge durende de laatste jaren Indien hij nu veel minder ont vangt komt dit hierdoor dat het aandeel van de tussenpersonen merkelijk gestegen is ten nadele van de boer. En wanneer we hier spreken van de tussenpersonen dan bedoelen we hiermede niet in de eerste plaats de winkelier, of de fabrikant, maar wel de uurlonen van de arbeiders die in het proces betrokken zijn. Het aandeel van de arbeid in het op de markt brengen van de voedingswaren is op onge hoorde wijze gestegen. Het aan deel van de arbeider gedurende 1947 was minder dan 25 °/0 van el ke voedseldollar. Tegenwoordig bijt hij echter uit ditzelfde dollar 35 °/0Waarom Hier dienen voor al twee oorzaken onderlijnd te worden. De eerste is de aanhoudende stijging der lonen in de oplegfa- brieken. bloemmolens, enz., en in de super marketsde spoorwegen, het vrachtwagenvervoer, enz. De tweede ligt in de steeds stij gende eisen van het publiek inza ke bereiding, verpakking en der gelijke. De Amerikaanse vrouwen vragen steeds meer en meer naar half-bereide eetwaren, die haar gemak en veel meer vrije tijd schenken. In feite is het de huis vrouw die de fabrikant betaalt voor het groter aantal werkuren en de betere verpakking die hij haar schenken moet indien hij zijn waren aan de man wil bren gen. De grootste wedijver in de V.S.A. bestaat er immers thans in de eetwaar zo netjes en zo goed mogelijk voorbereid te hebben al vorens moeder de vrouw die in ruis krijgt. Nu kan men die vooraf gekookte of vervroren eetwaren toch niet aan dezelfde prijs gaan eisen als de eetwaren die vroeger onvoorbereid in de winkels wer den aangeboden. De arbeiders die deze eetwaren kuisen, bereiden en verpakken moeten betaald worden, en zij worden zeer duur betaald En dat is dan ook de grondoorzaak voor de merkelijke stijging der le vensduurte wat de voedingswaren betreft. Tot daar de Gazette van De troit Hieruit blijkt dat de Ameri kaanse verbruiker door zijn veel eisendheid inzake konfort ook veel meer uitgeven moet dan dit vroe ger het geval was, en dat de hoge Êrijzen die voor de voedingswaren etaald worden niet ten goede ko men aan de boeren, die minder ontvangen dan vroeger, maar wel aan het steeds groter wordende aantal arbeiders dat in het ver- bruikproces betrokken wordt. 'tls goedkoper Dat is in zekere mate ook bij ons het geval. Staan we bv. maar even stil bij de prijzen van het brood en de aardappelen, de twee meest verbruikte waren. Vroeger koch ten de huismoeders in de overgro te meerderheid der gevallen een rond brood. Nu moet het plaat brood zijn, gesneden en verpakt. Vroeger ging men naar de winkel voor enkele kilogram aardappe len, die moeder de vrouw met wat aarde erbij in haar boodschappen tas gestort kreeg, nu moeten het uitgezochte en gewassen aardap pelen zijn Dat kost allemaal geld niet veel ineens, maar op het einde van de maand maakt het toch een hele som. En zo is het ook voor ve le andere produkten, we geven meer uit aan eetwaren dan vroe ger, maar de meelwaarde gaat niet naar de voortbrenger, wel naar het stijgend aantal tussenper sonen en vooral de arbeidslonen en verpakkingskosten. De mensen willen het gemakke lijk hebben, maar gemak moet ook betaald worden En zo komt het dat alle eetwaren peperduur zijn in de stad terwijl de voortbrenger voor dat alles in algemenen regel een almoes ont moes ontvangt. leest en verspreidt uw blad DE KOORNBLOEM een Vlaams dagblad dat in Amerika ver schijnt voor or.ze Vlaamse uitwijkelingen.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 5