Moederloze viggens CHILISALPETER Natuurprodu W oudschoolmeester R A PID E Kwaliteitsmerk Nat. Pomol. Vereniging Kora-Viggenmelk De Gedenkschriften van de 22 maart 1958 SUIKERBIETEN en VOEDERGRANEN geven slechts grote op brengsten met hoog suikergehalte wanneer ze minstens. 1.200 tot 1.500 kg SYLVINIET 17 of 500 tot 700 kg CHLOORPOTAS 40 en 400 kg FERTIPHOS per hectare ontvangen Zo U een samengestelde meststof gebruikt, eist dan steeds deze die rijk aan potas is. De Ideale centripomp. Groot model voor drie- fazige motor van 1 PK. a 1,35 PK. Debiet 600 a 800 liter per minuut. Klein model voor één- of driefa- zige motor van 3/4 PK. Debiet 300 a 400 liter per minuut. Turbinepompen voor motor van V2 PK. tot 2 PK. Droogvoederbakken voor zwijnen. Regelbaar debiet, inhoud 80 kg meel. Viggen- bakken. Inhoud 12, 20 of 30 liter. Beetmolens, Aardappelpletters, Aalkranen, Huishoud- zaagmachines. Voor prijs en kataloog, wendt U tot Etabl. DE VLEESCHAUWER Gebroeders. N. V. Ophasselt. Tel. Ninove (054) 502.52 of tot de lokale agenten. 6 AfdeliDg Oost-Vlaanderen Secr. Rijkstuinbouwschool Zwaanhoek, Melle. Het Bestuur van de Prov. Pomolo- gische Vereniging van Oost-Vlaande ren, heeft de eer de belanghebbende uit te nodigen tot het bijwonen van de Len testudiedag, die gehouden wordt op zon dag 30 maart 1958. Deze bijeenkomst prijpt plaats in de zaal van het Hotel- Restaurant La Coupole 8, te Gent- Zuid. (Tram n 7 vanaf St.-Pieters- en Gent Dampoortstation). PROGRAMMA Lentestudiedag met aanvang te 14.30 uur. Openingswoord door de Voorzitter en inleiding tot het thema van het stu diegedeelte De'jBodemverzorging in de Fruitteelt Dhr. Ing. Strijckers.S'Assistent a/d Rijkslandbouwhogeschool te Gent spreekt over Chemische onkruidbe- strijding in de Fruitteelt Dhr. Ing. P.J. Stadhouders, Direc teur der R.K, M iddelbare Land en Tuinbouwschool te Breda, zal handelen over Grondonderhoud en de keus van de groenbemesters, in de Fruit teelt Na de spreekbeurten mogelijkheid tot besprekingen met betrekking tot de be handelde onderwerpen. Einde rond 17 uur. per TA voor iedereen, kleine in- VjCLLJ trest, ZakenkantoorAdh Van den Eeckhout, Landgoed« De jtting», Erondegem. Tel. Aalst 25191 Kon. Vlaamse Schouwburg Brussel. Zaterdag 22, zondag 23 en maan dag 24 maart, gaan in de Koninklij ke Vlaamse Schouwburg te Brus sel, nog voorstellingen van De Tuinschuur van Graham Greene, het stuk dat diepe indruk maakt op de toeschouwers. De regie is van Huib Van Hellem en de vertolkers zijn Paul Cammermans, Rezy Ver- schueren, Nora Snyers, Nand Buyl, Greta Lens, Alfons Derre, Dries Wieme Alex van Royen, Giel van de Brande en Irma de Veirman. Donderdag 27 maart, premiere van De derde Dag van Ladis- laus Fodor. Regie Bert Struys. kunnen met alle kans van lukken opgekweekt worden met onze speciale De aanvragers gelieven seffens te verwittigen bij mogelijke onge vallen aan de zeugen en zij zullen dadelijk geholpen worden. Daar klinkt door ieder raam een andere kerkklok, en tussen die ra men prijken in sierlijke kasten hon derden boeken voor hoofd en hart. Wat begrijpt zo iemand er van, wat in die verre wouden zo n geluid en een preeks'oel betekent Eindelijk echter heeft de landheer het toch ingezien, en vandaag zijn er reeds mannen om de plaats voor de bouw te onderzoeken. Boven naast het huis van de Win kelopzichter, lijnrecht voo het von der, dat over de Winkel ligt, naar boven, ligt een stuk verhoogde rotsgrond, veilig voor inzakkingen, lawines en stortvloeden. Het ligt tussen de boven- en beneden Win kei en het is naar hier vanaf de Lauterkloven, het Miesenbachdal en Karnwasserschlag juist even ver. Dat is de juiste plaats voor het Godshuis. Ik heb een plan aange boden van een woudkerkje, zoals het naar mijn gedachten zal moe ten zijn. Het kerkje moet niet te klein we zen opdat er plaats in is voor allen, die bedrukt zijn en verslagen van hart, zoals er in het woudland velen zijn en verder velen zullen wezen. Het moet niet al te laag wezen, want het hoge woud en de rots wanden hebben het oog verwend en verruimd en al is 't ook, dat de woningen der mensen hier heel laag zijn, het zal de blik dubbel aangenaam aandoen, als hij zich in de woning Gods verheffen kan. In de kerken der steden moet steeds ernstige schemering heersen, om aan het licht- en genotvolle leven der groten en de rijken der aarde een tegenstelling te bieden maar in Gods woning in het woud moet licht en milde vriendelijkheid glim lachen, want ernstig en vol sche mer is het woud en des woudmen sen huis en hart. Zo moet de wijze der Godsvere- j ring het leven aanvullenen veref fenen wat de werkdag en het huis weigert, moet de Zondag en de kerk aanbieden. De tempel moet de schuilplaats onder de stormen dezer wereld en hij moet de voor hof der eeuwigheid zijn De toren van het woudkerkje moet slank zijn en licht, als een naar boven wijzende vinger, vermanend dreigend of belovend. Drie klokjes mogen de dreiheid in de eenheid Gods verkondigen en het driestem mige lied zingen van geloof, hoop en liefde. Een heel goede plaats zou ik het orgel willen inruimen, want de orgeltoon moet voor de armen van geest, die de preek niet verstaan, het woord Gods wezen. Vergulde beelden en pralende versierselen zijn verwerpelijk in de kerk, de eer Gods moet niet ver liefd doen met de schatten dezer wereld. Met het eenvoudige en on opgesmukte kan men op de meest welsprekende en waardige manier de gedachte aan God en eeuwig heid verzinnelijken. Maar verder moet nog maar het doelmatige gestreeld worden. Zo heb ik voor de muren, om de droogte, baksteen voorgeslagen. De banken en stoelen moeten ge schikt zijn om er in te rusten, want de Zondag is een rustdag. Als soms deze of gene onder het orgel spel eens indommelt, wat nood? Hij droomt zich in de hemel. - Voor de vloer zijn tegels te vochtig en te koud, dikke pijnboomplanken zijn daarvoor geschikt. Voor het dak zijn wegens de veelvuldigen ha gelslag noch plannen noch grote re plannen bruikbaar kleine la- rikslatten zijn het beste. Mijn plan is aangenomen. Wordt voortgezet) Voor uw GRAANGEWASSEN en uw BIETEN Natriumnitraat 16 nitraatstikstof 34 En zo zijn de donkere, honderd jarige hoogbergwouden ontstaan. Het is niet uit te maken, of de kern der tegenwoordige woudbewoners afstamt van die vóór eeuwen. Ik geloof veeleer, dat even als de ou de bewoners door tegen de Alpen brandends woeste tijdgolven zijn weggespoeld, zo ook na vele jaren door de stormen der eeuwen splin ters van andere stammen in deze wouden zijn verstrooid. Men ziet het de mensen toch aan, dat zij geen vaste voorvaderlijke grond onder de voeten voelen, dat zij echter desniettegenstaande de drang hebben in de woudbodem vaste wortelen te krijgen en aan hun nageslacht een welverzeker de en geordende woonplaats te be reiden. Desniettegenstaande leeft ook in deze mensen de overlevering der Woudgoden van de oude Duitsers voort Zij laten in de herfst de laat ste wilde vruchten aan de bomen of behangen er hunne kruisen of huisaltaren mee, om voor een eerst volgend jaar vruchtbaarheid te verwerven. Zij werpen brood op het water, als er overstroming dreigt; zij strooien meel op de wind, om dreigende stormen te verzadi gen-zoals de ouden aan hunne goden hebben geofferd. Zij horen omstreeks de heiligen tijd van twaalf de wilde jacht, zoals de ou den huiverend Wodan's bulderen hebben vernomen. Zij herinneren zich op bruiloftsfeesten de schone vrouw met de twee katten, zoals de ouden Ereia hebben gezien. En als de Winkelbosbewonersiemandbui- ten in Holdenschlag begraven, dan legen zij de beker met wijn ter zij ner nagedachtenis. Overal klinkt en straalt zij door, de oude Ger maanse Sage en gewoonte. Boven alles uit echter klinkt en trilt, als het aloverheersende, het hooglied van het kruis. Wel de meesten der Winkelbos- bewoners moeten ondervinden, wat hier ontbreekt. Slechts zeer en kelen weten het te noemen. Maar een zekere Speiker heeft de spijker op de kop geslagen, toen hij voor een jaar op de bruiloft van de ko lenbrander de woorden gesproken heeftOm ons geeft geen pastoor en geen Onze Lieveheer. Wij zijn aan de ellende en de duivel ver kocht. Voor ons is ook een honden leven goed genoegwij zijn toch maar die Winkellui Maar de Speiker kan 't nog bele ven en mijn toast zal vervuld wor den. Ik ben op de bruiloft weer een jaar jonger geworden. De Winkel- lui zullen een kerk krijgen. Wil een volk uit wilde oorspron kelijkheid zichzelven opbouwen tot een schone, evenredige verheven heid, dan moet de tempel Gods de steiger om dat bouwwerk zijn. Daarom vang ik in de Winkel wouden met de kerk aan. Ik heb moeten dringen en dwin gen. Mijnheer von Schrankenheim heeft zijn paleis midden in de stad. DE KOORNBLOEM Inlichtingen Soc. Comm. De Nitrates du Chili, 23. Lange Clarenstraat, Antwerpen.

De Koornbloem | 1958 | | pagina 6